برترین های کسب و کارپزشکی

چگونه پیشرفت رشد قد خود را کنترل کنیم؟

افزایش قد در بزرگسالی با طب سنتی + معجون افزایش قد

در طب سنتی نیز برای رشد قد توصیه هایی شده که می تواند برای شما مفید باشد. به طور خلاصه اگر بخواهیم معروف ترین روش ها و داروهای گیاهی برای افزایش قد را در طب سنتی معرفی کنیم که سوال کاربران است موارد زیادی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. یک فرد بالغ می تواند بعد از بسته شدن صفحات رشد قد خود را افزایش دهد و روش هاي زیادی برای کنترل رشد قد وجود دارد که فرد می تواند وضعیت بدن خود را برای قد بلندتر بهبود دهد که بهترین آنان تا کنون گروتالر بوده است. همچنین فرد می تواند با افزایش سن اقدامات پیشگیرانه ای در برابر کاهش قد انجام دهد.

افزایش قد بعد از 20 سالگی | افزایش قد تا 20 سانت در یک هفته

توهم افزایش قد یهویی در بزرگسالی:

برخی از بزرگسالان ممکن است به اشتباه تصور کنند که رشد قد داشته اند زیرا طول قد در طول روز متفاوت است و به طور کلی افراد در بعد از ظهر ها قدبلندتر هستند و تفاوت قد بین صبح و شب تنها نیم اینچ است (هر اینچ تقریبا ۲.۵ سانتی متر است) پس نیم اینج حدودا ۱.۲۵ سانتی متر می باشد. جدا از این صحبت ها شما در بزرگسالی نیز می توانید افزایش قد چشمگیری را تجربه کنید. البته مقدار آن هم اندازه سنین رشد نیست، اما باز هم به اندازه‌ای رشد خواهید داشت که دیگران متوجه تغییرات در بدن شما شوند.

رشد طبیعی قد انسان توسط هورمون هایی مانند هورمون رشد، هورمون های جنسی و هورمون های تیروئید کنترل می شود. که تولید درست این هورمون ها تحت تاثیر سبک زندگی و تغذیه می باشد. اگر بزرگسال هستید و نسبت به جوانان امروزی کوتاه قد هستید نباید خود را سرزنش کنید زیرا آنها در شرایط بهتری به دنیا آمده اند. با حسرت خوردن و سرزنش کردن خودتان هیچ پیشرفت و تغییری در شما ایجاد نمی شود، پس بهتر است با تحقیق و مطالعه متوجه شوید که اکنون برای افزایش قد و داشتن استایل ایده‌آل خود باید چه کنید؟ اگر از استایل و قد خود ناراضی هستید باید به دنبال ایجاد تغییر در بدن و سبک زندگی خود باشید؛ زیرا این تغییرات مثبت هستند که باعث پیشرفت و بهبود شرایط زندگی شما می شوند.

همانطور که چندین بار در مقاله اشاره کردیم شما می توانید با نسخه اصلی متد گروتالر داینامیک که توسط فلیپ میلر ابداع شد قد خود را افزایش دهید. این متد با توجه به وضعیت فیزیکی بدن شما در سنین بزرگسالی، شما را تا رسیدن به قد ایده‌‌آل خود همراهی می کند و تمامی روش هایی که در آن استفاده می شود نیز روش های طبیعی هستند.

قد بلند بودن مزایای خاص خودش را دارد. قد بلند شما را لاغرتر، عضلانی‌تر و با اعتماد به‌نفس‌ تر نشان می‌دهد. متاسفانه، برخلاف وزن، قد افراد به راحتی قابل تغییر نیست و افزایش قد تابع عوامل زیادی است.

در دوران بلوغ، میزان رشد قد می تواند هر سال تا 4 اینچ افزایش یابد. افراد در این دوره به حداکثر قد خود می رسند. به طور معمول، رشد در دختران زودتر از پسران شروع می شود و در حدود 16 سالگی متوقف می شود. پسرها در پایان نوجوانی دچار افزایش ناگهانی قد می شوند. مسئله ای که ذهن افراد را درگیر کرده است می باشد.

عامل اصلی تعیین قد، فرد است. وجود افراد قد بلند در خانواده بیشتر از سایر عوامل موثر است. عوامل خارجی مانند تغذیه و ورزش نقش کمتری دارند. متاسفانه شما نمی توانید ساختار ژنتیکی خود را تغییر دهید. با این حال، برخی از عوامل می تواند رشد قد شما را در دوران نوجوانی به حداکثر برساند. همچنین در بزرگسالی، استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم به شما کمک می کند قد بلندتر به نظر برسید. در ادامه این مقاله از وبسایت به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.

چه عاملی قد افراد را تعیین می کند؟

قد توسط طیف وسیعی از عوامل تعیین می شود، از جمله:

ژنتیک تاثیر بیشتری در قد افراد دارد. مطالعاتی که روی دوقلوها انجام شده است نشان می دهد که بزرگترین عامل در تعیین تیپ بدنی افراد، وراثت است. اگر پدر و مادر فردی قد بلند باشند، احتمال اینکه آن فرد نیز قد بلند باشد، بیشتر است. همچنین اگر والدین فرد قد کوتاهی داشته باشند، احتمال اینکه فرد نیز کوتاه قد شود بسیار زیاد است. جنسیت یکی دیگر از عوامل بیولوژیکی است که در تعیین قد افراد نقش دارد. به صورت کلی در زنان پتانسیل قد کمتری نسبت به مردان دیده می شود.

راهکارهای افزایش قد:

افزایش قد یک فرایند طولانی‌مدت است و نمی‌توان در کمترین زمان ممکن به این هدف دست پیدا کرد. با این وجود، تحقیقات نشان داده است که برخی روش‌های زیر می‌توانند به شما در افزایش قد کمک کنند. درادامه مقاله با این روش های بیشتر آشنا خواهید شد

راهکارهای پزشکی برای افزایش قد

برخی افراد در شرایطی هستند که به دلیل مشکلاتی مانند بیماری‌های مزمن، اختلالات غدد، پوکی استخوانی، سوء تغذیه، کم‌خونی و… ممکن است قد کوتاهی داشته باشند. در این موارد پزشکان ممکن است از راهکارهای زیر استفاده کنند:لازم به ذکر است که پیش از هرگونه تصمیم‌گیری باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

استفاده از روش های طب سنتی برای افزایش قد

در ادامه، به برخی از روش های طب سنتی برای افزایش ارتفاع پرداخته می شود:

لازم به ذکر است که مصرف هر یک از گیاهان یا مواد طبیعی ذکر شده باید برای هر شخص براساس عوامل مختلفی مانند ، و سایر مشکلات ایمنی بررسی شود. بهتر است قبل از مصرف هر یک از این روش ها با پزشک خود در مورد این موضوع صحبت کنید.

رژیم غذایی سالم

یک برای داشتن بدنی متناسب بسیار مهم است. به خصوص در سال های نوجوانی، داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای رشد ضروری است. غذاهای غنی از مواد مغذی باعث می شود پتانسیل رشد شما به حداکثر برسد. بزرگسالان نیز می توانند بدن خود را به همین ترتیب متناسب و سالم نگه دارند.

مواد مغذی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا به تقویت استخوان ها و مفاصل شما برای افزایش قد کمک کند. مطالعات و شواهد نشان می دهند که تغذیه به عنوان یکی از عوامل اصلی در افزایش قد موثر می باشد. مشاهدات ثابت کرده اند که تفاوت زیادی در قد افرادی که در وضعیت های اقتصادی متفاوتی هستند وجود دارد.

کلسیم، منیزیم و ویتامین D ریزمغذی هایی هستند که برای استحکام استخوان باید مصرف شوند. همچنین پروتئین ها به ترمیم آسیب های بافتی کمک می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهند که پروبیوتیک ها باعث رشد در کودکان می شوند. این مواد مغذی برای بدن ضروری بوده و در سالهای اولیه رشد انسان بر قد او تاثیر می گذارند.

الگوی خواب

یک برای رسیدن به قد بلند بسیار مهم است. غدد هیپوفیز در شب ها هورمون های رشد ترشح می کنند. این هورمون ها باعث افزایش قد و ضخیم شدن استخوان ها می شوند. بهم زدن نظم الگوی خواب یا کم خوابی عملکرد بدن را مختل می کند. وضعیت صحیح خوابیدن به علت تاثیر آن بر شکل ستون فقرات بسیار مهم است. خوابیدن در وضعیت نادرست ممکن است ستون فقرات و گردن را تحت فشار قرار دهد و منجر به توقف رشد در آن قسمت از بدن شود.

محققان دانشگاه ویرجینیا آزمایشی را روی 23 نوزاد انجام دادند. آنها از والدین نوزادان خواستند تا قبل از خواب جزئیات نحوه خوابیدن نوزادان خود را ثبت کنند. محققان مشاهده کردند که هر بار که نوزاد به موقع و در وضعیت صحیح می خوابد، میزان رشد به طور میانگینحدود 43 درصد افزایش می یابد. همچنین به ازای هر ساعت خواب اضافه، 20 درصد افزایش قد مشاهده می شود.

ورزش برای افزایش قد

ورزش منظم برای کودکان و بزرگسالان ضروری است. ورزش باعث افزایش تولید هورمون رشد می شود. تمرینات قدرتی و کاردیو شما را حفظ کرده و شما را لاغر نگه می دارد. به شما کمک می کند تا قد بلندتر به نظر برسید. ورزش هایی مانند یوگا و سایر تمرینات انعطاف پذیری نیز می توانند کمک کننده باشند. افراد مسن می توانند ورزش های ملایم مانند پیاده روی و تمرینات قدرتی را با شدت کم و به طور منظم انجام دهند تا به پوکی استخوان مبتلا نشوند.

روش های روانشناختی و تمرکزی

تمرینات کششی: تمرینات کششی مانند یوگا و تمرینات استقامتی می‌تواند به افزایش قد کمک کند. این تمرینات باعث کشیده شدن عضلات و بافت‌های نرم تر می‌شود و قابلیت کشش بیشتری را به بدن می‌بخشد. تمرینات یوگا به افزایش قد کمک می کند. تمرینات یوگا شامل حرکات و تمرینات کششی است که باعث کشیده شدن عضلات و بافت های نرم بدن می شود که در نتیجه بلندتر شدن عضلات و کمک به افزایش قد می شود.

برخی تمرینات یوگا مانند تمرین شیرینگان، پادۀ هسته، ستوتاسانا، ترایکوناسانا، فارساندوکناسانا و ارو پاسچیموتاناسانا (Paschimottanasana) می توانند به طور خاص به افزایش قد کمک کنند.استفاده از تمرینات یوگا مراقبت از ستون فقرات، آرامش افزایی، تعادل احساسی، کاهش استرس و افزایش انعطاف پذیری عضلات را نیز به دنبال دارد که همگی به افزایش قد کمک می کنند.لازم به ذکر است که برای بهترین نتیجه، تمرینات یوگا را به طور منظم و با رعایت توصیه‌های صحیح انجام داد. همچنین برای افزایش قد، تمرینات دیگری نیز مانند تمرینات کششی و تمرینات ورزشی می‌توانند ترکیب شوند.

عوامل موثر بر افزایش قد

DNA و ساختار ژنتیکی فرد

تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک شما حدود 80 درصد از قد شما را تعیین می کند. توسعه اخیر فن‌آوری‌های ژنوتیپ و توالی‌یابی DNA به دانشمندان کمک کرده است تا بینشی در مورد ساختار ژنتیکی قد انسان به دست آورند. حدود 700 نوع ژن قد یک فرد را تعیین می کند. برخی از ژن ها بر رشد قد تاثیر می گذارند، در حالی که برخی دیگر بر هورمون رشد تاثیر می گذارند. افراد با پیشینه های قومی مختلف به دلیل داشتن DNA متفاوت دارای میزان قد متفاوتی هستند. شرایطی مانند کوتولگی و غول‌پیکری نیز از نتایج ساختار ژنتیکی است.

تاثیر بلوغ بر قد

افراد در نوجوانی به سرعت در حال رشد هستند. جدول زمانی برای رشد بسته به جنسیت متفاوت است. دختران در دوران کودکی خود به سرعت رشد می کنند. آنها زودتر از پسران به بلوغ می رسند. در این مدت قد آنها نیز به شدت افزایش می یابد. بلوغ دختران معمولا از سن 8 تا 13 سالگی رخ می دهد.

در بیشتر موارد، قاعدگی پس از رسیدن به حداکثر قد در دختران رخ می دهد. دختران بعد از قاعدگی یک یا دو اینچ رشد می کنند. سن 14 تا 16 سالگی زمانی است که رشد بیشتر دختران قطع شده و ادامه نمی یابد. آنها در این سن به حداکثر میزان قد خود می رسند. پس از این سن، دیگر افزایش قد رخ نمی دهد.

به طور متوسط، پسران دو سال دیرتر از دختران به حداکثر میزان قد خود می رسند. آنها معمولاً از زنان قد بلندتر هستند. برخی از پسران در سنین 11 تا 12 سالگی بالغ می شوند و برخی دیگر در حدود 13 تا 14 سالگی بالغ می شوند. کسانی که دیر به بلوغ می رسند سریع تر از مدت زمان نرمال رشد می کنند تا زمان از دست رفته را جبران کنند. پسران در دوران بلوغ به طور متوسط سالانه سه اینچ رشد می کنند. آنها در پایان دوره نوجوانی به 92 درصد قد بزرگسالی خود می رسند.

آیا بلوغ زودرس بر قد تاثیر می گذارد؟

بلوغ زودرس زمانی اتفاق می افتد که افراد در سنین بسیار پایین‌تری دچار تحولات نوجوانی می‌شوند. این عارضه معمولاً از هر 5000 کودک 1 نفر را مبتلا می کند. در چنین مواردی، دختران بین 8 تا 13 سالگی و پسران بین 9 تا 14 سالگی به بلوغ می رسند.

علائم بلوغ زودرس شبیه بلوغ معمولی است. همچنین از نظر جسمی و روحی بر کودک تأثیر می گذارد. افرادی که دچار بلوغ زودرس می شوند در نهایت کوتاهتر از پتانسیل واقعی رشد خود خواهند شد. دلیل اصلی این امر این است که پایان بلوغ نشان دهنده پایان سالهای رشد است.

اهمیت وضعیت بدن برای داشتن قد بلند

نحوه ، و تأثیر زیادی بر قد افراد دارد. خمیدگی مداوم بدن انحنای طبیعی ستون فقرات را تغییر می دهد زیرا بدن باید با موقعیت تنظیم شود. جدا از معایب زیاد خمیده راه رفتن و نشستن، این کار روی قد شما نیز تاثیر می گذارد. تمرین مداوم برای حفظ وضعیت بدنی مناسب باعث می شود بلندتر از آنچه هستید به نظر برسید.

صاف راه رفتن و صاف نشستن می تواند قد شما را تا 2 اینچ افزایش دهد. بیشترین پتانسیل قد شما با صاف راه رفتن قابل دستیابی است. کاهش قد به دلیل خم شدن ستون فقرات و افتاده شدن شانه ها اتفاق می افتد. تنها چیزی که نیاز دارید صبر و تلاش مستمر برای حفظ حالت بدن در وضعیتی مناسب است.

همیشه به یاد داشته باشید که هنگام راه رفتن پشت خود را صاف نگه داشته و شق و رق بایستید. راه رفتن با وضعیتی مناسب یک حالت ایده آل برای بدن شما است. مراقب وضعیت ایستادن خود نیز باشید. پاهای خود را کمی از هم باز کنید و دست ها را به بدن نزدیک کنید. از قرار دادن دست ها در داخل جیب خودداری کنید زیرا باعث افتاده شدن شانه ها می شود.

صاف نشستن را تمرین کنید. نشستن طولانی مدت در نهایت منجر به خمیدگی پشت شما می شود. وضعیت بدن خود را اصلاح کنید. برای جلوگیری از خمیدگی پشت می توانید از صندلی های بدون پشتی استفاده کنید. وضعیت خواب نیز نقش مهمی در میزان قد شما دارد. از هر گونه وضعیتی که باعث کشیدگی کمر و گردن شما می شود خودداری کنید. صاف یا پهلو بخوابید و یک بالش را بین پاها یتان قرار دهید تا وضعیت مناسب برای ستون فقرات شما حفظ شود.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا