برترین های کسب و کارخانواده

فواید رابطه زناشویی از نظر اسلام

فواید رابطه زناشویی از دیدگاه قرآن

به طور کلی مباحث مطرح شده در قرآن کریم پیرامون آداب زناشویی؛ رابطه جنسی و فواید آن در چند دسته گنجانده میشود که از جمله آن ها میتوان به بهره گیری از یک لذت پاک برای زوجین، اختصاص یک زمان خصوصی برای استحکام بنیان خانواده در هنگام برقراری رابطه جنسی، آفرینش یک زوج از جنس بشر برای آرامش  طرفین رابطه، معرفی زوجین به عنوان لباس و محافظت برای یکدیگر و بهره گیری از ثواب معنوی برقراری رابطه جنسی که خداوند در قرآن آن را وعده داده است.

در مقوله بهره مندی از لذت رابطه و ثواب رابطه با همسر خداوند در آیه 24 سوره نسا به این امر اشاره نموده است و در حدیثی از امام صادق (ع) منقول است که برای مردم در دنیا وآخرت ، هیچ لذتی بالاتر از همبستری با زنان نیست ؛ سپس فرمودند :اهل بهشت به چیزی بیشتر از نکاح، چه از طعام وشراب ،لذت نمی برند (کافی ج ۵،ص ۳۲۰) و پیامبر (ص) فرمودند : روشنی چشم من در نماز و لذت من در دنیا ، زنان و گل های من حسن و حسین (ع) می باشد (وسایل الشیعه ج۲۰ ص ۲۳).

آداب زفاف و زناشویی در اسلام | آموزش روابط زناشویی در اسلام pdf

اختصاص زمان ویژه برای رابطه جنسی

در رابطه با اختصاص یک زمان ویژه و با شرایط خاص برای داشتن رابطه جنسی خداوند در آیه 58 سوره نور به این امر فرمان داده و از مومنان خواسته در زمان های اشاره شده در این آیه بدون اذن به محفل خصوصی همدیگر وارد نشوند و در آیه بعد در جهت حفظ بهداشت جنسی کودکان بالغ سفارش به اجازه فرزندان بالغ در هنگام ورود به خلوت والدین نموده است.

امام صادق (ع) فرمودند: کنیزان وکسانی که بالغ نشده اند در سه زمان ،همان گونه که خدای عزوجل شما را امر کرده است ، برای ورود باید اجازه بگیرند ؛وهمچنین خادمت که بالغ شده درسه وقت از عورات، داخل شد،اگر چه خانه اش در خانه شما باشد باید اجازه بگیرد ،این سه وقت عبارت است از :

 1. بعد از عشا که عتمة(ثلث شب) نامیده می شود
 2. وقتی که صبح می کنید
 3. وزمانی که در بعداز ظهر، لباس هایتان خارج می کنید ؛

به تحقیق که خدا امر کرده است که این سه اوقات را در خلوت و سهو باشید .( وسائل‏الشیعة ج : ۲۰ ص : ۲۱۸).

آرامش در کنار همسر

در ایه 21 سوره روم به آرامش کنار همسر اشاره شده است و خداوند میفرماید : از نشانه های او ،این است که همسرانی (جفت هایی ) از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش بگیرید ،و بین شما ( زن و شوهر ) مودّت و رحمت قرارداده است ؛ در این ، نشانه هایی است برای گروهی که تفکر می کنند.

  و در آیه 187 سوره اعراف مجددا به این امر تاکیدی دوباره میکند و به فایده آمیزش جنسی اشاره میشود: او خدایى است كه (همه) شما را از یك فرد آفرید و همسرش را نیز از جنس او قرار داد، تا در كنار او بیاساید. سپس هنگامى كه با او آمیزش كرد، حملى سبك برداشت.

در رابطه با لباس یکدیگر بودن همسران در آیه 187 سوره بقره خداوند میفرماید: آمیزش جنسى با همسرانتان، در شبِ روزهایى كه روزه مى‏گیرید ، حلال است. آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها (هر دو زینت هم و سبب حفظ یكدیگرید).

در آیه223 سوره بقره به ثواب اخروی حاصل از آمیزش  جنسی حلال تاکید شده است و خداوند میفرماید : زنان شما، محل بذرافشانى شما هستند پس هر زمان كه بخواهید، مى‏توانید با آنها آمیزش كنید. و اثر نیكى براى خود، از پیش بفرستید!

و از خدا بپرهیزید و بدانید او را ملاقات خواهید كرد و به مؤمنان، بشارت ده! (بقره ،۲۲۳) و  در برخی ایات خداوند به اجر اخروی فرزند صالح حاصل از نکاح توصیه کرده و میفرماید: و آنچه را از پیش براى خود فرستادید، نزد خدایش مى‏یابید، كه اگر خیر بود خیرتر شده، و اجرى عظیم دارد.( سوره مزمل آیه ۲۰)

فواید نکاح و آمیزش از دیدگاه پیامبر و ائمه

از طرف دیگر پیامبر و ائمه  که قرآن ناطق و تبیین کننده معارف عالی الهی هستند نیز در احادیث بسیاری به فواید رابطه جنسی در چارچوب تشکیل خانواده اشاره نموده اند. در بسیاری از این احادیث آمیزش جنسی مایه رحمت الهی معرفی شده است. در موردی دیگر آمیزش را آمرزش از گناهان ذکر نموده اند. آمیزش و رابه زناشویی مانع انحطاط اجتماع و حفظ عفت عمومی ذکر شده است. در حدیثی از پیامبر آمیزش و همبستری همردیف جهاد در راه خدا بیان شده و غسل بعد از آمیزش از بین برنده گناهان خواهد بود.

به طور کلی اسلام دینی است که امر موکدی به ازدواج و برقراری رابطه جنسی و بهره مندی از فواید مختلف مادی و معنوی آن داشته است. به طوری که خداوند در آیات مختلف امر به ازدواج نموده و به تبیین فواید دنیوی و اخروی آن پرداخته است. در ادامه نیز پیامبر و ائمه چه در احادیث و چه در سیاق عملی خود تشویق به امر ازدواج و آمیزش در چارچوب نکاح نموده اند و اجر و ثواب بسیاری را به مومنین وعده داده اند که علاوه بر لذایذ و فواید مادی و دنیوی این لذت پاک و حلال خداوندی است.

بهترین تعداد طبیعی رابطه جنسی در هفته

نیاز زن و مرد برای برقراری و داشتن رابطه جنسی در سن دهه 20 یک تا سه روز یکبار است و این در دهه 30 در برخی از زوجین افزایش و در برخی با کمی کاهش مواجه خواهد شد. این درحالی است که این نیاز با توجه به طبع و مکانیسم طبیعی بدن زن و مرد می تواند متفاوت باشد ولی در هر حال به طور متوسط برقراری رابطه جنسی 3 بار در هفته بهترین و مناسب ترین میزان رابطه زناشویی برای داشتن و کسب سلامت روحی و روانی و البته سلامت جسمی می باشد.

مضرات تعداد دفعات رابطه ی جنسی زیاد

از لحاظ علمی یک رابطه جنسی معمولی ، معادل یک ساعت پیاده روی با سرعت متوسط و یک رابطه جنسی پرحرارت ، معادل 15 دقیقه دویدن بروی دستگاه ترد میل (دو ثابت) می باشد ، یعنی تقریبا 200 کالری انرژی می سوزاند .

رابطه جنسی یک فعالیت بدنی- روانی است که تقریبا تمام اعضای بدن انسان را درگیر می کند و به همین دلیل است که انجام مکرر و با فاصله کم آن ، که مانع استراحت و جبران انرژی می باشد ، برای بدن انسان مضر می باشد. زیاده روی در انجام مقاربت می تواند آسیب ها و آثار بدی برای فرد و همچنین خانواده داشته باشد.

 • کثرت جماع باعث کاهش طول عمر و سستی بدن می شود.
 • افراط در جماع در هر حال مضرترین چیز هاست ، چرا که باعث ضعف مغز ، قلب ، کبد ، قوا ، اعصاب ، بینایی ، معده ، کلیه ، مثانه و تپش قلب و درد کمر و باسن ، سیاتیک ، نقرس و امثال این ها می گردد.
 • سبب کاهش توان و ضعف اعصاب و حدوث امراضی مانند ام اس ، فلج ، رعشه ، لقوه ، تشنج ، ضعف قوة هاضمه و ضعف سایر قوا می شود.
 • افزایش فعالیت های جنسی برای قلب مردان مضر است .
 • میزان اسپرم در هر بار انزال کاهش می یابد و می تواند در زمینه باروری ایجاد مشکل کند.

نکات مهم در مورد تعداد طبیعی رابطه جنسی

 • برای برقراری ارتباط جنسی در روز یا هفته ، نشانه و رقم مهم نیست ، به هیچ عنوان در مورد تعداد برقراری رابطه نرمال در دهه های مختلف عدد و رقم وجود ندارد.
 • میل جنسی زیاد را نباید با بیش فعالی جنسی که روان شناسان و پزشکان آن را «اختلال رفتاری» محسوب می کنند ، اشتباه گرفت.
 • دفعات روابط زناشویی به نیازهای طرفین بستگی دارد و ممکن است یک زوج 30 ساله با 2 بار برقراری رابطه در هفته نیازهایشان برطرف شود ولی زوج 30 ساله دیگر با ماهی یکبار رابطه نیازهایشان برطرف شود.
 • برخلاف تصور عام ، رابطه جنسی هیچ گونه اثر سوئی بر بدن ندارد و این باور که هر بار رابطه زناشویی باعث مصرف هزاران کالری انرژی و از بین رفتن مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی از بدن می شود ، کاملا نادرست است.
 • در مواردی که میل جنسی زیاد است (و مرضی هم نیست) با توجه به تجربه های به دست آمده باید به 2 نکته مهم توجه داشته باشید ، معمولا علاقه یا نیاز جنسی زوج ها کاملا با هم منطبق نیست و درمواردی که این نداشتن تطابق اندک است ، طرفین با تعدیل در میل جنسی به حالت تعادل می رسند و زن و شوهر بدون مشکل در کنار هم زندگی و نیازهای جنسی همدیگر را برطرف می کنند
 • قبل از ازدواج از میزان نیازهای جنسی همدیگر برآوردی دقیق داشته باشید.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا