محبوب ترین نوع چاپ در ایران

بهترین نوع چاپ

عموم مردم با انواع چاپ آشنا نیستند و زمانی که گذرشان به چاپ خانه ها می افتد با کلی عناوین جدید و کلمات تخصصی رو به رو می شوند که آنها را نمی شناسند و به احتمال فراوان سردرگم می شوند. ما امروز قصد داریم شما را با این عناوین و پرطرفدارترین انواع چاپ در ایران آشنا کنیم تا در آینده برای چاپ کردن سر در گم نشوید. اول از همه باید بدانید که مورد چاپی شما در چه رده چاپی ای قرار می گیرد یعنی جزو چاپ های تیراژ بالاست که باید حتما با چاپ افست آن را چاپ نمایید چرا که مقرون به صرفه تر است و یا چاپ تعداد پایین است که باید با چاپ دیجیتال آن را انجام دهید.

اپ | انواع چاپ افست

چاپ افست چیست؟

نوعی از چاپ که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برمی‌گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. ماشین معمولی چاپ افست دارای سه استوانه‌است. در چاپ افست نخست آنچه را که باید چاپ شود بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌کنند، سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌گیرد.

زینک را به دور نخستین استوانه می‌پیچند؛ طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی گردد. کاغذ سفید که متوالیاً به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم می‌گیرد. سرعت کار ماشین‌های چاپ افست بیش از چاپ مسطح (حروفی) می‌باشد.

مزایای چاپ افست می‌توان به سرعت کار و دقت ماشین اشاره کرد که باعث می‌شود کارهای چاپی با سرعت و سفارش شما در تیراژهای بالا انجام شود. در این روش، آب و مرکب در تقابل با یکدیگر قرار می‌گیرند. دستگاه چاپ افست قابلیت چاپ متون و تصاویر را با بهتریت کیفیت دارد که این کار با انطباق سیلندر لاستیکی با بافت سطح چاپ انجام می‌شود و به دلیل عدم تماس مستقیم بین صفحه فلزی زینک و سطح چاپ، این دستگاه مدت عمر طولانی تری نسبت به سایر دستگاه‌های چاپ دارد. در چاپ افست، با استفاده از زینک و مرکب‌های باکیفیت، می‌توان تعداد کارهای چاپی را تا مرز یک میلیون تیراژ نیز انجام داد که از نظر قیمت نسبت به چاپ دیجیتال با صرفه تر است.

چاپ دیجیتال چیست ؟

چاپ دیجیتال یکی از روش‌های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است. این روش معمولاً شامل چاپ حرفه‌ای در تیراژهای کم‌تعداد توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که به وسیله چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه‌ای انجام می‌شود. چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روش‌های سنتی مثل چاپ افست است ولی این قیمت بالاتر معمولاً با صرفه جویی در هزینه‌های دیگری که در تهیه پلیت‌های چاپ انجام می‌شوند برای تیراژهای کم‌تعداد جبران می‌شود.

این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تیراژ محدود را فراهم می‌آورد و امکان تغییر تصاویر و محتویات صفحه (اطلاعات متغیر) در هر برگ چاپی را در اختیار می‌گذارد. صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین‌های چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت، پایین آمدن هزینه تمام شده هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رسیدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن است. در حال حاضر منظور از چاپ دیجیتال در بازار چاپ، عمدتاً چاپ تونری با استفاده از انواع چاپگرهای لیزری حرفه‌ای بر روی انواع کاغذ است.

در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر روی کاغذ و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ محدود حتی یک نسخه با هزینه پایین وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه یا چاپ محصولات کم‌تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد.

یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیون‌ها برگ ساخته نشده‌است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهایتاً هزاران برگ چاپ کند که البته این کار را خیلی خوب انجام می‌دهد  بنابراین با توجه به هزینهٔ تمام‌شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و مقرون به‌صرفه است . در این مقاله قصد داریم بیشتر مواردی که مرتبط با چاپ عکس می باشد را برای شما توضیح می دهیم و شما را با آن ها آشنا می کنیم.

در چاپ عکس ۳ مدل چاپ اصلی و پر کار برد وجود دارد که عبارت اند از چاپ لاستر که به دو بخش مات و براق تقسیم می شود , چاپ سیلک و چاپ متالیک این سه مدل چاپ در نوع چاپ و جنس کاغذ با یک دیگر متفاوت هستند که این تفاوت ها بر ماندگاری و کیفیت چاپ تاثیر مستقیم دارند.

از نظر دوام و کیفیت برای کار های عمومی چاپ سیلک به صرفی تر است و از نظر قیمت پایین تر چاپ لاستر به صرفه تر است و معمولا برای کار های وِیژه و لوکس از چاپ متالیک استفاده می شود که به دلیل بالا بودن درصد نقره به کار رفته در کاغذ عکس ها براق تر و به اصطلاح شاینی تر به چشم می خورند.

از دیگر مدل های چاپ عکس , چاپ روی کنواس , چاپ اکلیلی می باشند که بعد از آن ۳ مدل بالا پر کاربرد ترین انواع چاپ عکس می باشند و کمی قیمت آن ها بالا تر است. یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین زیر مجموعه های چاپ عکس را می توان چاپ عکس روی شاسی معرفی کرد . چاپ شاسی با اینکه مدت زیادی نیست که وارد صنعت چاپ شده طرفداران بسیار زیادی را پیدا کرده است . یکی از دلایل این محبوبیت صحولت در استفده و نصب آن می باشد.

انواع کاغذ های چاپ بر روی تخته شاسی  نیز همانند چاپ عکس می باشد اما پر کاربرد ترین آن ها چاپ مات و چاپ سیلک است چرا که بر خلاف چاپ متالیک زمان نصب بر روی دیوار و روشن بودن محیط نور را بازتاب نمیکنند و عکس واضح تر دیده می شود.

انواع روش‌های چاپ کدام است ؟

انواع روش های چاپ، هر تفاوتی که با یکدیگر داشته باشند، ابتدا یک مرحله اصلی و مشابه را می گذرانند که عبارت است از انتقال اریژینال (متن و یا تصویری که قرار است چاپ شود) به یک حامل، مثل پلیت، سیلندر و یا استنسیل که در نهایت به تولید فرم چاپی می انجامد.

 اریژینال یا آرت ورک (Art work) معمولا با توجه به مجموعه ای از روش های چایی برای چاپ با یک روش خاص تهیه می شود. متن دست نویس یا حروفچینی شده آماده عکاسی به دوربین سپرده می شود که فیلم تهیه شده از آن اغلب به طور مستقیم بر روی پلیت منتقل می شود. تصاویر انتقالی یا به شکل خطی – سیاه و سفید و بدون ترام – و یا با سایه روشن ها و تنهای پیوسته است که در این صورت با استفاده از ترام، تصویر مورد نظر به نقاط بسیار ریز شکسته می شود.

در روش لیتوگرافی معمول، کار چاپی که از حروف و تصویر تشکیل شده است بر روی فیلم (به عنوان واسطه منتقل می شود. این فیلم یا پوزتیو (مثبت) و یا نگاتیو (منفی) است که انتخاب نوع آن باید قبل از مرحله انتقال تصویر از فیلم به پلیت صورت گیرد.

 انواع حامل های تصویر (سیلندر، پلیت و یا استنسیل) را می توان با نوردهی فیلم مونتاژ شده روی پلیت یا حکاکی روی سیلندر هلیوگراور با سیستم لیزری و دیجیتال و یا انتقال شیمیایی، برای چاپ آماده ساخت. تمام حامل های تصویر (Image carrier) از دو سطح جداگانه تشکيل می شوند: یک سطح تصویر دار یا قسمت چاپ شونده (Image area) و یک سطح بدون تصویر ( non – image area) یا بدون چاپ.

سطح تصویر دار و یا چاپ شونده مرکب را با فرآیند مکانیکی و یا شیمیایی دریافت می کند و سطح بدون چاپ خاصیت دفع مركب را داشته و با مرکب را دریافت نمی کند. همچنین کلمه Print که به شکل ناخوانا روی سیلندر لاستیک ظاهر شده است و پس از عبور کاغذ از بین سیلندر لاستیک و سیلندر چاپ به شکل خوانا بر روی کاغذ چاپ می شود. فرآیند چاپ با برقراری فشار لازم بین سیلندر لاستیک و سیلندر چاپ صورت می گیرد.

انواع مختلف چاپ چیست؟

شاید این سوال شما باشد. شناخت انواع چاپ برای اغلب افرادی که نیاز به متخصص شدن در زمینه چاپ دارند یا کسانی که نیاز به چاپ بسته بندی یا دیگر اقلام چاپی دارند یا برای گرافیست هایی که باید طراحی بسته بندی یا طراحی اقلام چاپی را انجام دهند، امری ضروری به حساب می‌آید.

برای اغلب افرادی که میخواهند جنس خود را بسته بندی کنند و روی آن لوگو یا برند خود را چاپ کنند، شناخت انواع چاپ برای محاسبه قیمت تمام شده کارشان و پایین آوردن آن بسیار مهم است. مثلا افرادی که میخواهند مواد غذایی تولیدی خود را بسته بندی کنند و نمیدانند بهترین متریال برای بسته بندی تولیداتشان، باید کاغذی باشد یا پلاستیکی یا شیشه ای یا مقوایی و فلزی و بهترین روش چاپ برای آنها کدام است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا