اصول اساسی فنگ شویی

نکاتی برای ایجاد تعادل در زندگی و خانه : معنی فنگ شویی را می توان به کلمات چینی “فنگ” به معنای باد و “شوی” به معنای آب تقسیم کرد. این مفهوم برگرفته از یک شعر باستانی است که از ارتباط و جریان زندگی انسان با محیط اطراف خود صحبت می کند.

اساسی | علم فنگ شویی در اسلام

فنگ شویی چیست؟

طبق تعریف، فنگ شویی تمرین چیدمان قطعات در فضاهای زندگی برای ایجاد تعادل با دنیای طبیعی است. این همان معنایی است که فن شویی در خانه شما دارد. هدف مهار نیروهای انرژی و ایجاد هماهنگی بین فرد و محیطش است.

در فرهنگ آسیایی، این فلسفه تائو نامیده می شود که به معنای “راه” است. تائوئیسم راه طبیعت است، و تمام قوانین اساسی فنگ شویی منعکس کننده طبیعت است. در اینجا نگاهی به اصول اساسی فنگ شویی داریم: موقعیت فرماندهی، باگوا، و عناصر پنج گانه.

هر آنچه باید درباره فنگ شویی بدانید

چی در فنگ شویی

چی به نیروی حیاتی یا انرژی حیاتی اشاره دارد. این یک جنبه مهم در طراحی یک اتاق با فنگ شویی است. یک اتاق بزرگ با مبلمان کم می تواند باعث غلبه بر چی شود و باعث شود که احساس گمراهی کنید. از سوی دیگر، اتاق کوچکی که مملو از شلوغی است فضایی برای حرکت چی نمی دهد و در نتیجه احساس رکود می کند.

موقعیت فرماندهی

اگر می خواهید خانه خود را فنگ شویی کنید، ابتدا باید در مورد موقعیت فرماندهی بدانید. در فنگ شویی، موقعیت فرماندهی نقطه ای در اتاق است که دورترین نقطه از در است و در خط مستقیم با آن نیست. این شما را مورب به در قرار می دهد. و در حالت ایده آل، شما باید یک خط دید واضح به سمت در داشته باشید. موقعیت فرماندهی جایی است که شما می خواهید بیشتر وقت خود را در یک اتاق بگذرانید.

برخی از قوانین اساسی فنگ شویی به شما پیشنهاد می کند که این موقعیت غالب در اتاق را تعیین کنید و سپس در صورت امکان تخت، میز یا اجاق گاز خود را در راستای مورب قرار دهید. این سه قسمت از خانه شما بسیار مهم هستند زیرا هر یک بخش مهمی از زندگی شما را نشان می دهد. تخت برای شما می ایستد، میز تحریر گسترش شغل شماست و اجاق گاز نشان دهنده ثروت و تغذیه شماست.

نقشه فنگ شویی باگوا

باگوا نقشه انرژی فنگ شویی است که بر روی پلان خانه شما قرار گرفته است. کلمه چینی “باگوا” به معنای “هشت منطقه” ترجمه می شود. هر یک از این هشت حوزه به شرایط زندگی متفاوتی مانند خانواده، ثروت یا شغل مربوط می شود. و هر یک از این مناطق دارای اشکال، رنگ ها، فصل ها، اعداد و عناصر زمینی متناظر هستند. در مرکز باگوا – ناحیه نهم – شما هستید که سلامت کلی شما را نشان می دهید.

چندین مکتب فکری فنگ شویی وجود دارد. همه آنها هنگام تجزیه و تحلیل خانه شما از باگوا استفاده می کنند. با این حال، برخی از باگوا به روش های مختلف استفاده می کنند. مدارس غربی و BTB (فرقه سیاه) معمولاً باگوا را به گونه‌ای قرار می‌دهند که حوزه دانش، شغل و افراد مفید با درب ورودی خانه هماهنگ باشد. Flying Stars و دیگر مکاتب کلاسیک ممکن است باگوآ را بر اساس انرژی سال یا قطب نما جهت دهی کنند.

مناطق باگوا

ساده ترین راه برای گنجاندن باگوا در زندگی و فنگ شویی خانه شما این است که یک تا سه ناحیه را که به بیشترین توجه نیاز دارند، شناسایی کنید. سعی نکنید در همه زمینه ها به طور همزمان کار کنید. برای تقویت انرژی خود یا بهبود جریان در آن نواحی، نکات فنگ شویی را در آن ناحیه خاص بگنجانید.

خانواده (ژن)

نمایندگی: خانواده، شروع های جدید

شکل: ستونی، مستطیلی

رنگ ها: سبز، آبی، آبی

فصل: بهار

تعداد: 4

عنصر: چوب یانگ

ثروت (Xun)

نمایندگی: ثروت، فراوانی، رفاه

شکل: ستونی، مستطیلی

رنگ ها: بنفش

فصل: بهار

تعداد: 5

عنصر: چوب یین

سلامت (تای چی)

  نمایندگی: سلامت کلی، مرکز

شکل: مسطح، مربع

رنگ ها: قهوه ای، نارنجی، زرد

فصل: انتقال بین فصول

تعداد: 5

عنصر: زمین

افراد مفید (Qian)

نمایندگی: افراد کمک کننده، نیکوکاران، سفر

شکل: دایره ای، کروی

رنگ ها: خاکستری، متالیک

فصل: پاییز

تعداد: 6

عنصر: یانگ فلز

کودکان (Dui)

بازنمایی: فرزندان، تکمیل، شادی

شکل: دایره ای، کروی

رنگ: سفید، متالیک

فصل: پاییز

تعداد: 7

عنصر: فلز یین

دانش (نسل)

بازنمایی: دانش، تزکیه نفس، مهارت

شکل: مسطح، مربع

رنگ ها: آبی تیره

فصل: انتقال بین فصول

تعداد: 8

عنصر: یانگ زمین

شهرت (Li)

نمایندگی: شهرت، شهرت، اشتیاق، دیده شدن

شکل: مثلث، نوک تیز

رنگ ها: قرمز

فصل: تابستان

تعداد: 9

عنصر: آتش

حرفه (کان)

نمایندگی: شغل، مسیر در زندگی

شکل: موج دار، منحنی

رنگ ها: مشکی

فصل: زمستان

تعداد: 1

عنصر: آب

مشارکت (Kun)

نمایندگی: مشارکت، ازدواج، مراقبت از خود

شکل: مسطح، مربع

رنگ ها: صورتی

فصل: انتقال بین فصول

تعداد: 2

عنصر: زمین یین

نقشه عناصر

پنج عنصر فنگ شویی – خاک، فلز، آب، چوب و آتش – از سنت تائوئیست آمده است. عناصر پنج مرحله به هم مرتبط در زندگی هستند که با هم کار می کنند تا یک سیستم کامل را ایجاد کنند. به طور معمول، وقتی خانه خود را فنگ شویی می کنید، این پنج عنصر را متعادل می کنید.

برای گنجاندن عناصر در زندگی و خانه خود، باید مشخص کنید که می خواهید انرژی خود را در کجا متمرکز کنید. دقیقاً مانند باگوا، شما یک تا سه حوزه از زندگی خود را که می خواهید بهبود ببخشید انتخاب می کنید. سپس با اضافه کردن رنگ ها یا اشکال پیشنهادی در آن اتاق، انرژی خود و خانه خود را تقویت می کنید.

به عنوان مثال، باگوآ شما نشان می دهد که اتاق خواب شما با سلامت کلی شما و مکانی که در آن تجدید قوا می کنید هماهنگ است. به عنصر زمین متصل می شود. راه هایی را برای ترکیب رنگ های خاکی، سفال های سرامیکی یا سفالی، سنگ ها یا کریستال ها در آن اتاق در نظر بگیرید.

بعد از اینکه در آنجا پیشرفت کردید، روی چند اتاق یا بخش دیگر از زندگی خود تمرکز کنید. به عناصر مربوطه در آن اتاق ها نگاه کنید و اقلام فنگ شویی را که با آنها مطابقت دارد بیاورید. هدف این است که انرژی مثبت را به آن اتاق ها، آن مناطق زندگی خود و در نهایت کل خانه خود بیاورید.

زمین

ویژگی ها: پایه، مراقبت از خود، پایدار

شکل: مسطح، مربع

رنگ ها: قهوه ای، نارنجی، زرد

فصل: انتقال بین فصول

زمینه ها: سلامتی، دانش، مشارکت

فلز

کیفیت: کارآمد، دقیق، زیبایی

شکل: دایره ای، کروی

رنگ: سفید، متالیک

فصل: پاییز

زمینه ها: افراد کمک کننده، کودکان

اب

کیفیات: رو به پایین، روان، جابجایی

شکل: موج دار، منحنی

رنگ ها: مشکی

فصل: زمستان

حوزه: شغل

چوب

صفات: گسترده، سرزندگی، صعودی

شکل: ستونی، مستطیلی

رنگ ها: سبز، آبی

فصل: بهار

زمینه ها: خانواده، ثروت

آتش

ویژگی ها: اشتیاق، روشنگر، درخشان

شکل: مثلث، نوک تیز

رنگ ها: قرمز

فصل: تابستان

حوزه: شهرت

نکاتی در مورد فنگ شویی خانه شما

با گیاهان تزئین کنید: گیاهان فنگ شویی، به خصوص آنهایی که برگ های گردتر و نرم تر دارند، انرژی شخصی شما را تغذیه می کنند.

موقعیت‌ها را در نظر بگیرید: تخت، میز یا اجاق گاز خود را در موقعیت فرمان قرار دهید – این نقطه دورترین نقطه از در است اما در راستای مستقیم با آن نیست. ممکن است بخواهید جهت خانه خود را نیز در نظر بگیرید.

تعادل رنگ ها: تصمیم بگیرید که کدام مناطق باگوآ را می خواهید بهبود دهید و رنگ های مربوطه را برای تقویت آن انرژی انتخاب کنید. به عنوان مثال، سبز را برای خانواده (ژن) یا بنفش را برای ثروت (xun) معرفی کنید.

بی نظمی: بهم ریختگی بیش از حد باعث مسدود شدن چی می شود. وسایل اضافی که فضای ارزشمندی را اشغال می کنند را رها کنید.

جریان ترافیک را باز نگه دارید: معابر مانند درها و سالن ها باید باز نگه داشته شوند تا مسیر شما روشن باشد. از قرار دادن مبلمان در ورودی اتاق خودداری کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا