اپلیکیشن و نرم‌افزار

7 راهکار برای مشکل اجرا نشدن فایل اکسپلورر ویندوز

هر زمان که رایانه‌ی ویندوزی خود را روشن می‌کنید، «ویندوز اکسپلورر» (Windows Explorer) اجرا می‌شود و کمک می‌کند تا فایل‌ها و پوشه‌ها را در رایانه‌ی خود بیابید، سازماندهی و مدیریت و البته مشاهده کنید. اما گاهی اوقات با مشکل اجرا نشدن این برنامه‌ی پایه مواجه می‌شوید، بنابراین باید Task Manager را با استفاده از کلیدهای میانبر اختصاصی باز کنید و سعی کنید Explorer.exe را اجرا کنید. اما خب این یک راه حل موقت است.

برخی از دلایل احتمالی برای مشکل اجرا نشدن ویندوز اکسپلورر عبارتند از ویژگی استارتاپ سریع، یک به‌روزرسانی دارای باگ ویندوز، سرویس‌های دارای نقص یا خرابی فایل‌های سیستمی. بنابراین برای رفع مشکل کار نکردن Explorer.exe می‌توانید روش‌های زیر را هنگام راه‌اندازی رایانه‌ی ویندوزی خود امتحان کنید.

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل ROG Strix SCAR 15 G533ZM-ES93-i9 16GB 512SSD RTX3060

73,659,000

تومان

لپ تاپ 15.6 اینچی ایسوس مدل Zenbook Flip 15 Q508UG-212-R7TBL

35,000,000

33,600,000

تومان

1. راه‌اندازی سریع را غیرفعال کنید

راه‌اندازی سریع، سیستم اصلی و فرآیندهای سطح هسته‌ی سیستم عامل را در حالت هایبرنیت (Hibernate) قرار می‌دهد، در حالی که بقیه‌ی فرآیندهای در حال اجرا را می بندد. اما اگر فرآیندهای به خواب رفته، به‌طور معمول کار نکنند، ممکن است باعث ایجاد مشکل در راه‌اندازی رایانه شوند. بنابراین، غیرفعال کردن راه‌اندازی سریع (Fast Startup) می‌تواند مشکل را حل کند. روش کار بدین صورت است:

گام 1: میانبر صفحه کلید Windows + R را فشار دهید تا پنجره‌ی Run باز شود. کد کوتاه زیر را در کادر متن آن وارد کنید و Enter را فشار دهید:

control /name Microsoft.PowerOptions /page pageGlobalSettings

گام 1 غیرفعال کردن راه‌اندازی سریع در ویندوز

گام 2: هنگامی که پنجره‌ی تنظیمات سیستم باز شد، روی گزینه‌ی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید.

گام 3: تیک گزینه‌ی Turn on fast startup (recommended) را بردارید. روی دکمه‌ی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

گام 4: پنجره‌ی کنترل پنل را ببندید.

2. سرویس‌های مربوط به File Explorer را پیکربندی کنید

هنگامی که بین سرویس‌ها برای دسترسی به منابع مشابه تداخل وجود داشته باشد، ممکن است ویندوز اکسپلورر (Windows Explorer) از کار بیفتد و یا از راه‌اندازی آن جلوگیری شود. App Readiness یکی از این سرویس‌های مشکل‌زاست که هنگام راه‌اندازی با Explorer.exe تداخل ایجاد می‌کند. بنابراین ممکن است بخواهید به‌طور موقت آن را غیرفعال کنید.

گام 1: دکمه‌ی Windows را فشار دهید و services.msc را در نوار جست‌وجوی منوی استارت تایپ کنید. سپس Enter را بزنید تا ابزار Services اجرا شود.

گام 2: گزینه‌ی App Readiness را در فهرست پیدا کنید، روی آن کلیک راست کنید و سپس Properties را انتخاب کنید.

گام 3: به بخش Startup type بروید و از منوی آبشاری (Drop-down) آن Disabled را برگزینید.

گام 4: روی Apply  کلیک کنید و سپس OK را بزنید.

گام 5: کامپیوتر را دوباره راه‌اندازی (Restart) کنید.

گام 6: اگر دوباره با صفحه‌ی سیاه مواجه شدید، میانبر صفحه کلید Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا بتوانید Task Manager را اجرا کنید و سپس روی دکمه‌ی Run new task کلیک کنید. در کادر متنی عبارت sihost.exe را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. سپس Task Manager را ببندید.

3. درایور گرافیک را به‌روزرسانی کنید

درایورهای قدیمی و خراب گرافیک می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی در تنظیمات نمایش و باعث اجرا نشدن ویندوز اکسپلورر شوند. بنابراین، باید به‌صورت دستی آن‌ها را با استفاده از Device Manager آپدیت کنید. در این‌جا روش انجام این کار را ببینید:

گام 1: روی دکمه‌ی Start کلیک راست کنید تا منوی Power User باز شود و سپس گزینه‌ی Device Manager را انتخاب کنید.

گام 2: بخش Display adapters را باز کرده و روی نام کارت گرافیک کلیک راست کنید. سپس گزینه‌ی Update driver را انتخاب کنید.

گام 3: گزینه‌ی Search automatically for drivers را کلیک کنید. صبر کنید تا این ابزار جدیدترین درایور را دانلود و روی سیستم شما ذخیره کند.

گام 4: پنجره‌ی به‌روزرسانی درایور را ببندید.

4. رجیستری را تغییر دهید

یک ورودی رجیستری با پیکربندی نادرست می‌تواند باعث شود که Windows Explorer هنگام راه‌اندازی ویندوز اجرا نشود. بنابراین، باید آن را به‌صورت دستی پیکربندی کنید تا explorer.exe را از ابتدا اجرا کنید. اما قبل از انجام این کار، از رجیستری خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل، بتوانید به تنظیمات قبلی رجیستری بازگردید. مراحل زیر را دنبال کنید:

گام 1: دکمه‌ی ویندوز را روی صفحه کلید بزنید و با تایپ کردن regedit و زدن اینتر، رجیستری را باز کنید.

گام 2: در پنجره‌ی باز شده‌ی User Account Control روی Yes کلیک کنید.

گام 3: مسیر زیر را در نوار آدرس بنویسید و سپس Enter را بزنید.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

گام 4: در بخش سمت راست دنبال Shell value بگردید. اگر وجود نداشت، در بخش سمت راست، کلیک راست کنید و سپس New و در ادامه String Value را انتخاب کنید.

گام 5: نام این مقدار تازه را Shell بگذارید و روی آن دو بار کلیک کنید. متن زیر را در کادر موجود بنویسید و سپس OK را بزنید.

C:\Windows\explorer.exe

گام 6: پنجره‌ی رجیستری را ببندید و سپس رایانه را دوباره راه‌اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود.

5. اسکن SFC و DISM انجام دهید

System File Checker (SFC) و Deployment Image Servicing and Management (DISM) اسکن‌های سطح سیستم هستند که فایل‌های خراب یا گم شده را بررسی و با یک کپی جدید جایگزین می‌کنند و اجزای ایمیج ویندوز را تعمیر می‌کنند. شما باید این اسکن‌ها را یکی‌یکی و با استفاده از یک خط فرمان اجرا کنید. در این‌جا شیوه‌ی انجام کار آمده است:

گام 1: دکمه‌ی استارت را بزنید و cmd را تایپ کنید و پس از آن برای اجرا روی گزینه‌ی Run as administrator بزنید.

گام 2: پنجره‌ی User Account Control باز می‌شود که در آن روی Yes کلیک کنید.

گام 3: حالا دستور زیر را بنویسید و اینتر را بزنید:

SFC /scannow

گام 4: پس از آنکه اسکن SFC تمام شد، cls را در Command Prompt تایپ کنید و اینتر را بزنید تا صفحه پاکسازی شود.

گام 5: دستورهای زیر را تایپ و یکی یکی همه را اجرا کنید.

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

گام 6: صبر کنید تا این اسکن‌ها کامل شود. رایانه‌ی خود را ری‌استارت کنید و ببینید آیا باز هم مشکل با Explorer.exe پابرجاست؟

6. یک حساب کاربری تازه باز کنید

یک حساب کاربری خراب می‌تواند منجر به خطاهای ویندوز و خرابی های غیرمنتظره از جمله اجرا نشدن ویندوز اکسپلورر شود. بنابراین، شما باید یک حساب کاربری جدید با حقوق مدیریت ایجاد کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

گام 1: اتصال اینترنت خود را قطع کنید. کلید Windows را فشار دهید، Other users را تایپ کرده و Enter را بزنید.

گام 2: روی دکمه‌ی Add Account کلیک کنید تا یک پنجره‌ی حساب مایکروسافت جدید باز شود.

گام 3: نام کاربری (User Name) و گذرواژه (Password) را وارد کنید و سه پرسش امنیتی و پاسخ‌های آن‌ها را انتخاب کنید. سپس روی Next بزنید.

گام 4: یک حساب کاربری تازه در صفحه‌ی Other users نمایان می‌شود. روی فلش کنار آن بزنید تا تنظیماتش باز شود و سپس Change account type را انتخاب کنید.

گام 5: منوی کشویی کنار Account type را باز کنید و سپس Administrator را بزنید.

گام 6: دکمه‌ی ویندوز را بزنید و در منوی استارت روی آیکون پروفایل کلیک کنید و سپس حساب کاربری تازه ساخته شده را انتخاب کنید.

گام 7: از حساب فعلی خارج می‌شوید. سپس پسورد حساب تازه را وارد کنید و صبر کنید تا وارد آن شده و دستکتاپ را بارگذاری کند.

7. به‌روزرسانی ویندوز را به عقب بازگردانید

به‌روزرسان‌های ویندوز ویژگی‌های تازه و اصلاحات امنیتی به ارمغان می‌آورند اما گاهی می‌توانند ویژگی‌های حیاتی سیستم را با چالش مواجه کنند. اگر پس از نصب یک آپدیت با مشکل مواجه شدید باید به‌روزرسانی را به این روش واگردانی کنید:

گام 1: کلیدهای ویندوز و حرف آی انگلیسی یا همان هـ فارسی (Windows + I) را روی کیبورد فشار دهید تا تنظیمات باز شود. می‌توانید این کار را به‌صورت دستی از راه‌های گوناگون مثل رفتن به منوی استارت هم انجام دهید.

گام 2: روی Update history بزنید.

گام 3: به پایین بروید و روی Uninstall updated option کلیک کنید.

گام 4: جدیدترین آپدیت نصب شده را با توجه به تاریخ نصب بیابید. سپس روی دکمه‌ی Uninstall بزنید.

گام 5: باز هم گزینه‌ی Uninstall را بزنید و صبر کنید تا ویندوز این آپدیت را از کامپیوتر حذف کند.

فعال کردن دوباره‌ی ویندوز اکسپلورر

اگر explorer.exe هنگام راه‌اندازی ویندوز اجرا نشود، مرور فایل‌ها در رایانه واقعا دشوار می‌شود. بنابراین در این مطلب به راهکارهایی برای رفع مشکل اجرا نشدن ویندوز اکسپلورر موضوع پرداختیم. در ابتدا با برخی اصلاحات اولیه شروع کنید و اگر جواب نگرفتید، سرویس App Readiness را غیرفعال کنید. پس از آن، رجیستری را تنظیم کنید تا explorer.exe را هنگام ورود به ویندوز اجرا کنید. و در نهایت به‌روزرسانی ویندوز را فقط زمانی واگردانی کنید که هیچ یک از گزینه‌های دیگر نتیجه نداشته باشند.

منبع: Guiding Tech

45,290,000

تومان

32,000,000

30,500,000

تومان

پرسش‌های متداول درباره‌ی اجرا نشدن ویندوز اکسپلورر

اجرا نشدن ویندوز اکسپلورر چه دلیل دارد؟

این مشکل می‌تواند دلایل گسترده‌ای داشته باشد که از خراب شدن فایل‌های سیستمی، خراب شدن درایور گرافیک و حتی تداخل اجرای برخی برنامه‌ها را دربر می‌گیرد.

آیا با اجرا نشدن ویندوز اکسپلورر نیاز به تعویض ویندوز است؟

خیر، چنین مشکلی اصلا نیازی به تعویض ویندوز ندارد و به سادگی با اجرای چند راهکاری که در این مطلب اشاره شد، می‌توانید Explorer.exe را دوباره فعال و از آن استفاده کنید.

آیا به‌روزرسانی ویندوز می‌تواند باعث مشکل در اجرای ویندوز اکسپلورر شود؟

بله، گاهی آپدیت‌های ویندوز باعث اختلال در عملکرد برخی بخش‌ها از جمله فایل اکسپلورر ویندوز می‌شوند اما واگردانی به‌روزرسانی انجام شده، آخرین راهکاری است که باید پس از روش‌های دیگر به دنبال آن باشید.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا