برترین های کسب و کارلوازم خانگی

آشنایی با انواع هود صنعتی و ویژگی های آن

در حال حاضر تنوع هودها در بازار بسیار زیاد است که برای دور کردن‌ گازهای بدبو یا گاز‌های مضر و سمی ‌مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌ باید گفت که هود‌ها نوعی از سیستم‌های تهویه هوا هستند که در‌ مکان‌ها و‌ موقعیت‌های مختلف به کار برده می‌شوند.‌ از انواع هود می‌توان در ساختمان‌های مسکونی و همچنین در مراکز تجاری و صنعتی بهره برد.‌

با توجه به اینکه ساختمان‌های مختلف دارای شرایط گوناگونی هستند، هودها نیز در طراحی‌ها و مدل‌های مختلف‌ ساخته می‌شوند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای کاربران‌ باشند. در این نوشته به معرفی انواع هود و بررسی ویژگی‌های هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.‌ در صورتی که شما نیز از هود در‌ ساختمان مسکونی یا مرکز تجاری و صنعتی خود استفاده می‌کنید‌ یا اینکه قصد خرید هود جدید را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب از پویان گسترش را با دقت دنبال نمایید.

ابعاد هود صنعتی | ساخت هود صنعتی‬‎

معرفی انواع هود

هودها سیستم‌هایی هستند که برای مکیدن چربی، بخارات و گازهای تولید شده از پخت‌وپز یا انجام فرآیندهای‌ تولیدی و صنعتی به کار برده می‌شوند.‌ استفاده از هود باعث می‌شود که‌ هوای آلوده یا هوای همراه با چربی و بو از فضای داخلی ساختمان حذف شود و محیط بهتری برای زندگی یا انجام فعالیت‌های کاری فراهم گردد.‌ هنگامی ‌که از هود استفاده می‌کنید، بخارات و هوای دارای چربی و آلودگی و گاز‌های بدبو به داخل هود مکیده می‌شوند و از طریق یک توری آلومینیومی ‌به دام می‌افتند.

در واقع‌ این توری آلومینیومی‌ مانند فیلتری عمل می‌کند که‌ بو، روغن و آلودگی‌های دیگر را جذب می‌نماید.‌ در برخی از هود‌ها، هوایی که به داخل هود کشیده می‌شود پس از‌ تصفیه شدن دوباره به فضای داخلی ساختمان بر می‌گردد.‌ این نوع از هودها دارای فیلتر زغال‌ فعال هستند‌ و پس از گرفتن آلودگی‌ها هوای پاک و تمیز را دوباره به محیط برمی‌گرداند. برخی دیگر از هودها نیز هوای آلوده را جذب کرده و بدون استفاده از فیلتر آن را‌ به بیرون انتقال می‌دهند.‌ همانطور که قبلاً نیز گفته شد‌، هودها دارای انواع مختلفی هستند.‌ باید اضافه کرد که انواع هود نحوه کار و ویژگی‌های مختلفی‌ دارند.‌

انواع هود براساس نحوه نصب

‌هود دیواری

باید گفت که هود‌های دیواری یکی از پرکاربردترین انواع هود به شمار می‌آیند. این نوع از هودها همانطور که از اسم آنها پیدا است، روی دیوار ساختمان نصب می‌شوند.‌ به عنوان مثال این‌ هودها را در آشپزخانه‌ها‌ روی دیوار مجاور‌ گاز نصب می‌شوند.‌ بسیاری از شما با‌ هودهای دیواری خانگی‌ که در آشپزخانه‌های ساختمان‌های مسکونی نصب می‌شوند، آشنا هستید. باید گفته که هودهای دیواری صنعتی در مقایسه با هود‌های دیواری خانگی قدرت مکش و تصفیه کنندگی بیشتری دارند. همچنین مقاومت هودهای صنعتی در برابر مواد شیمیایی یا بخارات بیشتر است.

هودهای جزیره‌ای

نوع دیگر هود، هود‌های جزیره هستند.‌ امروزه هودهای جزیره‌ای از جمله هود‌های مدرن به شمار می‌آیند و‌ در طراحی داخلی ساختمان‌های جدید‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌ هودهای جزیره‌ای روی سقف ساختمان نصب می‌شوند و در مرکز اتاق روی اجاق‌های جزیره‌ای قرار می‌گیرند.

‌هود تصفیه کننده

هود تصفیه کننده دارای سیستم تصفیه کننده هستند. به این معنا که در این نوع از هود‌ها، ابتدا هوای آلوده‌ وارد دستگاه هود شده و سپس از طریق فیلترها آلودگی آن جذب می‌شود. سپس هوای پاک و تمیز‌ دوباره به فضای داخلی ساختمان‌ انتقال داده می‌شود.‌ معمولاً این نوع از هودها روی اجاق گاز‌ نصب می‌شوند و در آشپزخانه‌های بزرگ صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌ همچنین در‌ ساختمان‌هایی که در آنها‌ گازهای آلوده‌ انتشار می‌یابد، می‌توان از آن برای تصفیه هوا استفاده کرد. باید اضافه کرد که این هودها در کارخانه‌های تولید مواد غذایی کاربردهای بسیاری دارند.

‌هود توکار

از دیگر انواع هود‌های پرکاربرد می‌توان به هود‌های توکار اشاره کرد.‌ در واقع هودهای توکار به عنوان بخشی از سیستم دکوراسیون یا طراحی داخلی ساختمان نصب می‌گردند.‌ در صورتی که ساختمان شما مجهز به هود توکار باشد، نیازی به خرید دستگاه هود‌ و نصب آن نخواهید داشت.

‌هود اگزوز

یکی از پرکاربردترین انواع هود موجود در بازار هود اگزوز است. با توجه به داشتن ویژگی‌های مثبت‌ هودهای اگزوز، استفاده از آنها در شرایط مختلف کاربرد‌های بیشتری دارد و‌ نصب‌ و به کارگیری آن معمولاً در موقعیت‌های مختلف توصیه می‌شود.‌ این نوع از هود‌ها چربی‌ها و آلودگی‌های‌ موجود در هوا را به وسیله‌ی فیلتر‌های فلزی خود جذب می‌کنند و بخارات و بوهای حاصل از پخت‌وپز یا انجام فرآیندهای مختلف صنعتی را به صورت مستقیم از طریق مجرا به سمت بیرون از ساختمان هدایت می‌کنند.‌  به همین دلیل هنگام نصب هود اگزوز به یک خروجی خارجی نیاز خواهید داشت.‌ به منظور کسب اطمینان از عملکرد بهتر هود اگزوز مهم است که لوله‌ی هود تا خروجی حداقل ۲ متر فاصله داشته باشد و حداکثر ۲ خم در طراحی آن به کار رود.

هود تصفیه کننده

در صورتی که امکان نصب اگزوز برای شما وجود نداشته باشد،‌ می‌توانید از هود تصفیه کننده برای‌ دفع بوهای بد و گازهای آلوده در محیط مورد نظر خود استفاده کنید.‌ در این حالت هود‌ بوها و آلودگی‌های هوا را‌ مکیده و‌ آنها را در فیلتر توری آلومینیومی‌ خود نگه می‌دارد.‌ همچنین هود تصفیه آلودگی‌های وارد شده در فیلتر زغال فعال را جذب کرده و هوا را تجدید می‌کند.‌ به این ترتیب هوای پاک از طریق دریچه‌های جانبی قسمت بالایی‌ به فضای اتاق برگردانده می‌شود.‌

مقایسه عملکرد هود تصفیه کننده و هود اگزوز

معمولاً در موقعیت‌های مختلف استفاده از هودهای اگزوز در مقایسه با هودهای تصفیه بیشتر توصیه می‌شود و هودهای اگزوز پرکاربردتر از دیگر انواع هود هستند.‌ باید اضافه کرد که هود‌های اگزوز عملکرد بهتری در تصفیه هوا و‌ دور کردن آلودگی‌ها از فضای داخلی ساختمان دارند.‌ با این حال باید گفت که‌ نصب هود‌های اگزوز کمی ‌سخت‌تر است. چرا که برای دفع گاز به شکافی در دیوار نیاز خواهید داشت که لوله‌ی اگزوز از آن بگذرد.

در صورتی که در مورد انواع هود سوالی برای شما باقی مانده است یا نظری در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم که آن را مطرح کنید. مشاوران و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد انواع هود هستند.

آشنایی با انواع هود صنعتی و ویژگی های آن

هود صنعتی یکی از تجهیزات صنعتی به شمار می رود که استفاده از آن برای جلوگیری کردن از پراکندگی حرارت گرما می باشد. در بیشتر مکان های مانند رستوران ها، آزمایشگاه های صنعتی، فست فودها، کافی شاپ ها و محیط های بیمارستانی و …  از هود صنعتی استفاده بسیاری می شود.

هود صنعتی یکی از تجهیزات صنعتی به شمار می رود که استفاده از آن برای جلوگیری کردن از پراکندگی حرارت گرما می باشد. در بیشتر مکان های مانند رستوران ها، آزمایشگاه های صنعتی، فست فودها، کافی شاپ ها و محیط های بیمارستانی از هود صنعتی استفاده بسیاری می شود. یکی از مهمترین ویژگی هایی که در هودهای صنعتی وجود دارد این است که شما می توانید آن را در حجم های متنوع و مختلف خریداری نمایید.

فیلتر هود صنعتی فلزی می باشد و از ورقه های گالوانیزه هم در تولید آن استفاده شده است. این هودها از نفوذ پیدا کردن گرد و خاک و آلودگی به درون محیط جلوگیری می کند و همچنین فضاها را به خوبی تهویه می کند. هود صنعتی دارای انواع مختلفی می باشد و هر یک از آنها هم دارای ویژگی های متنوعی می باشد که در ادامه به طور کامل آنها را معرفی می کنیم.

 همانطوری که می دانید هر وسیله ای انواع مختلفی دارد و شما باید با تقسیم بندی آن آشنایی داشته باشید که انواع آن عبارت می باشد از :

برخی از هودها هستند که آلاینده ای به وجود آمده از فرآیندی را که در آن قرار گرفته اند را درون هوا آزاد می کنند، به این نوع از هود صنعتی هودهای محصور کننده می گویند. بیشتر مهندسینی که در زمینه تهویه تخصص دارند این نوع از هودها را به عنوان بهترین هودهای صنعتی می شناسند، چرا که آلاینده های به وجود آمده در هود در مرزهایی این وسیله صنعتی قرار می گیرند. کنترل کردن انتشار آلاینده ها در این نوع از هود صنعتی نسبت به هودهایی که غیر محصور کننده هستند بسیار آسان تر نیز می باشد. پوشش هایی که در این هود وجود دارد متنوع می باشد و به همین دلیل شما می توانید در بین انواع این پوشش ها یکی را انتخاب کنید.

برای طراحی هود صنعتی ملاحظات بسیاری به کار رفته است و به همین دلیل از آن به عنوان یکی از بهترین هودهای صنعتی نام می برند. از آنجایی که آلاینده های به وجود آمده در درون خود محصور باقی می ماند و محیط را آلوده نمی سازد باید بدانید که مزیت این هود صنعتی برای فضا بسیار بالا می باشد.

اتاق های سند بلاست یکی از بهترین مثال هایی می باشد که برای هودهای صنعتی محصور کننده می توانیم نام ببریم که فرآیند را به طور کامل محصور باقی نگه می دارد. برای طراحی کردن این نوع از هودها بیشترین نکته ای که اهمیت دارد، تناسب هود با پوشش دهی آن می باشد که این دو باید به خوبی یکدیگر را بتوانند کامل کنند. یکی از نکات دیگری هم که اهمیت بسیار زیادی دارد انتخاب کردن جریان هوای درون هود می باشد که باید با سرعت دهانه آن هماهنگی های لازم را داشته باشد.

 یکی دیگر از انواع هود صنعتی هودهای بیرونی می باشد که به عنوان یک وسیله جمع کننده آلاینده مورد استفاده قرار می گیرد و مطلوبیت آن نسبت به هودهای محصور کننده تا حدودی پایین تر می باشد. این هود از آنجایی که باید در بیرون نصب می شود مطلوبیت کمتری نسبت به هودهای محصور کننده دارد، چرا که هوای آلوده را باید فراتر از آنچه که هست به دام بیندازد.

برای طراحی این نوع هود باید دقت و ظرافت بسیاری به کار برده شود، چرا که اگر طراحی این هود به طرز مناسبی انجام نشود، امکان دارد که هوای آلوده را به درون محیط بیاورد و کارگران با آن هوای آلوده مواجه شوند. برای هودهای بیرونی سه اصل اساسی وجود دارد که آنها عبارت می باشد از :

  1. شکل فیزیکی آن بسیار خاص و منحصر به فرد می باشد و به همین دلیل باید محل نصب آن با شکل ظاهری اش تطابق و هماهنگی داشته باشد.
  2. سرعت دریافت آلاینده های محیط باید در این هود بسیار بالا و عالی باید باشد، چرا که نقطه باز شدن آنها اهمیت بسیاری دارد.
  3. جریان هوایی که باید در درونهود صنعتیبیرونی وجود داشته باشد دارای اهمیت بسیاری نیز می باشد چرا که سرعت دریافت آلاینده ها را بسیار بالاتر می برد و به همین دلیل باید به این مورد اهمیت بسیاری داده شود.

از دیگر انواع هود صنعتی که مانند هودهای غیر محصور کننده می باشد، هودهای دریافت کننده هستند. این هودها از عملکردهای متنوع تولید آلاینده مانند یک مزیت استفاده می کنند تا آن را به سمت هود بکشد. اگر آلاینده های موجود در هود به جهت و سمت مطلوبی رها شود، هود مکنده هم در یک موقعیت دیگر به خوبی می تواند آن آلاینده را دریافت کند.

یکی از ویژگی های مهمی که در هودهای غیر محصور وجود دارد و آنها همگی باید دارای این ویژگی باشند این است که، به بیرون برسند و آلاینده هایی را که در محیط وجود دارد و همچنین هوای مکیده شده را به سمت خودش جذب کند. در این نوع از هود صنعتی هوای مکیده شده به همراه آلاینده هایی که در فضا وجود دارد با یکدیگر هم مسیر می شوند و وارد هود می گردند.

یکی از مهمترین تفاوت هایی که میان هود صنعتی دریافت کننده و هودهای محصور کننده وجود دارد این است که هودهای دریافت کننده، آلاینده هایی را که در محیط ایجاد شده است را در نقطه ای که احاطه شده است رها نمی کند، چرا که به طور کلی آلاینده در قسمت بیرونی هود تشکیل می شود و باید به وسیله هودهای صنعتی به دام بیفتد.

بعد از آن به آلاینده ها اجازه داده می شود که در محیط پخش شود، هودهای جوشکاری از جمله مهمترین و اصلی ترین هودهای دریافت کننده می باشند که بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. در این نوع از هود صنعتی آلاینده ها به وسیله عبور کردن هوا در نقطه ای که تولید می شوند به دام می افتند، در واقع شما باید بدانید حرکت هوا هم به وسیله فن های مکنده می باشد که در درون هودها قرار دارد.

ویژگی های انواع هود صنعتی:

همانطوری که می دانید تمامی تجهیزات صنعتی دارای ویژگی های متنوعی می باشد و این تجهیزات صنعتی را با این ویژگی ها می شناسند، بر همین اساس شما اگر باید با ویژگی های هود صنعتی هم آشنایی داشته باشید که در ادامه آنها را معرفی می کنیم تا اطلاعات شما در این مورد بیشتر شود و آنها عبارت می باشند از :

انتخاب کردن جریان هوای درون هود صنعتی یکی از مهمترین مواردی می باشد که در طراحی این هود باید به آن اهمیت بسیاری داده شود. سرعت و جهت مطلوبی که برای جریان هوا در این هودها وجود دارد، آلاینده ها را تا دورترین نقاط به همراه می برد. به طور کلی باید بدانید که الگوی جریان هوا در تعیین کردن هواگذر اهمیت بسیاری دارد و زمانی که این هودها را طراحی می کنند به این مورد اهمیت بسیاری می دهند، چرا که یکی از ویژگی های مهم و اصلی هود صنعتی به شمار می رود.

الگوهایی که در سرعت جریان هوای هود صنعتی وجود دارد بسیار متنوع می باشد و هر یک از آن الگوها مختلف هستند، به همین دلیل زمانی که با مکش و دمش مواجه می شوند دچار مشکلاتی نیز می گردند. اما شما اگر از هودهای صنعتی غیر محصور کننده استفاده کنید، بدون شک می توانید دام اندازی آلاینده ها را در بیرون مشاهده کنید و مکش آنها بیرون از دستگاه انجام می شود.

اما برخی از هودهای صنعتی که محصور کننده می باشند دمش و مکش آنها هم در درون هود صنعتی  انجام می شود و به همین دلیل به آنها درونی نیز می گویند. اثراتی که جت فن هوا در هودهای صنعتی دارد در فواصل گوناگون با یکدیگر دارای تفاوت های بسیاری می باشد، به همین دلیل شما باید بدانید سرعت مکش و دمش آنها هم با یکدیگر تا حد بسیار زیادی متفاوت می باشد.

یکی از ویژگی های دیگری که در هود صنعتی غیر محصور کننده و محصور کننده وجود دارد مکان نصب و شکل آنها می باشد، در واقع شما باید به خوبی بدانید که مکان و شکل آنها باید بر اساس نیاز فضای محیط برای نصب این هودها باشد. هرچه که مکان و محیط مورد نظر شما مساحت بیشتر یداشته باشد شما هم باید از هودهای صنعتی استفاده کنید که بزرگ تر هستند و به خوبی  بتواند آلاینده های درون محیط را جذب کنند.

هود صنعتی غیر محصور کننده برای این مکان ها بهترین انتخابی می باشد که شما می توانید داشته باشید، به همین دلیل باید بدانید که برای محیط های کوچک هم باید از هودهایی که در اندازه های کوچکی طراحی می شوند و به آنها هود صنعتی دریافت کننده می گویند. استفاده کنید. به طور کلی هر یک از این هودها ویژگی های متنوعی دارند و به همین دلیل شما باید برای نصب هر یک از آنها به ویژگی های محیط خود دقت بسیاری داشته باشید.

نمایش بیشتر

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا