برترین های کسب و کارپزشکی

ایا کود حیوانی برای درخت انگور مناسب است؟

طبق تحقیقات مشخص شده بیشترین میزان شکایات و سوالات کشاورزان از رشد نامناسب درخت انگور و تولید میوه بی‌کیفیت به خاطر عدم آگاهی و شناخت ناکافی آنها از کودهایی است که برای درخت انگور استفاده می‌شود، بی توجهی به برنامه کوددهی باغ انگور یا زیاده روی در آن تبعات منفی به دنبال داشته و آسیب‌هایی به باغ انگور وارد می‌کند، درخت انگور به طور ژنتیکی نیاز کمتری به کود دارد، مغذی کردن خاک باغ با استفاده از کودهای طبیعی و ارگانیک کمک زیادی به باغدار می‌کند تا در پایان سال محصول مرغوب و با کیفیت برداشت کند.

یکی از مبحث‌های مهم که برای هر کشاورز و باغداری حیاتی است این است که آیا کود حیوانی برای درخت انگور مناسب است؟ چون شواهدی وجود دارد و مشخص کرده برخی از کشاورزان در استفاده از کود حیوانی دچار مشکل شده و باعث از بین رفتن نهال انگور شده است! در ادامه همراه ما باشید تا جواب همه جوانب استفاده از کود حیوانی را بسنجیم.

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور | چگونه درخت انگور را پربار کنیم

کود حیوانی برای رشد درخت انگور

اکثر کشاورزان و سرمایه‌گذاران در صنعت کشاورزی علاقه زیادی به خرید نهال انگور و احداث باغ حرفه‌ای و تجاری آن دارند، طبق نظر آن‌ها علاوه بر فروش پرسود میوه انگور باید بگوییم مراقبت از نهال انگور بسیار راحت بوده و هزینه کمتری می‌طلبد، چون سیستم دفاعی قوی داشته و محدودیتی برای کاشت آن ندارد، یعنی باغدار در هر نقطه‌ای کشور ایران به راحتی می‌تواند نهال انگور را بکارد، به شرطی که چند نکته ریز و ظریف در نگهداری از باغ انگور را رعایت کند‌.

حاصلخیز بودن خاک باغ انگور نکته مهمی در راه‌اندازی باغ انگور است، پس کشاورز باید قبل از خرید نهال انگور اقدامات لازم را برای آماده سازی باغ انگور انجام دهد، در مرحله اول نهال انگور برای رشد بهتر احتیاج به نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارد، در واقع این سه عنصر در سال‌های نخست کاشت نهال انگور به او کمک می‌کند تا سریع‌تر رشد کرده و به مرحله باروری برسد، در مراحل بعدی بهتر است از عناصر مکمل مانند منگنز، آهن و روی استفاده کند تا کیفیت محصول تولید شده را افزایش دهد‌.

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور | چگونه درخت انگور را پربار کنیم

کود حیوانی پوسیده

اولین قدم در حاصلخیز کردن خاک باغ انگور قبل از خرید نهال انگور، می‌توان به استفاده از کود گاوی یا گوسفندی در بافت خاک اشاره کرد، کود حیوانی فرآوری شده و پوسیده برای نهال انگور بسیار مفید بوده و ترکیبات آلی آن کمک زیادی به سبک کردن بافت خاک می‌کند، ولی دلیل نارضایتی کشاورزان از کود دامی چیست و چرا باعث خشک شدن نهال و درخت آنها می‌شود؟ متخصصین نهالستان در زمان فروش نهال انگور تاکید زیادی بر پوسیده بودن کود دائمی می‌کنند، به این قضیه توجه داشته باشید کودی که شما در مزرعه و باغ خود استفاده می‌کنید حتماً باید پوسیده و فرآوری شده باشد ولی دلیل آن چیست؟

در علم شیمی پروسه فرسایش و فرآوری کود حیوانی یک پروسه گرمازا است، یعنی گرمای زیادی تولید می‌کند تا فرایند پوسیدگی خود را به پایان برساند، وقتی که شما کود تازه دامی را به روش مالچ پاشی یا با استفاده از شخم زدن با خاک باغ مخلوط می‌کنید، مدت زمانی که دوره پوسیدگی خود را به پایان برساند گرمای زیادی از خود تولید می‌کند، چون ریشه درختان نسبت به گرما و سرمای زیاد حساس هستند بنابراین دچار شوک شده و به راحتی نمی‌توانند مواد مغذی را از خاک جذب کنند.

یکی از دلایل اصلی که از کود حیوانی استفاده می‌کنند تامین نیتروژن مورد نیاز نهال انگور است، چنانچه عنصر نیتروژن خاک باغ بنا به دلایلی در حد استاندارد و یا زیاد بود به هیچ عنوان از کود دامی استفاده نکنید چون باعث صدمه به ریشه درخت انگور می‌شود.

البته کشاورزان  برای بازدهی بالا باید زمان و روش استفاده از کود دامی را یاد بگیرند، یک باغدار در هر زمان از سال نمی‌تواند از کود دامی استفاده کند، کشاورز صرفاً در فصل زمستان که فصل سرما است اجازه دارد از کود دامی استفاده کند، فصل بهار، فصل تابستان و پاییز باید روتین کوددهی استاندارد برای باغ انگور را رعایت کنند، همچنین بهترین روش برای کود حیوانی درخت انگور روش چالکود است.

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور | چگونه درخت انگور را پربار کنیم

 کشاورزان باید این نکته را هم در نظر بگیرند که تنها استفاده از کود حیوانی برای تولید محصول با کیفیت کافی نبوده و نباید بر روی آن اکتفا کنند، چون بعد از چند ماه درخت با کمبود عناصر مواجه شده و باعث افت کیفیت میوه انگور می‌شود، با توجه به موارد فوق از آنجایی که کود حیوانی تنها می‌تواند قسمتی از عناصر مورد نیاز نهال انگور را تا حدودی تامین کند، بهتر است باغداران زمان کوددهی موارد زیر را نیز در نظر داشته باشند:

  1. یک باغدار نباید منتظر بماند که خاک او به طور کامل فقیر شده سپس شروع به کوددهی کند رعایت کردن برنامه کوددهی کمک زیادی به کیفیت محصول و سیستم دفاعی نهال انگور دارد.
  2. کشاورزان حتماً قبل از خرید نهال انگور و احداث مزرعه انگور بهتر است انواع کود و عملکرد آن را شناسایی کرده و مدت زمانی تاثیر کود در خاک را بدانند.
  3. اگر نهال انگور شرایط بحرانی را طی می‌کند به هیچ عنوان با کوددهی سعی در احیای آن نباشید ابتدا مشکل را برطرف کرده سپس اقدامات دیگر را انجام دهید.

کلام آخر

کاملا مشخص است  که آشنایی با روش استفاده از کود حیوانی کمک زیادی به کشاورز می‌کند تا با صرف هزینه کمتر در طول سال از باغ خود مراقبت کند، به همین خاطر کشاورزان می‌توانند به هنگام خرید نهال انگور از کارشناسان نهالستان سوالات خود را پرسیده و مشاوره لازم را دریافت کنند، کشاورزان می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی و تخصصی پالیز نهال علاوه بر استعلام قیمت نهال انگور به صورت آنلاین یا تماس تلفنی سوالات خود را از کارشناسان نهالستان بپرسند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا