برترین های کسب و کارخانواده

پاک کردن لکه بستنی از روی لباس و سطوح

بستنی از آن دسته خوراکی‌هایی است که مورد علاقه همه ‌است. اما این خوراکی خوش طعم و جذاب می‌تواند به‌سرعت تبدیل به یک اتفاق خطرناک شود! زمانی که بستنی شروع به آب شدن می‌کند، به‌راحتی می‌تواند روی دستان شما جاری شود و یا حتی روی لباس‌هایتان چکه کند و باعث ایجاد لکه شود. پس از ایجاد لکه، معمولا در ابتدا کسی متوجه آن نخواهد شد اما با گذشت زمان آثار آن نمایان می‌شود. در این مقاله نگاهی به نحوه از بین بردن لکه بستنی از روی لباس خواهیم داشت.

آیا طعم‌های مختلف لکه‌های متفاوتی ایجاد می‌کنند؟

از بین بردن لکه‌های لباس‌ها و سطوح یکی از اصول خانه داری است که اغلب افرادی که تجربه زیادی در نظافت و تمیزکاری خانه دارند به آن واقفند. به همین دلیل خیلی‌ها نظافت خانه را به این افراد می‌سپارند. البته پیدا کردن یک شرکت نظافت منزل در تهران نیز مهم است و باید کار را به کسی سپرد که هم معتمد باشد و هم کاربلد. اگر شرایط کمک گرفتن از نظافتچی منزل را ندارید نگران نباشید چون ادامه این مقاله حاصل تجربه یکی از ماهرترین نظافتچیان است.

تقریباً تمام لکه‌های بستنی از یک سری مواد شیمیایی مشترک تشکیل شده‌اند. در اصل، آنها مخلوطی از خامه و یا شیر و شکر هستند. اگرچه ممکن است تفاوت‌هایی در افزودنی‌ها و طعم‌های مختلف داشته باشند. به این ترتیب، تقریبا ۹۰ درصد لکه‌های بستنی مشابه یکدیگر هستند، و ارتباطی با طعمی از بستنی که انتخاب می‌کنید، ندارد. البته همواره استثنایاتی وجود دارد. مثلا لک بستنی‌های شکلاتی و یا شاتوتی ممکن است متفاوت بوده و سرسخت‌تر باشند.

پاک کردن لکه

به طور کلی اگر بستنی روی لباس‌هایتان ریخت، سعی کنید سریعا لکه را پاک کنید. اگر از خانه دور بودید، حداقل کاری که می‌توانید انجام دهید این است که مقادیر اضافی بستنی را از روی لباس خود بردارید. اگر می‌توانید، لباس را فورا و طبق دستورات زیر با آب سرد بشویید. هرگز از آب داغ استفاده نکنید، زیرا با پروتئین‌های موجود در لکه واکنش داده و پاک کردن آن را سخت‌تر خواهد کرد. در صورتی که برای شستن لکه آب در دسترس نبود از دستمال کاغذی یا پارچه مرطوب استفاده کنید.

چگونه لکه بستنی را از روی سطوح و لباس پاک کنیم؟

نکات کلی که باید همواره درنظر گرفته شود:

  1. همیشه قبل از اینکه اقدام به پاک کردن هر لکه ای از روی لباس کنید، برچسب‌های مراقبت از لباس خود را بخوانید. بعضی لباس‌ها نیاز به مراقبت‌ها و شرایط خاص شست و شو دارند که باید به آنها توجه شود.
  2. به محض اینکه لکه ای روی لباس افتاد، سریع عمل کنید. هر چه مدت بیشتری صبر کرده و دیرتر اقدام به پاک نمودن آن کنید، پاک کردن آن سخت تر خواهد بود. در واقع در ایده آل ترین حالت ممکن نباید به لکه فرصت نفوذ کردن و فرو رفتن به عمق و لایه‌های زیرین و حتی خشک شدن را بدهید.
  3. لکه بستنی یک لکه پروتئینی است، بنابراین همیشه باید برای از بین بردن آن از آب خنک استفاده کنید. آب داغ می‌تواند باعث ایجاد لکه ی بیشتر شود.
  4. هنگام از بین بردن لکه، یک پارچه تمیز زیر آن قرار دهید تا روی پارچه و لایه‌های زیرین آن پخش نشود.
  5. روش انتخابی خود را بر اساس طعم و رنگ بستنی درنظر بگیرید. زیرا برخی از لکه‌ها بیشتر از بقیه نیاز به توجه خواهند داشت. به عنوان مثال پاک کردن لکه ی بستنی شکلاتی حساس تر است.

پاک کردن لکه بستنی از روی لباس

اگر لکه بستنی تازه باشد به راحتی پاک می‌شود و باید مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

  1. قبل از اینکه پارچه را تمیز کنید، بستنی اضافی را از روی لباس بردارید.
  2. پشت پارچه لکه دار را با آب سرد بشویید. پشت پارچه را زیر شیر آب نگه دارید و نواحی لک شده رابشویید اگر بنابه شرایط این کار غیرممکن بود از یک تکه پارچه نخی تمیز کمک بگیرید. پارچه را با اب سرد خیس کرده و با استفاده از آن محل لک شده راتمیز نمائید.
  3. سپس از مواد شوینده لباسشویی یا یک شوینده ی دیگر استفاده کنید و مقدار از شوینده را روی محل لکه بمالید. اگر به این مواد دسترسی نداشتید می‌توانید از مایع ظرفشویی نیز استفاده کنید. محل لک شده را کاملا به شوینده آغشته کنید. صرف نظر از محصولی که انتخاب می‌کنید، حتماً قبل از استفاده از آن، برچسب آن را بررسی کنید و اگر قبلاً از آن استفاده نکرده‌اید، روی قسمت کوچک و غیرقابل توجهی از لباس خود آن را تست کنید زیرا ممکن است رنگ اصلی لباس شما را خراب کنید و باعث تغییر زنگ و ظاهر آن شود.
  4. لباس را به مدت 15 دقیقه در آب سرد خیس کنید و هر 3 تا 5 دقیقه یکبار روی لکه‌ها را مالش دهید. مالش و آبکشی را تا زمانی که لکه از بین برود ادامه دهید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.
  5. در صورتی که هنوز آثاری از لکه باقی مانده بود می‌توانید طبق روال معمول، لباس را در ماشین لباسشویی نیز بشویید. حواستان به برچسب‌های مراقبت از لباس، دمای آب و تنظیمات شستشوی مناسب پارچه  باشد. قبل از اینکه لباس را خشک کنید یا اتو کنید، مطمئن شوید که لکه کاملا از بین رفته است، زیرا در صورتی که هنوز آثاری از لکه بر روی لباس یا پارچه ی شما باقی مانده باشد، گرما می‌تواند آن را تشدید کرده و بیشتر کند.

پاک کردن لکه

پاک کردن لکه‌ بستنی خشک شده بر روی لباس

برای لکه‌های خشک شده بستنی، توصیه می‌شود ابتدا لباس را تا 30 دقیقه در آب سرد خیس کنید تا لکه نرم شده و خیس بخورد. سپس برای از بین بردن لکه ممکن است لازم باشد مراحل بالا را چندین بار تکرار کنید.

پاک کردن لکه بستنی از روی فرش و لوازم خانه

برای از بین بردن لکه ی روی فرش و اثاثه یا لوازم داخلی، محلولی از آب سرد و مایع لباسشویی را مخلوط کنید و از یک پارچه یا اسفنج تمیز استفاده کنید و به طور مکرر روی ناحیه لک شده بمالید تا زمانی که از بین برود. سپس محل را با آب تمیز بشویید و اجازه دهید تا خشک شود.ام

امیدواریم این مطلب از مجله هیلی بیلی مورد توجهتان قرارگرفته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا