تفاوت و مقایسه لوله سیاه و لوله گالوانیزه گلخانه

لوله‌های گالوانیزه و لوله‌های سیاه دو محصولی که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند و به عنوان پروفیل‌های مقاوم محسوب می‌شوند. البته این دو محصول از نظر میزان مقاومت در برابر خوردگی، رطوبت و ضربه با همدیگر متفاوت هستند. در این مطلب قصد داریم به تفاوت‌های بین این دو لوله بپردازیم تا اگر به دنبال خرید لوله گلخانه یا لوله سیاه هستید، دچار اشتباه نشوید. قبل از هر چیز باید با تعریف و ویژگی‌های هر یک از این لوله‌ها آشنا شوید.

لوله سیاه چیست؟

این محصول با استفاده از لوله‌های فلزی مقاوم تهیه می‌شود که رنگ تیره‌ای دارد و به همین دلیل به آن «لوله سیاه» گفته می‌شود. در فرآیند تولید، از اکسید آهن استفاده می‌شود که رنگ لوله را تیره و سیاه می‌کند.

 این نوع به صورت خام در بازار آهن‌الات به فروش می‌رسد و هیچ لایه یا پوششی روی آن وجود ندارد. از ویژگی‌های آن باید به داشتن مقاومت بالا در برابر حرارت اشاره کنیم و به همین دلیل از این لوله‌ها برای انتقال آب گرم استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای لوله سیاه برای آب پاشی و به طور کلی انتقال سیالات آبی و گازی است.

مهم‌ترین ماده اولیه برای ساخت لوله‌های سیاه، فولاد است که نسبت به آهن در برابر رطوبت مقاومت بیشتری دارد. با این حال به عنوان فلز ضدزنگ یا مقاوم در برابر خوردگی شناخته نمی‌شود و بعد از مدتی اکسید و پوسیده می‌شود.

لوله گالوانیزه چیست؟

نوع دیگری از لوله‌های پرکاربرد در بازار به عنوان لوله‌های گالوانیزه شناخته شده است که با استفاده از لوله‌های سیاه تهیه می‌شوند. اما برای تولید این لوله، یک پوشش روی بر روی لوله‌های سیاه قرار می‌گیرد. لوله گالوانیزه می‌تواند از نوع سرد و یا گرم باشد.

برای تولید لوله گالوانیزه گرم، لوله سیاه را در مواد مذاب روی با دمای 420 درجه فرو می‌برند تا یک لایه کامل از روی، لوله را پوشش دهد. اما در لوله گالوانیزه سرد، روی آن‌ها مواد روی را می‌پاشند و در دمای 70 درجه سانتیگراد قرار می‌دهند تا این مواد روی لوله‌های سیاه بچسبد و یک پوشش گالوانیزه ایجاد کند.

از جمله ویژگی‌های لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای باید به مقاومت بالای آن‌ها در برابر زنگ زدگی، رطوبت، خوردگی و ضربه اشاره کنیم. برای خرید و مشاهده قیمت لوله گلخانه به فروشگاه اینترنتی اتصالات آنلاین مراجعه کنید.

دستگاه خم کن لوله گلخانه | قیمت روز لوله گالوانیزه گلخانه

مقایسه لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای و لوله‌های سیاه

همانطور که اشاره کردیم، لوله گالوانیزه را با استفاده از لوله سیاه تهیه می‌کنند. بنابراین باید گفت لوله سیاه یک محصول اولیه و خام محسوب می‌شود، اما لوله گالوانیزه محصول نهایی هستند که کارآیی بیشتری دارند. در هر دو محصول، آلیاژ فولاد اهمیت زیادی دارد و باعث افزایش مقاومت این لوله‌ها می‌شود.

به طور کلی تفاوت‌های بین این دو لوله عبارت است از:

تفاوت در میزان مقاومت در برابر خوردگی

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین این دو محصول به میزان مقاومت آن‌ها در برابر انواع سیالات مثل آب مربوط می‌شود. پوشش روی که بر روی لوله‌های گالوانیزه وجود دارد، مثل یک محافظ عمل می‌کند و مانع از نفوذ رطوبت و سایر سیالات خورنده به قسمت فولادی لوله می‌شوند. روی تا چندین دهه مقاومت دارد و بنابراین لوله‌های گالوانیزه دیرتر از لوله‌های سیاه خراب می‌شوند.

در حالی که لوله‌های سیاه برای جاهایی که با رطوبت سر و کار دارند، استفاده نمی‌شوند. در این محصولات، سطح داخلی لوله در اثر برخورد سیالات، بعد از مدتی آسیب می‌بیند و پوسیده می‌شود.

نوع و میزان کاربرد دو لوله

یکی دیگر از تفاوت‌های بین این دو لوله به نوع کاربرد آن‌ها مربوط می‌شود. لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای مصارف بیشتری دارند و در بسیاری از کارگاه‌ها لوله سیاه را به این نوع تبدیل می‌کنند تا مشتری بیشتری داشته باشند.

از سوی دیگر لوله گالوانیزه برای انتقال آب و سایر سیالات کاربرد دارد. در ساخت گلخانه، ساخت سازه سالن پرورش قارچ، فنس کشی باغ‌ها، حصار کشی خیابان، ایجاد نورپردازی در سالن‌های دام و طیور و گاردریل‌ها از این محصولات استفاده می‌شود. در حالی که لوله سیاه چنین کاربردی ندارد و حتی به دلیل نداشتن مقاومت بالا، بعد از مدتی کوتاهی خراب می‌شوند و به تعویض نیاز دارند.

اگر در جاهایی که با رطوبت سر و کار دارید، از لوله سیاه به جای لوله گالوانیزه استفاده کنید، هزینه تعمیرات و تعویض لوله‌ها افزایش می‌یابد.

تفاوت در مواد تشکیل دهنده

در ساخت لوله‌های سیاه از فولاد مقاوم استفاده می‌شود و هیچ ماده دیگری در آن کاربرد ندارد. اما همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، لوله‌های گالوانیزه را از لوله‌های فولادی سیاه تهیه می‌کنند. سپس آن‌ها را به روش گرم یا سرد، با مواد روی، پوشش می‌دهند. با این کار می‌توان میزان مقاومت لوله گالوانیزه گلخانه‌ای را در برابر خوردگی و زنگ زدگی افزایش داد.

مقایسه دو لوله در میزان طول عمر

مشخص است که وقتی یک لایه مقاوم در برابر زنگ زدگی روی لوله فولادی وجود داشته باشد، طول عمر بیشتری هم دارد. این ویژگی در لوله‌های گالوانیزه به طول عمر بیشتر آن‌ها کمک می‌کند، اما همین مشخصه در لوله‌های سیاه وجود ندارد. به همین دلیل خیلی قاطع می‌توان گفت که لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای با طول عمر بین 25 تا 30 سال (به طور میانگین) می‌توانند عمر طولانی‌تری نسبت به لوله‌های سیاه داشته باشند.

البته اگر لوله سیاه در محیط بدون رطوبت استفاده شود و به طور مداوم آن را رنگ‌آمیزی کنید و از آن برای انتقال آب و سیالات خورنده استفاده نکنید، می‌تواند به همین میزان دوام داشته باشد.

مقایسه قیمت لوله گالوانیزه و لوله سیاه

با توجه به آنچه که توضیح دادیم مشخص است که قیمت لوله گالوانیزه گلخانه نسبت به لوله‌های سیاه بیشتر است. به هر حال محصول نهایی (لوله گالوانیزه گلخانه‌ای) نسبت به محصول خام (لوله سیاه) قیمت بیشتری دارد و برای تولید آن از مواد بیشتری هم استفاده می‌شود.

البته فراموش نکنید این لوله‌ها از نظر درزدار بودن یا مانیسمان بودن هم با یکدیگر متفاوت هستند. به طوری که قیمت لوله مانیسمان نسبت به لوله درزدار گالوانیزه بیشتر است. از سوی دیگر سایز، قطر، وزن و نوع پردازش لوله هم یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند روی قیمت این دو محصول تاثیر داشته باشد. برای مشخص شدن تفاوت بین قیمت این دو لوله باید آن‌ها را از یک برند، یک سایز و با یک ضخامت و نوع لوله (درزدار یا مانیسمان) انتخاب کنید.

در آخر

لوله‌های سیاه و لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای دو محصولی که در صنایع مختلف کاربرد دارند، اما با هم متفاوت هستند. به طوری که لوله‌های گالوانیزه گرانترند و از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. از لوله سیاه نمی‌توان در جاهایی که با آب و رطوبت سر کار دارید، استفاده کنید. در مقابل لوله‌های گالوانیزه برای همین محیط‌ها مناسب هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا