بازرگانیبرترین های کسب و کار

دلار تا چه اندازه سقوط می‌کند؟

قیمت دلار تا کجا پیش می‌رود و چه زمانی متوقف می‌شود؟

متمایل شدن قیمت دلار در صرافی تورنتو به سمت عدد ۵۵ هزار و ۳۰۳ تومان را می‌توان اولین نشانه موفقیت نیروی کاهشی، فرض کرد. اگر بازار همچنان برای ریزش بیشتر انگیزه داشته باشد، احتمالا دلار تا ۵۵ هزار و ۵۵ تومان عقب‌نشینی کند، اما بعید است در کوتاه‌مدت قیمت دلار از ۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان پایین‌تر بیاید

قیمت دلار یک ماه پیش همین موقع‌ها روی پله ۵۰ هزار و ۱۳۰ تومان ایستاده بود و خوشبین‌ترین سرمایه‌گذاران بازدهی ۱۳ درصدی را حتی در خواب تصور نمی‌کردند. قیمت دلار تا ۱۴ و ۱۵ مهرماه امسال در محدوده ۵۰ هزار تومان گرفتار شده بود و به‌عقیده بسیاری از سرمایه‌گذاران وضعیتی کسالت‌بار را پشت‌سر می‌گذاشت، اما از هفت اکتبر وضعیت بازار تغییر کرد.

قیمت دلار روز شنبه ۱۵ مهر، تا ۵۱ هزار و ۸۴۹ تومان پیش‌رفت و یک روز بعد موفق شد مرز ۵۲ هزار و ۱۰۰ تومان را پشت‌سر بگذرد. قیمت دلار از آن روز به بعد نه تنها دیگر حاضر نشد به کانال قیمت زیر ۵۰ هزار تومان پا بگذارد بلکه با قلدری در روز چهار اسفند رکورد تاریخی قیمت خود را شکست و در هفت اسفند آن را به ۵۶ هزار و ۷۰ تومان ارتقا داد.

داستان قیمت دلار در سال ۱۴۰۲

قیمت دلار روز یکشنبه ۸ بهمن، کار خود را از ۵۵ هزار و ۸۰۴ تومان آغاز کرد که در قیاس با نرخ ۵۶ هزار و ۷۰ تومانی روز شنبه ۲۶۶ تومان کمتر شده. قطعا بخشی از تواضع و فروتنی امروز دلار ناخواسته است و از ترس و دلهره دلالان سرچشمه می‌گیرد.

قیمت دلار کانادا تا همین حالا پای را از گلیمش درازتر کرده است و ظرف دو روز معاملاتی متوالی، دو مرتبه رکورد تاریخی قیمت خود را شکسته. این اتفاق آخرین مرتبه ۹ ماه پیش رخ داده و برای مدتی طولانی ثبات قیمت دلار در محدوده ۵۰ هزار تومان را شاهد بودیم.

قیمت دلار روز ۱۰ اردیبهشت امسال به ۵۵ هزار و ۵۱ تومان رسید و ۴۰ روز بعد در ۲۰ خرداد تا ۴۶ هزار و ۹۸۳ هزار تومان ریخت. این عدد را کف قیمت دلار در سال ۱۴۰۲ می‌دانیم، اما پس از یک دوره تقریبا طولانی عسرت که به گرفتار شدن قیمت دلار در محدوده ۵۰ هزار تومان منجر شد، از نیمه ماه اول پاییز دوباره بازار ارز متلاطم شده است.

پیش‌بینی قیمت دلار در روز‌های آینده

قیمت دلار امروز یکشنبه ۸ بهمن، کار خود را از جایگاه ۵۵ هزار و ۸۰۴ تومان آغاز کرد و توانست تا ۵۵ هزار و ۸۱۰ تومان پیش‌روی کند. وقتی به نیمه روز رسیدیم، قیمت دلار تا ۵۵ هزار و ۳۰۹ تومان عقب نشست ولی در ادامه خود را به عدد رند ۵۵ هزار و ۵۵۵ تومان مشتاق نشان داد.

قیمت دلار امروز تا پایان معاملات تحت تاثیر دو نیروی خیر و شر خواهد بود؛ متمایل شدن قیمت دلار به سمت عدد ۵۵ هزار و ۳۰۳ تومان را می‌توان اولین نشانه موفقیت نیرو‌های کاهشی، در نظر گرفت. اگر بازار همچنان برای ریزش بیشتر انگیزه داشته باشد، احتمالا دلار تا ۵۵ هزار و ۵۵ تومان پایین خواهد آمد، اما ۵۴ هزار و ۸۰۰ تومان را باید کف قیمت دلار در صورت تداوم روند نزولی در نظر گرفت. حداقل در حساب‌وکتاب‌های کوتاه‌مدت بازار ارز این نظریه می‌تواند استوار باشد.

قیمت دلار در صورت قدرت گرفتن نیرو‌های افزایشی با عبور از مرز ۵۵ هزار و ۵۵۵ تومان، شانس خود را برای دستیابی به محدوده ۵۵ هزار و ۸۰۴ تومان امتحان می‌کند. پیروزی احتمالی، اعتماد به‌نفس دلار را برای رسیدن به ۵۶ هزار تومان بالا می‌برد و حتی ممکن است در مرحله بعد قیمت دلار به ۵۶ هزار و ۳۰۰ تومان برسد. رکورد قیمت دلار در صورت تحقق این پیش‌بینی بار دیگر شکسته خواهد شد.

تاثیر اخبار سیاسی بر قیمت دلار

قیمت دلار از ۱۱۳ روز پیش به این طرف بیش از هر عاملی اقتصادی یا اجتماعی، تحت تاثیر اخبار و شایعات هیجانی قرار گرفته. عملیات طوفان الاقصی، یورش بی‌رحمانه اسراییل به غزه، بمب‌گذاری در کرمان، عملیات موشکی سپاه در پاکستان، اربیل عراق و سوریه، وقایع دریای سرخ و لفاظی‌های مقامات سیاسی و نظامی آمریکا و انگلیس علیه کشورمان و دیگر اعضای محور مقاومت در فلسطین، سوریه، لبنان، عراق یا یمن، با اینکه ارتباطی تئوری با مفاهیم اقتصاد ندارند، اما توسط دلالان بازار آزاد به شمشیر داموکلس بازار ارز تبدیل شده‌اند.

انصارالله روز جمعه در ادامه سلسله حملات خود در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و در پاسخ به تجاوز نظامی آمریکا و انگلیس به یمن، نفتکش انگلیسی مارلین لوندا را با موشک هدف گرفت. نیرو‌های ائتلاف به رهبری آمریکا ادعا دارند همان روز در پاسخ چند حمله هوایی و موشکی به بندر راس عیسی در استان الحدیده یمن انجام داده‌اند، اما تصاویر و ویدئو‌های آتش‌سوزی در نفت‌کش انگلیسی به‌سرعت در اخبار رسانه‌های دنیا بازتاب پیدا کرد تا آمریکا و انگلیس به‌عنوان مدعیان حفاظت تمام و کمال از کشتی‌های تجاری خود و شرکایشان، ضربه‌ای سخت را متحمل شوند.

قیمت دلار کانادا در تورنتو در آخرین روز معاملاتی هفته قبل روی جایگاه ۵۵ هزار و ۴۵۹ تومان آرام گرفته بود، اما روز شنبه بیش از ۸۰۰ تومان گران شد و برای ساعاتی تا ۵۶ هزار و ۸۹۰ تومان بالا رفت. وقتی اثر روانی اخبار تنش‌های نظامی کاهش پیدا کرد و در اصطلاح باد هیجان خوابید، دلار تصمیم گرفت به کف کانال ۵۶ هزار تومان برگردد.

یک پیش‌بینی مهم از آینده قیمت دلار در سال ۱۴۰۳/ آل‌اسحاق: سقوط قیمت دلار در راه است

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق می‌گوید: با اقدامات بانک مرکزی امکان دارد نرخ ارز در ماه‌های ابتدایی سال آینده نزولی شود و سوداگرانی که مانند سال گذشته اقدام به خرید ارز کردند متضرر شوند. درباره وضعیت بازار ارز در هفته‌های آینده نگاه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی کارشناسان عنوان می‌کنند با توجه به تورم بالای ۴۰ درصد، افزایش قیمت دلار حتمی است، اما برخی نیز از نزول قیمت‌ها صحبت می‌کنند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق می‌گوید: با اقدامات بانک مرکزی امکان دارد نرخ ارز در ماه‌های ابتدایی سال آینده نزولی شود و سوداگرانی که مانند سال گذشته اقدام به خرید ارز کردند متضرر شوند.

یحیی آل اسحاق با بیان این‌که با نزدیکی به ایام نوروز تقاضا برای ارز مسافرتی افزایش پیدا می‌کند، می‌افزاید: در پایان هر سال معمولا تقاضا برای ارز افزایش پیدا می‌کند که قسمتی از آن برای مسافرت به خارج از کشور است.

وی تصریح می‌کند: جو روانی و فضاسازی‌های شکل گرفته نیز در افزایش قیمت ارز اثر دارد، البته اگر بانک مرکزی با توجه به سابقه سال‌های گذشته این موضوع را مدیریت کند، نوسانات نرخ ارز کمتر خواهد شد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق بیان می کند: شرکت‌هایی که فعالیت‌های خارجی دارند باید تا پایان سال تسویه حساب کنند که این مسئله نیز بر تقاضای ارز اثر می‌گذارد؛ علاوه بر این انتظارات مردمی نیز ممکن است در این زمان افزایش پیدا کند؛ ولی هر سال در همین بازه زمانی شاهد افزایش نرخ ارز هستیم که اتفاق عجیبی نیست.

وی به ایسنا متذکر می‌شود: بین نرخ ارز و تورم رابطه‌ای وجود دارد و با بالارفتن تورم نیز نرخ ارز نوسان پیدا می‌کند، اما با وجود اینکه تورم امسال ۳۸.۵ درصد است نرخ ارز فقط ۲۰ درصد رشد داشته؛ بنابراین با اجرای سیاست‌هایی توسط بانک مرکزی از رشد نرخ ارز به اندازه تورم جلوگیری شده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به این موضوع که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران به نوعی تقاضای واقعی پاسخ داده می‌شود، تاکید می‌کند: افزایش نرخ ارز در پایان سال ممکن است به علت افزایش تقاضا در بازار غیر رسمی باشد؛ چون تقاضای واقعی ارز در بستری قانونی پاسخ داده می‌شود.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا