فناوری اطلاعات

4 دلیل برای خریدن مانیتور خمیده (و 2 دلیل برای نخریدن)

اگر یک گیمر PC هستید، پس حتماً به تهیه‌ی یک مانیتور خمیده فکر کنید. این نوع مانیتورها نه تنها میدان دید بسیار بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهند و باعث می‌شوند بخش‌های مختلف بازی را راحت‌تر ببینید، بلکه نیاز به چرخش مداوم سر را نیز کاهش می‌دهند. با اینکه مانیتورهای خمیده مزایای زیادی برای گیمرهای حرفه‌ای دارند، اما فضای بیشتری روی میز اشغال می‌کنند و همیشه هم از نظر اقتصادی، مقرون‌به‌صرفه نیستند.

اگر همچنان مطمئن نیستید یا قانع نشده‌اید، نگران نباشید. ما در ادامه به مزایا و معایب این مانیتورها می‌پردازیم تا راحت‌تر بتوانید تصمیم بگیرید.

4,450,000

تومان

3,700,000

تومان

دلایل برای خریدن

غرق شدن در محتوا

مانیتور خمیده

1840194925

 

دلیل اصلی انتخاب مانیتورهای خمیده توسط اکثر کاربران، ایجاد حس غوطه‌وری (Immersion) است. خمیدگی صفحه نمایش این توهم را ایجاد می‌کند که تصاویر روبه‌روی شما در حال احاطه کردن‌تان هستند و تجربه‌ای عمیق‌تر، به خصوص در بازی‌های کامپیوتری، برایتان رقم می‌زنند. این ویژگی در مانیتورهای خمیده اولترا واید (Ultrawide) با نسبت تصویر 21:9 بیشتر به چشم می‌خورد.

امکانات بهتر برای مولتی‌تسکینگ

با یک صفحه‌نمایش بزرگ، کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید. برخی کاربران از دو مانیتور برای کامپیوتر استفاده می‌کنند تا بتوانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند. از آنجایی که بسیاری از مانیتور های خمیده دارای نسبت تصویر فوق عریض 21:9 هستند، میدان دید وسیع‌تر به شما امکان می‌دهد تا چندین پنجره یا برنامه را به طور همزمان باز نگه دارید. در نتیجه اگر مولتی تسکینگ برای شما اهمیت دارد و نمی‌خواهید از چند مانیتور استفاده کنید، یک مانیتور خمیده می‌تواند برای شما به شدت مفید باشد.

نبودن اعوجاج تصویر

تا به حال تجربه کرده‌اید که هنگام زوم روی یک تصویر، وضوح آن به شدت افت کند و تصویر دفرمه شود؟ این مشکل در مانیتورهای خمیده به ندرت اتفاق می‌افتد. دلیل این امر آن است که در مانیتورهای خمیده، نور به طور مستقیم به سمت بیننده تابیده می‌شود و در نتیجه، تجربه بصری یکنواخت‌تری را به ارمغان می‌آورد. در این نوع مانیتورها، شما می‌توانید تصویر را از لبه تا لبه با وضوح کامل مشاهده کنید. در مقابل، مانیتورهای تخت، تصویر را به صورت خطی منتشر می‌کنند که باعث می‌شود تصویر، به خصوص در لبه‌های صفحه، بیشتر دفرمه و تار به نظر برسد.

17,200,000 تومان

کاهش فشار به چشم

انحنای صفحه نمایشگر با انحنای کره چشم شما مطابقت دارد که میدان دید طبیعی ما را تقلید می‌کند. با مانیتورهای تخت (مانیتورهایی که انحنا ندارند)، مجبور هستید برای فوکوس کردن بیشتر تلاش کنید، زیرا مرکز صفحه نمایشگر به چشمان شما نزدیک‌تر است. با این حال، با استفاده از مانیتور های خمیده، نیازی نیست چشمان خود را به طور کامل روی صفحه حرکت دهید. چشمان شما به طور طبیعی روی مرکز صفحه نمایشگر متمرکز می شوند که منجر به تجربه دیداری راحت‌تری می شود. همچنین در مانیتورهای خمیده اعوجاج زیادی مشاهده نمی‌کنید که به کاهش احتمال خستگی چشم کمک می کند.

دلایل برای نخریدن

اشغال شدن فضای زیادی از میز

مانیتورهای خمیده به دلیل نسبت تصویر عریض‌تر، از نمونه‌های تخت خود بزرگ‌تر هستند و در نتیجه فضای بیشتری روی میز را اشغال می‌کنند. اگر فضای میز شما محدود است، ممکن است بخواهید به جای مانیتور خمیده، یک مانیتور تخت معمولی را انتخاب کنید. البته در این زمینه می‌توانیم به استفاده از پایه‌های متحرک برای مانیتور هم اشاره کنیم. در صورت استفاده از این پایه‌ها (و البته در صورت پشتیبانی مانیتور موردنظر از آن‌ها)، سطح میز دیگر اشغال نمی‌شود و در نتیجه به فضای بیشتری دسترسی پیدا خواهید کرد.

قیمت بالاتر

به طور کلی، مانیتورهای خمیده نسبت به مانیتورهای تخت، معمولا گران‌تر هستند. این موضوع به دلیل داشتن صفحه‌نمایش‌های طویل‌تر (برای خم شدن در انتها به طول بیشتری نیاز دارند)، تصاویر با پیکسل‌های متراکم و فرآیند تولید پیچیده‌تر آن‌ها است. با این حال، استثناهایی نیز در بازار وجود دارد. در بازار ایران هم می‌توانید برخی مانیتورهای خمیده را با قیمت منطقی پیدا کنید که اگرچه ویژگی‌های عجیب و غریبی ندارند، ولی برای بیشتر کاربران می‌توانند گزینه‌های جذابی باشند.

4,450,000

تومان

3,700,000

تومان

منبع: PC World

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا