برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

بسترن بی 30

خودرو بسترن B30 یک سدان ارزشمند که توسط گروه خودروسازی فاو که یک شرکت دولتی چینی است، طراحی و تولید شده است. در ایران، این خودرو توسط گروه بهمن عرضه می‌گردد. خودرو بسترن B30، بعد از ورود دو مدل بسترن B50 و B50F و در سال 1396به کشور وارد شد و مورد استقبال بسیاری قرار گرفت. از جمله ویژگی‌های این سدان می‌توان به سایز متوسط، برخورداری از امکانات رفاهی مطلوب، بهره‌مندی از تجهیزات ایمنی و کسب نمره خوب در آزمون ایمنی خودرو معتبر اشاره نمود.

در ادامه قصد داریم با ویژگی‌ها، مزایا و معایب خودرو بسترن B30، مشخصات فنی و ظاهری این خودرو چینی بیشتر آشنا شویم. با یکتا یدک همراه باشید.

معرفی بسترن B30

نخستین محصولات بسترن که وارد کشور شد، بسترن B50 و بسترن B50F بود که پس از توقف تولید این دو خودرو، گروه بهمن خودروی دیگری به نام بسترن B30 را مونتاژ و عرضه نمود. بسترن B30 براساس نسخه‌های پیشین خودرو فولکس واگن جتا طراحی و تولید گردیده است. این خودرو، یکی از سدان‌های ایمن و مجهز به امکانات پیشرفته می‌باشد.

بسترن b30 دیوار | قیمت بسترن b30

آشنایی با برخی از مهم‌ترین آپشن‌های بسترن B30

خودرو بسترن B30 دارای قابلیت‌ها و آپشن‌های بسیار مطلوبی است که در این بخش به ذکر آن‌ها می‌پردازیم:

حسگر پارک

حسگر پارک که به نام سنسور عقب نیز معروف است، در بخش سپر عقب خودرو نصب می‌شود و در زمانی که حرکت ماشین رو به عقب است، فعال می‌گردد. هدف از این سیستم، هشدار به راننده هنگام پارک کردن خودرو است.

هنگام پارک کردن، برخی از نقاط کور، باعث می‌شود تا فرآیند پارک کردن ماشین دچار مشکل گردد در نتیجه سیستم حسگر پارک کمک می‌کند تا علاوه بر اینکه خودرو راحت‌تر پارک ‌شود، بلکه از وجود موانع، وسایل یا افراد در پشت خودرو نیز آگاه می‌شوید.

سیستم کنترل کشش

سیستم کنترل کشش که با حروف مخفف TCS نامیده می‌شود، به منظور جلوگیری از لغزیدن هنگام شتاب می‌باشد. این ویژگی، یکی از بهترین خصوصیات بسترن B30 است که به عنوان یک ویژگی ایمنی مطرح می‌شود.

این سیستم هنگامی که خودرو بدون کنترل کشش تلاش می‌کند تا بر روی سطح لغزنده همچون برف یا یخ شتاب بگیرد و چرخ‌ها روی زمین می‌لغزند، نتیجه این می‌شود که خودرو نمی‌تواند شتاب بگیرد. در چنین شرایطی، کنترل کشش کمک می‌کند تا بدون کمترین لغزشی، راننده بتواند خودرو را به بهترین نحو کنترل نماید.

قابلیت کنترل ایستایی در سربالایی

تصور کنید در سربالایی هستید به دلیل ترافیک ماشین ساکن است و به محض برداشتن پا از پدال ترمز، این ترس ایجاد می‌شود که خودرو به سمت عقب برود.

بسترن b30 دیوار | قیمت بسترن b30

ویژگی قابلیت کنترل ایستایی در سر بالایی که با حروف مخفف  HAC نیز شناخته می‌شود، یک سیستم کمک راننده است که وقتی خودرو در مسیر دارای شیب قرار دارد، ترمزها به صورت اتوماتیک برای چند ثانیه نگه داشته می‌شوند تا بدین وسیله راننده شروع به شتاب گرفتن کند و بدین طریق به راننده کمک می‌کند تا بدون احتمال برخورد با خودروی عقبی، حرکت نماید.

توزیع نیروی ترمز الکترونیکی

سیستم توزیع نیروی ترمز الکترونیکی که با حروف مخفف EBD، معرفی می‌گردد، همانند ترمز ضد قفل ABS، به منظور جلوگیری از قفل چرخ هنگام ترمز طراحی شده است. هنگامی که وسیله نقلیه ترمز می‌کند، نیرویی که به منظور جلوگیری از چرخش تایر به لاستیک‌ها منتقل می‌شود، ممکن است یکسان نباشد.

بواسطه این سیستم، نیروهای اعمال شده بر روی هر چرخ بررسی می‌شود و بر این اساس، نیروی ترمز به هر چهار چرخ توزیع می‌گردد.

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی که حروف مخفف انگلیسی آن ESC است، به منظور شناسایی و جلوگیری از تلفات کشش جلوگیری از لغزندگی خودرو، طراحی شده است. بواسطه این سیستم، هنگام اعمال ترمز بر روی چرخ‌های جلویی خودرو، بر روی سطوح لغزنده، امنیت سرنشینان فراهم می‌گردد.

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، وظیفه کنترل پارامترهایی همچون سرعت چرخش تایرها و زاویه فرمان را بررسی می‌نماید. به عنوان نمونه، هنگامی که خودرو در حال انحراف از جاده است، این قابلیت کنترل خودرو فعال می‌شود و سبب می‌گردد تا وضعیت خودرو متعادل گردد.

سیستم ناوبری

سیستم ناوبری یا نویگیشن، یکی از مهم‌ترین آپشن‌های خودرو بسترن B30 است که با استفاده از سیگنال ماهواره‌ای یک مقصد معین را بر روی نمایشگر برطبق متغیرها نمایش می‌دهد. این سیستم اطلاعاتی همچون میزان ترافیک جاده، انتخاب بهترین مسیر، اطلاعات مرتبط با سفر و.. را به راننده ارائه می‌دهد.

سیستم نویگیشن کمک می‌کند تا در صورتی که راننده مسیری را اشتباه برود، مسیریابی می‌کند و مسیر راننده را اصلاح می‎‌کند. این سیستم به طور مداوم به روز رسانی می‌شود.

بسترن b30 دیوار | قیمت بسترن b30

شیشه بالابر آنتی ترپ

از دیگر آپشن‌های کاربردی بسترن B30، شیشه بالابر آنتی ترپ است که به سامانه ایمنی ضد مانع نیز معروف است. این سیستم بدین معنا است که در صورتی که هنگام بالا رفتن شیشه، مانعی وجود داشته باشد، شیشه به طور خودکار متوقف می‌شود و به سمت پایین حرکت می‌کند.

ایزوفیکس صندلی

قابلیت ایزوفیکس صندلی، آپشنی به منظور حفظ امنیت جانی کودکان است. ایزوفیکس به نقاط مختلف خودرو وصل می‌گردد و دیگر نیازی به استفاده از کمربند ایمنی نیست. این سیستم دارای دو اتصال دهنده محکم است که به صندلی خودرو وصل می‌شود.

گفتنی است که صندلی‌های کودک که با کمربند ایمنی بسته می‌شود، هنگام ترمز، سبب حرکت صندلی می‌گردد اما صندلی ایزوفیکس این مشکل را رفع نموده است.

کروز کنترل

کنترل کروز یا سیستم بازدارنده سرعت، به عنوان سامانه‌ای است که موتور خودرو را تنظیم می‌کند و ماشین با سرعت تنظیم شده حرکت می‌نماید. این سیستم توسط راننده و به شکل دستی فعال می‌گردد. از این طریق دیگر نیازی به فشردن پدال گاز در مسافرت‌های طولانی نخواهد بود. این آپشن دارای مزایای مهمی همچون عدم نیاز به نظارت مداوم بر روی سرعت خودرو، مصرف سوخت پایین، عدم حواس پرتی راننده و.. می‌باشد.

مزایای بسترن B30

از جمله مزایای بسترن B30 می‌توان به امکانات بالا و گیربکس آن اشاره نمود.

امکانات ایمنی بیشتر به نسبت سایر رقبا

همانطور که در بخش آپشن‌ها نیز بیان نمودیم، امکانات ایمنی همچون تجهیزات رفاهی و ایمنی اعم از سیستم کنترل کشش، کنترل پایداری و.. سبب شده است تا بتواند سطح مطلوبی از امکانات را ارائه نماید. همچنین با دریافت پنج ستاره از موسسه ایمنی معتبر، توانسته است به آپشن‌هایش اضافه نماید.

گیربکس فوق العاده

بسترن B30 یک خودرو اتوماتیک است که توانسته است با بهره‌گیری از گیربکس اتومات شش سرعته، عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش بگذارد. این گیربکس ضرایب کوتاه‌تری نسبت به رقبای خود همچون برلیانس، جیلی، جک و.. دارد از این رو در فواصل کوتاه‌تری نیاز است تا نسبت به تعویض دنده اقدام شود. نتیجه این امر، این است که به موتور، فشار کمتری می‌آید و میزان مصرف سوخت پایین‌تری را نیز در بر دارد.

معایب بسترن B30

در مقابل مزایای بسترن B30، این خودرو از معایبی نیز برخوردار است.

کابین ساده و کم کیفیت بسترن B30

کابین ساده و کم کیفیت یکی از معایب این خودرو است. شایان ذکر است که به دلیل اینکه این خودرو در کشور چین یک خودرو ارزان قیمت محسوب می‌گردد، از این رو، نحوه طراحی داخلی و خارجی آن بسیار ساده می‌باشد.

طراحی کابین ساده، استفاده از متریال کم کیفیت، پلاستیک خشک داشبورد که احساس نامطلوبی را فراهم می‌نماید، سبب شده است که این عنوان جزو موارد معایب خودرو بسترن B30 قرار گیرد.

برخی از کاستی‌ها و مشکلات فنی بسترن B30

علی رغم ویژگی‌های مثبت این خودرو، برخی کاستی‌های فنی مشاهده می‌شود که آزار دهنده می‌باشد. مواردی همچون پیشرانه 4 سیلندر این خودرو که توان کمی دارد، حجم موتور 1.6 لیتری که راندمان پایینی دارد، عایق بندی ساده کابین که صدای موتور به داخل وارد می‌شود، ایجاد صدای نامطلوب سیستم تعلیق هنگام عبور از سرعت گیرها و.. شامل معایب خودرو بسترن B30 می‌باشد.

جمع بندی

در این مقاله تلاش نمودیم تا راجع به ویژگی‌ها، آپشن‌ها و مزایا و معایب خودرو بسترن B30 اطلاعات بیشتری کسب نمایید. برای دریافت مشاوره و راهنمایی می‌توانید با کارشناسان مجموعه یکتا یدک ارتباط بگیرید.

 

منبع : https://yektayadak.com/

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا