راهنمایی برای استفاده بهینه از کود سه بیست و اسید هیومیک برای حداکثر بهره‌برداری از خاک

راهنمای جامع استفاده از اسید هیومیک

اگر شما هم مانند ما دغدغه پرورش گیاهانی سالم و پرمحصول را دارید، بهتر است ابتدا استفاده از اسید هیومیک را یاد بگیرید و از آن به خوبی برای تقویت و اصلاح خاکتان استفاده کنید. ما در این مقاله به شما روش استفاده و بهترین زمان مصرف هیومیک اسید و کود سه بیست برای گیاهان را خواهیم گفت و قدم به قدم تا رسیدن به نتیجه دلخواه در کنارتان هستیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اسید هیومیک | ترکیب هیومیک اسید با سایر کودها

چگونه از اسید هیومیک در پرورش گیاهانمان استفاده کنیم؟

هیومیک اسید ترکیبی است، که از متریال صد در صد طبیعی تشکیل شده‌ است. این ماده مزایای بیشماری برای خاک و گیاه دارد. در واقع هیومیک اسید یک محرک زیستی قدرتمند محسوب شده و موجب رشد بهتر گیاه و تولید محصولات باکیفیت‌تر می‌شود. هیومیک اسید مولکول بزرگی است که از عناصری نظیر کربن، اکسیژن و هیدروژن تشکیل می‌شود؛

پایه این ماده ارگانیک از پیت، زغال و لئوناردیت تشکیل شده‌ است. اما بخش عمده هیومیک اسید از لئوناردیت معدنی به دست می‌آید. شاید اسم این کود شما را دچار اشتباه کند و با خود فکر کنید مضرات اسید هیومیک می‌تواند به محصولات شما آسیب فراوان بزند، اما اضافه کردن این ماده به آب PH محلول و خاک را به هیچ وجه افزایش نمی‌دهد.

مزایای اسید هیومیک و ۱۲-۱۲-۳۶ برای خاک علاوه بر جنبه فیزیکی، جنبه شیمیایی و زیستی نیز دارد. به علاوه، سودآوری اقتصادی در صنعت کشاورزی، بخش دیگری از فواید منحصر به فرد اسید هیومیک می‌باشد. اگر بخواهیم کارکرد اسید هیومیک را به طور خلاصه بیان کنیم، باید بگوییم که این ماده طبیعی جذب مواد مغذی خاک از طریق گیاه را بهبود بخشیده، ریشه گیاه را وسعت داده و همچنین خاک را اصلاح ساختاری می‌کند.

روش و میزان استفاده از هیومیک اسید پودری برای تقویت خاک و گیاه

اسید هیومیک به دو شکل پودری و مایع در بازار عرضه می‌شود. هر کدام از این دو، طریقه مصرف متفاوتی دارند. در ادامه روش استفاده از اسید هیومیک پودری را به طور مفصل برایتان شرح می‌دهیم:

پودر هیومیک اسید می‌تواند به همان شکلی که هست مورد استفاده قرار بگیرد. در واقع شما می‌توانید اسید هیومیک پودری را از بسته‌بندی خارج کرده و به میزان مورد نیاز با خاک گلدانتان ترکیب کنید. اما روشی که بیشتر رایج است، ترکیب هیومیک اسید با آب و استفاده از آن به صورت محلول می‌باشد.

در این روش شما مقداری از پودر هیومیک اسید را با آب مخلوط کرده و در ظرف مناسبی می‌ریزید. پس از اینکه پودر هیومیک اسید در آب حل شد، می‌توانید بوسیله آبپاش و یا دستگاه اسپری، آن را بر روی خاک و گیاه بپاشید.

در این روش بهتر است از آب گرم استفاده کرده و قبل از استفاده، باید هیومیک اسید پودری را به خوبی با آب ترکیب کنید.در ادامه به 5 نکته کاربردی در مورد نحوه استفاده از اسید هیومیک پودری برای رشد گیاه اشاره می‌کنیم:

    نکته اول: به منظور اسپری کردن محلول اسید هیومیک پودری و آب گرم بر روی برگ گیاه مورد نظر، بهتر است یک قاشق چای‌خوری از پودر اسید هیومیک را با یک لیتر آب گرم ترکیب ‌کنید.

    نکته دوم: اگر می‌خواهید اسید هیومیک پودری را بر روی خاک اسپری کنید، بهتر است از دو قاشق چای‌خوری اسید هیومیک پودری در یک لیتر آب استفاده کنید.

    نکته سوم: برای تهیه محلول غلیظ (با غلظت ۶ درصد) هیومیک اسید، بهترین میزان ممکن اسید هیومیک پودری ۶/۵ گرم یا ۵ قاشق چای‌خوری (یک سوم فنجان) و ترکیب آن با یک لیتر آب می‌باشد.

    نکته چهارم: برای اسپری کردن مستقیم محلول غلیظ اسید هیومیک پودری بر روی خاک، پنجاه میلی‌گرم و یا سه و نیم قاشق چای‌خوری از پودر اسید هیومیک را با پانصد میلی‌لیتر آب مخلوط کنید.

    نکته پنجم: اسپری کردن محلول حاصل ترکیب اسید هیومیک و آب گرم را تا زمانی که سطح خاک به طور کامل خیس شوند، ادامه دهید.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در رابطه با زمان استفاده از این کود می‌توانید به مقاله‌ی (( زمان مصرف هیومیک اسید )) مراجعه بفرمایید. که ما در این مقاله از سایت بصورت مفصل به مبحث زمان استفاده از هیومیک اسید در گیاهان آپارتمانی و درخان و محصولات زراعی پرداخته‌ایم.

روش و میزان استفاده از هیومیک اسید مایع برای تقویت خاک و گیاه

هیومیک اسید مایع کاربرد به مراتب ساده‌تری نسبت به اسید هیومیک پودری دارد. اسید هیومیک مایع برند شوک، در بسته‌بندی‌های بیست لیتری نیاز کشاورزان و باغداران را برطرف می‌کند. این کود ارگانیک با ویژگی‌های قابل‌توجه و کاربرد گسترده‌ای که در انواع زمین‌های زراعی، چمن‌زارها، باغ‌ها‌، بوته‌زارها و حتی باغچه‌ها و گل و گلدان‌های آپارتمانی دارد، بهترین گزینه برای اصلاح خاک و تقویت گیاه می‌باشد. در ادامه به نکاتی در مورد استفاده از اسید هیومیک مایع جهت رشد بهتر گیاه اشاره می‌کنیم:

    نکته اول: برای استفاده از اسید هیومیک مایع در خاک بستر گیاه، مقدار ۱۰۰ میلی‌لیتر از آن را با یک لیتر آب ترکیب کرده و بر روی خاک می‌پاشیم.

    نکته دوم: برای اسپری کردن اسید هیومیک مایع بر روی خاک، بهتر است ۲۰ میلی‌لیتر از این ماده را با یک لیتر آب ترکیب کنیم.

    نکته سوم: اسید هیومیک مایع را قبل از ترکیب کردن با آب و پس از آن به خوبی هم بزنید.

    نکته چهارم: اگر پس از استفاده از ترکیب اسید هیومیک مایع با آب بر روی خاک یا گیاهتان، شاهد تغییر رنگ گیاه شدید، بهتر است ترکیب را بوسیله آب رقیق‌تر کنید.

    نکته پنجم: اسید هیومیک را باید هر چهار تا شش هفته یکبار و در طول فصول رشد گیاه استفاده کنید.

    نکته ششم: برای اصلاح دانه گیاه، پنجاه میلی‌لیتر از مایع اسید هیومیک را با یک لیتر آب مخلوط کنید.

    نکته هفتم: برای نشاکاری گیاه، ۳۵ میلی‌لیتر از مایع اسید هیومیک را با یک لیتر آب مخلوط کنید.

    نکته هشتم: برای اسپری کردن محلول اسید هیومیک بر روی برگ‌ها، بیست میلی‌لیتر یا چهار قاشق چای‌خوری از مایع اسید هیومیک را با یک لیتر آب مخلوط کنید.

    نکته نهم: ترکیب اسید هیومیک مایع و آب را تا زمانی که خاک به طور کامل خیس شوند، ادامه دهید.

    نکته دهم: اگر می‌خواهید گیاهان خود را به طور روزانه آبیاری و تقویت کنید و یا قصد پرورش گیاه خود در آب یا شن‌های مخصوص بدون خاک را دارید، بهتر است چند قطره از اسید هیومیک مایع را درون یک لیتر آب بریزید.

    هیومیک اسید همان چیزی است که گیاهتان نیاز دارد.

بهترین روش و میزان برای تقویت خاک و گیاه

چنانچه سؤال یا ابهامی در مورد نحوه و میزان استفاده از اسید هیومیک در خاک زمین زراعی، باغ، باغچه و یا استفاده از اسید هیومیک گل‌های آپارتمانی خود دارید، می‌توانید با مشاوران ما صحبت کنید.

کارشناسان ما به طور رایگان تمام اطلاعاتی که نیاز دارید را در اختیارتان قرار داده و در جهت پرورش گیاهانی سالم و پرمحصول راهنماییتان می‌کنند. ناگفته نماند که، ارائه مشاوره تخصصی و برنامه تغذیه‌ای برای انواع گل و گیاه، تنها بخش کوچکی از خدمات ما می‌باشد.

ما در وبسایت سپاهان کشت به معنای واقعی کلمه همه نیازهای خاک و گیاه را برطرف کرده و بهترین تقویت کننده‌ها، اصلاح کننده‌ها و پرورش دهنده‌های طبیعی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهیم. شما به راحتی می‌توانید با یک تماس ساده و یا ثبت سفارش خود در وبسایت ما به اندازه دلخواه هیومیک اسید مورد نیاز خود را دریافت کنید.

برای تقویت‌کننده خاک و گیاهان خود می توانید از عصاره جلبک دریایی در کنار اسید هیومیک نیز استفاده کنید. برای خرید کود اسید هیومیک با خلوص 95% و یا خرید کود جلبک دریایی که توسط ما عرضه می‌شود، می‌تواند بهترین گزینه برای انواع زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها باشد.

کلام آخر

هیومیک اسید کودی کاملا طبیعی و ارگانیک است که یکی از وظایف اصلی آن اصلاح خاک می‌باشد. هیومیک اسید ساختار کلی خاک را بهبود می‌بخشد و به افزایش رشد گیاه کمک می‌کند. همچنین در انواع مختلف تولید می‌شود که نوع پودری و مایع آن بسیار پر کاربرد هستند. روش استفاده هردو به صورت آبیاری است که بعد از ترکیب شدن با آب و همراه با آب آبیاری وارد زمین می‌شوند. مقدار استفاده از هرکدام با یکدیگر متفاوت است و در اکثر دوره‌های رشد قابل استفاده می‌باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا