برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

راهکار هایی برای کاهش مصرف سوخت خودرو

یکی از پارامترهایی که اغلب مردم هنگام خرید خودرو به آن توجه می‌کنند، میزان مصرف سوخت خودرو است. آنها معمولاً به دنبال ماشینی هستند که مصرف سوخت پایینی داشته باشد؛ زیرا با افزایش هزینه‌های سوخت بنزین و گازوییل در کشور، خرید بنزین، می‌تواند واقعاً دردسرساز و پرهزینه باشد. با این حال، اگر شما راننده هستید و از مصرف سوخت بالای ماشین خود نگران هستید، این مقاله، خبر خوبی برای شما دارد. ما قرار است راه‌کارهای جالب و جادویی کاهش مصرف سوخت را به شما معرفی کنیم. ترفندهایی که در صورت عمل به آنها، به احتمال زیاد از کاهش قابل توجه مصرف سوخت ماشین خود، سورپرایز می‌شود.

آهن ربا کاهش مصرف سوخت | اپلیکیشن بنزین یاب

چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟

در این بخش، به 9 روش فوق‌العاده برای کاهش مصرف سوخت پرداخته‌ایم. خوب است بدانید که مصرف سوخت زیاد، می‌تواند شما را با مشکل تمام شدن بنزین در وسط جاده روبرو کند. با این حال، حتی در این شرایط نیز می‌توانید در اسرع وقت با یک مکانیک سیار تماس بگیرید و از خدمات بنزین‌ رسانی آن استفاده کنید. چنانچه ساکن مشهد یا هرکدام از شهرهای استان خراسان رضوی هستید، می‌توانید از خدمات بنزین رسانی مشهد بهره‌مند شوید. با ارائه این خدمات، شما می‌توانید در هر زمان و هر موقعیت که بنزین تمام کردید، به مقدار موردنیاز آن را دریافت کنید.

اما قبل از مواجه شدن با این مشکل، رعایت کردن 9 مهارت و ترفند زیر، به شما کمک می‌کند که مصرف سوخت کمتری داشته باشید.

1-    تغییر سرعت ناگهانی؛ ممنوع!

اگر سرعت خودروی خود را مدام تغییر دهید، سوخت بیشتری مصرف خواهید کرد و در نتیجه هزینه بیشتری باید بپردازید؛ این یک واقعیت علمی است که تحقیقات آن را تایید کرده است. برای صرفه جویی در سوخت، بهتر است سرعت خودروی خود را در حد مناسب نگه دارید و از تغییرات ناگهانی سرعت جلوگیری کنید. این کار می‌تواند مصرف سوخت شما را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.

2-    تا حد امکان، بهترین زمان را برای رانندگی انتخاب کنید

با انتخاب زمان مناسب برای رانندگی در ساعاتی که ترافیک کم باشد، می‌توانید مصرف سوخت خود را کاهش دهید. هنگام رانندگی، به جلو توجه کنید و موانع و خطرات احتمالی را پیش‌بینی کنید. فاصله ایمن بین خودروی خود و خودروی جلویی را رعایت کرده و به عملکرد عابران پیاده و سایر رانندگان دقت کنید. این کار باعث می‌شود که سرعت خود را در حد مطلوب نگه داشته و سوخت کمتری مصرف کنید.

آهن ربا کاهش مصرف سوخت | اپلیکیشن بنزین یاب

3-    به رانندگی با سرعت بالا عادت نکنید

از سرعت مجاز بیشتر نروید و از سوخت خود محافظت کنید! بسیاری از خودروها، کامیون‌ها، جیپ‌ها و … در سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت، مصرف سوخت بهینه‌ای دارند. اگر از این حد سرعت بالاتر بروید، ماشین شما سوخت بیشتری مصرف خواهد کرد.

برای مثال، با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت، یک وسیله نقلیه تقریباً ۲۰ درصد بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت سوخت مصرف می‌کند. با این حال، در یک سفر ۲۵ کیلومتری، این افزایش سرعت و مصرف سوخت، فقط دو دقیقه از زمان رانندگی شما را کم می‌کند.

4-    بگذارید ترمز کمی استراحت کند

به جای اینکه در هر موقعیتی از ترمز استفاده کنید، سعی کنید با توجه به شرایط ترافیک و موانع احتمالی، سرعت خودرو را با برداشتن پای خود از پدال گاز تنظیم نمایید. این کار باعث می‌شود که حرکت رو به جلو خود را حفظ کرده و انرژی هدر ندهید. با این روش، نه تنها مصرف سوخت خودرو را کاهش داده و هزینه کمتری می‌پردازید، بلکه عمر خودروی خود را نیز افزایش می‌دهید. زیرا با استفاده کمتر از ترمز، قطعات خودرو کمتر ساییده می‌شوند.

5-    یک برنامه منظم تنظیم باد داشته باشید

بهتر است بر اساس شرایط جوی منطقه خود و نحوه رانندگی، فشار هوای تایرها را به صورت دوره‌ای کنترل کنید. لاستیک‌های کم فشار می‌توانند باعث افزایش مصرف سوخت خودرو تا ۴ درصد شوند. علاوه بر این، استفاده مداوم از این نوع تایرها ممکن است باعث کاهش عمر لاستیک‌های شما تا حدود ۱۰ هزار کیلومتر شود.

6-    سالم‌بودن فیلترها و کابل‌های باتری را بررسی کنید

یکی از علل مصرف زیاد سوخت خودرو، آسیب دیدگی کابل‌های باتری است. این کابل‌ها را باید به صورت دوره‌ای بازدید و تعمیر کنید. در غیر این صورت، دینام خودرو بیش از حد فعال می‌شود و سوخت را تلف می‌کند.

عوامل دیگری هم می‌توانند موجب کاهش بازده خودرو شوند. برای جلوگیری از این مشکل، باید قطعات مختلف موتور را به موقع تعویض یا تمیز کنید. شمع، سنسور اکسیژن، فیلترها و روغن‌ موتور از جمله موارد و قطعاتی هستند که نگهداری آن‌ها برای عملکرد بهینه خودرو ضروری است.

از طرفی، فیلتر هوا نقش مهمی در تهویه موتور دارد. اگر فیلتر هوا کثیف باشد، باعث محدود شدن جریان هوا و کاهش احتراق سوخت می‌شود. بنابراین، باید فیلتر هوا را بر اساس دستورالعمل سازنده خودرو یا در صورت نیاز زودتر عوض کنید. به خصوص اگر در مناطق پر آلاینده و گرد و خاک زندگی می کنید، به این نکته بیشتر توجه کنید.

7-    تا حد امکان، روی مسیر صاف و هموار رانندگی کنید

بهتر است در جاده‌های ناهموار و خاکی که مملو از موانع هستند، رانندگی نکنید. این جاده‌ها باعث می‌شوند که خودرو شما بیشتر سوخت مصرف کند. تخمین زده می‌شود که در جاده‌های خاکی و ناهموار، مصرف سوخت تا ۳۰ درصد بیشتر می‌شود. زیرا خودرو شما باید بارها از سرعت خود کاسته و دوباره آن را تسریع کند. علاوه بر این، این جاده‌ها برای خودرو شما نیز مضر هستند و می‌توانند به قطعات آن صدمه بزنند.

8-    تا جایی که می‌توانید، بار سنگین حمل نکنید

وقتی مسافرت می‌کنید، حمل بار و چمدان‌های سنگین می‌تواند عواقب نامطلوبی داشته باشد. نه تنها به خودروی شما آسیب می‌رساند، بلکه مصرف سوخت را هم افزایش می‌دهد، به ویژه اگر این وسایل روی باربند نصب شده باشند.

9-    ماشین را در هنگام توقف، روشن نگذارید

به جای اینکه ماشین خود را روشن نگه دارید وقتی برای مدتی طولانی توقف کرده‌اید، بهتر است آن را خاموش کنید. این کار باعث می‌شود که سوخت کمتری مصرف کنید و هزینه‌های خود را کاهش دهید. اگر در ترافیک گیر نکرده‌اید و باید بیش از یک دقیقه در یک مکان ثابت بمانید، این راهکار را پیشنهاد می‌کنیم.

جمع‌بندی

در پایان خوب است به این نکته اشاره کنیم که در صورتی که به هر دلیلی، با تمام شدن بنزین مواجه شدید، بهترین کار، تماس با یک امداد خودرو در شهر خودتان است. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود، در کنار رعایت نکات کاهش مصرف سوخت، همیشه یک شماره تلفن امداد خودرو داشته باشید. برای مثال، ساکنین محترم مشهد، می‌توانند ضمن تماس با امداد خودرو اهورا شرق در مشهد، از کلیه خدمات مکانیک و تعمیرات به خصوص بنزین‌رسانی برخوردار شوند.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا