برترین های کسب و کارپزشکی

بهترین روش وزن گیری جنین

وزن گیری جنین در دوران بارداری یکی از دغدغه های مادران باردار است که باید زیر نظر متخصص مربوطه انجام شود. یک پارامتر کلیدی برای ارزیابی یک سالم, اندازه گیری است، پس از هر اسکن که دارید رشد وزن جنین اندازه گیری و برای مراجع ثبت می شود و اگر به شما گفته شده است که وزن جنین کم تر از آن چیزی است که باید باشد چه کاری باید کرد؟ این چیزی است که شما باید بدانید.

برای وزن گیری جنین چی بخوریم | بهترین روش وزن گیری جنین

وزن جنین چیست؟

به منظور ارزیابی وزن جنین در دوران بارداری, از فرمول های بسیار پیچیده ای برای طراحی متوسط وزن ایده آل نوزادان در مراحل مختلف بارداری استفاده شده است، زیرا همه بارداری ها منحصر به فرد هستند و همه نوزادان به میزان مختلف رشد می کنند. فرد مناسب برای کمک به شما در این زمینه, متخصص زنان است و نیازی به نگرانی نیست.

راه وزن گیری جنین در ماههای آخر بارداری

چگونه می توان در طول 7 ماه اول بارداری وزن نوزاد را افزایش داد؟

7 ماه اول بارداری, شروع سه ماهه سوم و نهایی بارداری است. هرچه بیشتر به زمانی برسید که کودک در آغوش شما باشد, مراقبت بهداشتی و سلامتی بهتری باید داشته باشید.

 • زمانی که در سه ماهه اول بارداری هستید, رژیم غذایی شما باید بر روی نوزاد متمرکز شود. برای رشد مناسب و سالم جنین باید هر روز حداقل کالری بیشتری داشته باشید.
 • کلید در این بخش از نکات دوران بارداری در ، خوردن در حد اعتدال است, زیرا رحم به پر کردن فضا در شکم ادامه می دهد. رژیم غذایی سه ماهه شما باید سرشار از آهن و پروتئین باشد و حاوی کلسیم, , فیبر, و dha دارند. از غذاهای پر نمک, پر چرب, شکر و آن هایی که به شما کالری خالی می دهند اجتناب کنید که هیچ فایده تغذیه ای ندارند.

چگونه می توان در طول بارداری وزن جنین 8 ماهه را افزایش داد؟

کودک شما بیشتر وزنش به عنوان گوشت و پوست در دوران بارداری و سه ماهه اول بارداری است.

 • در این مرحله رحم حتی بزرگ تر می شود، اما شکم فضای بسیار کوچکی دارد. خوردن وعده های کوچک هرچند ساعت یک بار مفید خواهد بود. برای مبارزه با هرگونه خونریزی در هنگام زایمان, غذاهایی بخورید که دارای مقادیر بالای ویتامین و مواد معدنی، آهن و کلسیم هستند.
 • مقدار زیاد پروتئین, کربوهیدرات, چربی و فیبر دریافت کنید. مطمئن شوید که بخش های کوچکی از مواد غذایی برای جلوگیری از و هاضمه داشته باشید.
 • از غذاهای پر چرب, ی و پنیرهای نرم, خام یا نپخته و غذاهایی که در دوران بارداری مضر هستند اجتناب کنید.
 • این ماه, زمان بسیار حساسی برای شما است و خوردن غذاهایی با ارزش غذایی بالا برای تامین حداکثر تغذیه نوزاد مهم و ضروری است.
 • همان طور که هفته سنگینی را شروع می کنید, مطمئن شوید که ورزش ملایمی مانند , یوگای آرام و در عین حال فعال را انجام می دهید.

چگونه می توان وزن جنین را در ماه آخر افزایش داد؟

همانطور که در نمودار بالا می بینید, وزن نوزاد متولد نشده به سرعت از سه ماهه سوم به بعد افزایش می یابد. در طول ماه آخر بارداری, توجه خود را به خوردن یک رژیم غذایی متعادل و مناسب به عنوان اضافه وزن کودک متمرکز کنید. از سوزش معده با خوردن سالم و در بخش های کوچک تر جلوگیری کنید. از کافئین, غیر پاستوریزه و غذاهای لذیذ و سرخ شده دوری کنید.

توصیه های ساده برای جنین در دوران بارداری:

 • رژیم غذایی متعادل و مغذی بخورید، تا وزن بهینه ای برای مرحله بارداری خود به دست آورید.
 • ویتامین های کودک را به طور مرتب مصرف کنید آن ها در مصرف مواد غذایی شما هیچ فاصله ای را جبران نمی کنند.
 • میوه های خشک و آجیل را در رژیم غذایی خود قرار دهید یک مشت از آن ها برای یک روز کافی است.
 • حتما به اندازه کافی استراحت کنید و خواب خوبی داشته باشید. اگر در خواب مشکل دارید، به این فکر کنید که یک بنوشید یا کتاب مورد علاقه خود را بخوانید.
 • آسوده و ریلکس باشید و در تمام اوقات مثبت بمانید، تا تنش را به حداقل برسانید.

اقدامات احتیاطی برای افزایش وزن جنین در دوران بارداری:

 • غذاهای سرخ شده و پر چرب را به حداقل برسانید، نه فقط در طول دوران بارداری بلکه همیشه. در غیر این صورت، شما خود و بارداریتان را در معرض خطر قرار خواهید داد چون آن ها می توانند منجر به و شوند.
 • از سیگار کشیدن، مواد مخدر، الکل و کافئین و آب میوه ها و نوشیدنی های حاوی شکر مصنوعی اجتناب کنید. همه آن ها تاثیر منفی بر سلامت جنین دارند.

وزن جنین اندازه گیری شده در سونوگرافی بارداری چگونه است؟

جنین در طول 8 هفته اول، به دلیل اندازه کوچک اش، وزن زیادی ندارد. بعد از آن می توان آن را از یک دستگاه سونوگرافی وزن کرد. چنانچه در بخش بارداری نمناک می خوانید تا حدود هفته 20 ام، کودکان از سر به پایین اندازه گیری می شوند زیرا پاهایشان هنوز جمع نشده است، بعد از آن، نوزادان از روی سر تا انگشت اندازه گیری می شوند.

در طول اسکن، رادیولوژیست کمی از جنین را در میان پارامترهای زیر اندازه گیری می کند:

 • قطر دوطرفه (بی پی دی) – اندازه گیری در صورت تمایل به سمت چپ
 • طول فیمر (FL) – اندازه گیری طول استخوان ران
 • محیط سر (HC)
 • قطر آکیپیتوفرونتال (OFD) – طول از ریشه بینی تا پیشانی برجسته
 • محیط شکم (AC) – برای تشخیص رشد داخل رحمی حیاتی است.
 • طول بازو (HL) – اندازه گیری طول استخوان بازو، اندازه از شانه تا آرنج

با استفاده از یک فرمول، وزن جنین و سن حاملگی محاسبه می شود. بسیار مهم است که بفهمیم که فرمول کاملاً پیچیده است و اعداد صحیح نمی توانند به آن جا برسند. در نتیجه، با حاشیه + / -10 درصد از رقم محاسبه شده، همواره در نظر گرفته می شود.

تخمین های زیر را می توان به زمانی اشاره کرد که ما از نمودار دریافت وزن ایده آل کودک در هنگام بارداری صحبت می کنیم. این نمودار را دنبال کنید.

هفته بارداری وزن جنین متوسط (در gms گرم)
8 هفته 1
9 هفته 2
10 هفته(2 ماه) 4
11 هفته 7
12 هفته 14
13 هفته 23
14 هفته 43
15 هفته(3 ماه) 70
16 هفته 100
17 هفته 140
18 هفته 190
19 هفته 240
20 هفته(4 ماه) 300
21 هفته 360
22 هفته 430
23 هفته 501
24 هفته 600
25 هفته(5 ماه) 660
26 هفته 760
27 هفته 875
28 هفته 1005
29 هفته 1153
30 هفته(6 ماه) 1319
31 هفته 1502
32 هفته 1702
33 هفته 1918
34 هفته 2146
35 هفته(7 ماه) 2383
36 هفته 2622
37 هفته 2859
38 هفته 3083
39 هفته 3288
40 هفته(8 ماه) 3462
41 هفته 3597
42 هفته 3685

تذکر:

این اعداد متوسط و میانگین هستند و دقیق نمی باشند. نباید بیش از حد به وزن جنین تخمین زده شده توجه کرد و نباید برای استنباط هر نوع تصمیم بالینی مورد استفاده قرار گیرد و اگر در این باره شک دارید با پزشک خود صحبت کنید.

چگونه می توان داشتن وزن ایده آل در بارداری را تضمین کرد؟

مطالعات نشان می دهد که افزایش وزن ممکن است منجر به مشکلات زایمان و کم شود. همانطور که قبلاً گفتم، وزن مادر، وزن جنین را تعیین می کند. بنابراین به دست آوردن مقدار مناسب از وزن نیز مهم است. افزایش زیاد وزن و یا افزایش وزن زیاد می تواند به شما و کودک آسیب برساند. افزایش وزن بارداری باید مطابق با BMI مادر در زمان لقاح باشد.

اگر مادر به تناسب وزن داشته باشد، به عنوان نشانه ای از رشد طبیعی جنین در نظر گرفته می شود. اما با وجود افزایش نرمال وزن آن ها، برخی از زنان با این مساله کم تر از وزن مورد انتظار خود روبرو هستند. بنابراین می بینیم که آن ها چه کاری باید بکنند و انجام دهند تا مطمئن شوند که هیچ سردرگمی وجود ندارد. بنابراین چگونه وزن کودک را از طریق درمان های طبیعی افزایش دهید؟ آیا رژیم غذایی سالم می تواند به افزایش وزن کودک در طول دوره بارداری تاثیر بگذارد؟

غذاهایی که به کودکان کمک می کنند در بارداری وزن بدست بیاورند:

در رحم پایه و اساس بهداشت و سلامتی برای کودک شروع می شود. شما باید از نوزاد مراقبت کنید در حالی که او در رحم است و داشتن یک وزن تولد سالم یکی از مهم ترین پارامترها برای سلامت کودک است. یک سلامت روانی, انتخاب های سبک زندگی, سطوح , عادات و غیره در حالی که در رحم قرار دارد, در کودک منعکس می شوند. اگر پزشک شما مشخص کرده است که کودکتان برای یک هفته خاص در دوران بارداری کم تر وزن دارد, وقت آن است که عادات غذایی سالم را به کار بگیرید.

استراحت کافی داشته باشید, از استرس و دور بمانید و رژیم غذایی متعادل و طبیعی داشته باشید. از آنجا که این یک دوره از ساخت و ساز است – نوزادتان در حال رشد در درون شما است – تنها ایده آل است که در طول دوره بارداری از اهمیت بالایی برخوردار می شود. بنابراین مصرف کالری بیشتر, تغذیه ماکرو بیشتر (پروتیین, کربو هیدرات ها, چربی ها), و مواد غذایی میکرو (ویتامین ها و مواد معدنی) نسبت به بارداری در دوران بارداری بسیار مهم است.

پروتئین ها:

حداقل یک منبع پروتئین، مانند پنیر کم چرب و یا کره ، در هر وعده غذایی و میان وعده را برای ترویج رشد جنین ذکر کنید. علاوه بر کتان، گردو، بذر پیا، مکمل های ، دریایی برای نیز می تواند اضافه شود.

کربوهیدرات:

کربو هیدرات ها از غذاهای حاوی کالری مانند وفر و غیره باید به حداقل برسد چون آن ها می توانند باعث شوند که یک زن باردار وزن غیر لازم را به دست آورد و برای مادر یا کودک هیچ گونه مواد غذایی نداشته باشد. در عوض غذاهای کالری نظیر حبوبات، غلات از ته دل و یا خشک را می توان در رژیم غذایی متعادل طبیعی که در بخش تغذیه دوران بارداری در نمناک آورده ایم به کار برد. برخی از سبزیجات، مانند زمینی سفید، و نخود، در اعتدال خوب هستند اما بخشی از گروه غذایی هستند. پنج تا شش وعده سبزیجات و شش تا هشت تن از دانه های سالم توصیه می شود. این رنگ ها بسته به نیازهای کالری افراد او، برای هر زنی متفاوت هستند.

کلسیم:

پزشکان در سراسر دنیا روزانه 1000 میلی گرم کلسیم برای زنان باردار و شیرده توصیه می کنند. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی دوران بارداری از منابع خوب کلسیم برای محصولات لبنی، سبزیجات سبز تیره، آب میوه و سرلاکو دانه های در رژیم غذایی شما تشکیل شده است.

اسید فولیک:

اولین ویتامین قبل از تولد که پزشک شما پیشنهاد می کند اسید فولیک است که به کاهش خطر کودکان مبتلا به نقص لوله عصبی کمک می کند. در حقیقت، مشخص شده است که 70 درصد از همه نقص های لوله عصبی را می توان با مصرف اسید فولیک مناسب دفع کرد. غذاهای غنی در اسید فولیک شامل ، عدس، سبزیجات برگ سبز، آجیل و مرکبات هستند.

چربی ها:

غذاهای بالا در چربی اشباع شده نیز باید در طول دوران بارداری حذف شوند. چربی های سالم مثل ، و آجیل برای مادر و کودک برای افزایش وزن جنین مفید هستند. معمولاً دو تا سه وعده چربی های سالم در هر روز توصیه می شود. اضافه کردن یک یا دو وعده اضافی از چربی های سالم در هر روز ممکن است به اضافه کردن وزن به نوزاد در طول دوران بارداری کمک کند. روغن گاوی یک گزینه عالی است که محتوای چربی سالم را بدون افزایش فشار خون در سطح کلسترول افزایش می دهد. شیر خامه کامل به خوبی به چربی ها و نیازمندی های کلسیم خدمت می کند.

شکر:

شکر طبیعی در میوه ها یک میان وعده عالی را در طول دوران بارداری رقم می زند و نوزاد و مادر را با گزینه شکر سالم فراهم می کند. دسرها حاوی شکر زیادی هستند و به مادر یا نوزاد مواد مغذی ضروری نمی دهد. بهترین راه برای آرام کردن هوس شیرینی، میوه های تازه و یا حتی است. دو تا سه وعده شکر سالم کافی است. شیرینی خود را به یک وعده کوچک در حدود 100 کالری در روز محدود کنید. این نوع کالری کمی برای بهبود وزن نوزاد خیلی کم انجام می شود اما وزن غیر ضروری را به مادر اضافه می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی:

دو وعده شیر، یک وعده برای کلسیم روزانه و نیاز کافی است. 20 – 30 دقیقه قرار گرفتن در معرض در اوایل صبح به حفظ سطوح ویتامین D کمک می کند. یک تا دو وعده سبزیجات پر شاخ و برگ سبز مانند بسیار عالی است که آهن اضافی، و را تغذیه کند. حداقل یکی از میوه های فصلی به خوبی برای ردیابی مواد معدنی فراهم خواهد شد.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا