چکش اشمیت برای تست بتن

استفاده از چکش اشمیت برای بررسی مقاومت فشاری و همچنین مشخص کردن میزان سختی بتن، یکی از رایج‌ترین روش‌ها بشمار می‌رود. چکش اشمیت برای تست بتن به عنوان روشی غیر مخرب محسوب می‌شود و با توجه به هزینه پایین، بسیاری از افراد از آن در صنعت استفاده می‌کنند.

علاوه براین، از این چکش برای ارزیابی وضعیت بتن در مقایسه با خواص موردنظر و خصوصیات مقاطع مختلف نیز استفاده می‌شود. در ادامه مقاله به سایر ویژگی‌های چکش اشمیت اشاره خواهیم کرد.

چکش اشمیت چیست؟

چکش اشمیت که نوعی چکش سوئیسی است و به اصلاح چکش بازتابی نیز نامیده می‌شود، ابزاری مکانیکی بوده که برای ارزیابی خصوصیات‌های بتن و سنگ‌ها، به کار گرفته می‌شود. از این چکش به خصوص برای سنجش مقاومت و سختی سطوح مختلف موردبررسی، نیز استفاده می‌شود.

 چکش اشمیت

روش استفاده از چکش اشمیت

دستگاه چکش اشمیت به منظور ارزیابی مقاومت بتن، ضربه‌ای به آن وارد می‌کند که دارای انرژی و طول موج مشخص است. پس از آن، موج برگشتی حاصل از ضربه به خود چکش باز می‌گردد. سپس دامنه دو موج نسبت به یکدیگر اندازه‌گیری و مقایسه می‌شود و با توجه به آن خواص مورد نظر، مورد ارزیایی قرار می‌گیرد.

اساس کار دستگاه به این صورت است که در ابتدا نوک چکش بر روی سطح موردنظر قرار می‌گیرد. پس از آن با اعمل فشاری به انتهای چکش، سر آن به داخل بتن فرو رفته و وزنه متصل به آن حرکت می‌کند و فنر کشیده می‌شود.

به وسیله آزاد شدن این فنر باتوجه به وزن و سختی میله، انرژی و ضربه حاصل می‌شود که اختلاف انرژی آن به صورت عددی برروی دستگاه نمایش داده‌‌خواهد شد. عدد بدست آمده با توجه به جدول‌های ویژه مورد بررسی قرار می‌گیرد. با توجه به بررسی‌هایی که صورت می‌گیرد، مقاومت بتن و سایر ویژگی‌های مربوط به آن بیان می‌شود.

 نحوه استفاده از چکش اشمیت

چکش اشمیت برای تست بتن

برطبق مطالب ارائه شده، مشخص شد که اساس کار چکش اشمیت با وارد کردن ضربه و مقایسه طول موج‌هایی که حاصل می‌شود، مرتبط است. برای انجام این تست برروی سطوح مختلف از جمله بتن، نیاز به رعایت قوانین و شرایط خاصی است که در صورت اجرا درست آن‌ها، تست چکش اطلاعات دقیق‌تری در اختیار افراد قرار خواهد داد.

  • اولین نکته هنگام کار با چکش اشمیت، رعایت زاویه مناسب دستگاه با سطح مورد بررسی است.
  • نیاز است که سطحی که برای سنجش انتخاب شده‌است صاف و مسطح باشد.
  • مسأله بعدی در انجام این تست، تعداد ضرباتی است که برای تست انجام می‌شود. معمولاً توصیه می‌شود تا برای بدست آمدن اطلاعات دقیق‌تر، این آزمایش در ۱۰ نوبت انجام شود. این کار به این خاص صورت می‌گیرد، زیرا محل وارد کردن ضربات در نتیجه تست تأثیر‌گذار است.
  • جهت اعمال ضربه نیز می‌تواند در خروجی نتیجه تأثیر زیادی بگذارد.
  • میزان خشک یا خیس بودن بتن که برروی آن تست انجام می‌شود، می‌تواند در نتایج تست چکش برای بتن تغییراتی ایجاد کند.
  • یکی دیگر از عواملی که موجب می‌شود عدد نشان داده شده توسط چکش دقیق بیان نشود، میزان کربنات کلسیم است که با قرار‌گیری بر سطح بتن باعث سختی آن می‌شود. از این رو توصیه می‌شود در هنگام کار برروی پروژه‌ها و یا سازه‌های قدیمی در ابتدا سطح کربنات کلسیم برداشته شود و سپس تست صورت گیرد.
  • در هنگام انجام تست، باید از هرگونه لرزش جلوگیری شود. این لرزش در هنگام ضربه چکش باعث ایجاد اختلال در نشان دادن نتایج واقعی و پیش‌بینی مقاومت به صورت دقیق می‌شود.

قیمت چکش اشمیت

قیمت این چکش به عوامل متفاوتی بستگی دارد. به عنوان مثال این چکش توسط برند‌های مختلف با کیفیت‌های مختلف در بازار عرضه می‌شود. علاوه براین متریال و مواد به کار رفته در ساخت این دستگاه و دقت اندازه‌گیری آن نیز در تعیین قیمت آن مؤثر خواهد بود.

 چکش اشمیت دیجیتالی

اگر قصد خرید این دستگاه را دارید به گونه‌ای که بیشترین کارایی و بازدهی را برای شما داشته باشد، می‌توانید با مشاوران شرکت آزمون کارا صنعت ارتباط برقرار کنید.

خرید چکش اشمیت

باتوجه به کاربرد چکش اشمیت در سنجش کیفیت و مقاومت نسبی بتن، طرفداران فراوانی در میان کارشناسان اجرایی و تعمیراتی پیدا کرده‌است. این دستگاه می‌تواند روشی جهت سرعت بخشیدن به اجرای پروژ‌ه‌های بتنی بزرگ باشد. از این رو بسیاری از افراد با توجه به کارایی این محصول و قیمت مناسب آن، ترغیب به خرید می‌شوند.

آزمون کارا صنعت

شرکت آزمون کارا صنعت  در جهت تسریع پروژه‌های عمرانی که با بتن سروکاردارند، اقدام به ارائه چکش اشمیت کرده‌است. این محصول با دارابودن ویژگی‌های منحصر به فرد توجه بسیاری از افراد را که در حوزه‌های مربوط به بتن مشغول فعالیت هستند، جلب کرده‌است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه این محصول می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.https://azmoonkara.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا