برترین های کسب و کارساختمان و مسکن

پرطرفدار ترین المان محوطه سازی در پاییز 1402

محوطه سازی یکی از اصلی ترین و اساسی ترین روش های سرمایه گذاری در حوزه بازار ملک و املاک است. به صورت کلی لند اسکیپ یا محوطه سازی، فرایندی است که به عمل زیبا سازی محیط و نمای فضای شما را انجام می دهد. علاوه بر آن اجرای محوطه سازی تاثیر بسیار زیادی در افراد می گذارد و مزایای فردی بسیار زیادی دارد. از این مزایا می توان به تاثیر گذاری های روان شناسی اشاره کرد. رنگ سبز در روان شناسی به معنای آرامش است و استفاده از رنگ سبز و المان های طبیعت داخل فضای خشک و بی روح شهری می توانید تاثیر فوق العاده زیادی بر روی روح و روان افراد بگذارد.

در طراحی و اجرای محوطه سازی می توانید از المان های متعدد و بی شماری ماننده دیوار سبز، آبنما، آلاچیق، فلاور باکس، قلوه سنگ، چمن مصنوعی و طبیعی و… استفاده کنید و فضا و محوطه خود را با طبیعت پیوند بزنید. از اکثر المان های محوطه سازی می توانید در فضا های داخلی ساختمان استفاده کنید، این مسئله بدین معناست که لند اسکیپ فقط مختص به فضا های خارجی و محوطه های بزرگ نیست و در فضا های کوچک داخل ساختمان هم می توان از این المان ها بهره برد. در این مقاله به بررسی پر طرفدار ترین و محبوب ترین المان های چند سال اخیر محوطه سازی، یعنی دیوار سبز می پردازیم.

اجرای دیوار سبز در منزل | اجرای دیوار سبز مصنوعی

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز یا گرین وال، یکی از محبوب ترین و معروف ترین المان های چند سال اخیر لند اسکیپ بوده و به دلیل زیبایی و اجرا شدن در تمام فضا های داخلی و خارجی، بسیار محبوب بوده است. دیوار سبز در 2 مدل مصنوعی و طبیعی قابل اجرا هستند و این مسئله باعث شده تا شما بتوانید در تمام فضا های داخلی و خارجی ساختمان خود آن را بدون هیچ محدودیتی اجرا کنید. اگر شرایط محل و فضای شما به صورتی بود که نتوانستید از دیوار سبز طبیعی استفاده کنید، می توانید به دنبال اجرای گرین وال مصنوعی باشید.

مهندسین و متخصصین سورن بام با استفاده از بهترین متریال با کمترین قیمت می توانند دیوار سبز مصنوعی کاملا مشابه به طبیعی را در تمام فضا های شما طراحی و اجرا کنند. به صورت کلی دیوار سبز یا گرین وال یک باغ عمودی شکل است که بر روی دیوار قرار می گیرد. شما می توانید در اجرای دیوار سبز از بیش از 100 مدل گیاه با رنگ بندی متفاوت استفاده کنید و فضا و نمایی بی نظیر در محوطه خود ایجاد کنید.

مزایای اجرای دیوار سبز

به صورت کلی دیوار سبز از مزایای متعدد و بی شماری بهره می برد که این مزایا را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت و ایجاد نمایی جدید و جذاب در محل
 • جلوگیری از ورود صدا های مزاحم اطراف به محل
 • عایق گرما و حرارت
 • افزایش ایمنی ساختمان
 • ساخت و تولید اکسیژن و هوای پاک در فضا

علاوه بر آن دیوار سبز از مزایای فردی بسیاری زیادی بهره می برد که این مزایای عبارت اند از: افزایش تمرکز، کاهش استرس و اضطراب، دوری از خشم، افزایش آرامش، کاهش خستگی ذهنی و افزایش انرژی هستند.

معایب اجرای دیوار سبز

اجرای دیوار سبز با جود تمام مزیت هایی که دارد، از مشکلات و معایبی بهره می برد که می توان تمام این معایب را با یک اجرای اصولی و درست آن ها را به حداقل رساند. علاوه بر اجرای صحیح استفاده از متریال درجه یک و عالی می تواند از معایب و مشکلات آن بسیار کم کند. به طو کلی از معایب اجرای گرین وال می توان به نفوذ ریشه به بافت دیوار، سنگینی و احتمال نشست دیوار، امکان آلرژِی افراد به گیاهان داخل دیوار سبز اشاره کرد.

گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز داخلی و بیرونی

گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز بیرونی

در گرین وال های خارجی حتما باید از گیاهانی که در برابر شرایط طبیعی و باد مقاومت کافی را دارند استفاده کرد. پر استفاده ترین گیاهان استفاده شده در چند سال اخیر در دیوار سبز های خارجی را می توان به هدرا، پاپیتال، رزماری، لاوان، بو مادران، پیت اسپروم، برگ انجیری و شفلرا اشاره کرد.

گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز داخلی

همچنین در گرین وال های داخلی می توانید از گیاهانی ظریف و ملایم تر استفاده کنید. پر استفاده ترین گیاهان دیوار سبز داخلی در چند سال اخیر عبارت اند از:

 1. سرخس
 2. پتوس
 3. بیلبرجیا
 4. فیلودندرون
 5. دایکوندرا
 6. کدوناته
 7. ریپسالیس
 8. افوربیا

نکات مهم در اجرای دیوار سبز

در اجرای دیوار سبز حتما به چند نکته دقت کافی داشته باشید و حتما به آنها توجه کنید و آنها را رعایت کنید. اولین و مهم ترین نکته در اجرای دیوار سبز، همکاری با مهندسین و طراحان با  تجربه و حرفه ای است، زیرا با یک اجرای اصولی و صحیح دیگر دچار مشکلات و معایب های دیوار سبز نمی شوید.

نکته بعدی که حتما باید رعایت کنید، انتخاب گیاهان صحیح در اجرای دیوار سبز است. در انتخاب گیاهان چند فاکتور را باید در نظر بگیرید، ابتدا شرایط اقلیمی و هوای فضا و محوطه را مورد بررسی قرار دهید. سپس پس از مورد بررسی قرار گرفتن شرایط اقلیمی می توانید گیاهان مناسب برای گرین وال خود را انتخاب کنید. نکته بعدی، استفاده از متریال درجه یک است. استفاده از متريال درجه یک می توانید تاثیر بسیار زیادی در کیفیت دیوار سبز شما بگذارد.

در چه فضا هایی می توانیم از دیوار سبز استفاده کنیم؟

شما می توانید از دیوار سبز در فضا های بسیار زیادی استفاده کنید. تنوع در مدل های دیوار سبز باعث شده تا از این المان بتوان در تمام فضا ها آن را استفاده کرد. شما می توانید از دیوار سبز در مکان هایی ماننده بام سبز، لابی هتل، رستوران و کافه ها، منازل مسکونی، ادارات و دفاتر و… استفاده کنید. دیوار سبز یکی از المان های بسیار تاثیر گذار در اجرای بام سبز است.

بام سبز یا روف گاردن، یک باغ سرسبز و جذاب بر روی بام شما است که می توانید در این محوطه جذاب از المان های بی شمار محوطه سازی استفاده کنید و تجربه بسیار فوق العاده ای از فضای خود کسب کنید. علاوه بر هر مسئله ای، اجرای بام سبز می تواند یک سرمایه گذاری بسیار حرفه ای و پر سود در حوزه ملک و املاک باشد و علاوه بر افزایش قیمت ملک می تواند فضایی فوق العاده برای تاسیس یک رستوران یا کافه باشد.

نتیجه گیری

به صورت کلی اجرای هر یک از المان های فضای سبز ماننده دیوار سبز، آلاچیق، آبنما و… می تواند یک سرمایه گذاری پر سود و فوق العاده در فضا و ساختمان شما باشد و علاوه بر بالا بردن قیمت ملک، باعث می شود تا فضایی فوق العاده را در محوطه و ساختمان خود تجربه کنید.

اجرای دیوار سبز می تواند بر روح و روان افراد تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد و علاوه بر مزایای فردی می تواند بر مقاومت و استحکام ساختمان شما هم تاثیر مثبت بگذارد. همچنین اجرای بام سبز می تواند یک انتخاب بی نظیر و فوق العاده برای شما باشد و می تواند فرصتی بسیار مناسب برای لذت بردن از فضایی طبیعی در ساختمان شما باشد.

شرکت سورن بام

شرکت سورن بام با بیش از 13 سال سابقه حرفه ای در حوزه محوطه سازی و اجرای فضای سبز با بهره وری از مهندسین و طراحان با تجربه همواره می کوشد تا بهترین تجربه را از فضای سبز خود داشته باشید. این شرکت با استفاده از برترین متریال با کمترین قیمت آماده همکای با شما در سر تا سر ایران است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با شماره 02144277178 تماس بگیرید و ببا کارشناسان با تجربه سورن بام ارتباط بر قرار کنید.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا