برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

تحویل سوله چگونه انجام میگیرد؟

سوله آماده تحویل چیست؟

سوله به دو شکل نو و سوله دست دوم قابل ارایه و خرید و فروش است. مستلزم مراحلی است که در شرح داده شده و زمان بر است. در عین حال سوله آماده تحویل نیز مشتری خود را دارد. در همین راستا برخی سوله ساز ها اقدام به ساخت سوله بدون دریافت سفارش کرده و آن را در انبار خود دپو می کنند .اکنون مشتری در زمان معامله سوله را آماده دیده و اقدام به خرید می کند.

آیین نامه طراحی سوله | بهترین کارخانه ساخت اسکلت فلزی

نکته ای که وجود دارد تنوع سوله است. در بخش انواع سوله به بررسی مدل های مختلف بر اساس شکل سازه، عرض دهانه و نوع ساخت پرداخته ایم. الزامات منطقه ای نیز در این بین وجود دارد. فشار و بار سوله در هر منطقه مختلف است. خوب با این همه تنوع چطور یک سوله سازی می تواند این همه نوع سوله را دپو کند؟ آهن آلات دارای قیمت بالایی است و هزینه خواب سرمایه را در پی دارد. از طرفی قطعات سوله بسیار بزرگ است و سوله ساز بخواهد این همه مدل را دپو کند اندازه یک شهرک انبار نیاز دارد. در اینجا سوله سازان روشی را اتخاذ کرده اند.

روش های ارایه سوله آماده تحویل

سوله سازانی که در زمینه سوله آماده تحویل فعال هستند برای حل این موضوع راه حلی دارند. اول اینکه درست است برای مثال تنوع دهانه سوله بالا است اما سایز های خاصی از دهانه مانند 15 کاربرد بیشتری دارند. بار مورد تحمل سوله نیز در یک حالت خاص بیشترین مصرف را دارد. لذا سوله ساز اقدام به ساخت و دپو کردن مدل های پر مصرف سوله می کند.

دوم اینکه برخی قطعات مشترک هستند . ستون سوله در مورد تیر ورق دارای قطر خاصی می باشد تا تحمل وزن را داشته باشد و هر سوله با دیگری متفاوت است. اما برای مثال در یک بار برابر، ستون دهانه 12 با 15 تفاوت زیادی ندارد. با تولید ستون برای بزرگترین سایز پر مصرف می توان آن را برای دهانه های کوچکتر نیز استفاده کرد. سایزهای مشخصی از بولت و پیچ ومهره و پرلین و بسیاری از قطعات که جزو هستند بین بسیاری از سوله ها مشترک هستند. بنابراین از قطعات مشترک می توان برای انواع سوله استفاده کرد.

همانطور که در بخش ساخت سوله توضیح داده شد، سازه در کارخانه سوله سازی تولید و سپس برای نصب در محل ارسال می گردد. روند ساخت توضیح داده شده مستلزم صرف زمان است. این مسئله در مورد انواع سوله صادق است. سوله به هر شکلی که مد نظر شما باشد بالاخره زمانی برای آماده سازی لازم دارد. ممکن است برخی افراد بنا به دلایلی سوله را به سرعت نیاز داشته باشند. در اینجا سوله آماده تحویل مورد نیاز است.

انواع سوله آماده تحویل

سوله هایی که در کارخانه تولید و برای نصب ارسال می شوند می توانند به شکل سوله آماده تحویل ارایه شوند. مدل های این سازه ها شامل موارد زیر است:

 • سوله تیر ورق: ساخته شده با تیر ورق و آماده
 • سوله خرپایی: ساخته شده به روش خرپایی
 • سوله با جان سینوسی: ساخته شده با ورق سینوسی شکل در قسمت جان سوله
 • سوله UBM: سوله UBM در خود محل ساخته میشود. لذا در صورتی که شرکت تجهیزات لازم را داشته باشد می تواند در محل آن را تحویل نماید.

فروش سوله آماده تحویل

فروش این سوله مانند خرید سوله به شکل عادی است. مشتری سفارش را به سوله ساز می دهد. سوله ساز موجودی انبار را بررسی کرده و در صورت در اختیار داشتن قیمت را اعلام می کند. در ذیل می توانید لیست سوله سازان را مشاهده فرموده و قیمت بگیرید. در ادامه نکات مفیدی را از زیان سولکس بشنوید.

نکات مفید خرید و فروش

اول اینکه سوله نیاز به خرید یا اجاره زمین، اخذ مجوز و مراحل اداری است. پس از طی مراحل اداری برای اجرای سوله نیازمند و زیر سازی هستید که خود زمان بر است. پس شما از زمانی که قصد می کنید خرید سوله را انجام دهید تا زمان آماده شدن شرایط برای نصب، مدت زمانی را باید در نظر بگیرید. با سوله سازی هایی که سفارش عادی می گیرند صحبت کنید و ببینید چقدر زمان لازم است.

سوله سازانی که سوله آماده تحویل دارند محدود هستند. اگر زمان مورد نیاز آماده شدن شرایط از زمان ساخت سوله بیشتر است نیازی به سوله آماده ندارید. در این صورت دست شما در انتخاب شرکت سوله سازی بسیار بازتر خواهد بود.

نکته مثبت این نوع سوله عدم درگیری با بد قولی سوله ساز ها است. سوله ساز ها بنا به دلایل مختلف ممکن است نتوانند سوله در موعد معین تحویل دهند. کمبود آهن، کم بودن سرمایه، نوسانات قیمت مواد اولیه یا پر بودن خط تولید مواردی هستند که سبب دیر کرد زمان تحویل می شود. دیر کرد ممکن است بسیار بیشتر از مقداری باشد که برای آن زمان بندی کرده اید. بنابراین سوله آماده تحویل خیال شما را از این بابت راحت می کند.

شهرهای تحت پوشش

سوله آماده تحویل قابل ارایه در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، اراک، کرمان، اهواز، کرمانشاه، شیراز و تمامی شهرهای دیگر ایران است. دو حالت برای این مورد وجود دارد. ممکن است در خود شهر شما شرکت سوله سازی وجود دارد که این کار را انجام می دهد. در صورت عدم وجود در تهران شرکت هایی را پیدا خواهید کرد. می توانید با سفر به تهران خرید سوله را انجام دهید. برای حمل هم می توانید از خود سوله ساز کمک بگیرید.

نکته: زمانی که سوله آماده تحویل خرید می کنید قبل از خرید سوله را از نزدیک مشاهده کنید و از وجود آن مطمئن شوید.

سوله آماده تحویل دست دوم

آماده تحویل به سه شکل است.

 • سوله نصب شده: یکی سوله در محل نصب شده و برای فروش گذاشته شده است. این سوله به طور کامل نه تنها آماده تحویل که آماده بهره برداری است. فقط بررسی فرمایید مشکلات قانونی و بدهی و امثالهم نداشته باشد.
 • سوله باز شده: این سوله قبلا در محلی نصب بوده است. اکنون باز شده و در انبار سوله ساز موجود است. میتوانید آن را بار گیری کرده و به محل خود ببرید. توجه فرمایید ابعاد و نکات فنی و دفترچه محاسباتی شرایط شما را فراهم سازد.

سوله با قطعات دست دوم: این مورد مانند سوله نو آماده تحویل است. فقط با آهن دست دوم ساخته شده است. از قطعات بازدید به عمل آورید و از کیفیت آن مطسوله‌ها سازه‌هایی شیب دار به شمار می‌آیند که با استفاده از فلز تولید می‌شوند. در دنیای امروزی هزینه‌های خرید و راه اندازی یک محیط صنعتی بسیار زیاد است. به همین دلیل خیلی از کسب و کارهای نوپا نمی‌توانند در محیطی که متعلق به خودشان است، فعال باشند. از این رو سوله‌ها روی کار آمده‌اند تا به عنوان یک جایگزین بسیار مناسب برای فضاهای صنعتی، مورد استفاده قرار بگیرند. اگر شما هم کارفرمایی هستید که تمایل دارید یک کارگاه را راه اندازی کنید، در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد بدانید.

سوله کارگاهی سازه‌ای مسقف و شیب دار به شمار می‌آید که معمولا بر اساس محاسبات فنی روی کار می‌آید. این سوله از نظر کاربرد می‌تواند تنوع پذیر باشد. به همین دلیل است که تمامی سوله‌های کارگاهی یکسان ساخته نمی‌شوند. برخی از این سوله‌ها ابعاد بزرگی دارند و برخی دیگر در ابعاد کوچک طراحی و تولید می‌شوند. برای کارگاهی لازم است که کاربرد مورد انتظار را مورد توجه قرار دهید.

اجزای تشکیل دهنده سوله‌های کارگاهی

سوله‌های کارگاهی که در حال حاضر تولید شده و نصب می‌شوند، از اجزای مختلفی تعبیه شده‌اند. اسکلت اصلی این سوله‌ها عمدتا یک اسکلت فلزی و ساخت اسکلت فلزی است که جنس آن با توجه به کاربردی که از این محصول انتظار می‌رود، استفاده می‌شود. جان تیرها، رفترها، استرات، باد بندهای سقفی و باد بندهای دیواری، ستون‌های اصلی و پوشش دهنده‌های سقف و بدنه سوله اجزایی هستند که در این سازه‌ها قرار دارند. سوله‌های کارگاهی با اهداف متفاوتی روی کار می‌آیند. تعداد اجزایی که در ساختمان سوله کارگاهی به کار می‌رود با توجه به نوع کاربری این سازه‌ها متفاوت است. به هر میزان که سایز سوله افزایش پیدا کند، هزینه‌های ساخت آن نیز بیشتر می‌شود.

انواع سوله‌های کارگاهی

به طور کلی تمامی سوله‌هایی که در حال حاضر تولید و نصب می‌شوند، دارای سه نوع خاص هستند. سوله‌های سبک، سنگین و یو بی ام که هر کدام از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار شده‌اند. قبل از احداث سوله کارگاهی باید با متخصصین سوله سازی در ارتباط باشید تا بهترین نوع از سوله را متناسب با کاربردی که انتظار دارید، انتخاب کنید. در ادامه انواع سوله‌های کارگاهی معرفی شده‌اند:

سوله سنگین

نوع اول از سوله‌های کارگاهی، سوله‌های سنگین هستند. این سوله‌ها که قدیمی‌ترین نوع از سوله‌ها هم به حساب می‌آیند، با استفاده از ورق‌های سنگین فلزی احداث می‌شوند. سوله‌های سنگین از وزن زیادی برخوردار شده‌اند و تنها برای کاربردهای خاص احداث می‌شوند. این سوله‌ها با توجه به وزن بالایی که دارند، نسبت به سایر سوله‌ها پر هزینه‌تر هم هستند. این است که کارفرمایان ترجیح می‌دهند کمتر از سوله‌های سنگین استفاده کنند.

سوله‌های سبک

یکی از متداول‌ترین انواع سوله، وزن است. این نوع از سوله‌ها نسبت به سوله‌های سنگین باکیفیت‌تر و مقاوم‌تر هستند. همچنین وزن آن‌ها به دلیل این که با استفاده از پروفیل روی کار می‌آیند، بسیار مناسب است. سوله‌های سبک کارگاهی را هم می‌نامند. این سازه‌ها سازه‌هایی ارزان قیمت هستند و از تیر ورق‌های سنگین هم برخوردار نشده‌اند. لازم به ذکر است که سوله‌های سبک از استقامت بالایی هم برخوردار شده و انعطاف پذیر هستند. به همین دلیل می‌توان این سوله‌ها را در ابعاد دهانه متغیر ساخت. لازم به ذکر است که اگر اشتباهی در زمینه ساخت و راه اندازی سوله‌های سبک پیش بیاید، خسارات زیادی به بار خواهد آمد. خساراتی که گاه جبران ناپذیر هستند. بنابراین باید به کمک شرکت‌های تولیدی مجرب و باتجربه به ساخت سوله کارگاهی و ساخت سوله در اصفهان سبک پرداخت.

سوله‌های یو بی ام

از دیگر سوله‌هایی که خیلی کم پیش می‌آید به عنوان کارگاه ساخته شود، است. برخی از برندها برای این که نام برند خود را در ذهن مشتری نهادینه کنند، از این سوله‌های مدرن استفاده می‌کنند. جذابیت ظاهری سوله‌های یو بی ام باعث می‌شود که یک برند، برندی لوکس به حساب بیاید. این نوع از سوله‌ها عمدتا حالت قوسی دارند؛ چرا که در ساختار آن‌ها از ستون استفاده نمی‌شود. قیمت راه اندازی این سوله‌ها زیاد است؛ چرا که متریال اصلی موجود در سوله یو بی ام ان تیر ورق است. تیر ورق هم نسبت به پروفیل و سایر متریال‌ها قیمت بالایی دارد. بنابر نیاز خود باید یکی از بهترین انواع سوله را انتخاب نموده و از آن استفاده کنید.

مزیت ساخت سوله کارگاهی

قطعا ساخت سوله‌های کارگاهی دارای مزایای زیادی است که افراد به جای صرف هزینه‌های بالا برای ساخت ساختمان‌های بتنی، از این سازه‌ها استفاده می‌کنند. از جمله مزایای مهمی که صاحبان صنایع مختلف را وادار به احداث سوله کارگاهی می‌کند عبارتند از:

هزینه‌های مقرون به صرفه

از جمله مهم‌ترین مزایایی که احداث سوله دارد این است که هزینه‌های ساخت مکان کارگاهی را کاهش می‌دهد. بسیاری از کارفرماها به دلیل این که از بودجه کافی برای ساخت محیط کارگاهی برخوردار نیستند، جلوی پیشرفت کسب و کار خود را می‌گیرند. حال آن که هزینه‌های ارزان سوله‌ باعث شده است کسب و کارها امیدی مجدد برای پیشرفت داشته باشند. البته در این زمینه نیز باید به نکات مهم توجه داشت. قیمت یکی از اساسی‌ترین فاکتورها برای ساخت انواع سوله از جمله سوله‌های کارگاهی به شمار می‌آید. پس باید در سطح متعادلی قرار داشته باشد. بدین منظور لازم است که شما بهترین شرکت‌های تولید کننده سوله را انتخاب کنید. درصورتیکه می‌خواهید را بدانید روی لینک کلیک نمایید و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

دوام و پایداری بالا

شاید تصور کنید سوله‌ها از دوام و پایداری چندانی برخوردار نیستند، اما این تصور کاملا اشتباه است. سوله‌ها از جمله سازه‌هایی هستند که می‌توانند در طولانی مدت از دوام بالایی برخوردار باشند. به دلیل این که متریال اصلی تشکیل دهنده سوله تیر ورق یا پروفیل است، می‌توان انتظار داشت که این سازه‌ها در مقابل نوسانات جوی و سایر عوامل مخرب مقاومت بالایی داشته باشند. حتی اگر بخشی از سوله‌ها تخریب شوند، امکان ترمیم آن با هزینه‌ای پایین وجود دارد.

درآمدزایی پایدار سوله

از دیگر ویژگی‌ها و مزایایی که احداث سوله‌های کارگاهی دارد این است که در صورت عدم استفاده از این سوله‌ها امکان اجاره دادن آن‌ها وجود دارد. اجاره املاک معمولی حدود یک ماه تا شش ماه است؛ اما سوله‌های کارگاهی یا سوله‌های صنعتی قابلیت اجاره شدن به مدت سه سال را دارند. چرا که معمولا از این سوله‌ها برای انجام امور کارگاهی استفاده می‌شوند و باید قراردادهای طولانی مدت امضا شود. بدین ترتیب با نصب این سوله‌ها حتی اگر خودتان موفق به استفاده از این سازه‌ها نشوید، می‌توانید با اجاره دادن آن درآمد به دست بیاورید. چه بسا افرادی که با انجام این کار به رشد اقتصادی هم دست پیدا کرده‌اند.

انعطاف پذیری بالا

انعطاف پذیری سوله‌های کارگاهی بسیار زیاد است. یک سوله صنعتی یا کارگاهی را می‌توان برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار داد. بخشی از این سوله را برای تولید کنار گذاشت و بخشی از آن را برای انبار کردن محصولات تولید شده در نظر گرفت. از این جهت هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت. در ضمن، از همه مهم‌تر این است که این سوله‌ها پس از این که کاربرد خود را از دست داده یا تخریب شدند، می‌توانند بازیافت بشوند. در صورتی که ساختمان‌های صنعتی و کارگاهی از این قابلیت برخوردار نیستند.

زیبایی

در کنار همه این‌ها باید اشاره کنیم که یک سوله کارگاهی از زیبایی زیادی هم برخوردار شده است. اگرچه در کاربردهای کارگاهی تنها کارایی سوله است که باید مورد توجه قرار بگیرد اما طراحی خاص این سوله‌ها باعث شده است که جلوه‌ای زیبا از آن‌ها به وجود بیاید. این مزیت می‌تواند در بهبود روحیه کارکنان نیز تاثیر فوق العاده‌ای بگذارد.

سوله کارگاهی چه کاربردی دارد؟

سوله کارگاهی دارای کاربردهای متنوعی است. همین کاربردها هستند که باعث شده‌اند افراد از این سوله‌ها نهایت استفاده را بکنند. اگر قرار است شما هم به خرید و احداث سوله کارگاهی بپردازید، باید با این کاربردها آشنایی کافی داشته باشید. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 1. ساخت مراکز تعمیراتی

همه ما دیده‌ایم مراکز تعمیراتی که با استفاده از سوله روی کار آمده‌اند نسبت به مراکز تعمیراتی بتنی هزینه اجاره کمتری دارند. در این مراکز می‌توان تجهیزات خودرو را نیز به راحتی انبار کرد. بنابراین یکی از کاربردهای مهم سوله‌های کارگاهی، کاربرد به عنوان مرکز تعمیرات است.

 1. احداث مراکز تولیدی

از دیگر کاربردهایی که این سوله‌ها دارند این است که به عنوان مراکز تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنجایی که هزینه‌های احداث کارخانه بسیار بالا است، سوله‌ها گزینه‌ای مناسب برای راه اندازی کارگاه هستند. در مواقعی هم میزان سفارشات یک کسب و کار به حدی نرسیده است که کارفرما مجبور به احداث شرکت شود. در این مواقع با راه اندازی سوله‌های کارگاهی نیاز به محیطی امن برای انجام فعالیت‌های تولیدی برطرف می‌شود.

 1. سوله برای ساخت خودرو و هواپیما

از دیگر کاربردهای سوله کارگاهی این است که از این سوله‌ها به عنوان‌‌ کارگاه‌های خودرو سازی و هواپیما سازی ساخته می‌شود. از آنجایی که حجم این سازه‌ها بسیار زیاد است، باید سوله‌ای احداث شود که حجم زیادی دارد. یعنی از ابعاد بزرگی برخوردار شده باشد.

زمان ساخت سوله کارگاهی چقدر است؟

بسیاری از افراد قبل از این که سوله‌ای را احداث کنند به فکر این هستند که آیا سرمایه آن‌ها راکد می‌ماند یا نه! باید گفت که اگر متریال‌های مورد نیاز برای ساخت سوله توسط کارفرما فراهم شوند، مدت زمان ساخت و راه اندازی سوله‌های صنعتی و کارگاهی زیاد نخواهد بود. در عرض یک تا چند ماه می‌توانید سوله را از سازنده تحویل بگیرید. البته باید قبل از ثبت سفارش به دنبال معتبرترین شرکت‌های تولیدی باشید. همچنین لازم است که برای پایبند بودن طرفین به تعهداتی که داده‌اند، از قرارداد ساخت سوله استفاده کنید. در این صورت است که می‌توان در یک زمان مشخص که چندان هم زیاد نیست، سوله را تحویل گرفت‌ بدون این که سرمایه راکد باشد. سپس به انجام فعالیت‌های تولیدی یا خدماتی در سوله‌ای که احداث شده است، پرداخت.

مراحل اجرای سوله کارگاهی

مراحل زیادی وجود دارند که برای ساخت، نصب و راه اندازی سوله‌های صنعتی باید طی بشوند:

مرحله اول: طراحی سوله و خاک برداری

در مرحله اول ابتدا مشاوره‌هایی در زمینه چگونگی ساخت سوله انجام می‌شود. سپس طرح ریزی اولیه سوله انجام می‌گیرد. پس از این که مشخص شد چه سوله‌ای با چه طراحی قرار است روی کار بیاید، نوبت به خاک برداری می‌رسد. در مرحله خاک برداری شیب زمین از بین رفته و زمین تراز می‌شود. سپس مستحکم سازی اولیه کف سوله انجام شده و فوندانسیون صورت می‌گیرد.

مرحله دوم: نصب اسکلت

پس از این که خاک برداری و فوندانسیون انجام شد، باید بتن ریزی صورت بگیرد. بدین ترتیب قسمت کف سوله صاف شده و اسکلت سوله بر روی آن نصب می‌شود. اجزایی که به اسکلت بندی سوله مربوط هستند ابتدا در شرکت سوله سازی تولید شده، سپس با استفاده از وسایل حمل و نقل به محل احداث سوله منتقل می‌شوند. سپس با استفاده از جوشکاری این اجزا به هم وصل شده و بر روی زمین نصب می‌شوند. باید توجه داشت که به هنگام نصب سوله نیاز است که به استانداردهای مورد نیاز اهمیت داده بشود.

مرحله سوم: پوشش دهی سوله

برای پوشش دهی سوله از متریال‌های مختلفی مثل پروفیل و تیر ورق استفاده می‌شود. اگر سوله شما از نوع سبک است، باید از پروفیل استفاده کنید. پوشش دهنده‌ها بر روی قسمت سقف سوله و بین ستون‌های سوله قرار می‌گیرند. این اجزا دارای مقاومت بالایی در برابر باد و فشار هستند. بنابراین می‌توانند استحکام نهایی سوله را تضمین کنند.

مرحله نهایی: بهره برداری از سوله

پس از این که پوشش دهنده‌ها بر روی سوله نصب شدند، نوبت به ایجاد امکانات مختلف در سوله کارگاهی می‌رسد. از آنجایی که در محیط‌های کارگاهی معمولا برق پرفشار مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید سوله به برق سه فاز تجهیز شود. به وجود آوردن امکانات دسترسی به آب و امکانات دسترسی به گاز نیز واجب است. پس از ایجاد امکانات اولیه، باید تاسیسات سوله انجام شود. دستگاه‌هایی همچون کولر، دستگاه تهویه هوا و سیستم‌های گرمایشی در این مرحله در ساختار سوله قرار می‌گیرند. پس از تکمیل سوله می‌توان آن را به بهره برداری رساند. در این مرحله دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای انجام خدمات و تولید محصولات در سوله قرار می‌گیرند. شما می‌توانید برای نصب سوله کارگاهی و ‌تولید این سوله‌ها روی قارتال حساب باز کنید.

استانداردهای ساخت سوله کارگاهی

آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که برای ساخت سوله‌های کارگاهی باید به چه مواردی توجه کرد؟ اصلا کدام استانداردها هستند که باعث می‌شوند سوله‌ای باکیفیت روی کار بیاید؟ معمولا افرادی که در زمینه ساخت سوله دست اندرکار هستند، با استانداردهای احداث سوله هم آشنایی دارند. به طور کلی ابعاد سوله باید با توجه به کاربرد مورد نظر سوله مشخص شود. به هر میزان که ابعاد اولیه سوله بیشتر شوند، عرض دهانه سوله نیز افزایش پیدا خواهد کرد. ارتفاع سوله نیز با توجه به مساحتی که سوله دارد مشخص می‌شود. این را بدانید که تا زمانی که طول، عرض، ارتفاع و‌ مساحت سوله تعیین نشده باشند، احداث سوله کارگاهی امکان پذیر نخواهد بود. معمولا افراد برای راه اندازی محیط‌‌های تولیدی سوله‌هایی با مساحت زیاد را به کار می‌بندند. اما اگر قصد دارید برای انجام امور خدماتی مثل تعمیرات سوله بسازید، نیازی به استفاده از سوله‌ای بزرگ نیست. در این صورت هزینه‌های ساخت سوله نیز کاهش پیدا می‌کنند.

عوامل موثر بر هزینه ساخت سوله‌های کارگاهی

فاکتورهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند هزینه ساخت سوله کارگاهی را تحت تاثیر قرار دهند. عواملی مثل نوع سوله، حجم سوله، تجهیزات و امکانات موجود در سوله و بخش‌های مختلفی که در سوله وجود دارند، می‌توانند هزینه‌های سوله را کم یا زیاد کنند. برای این که سوله‌ای را با هزینه مقرون به صرفه را بخرید، لازم است که یک تولید کننده منصف مثل شرکت تولید سوله قارتال را انتخاب کنید. چنین شرکت‌هایی با توجه به اهمیتی که رضایت مشتری نزد آن‌ها دارد، سازه‌هایی باکیفیت و ارزان قیمت را احداث می‌کنند. شما می‌توانید جهت ثبت سفارشات خود همین حالا با ما در ارتباط باشید.

بخش اول: مراحل اداری و ابتدایی برای ساخت سوله

مرحله اخذ مجوز ساخت سوله

جهت سوله سازی نیز مانند هر ساختمان دیگری نیاز به اخذ مجوز است. اخذ مجوز ساخت سوله خود شامل مجوز بهره برداری و ساخت سازه می باشد. برای بهره برداری ابتدا مشخص می کنید زیر نظر کدام سازمان و وزارت خانه هستید. سازمان صنایع، وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان های دیگری که می بایست مجوز شما را صادر نمایند.

باید این را بدانید که برای اخذ مجوز احداث سازه در هر شهر و منطقه باید شرایط و ضوابط مربوط به آن منطقه را بگیرید. شهرک های صنعتی شرایط خود را داشته و مناطق آزاد و شهری شرایط خود را دارد. در این مورد نیز باید ببینید با کجا سر و کار دارید تا از طریق آنجا اقدامات لازم را انجام دهید.

مانند تمام کارهایی که در کشور باید مراحل اداری آن طی شود این مرحله از ساخت سوله هم چالش های زیادی دارد و در صورت عدم گاهی از قوانین این امر چند برابر نیز می شود. پس از دوستان یا مشاورین و کسانی که مراحل سوله سازی را طی کرده اند مشورت بگیرید. با این کار در زمان شما صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد.

خرید زمین سوله

خرید زمین به معنی محل احداث است که قابل تغییر نیست. در این مورد به درستی تحقیق کنید و شرایط حمل و نقل، نزدیکی به بازار یا اماکنی که با آنها سرو کار دارید، امنیت منطقه و سایر عوامل را بررسی فرمایید و سپس اقدام به خرید زمین نمایید.

بخش دوم:مراحل اجرایی ساخت سوله

از این مرحله به بعد دیگر به خودتان بستگی دارد و درصورت داشتن بودجه کافی می توانید به سرعت راحل را پیش بگیرید.

انتخاب نوع سوله سازی

شرکت های سوله سازی زیادی در ایران در حال فعالیت هستند که برای انتخاب بهترین شرکت سوله سازی چند نکته را در نظر بگیرید. از محل کارخانه بازدید کنید و شرایط کاری آن را بررسی نمایید. رزومه شرکت را ببینید و در صورت امکان با مشتریان تماس بگیرید تا درصد رضایت مندی آن ها را بسنجید. برخورد مدیریت مجموعه را ببینید.

« شرکت خانه آفتاب شرق (سوله مارکت) با داشتن سال ها سابقه درامر ساخت سوله های خرپایی و همچنین با دارا بودن تکنولوژی های نوین ساخت سوله و می تواند بهترین گزینه برای شما در این کار باشد.»

قرارداد سوله شرکت سازنده را مطالعه کرده و از مشاور حقوقی و فنی کمک بگیرید تا در ادامه کار به مشکلات اینچنینی بر نخورید.

خاک برداری و اجرای فونداسیون

وزن سازه سوله و دیوار ها در ابتدا مشخص می شود. آزمایش خاک انجام شده و مقاومت آن مشخص می شود. هر شهر و منطقه زمین خاصی دارد که باید تحمل فشار و نوع برای آن مشخص شود. پس از آزمایش خاک عملیات جمع آوری موانع و تسطیح خاک انجام می شود. تراز بودن زمین در کاهش مصالح مصرفی و استحکام سازه مهم است.

اکنون نوبت به فونداسیون است. این کار هم توسط شرکت های سوله ساز انجام شده و هم پیمانکاران می توانند آن را انجام دهند. فونداسیون دارای اهمیت بالایی در سازه است و عدم اجرای صحیح سبب کج شدن و ریزش سازه می شود.

عملیات کف سازی سوله میتواند همزمان با اجرای سازه انجام پذیرد. کف سازی بتونی بهترین نوع کف سوله است که در بخش ساختمانی میتوانید توضیحات کامل آن را ببینید.

مراحل نصب سازه در ساخت سوله

عمده مراحل ساخت سوله که شامل برپاکردن سازه اصلی می باشد را می توان به 3 مرحله زیر تقسیم بندی کرد.

مرحله حمل: ابتدا سوله خریداری شده به محل نصب آورده می شود و در محل تخلیه می شود.
نصب ستون ها: ستون ها با کمک جرثقیل بر روی بیس در فونداسیون قرار گرفته و بسته می شود.
نصب سایر قطعات: سایر قطعات مانند پرلین Z و بادبند و موارد دیگر روی سازه بسته و اسمبل می شود.

مراحل ساختمانی ساخت سوله

نصب سقف: بر حسب نوع آن با روش های مختلف روی پرلین بسته می شود.
دیوار کشی: دیوار کشی دارای تنوع مدل و اجرا است. در قسمت دیوار سوله می توانید آن را مشاهده فرمایید.
نصب درب: درب به اشکال ریلی، کرکره ای و لولایی قابل اجرا است. همچنین می تواند دستی یا اتوماتیک باشد. این مورد را نیز در قسمت ساختمان سوله بررسی فرمایید.

نصب پنجره: پنجره بر روی سقف به شکل نور گیر و دیوار ها به صورت باز شو نصب می گردد.

جرثقیل سقفی: در صورتی که حمل بار سنگین در سوله را دارید نصب این وسیله مورد نیاز خواهد بود.

عملیات ساختمانی شامل:

خوب سازه شما آماده شده و نیاز به تجهیز دارد. بر حسب نوع کاربری شما استفاده از برق و تاسیسات در آن غیر قابل اجتناب است.

برق: ابتدا میزان مصرف برق مشخص شده و انشعاب لازم را دریافت می کنید. تابلو های برق اصلی و فرعی داخل سوله نصب شده و کابل های برق بین آنها و نقاط انتهایی کشیده می شود. در نقاط انتهایی پریز و قطعات اتصال نصب می شود.

ژنراتور: در صورتی که برق مداوم برای شما اهمیت دارد از ژنراتور می توانید بهره گیری نمایید.

یو پی اس: یو پی اس برای تامین برق در زمان قطعی و همچنین نویز گیری استفاده می شود.

تاسیسات: تاسیسات شما با نوع کاربری ارتباط مستقیم دارد. یک قسمت آن مربوط به سرمایش و گرمایش سوله برای افراد است. در صورت مصارف خاص مانند سردخانه تاسیسات اضافی مورد نیاز است.
برای آشنایی بیشتر با جزییات و بررسی آنها به قسمت برق و تاسیسات سوله مراجعه فرمایید.

 • سیستم های امنیتی و نظارتی سوله

سیستم های امنیتی و نظارتی همزمان با اجرای برق قابل نصب است.

سیستم اعلام و اطفاء حریق: در این قسمت از مراحل ساخت سوله و سوله سازی سیستم اعلام و اطفاء حریق با روش های مختلف اجرا می شود.
نظارت: دوربین های مدار بسته و دزدگیر و سایر موارد امنیتی در این بخش انجام می شود.
کنترل تردد: برای نظارت بر ورود و خروج ها سیستم کنترل تردد اجرا می شود. این سیستم یکپارچه کل مجموعه را کنترل می کند.

بیشتر بخوانید:

بهره برداری پس از مراحل ساخت سوله

در این مطلب سعی شده بطور کلی به مراحل ساخت سوله از ابتدا تا پایان کار اشاره شود و اگر مراحل به صورت کامل و بدون نقص ادامه یابد حال مجموعه شما اکنون تکمیل شده و آماده بهره برداری است. هر چقدر هم دقت نمایید باز هم پس از استقرار دچار تغییرات خواهید شد. در بدو کار با برنامه ریزی دقیق تر و دیدن نکات ریز دچار تغییرات کمتری خواهید شد که منجر به کاهش هزینه های ساخت سوله در مراحل ساخت می شود.

بک کارگاهی وزن کمی دارند، از استقامت بالایی برخوردار هستند و بسیار انعطاف پذیرند. پس برای کاربردهای مختلف مناسب هستند.

 • مئن شوید. شرایط فنی را نیز بررسی کنید.

 

نمایش بیشتر

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا