برترین های کسب و کارخانواده

روند دریافت ریزنمرات تحصیلی از دانشگاه های دولتی

پس از تحصیل در آمریکا؛ هر دانشجو پس ‌از گذراندن سنوات تحصیلی و اتمام واحد های درسی اش لازم است برای فارغ ‌التحصیلی اقدام نموده و مدرک دانشنامه خود را دریافت کند. در این راستا دانشجو ابتدا یک سری مراحل را طی می نماید تا درخواست فارغ ‌التحصیلی وی ثبت ‌شده و مدرک گواهی فارغ ‌التحصیلی خود را دریافت کند. دانشجو برای دریافت دانشنامه و همچنین ریز نمرات خود فرایند درخواست جداگانه ‌ای را ثبت می کند تا بتواند مدرک دانشنامه اش را دریافت کند. برای این کار پس ‌از طی مراحل تسویه ‌حساب مالی با صندوق رفاه دانشجویی، افراد می ‌توانند به کارشناس رشته مراجعه کنند تا مدارک فارغ‌ التحصیلیشان مورد سنجش قرار گیرد.

اعلام فارغ ‌التحصیلی و تحویل کارت دانشجویی به آموزش دانشگاه یکی دیگر از مراحل تسویه ‌حساب دانشجو محسوب شده و دانشجو لازم است برای این کار درخواست فارغ‌ التحصیلی خود را به کارشناس دانشکده اش اعلام کرده تا فرایند تغییر وضعیت وی به فارغ ‌التحصیل انجام شود. در این مقاله نحوه دریافت دانشنامه و ریز نمرات از دانشگاه های سراسری و آزاد توضیح داده خواهد شد و به شما گفته می شود که چطور می توانید گواهی لغو آموزش رایگان خود را دریافت کنید. سپس مدارک لازم و همچنین مراحل ثبت درخواست در سیستم گلستان برای دریافت دانشنامه شرح داده خواهد شد.

آمریکا | آموزش

نحوه ثبت درخواست ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه

مراحل ثبت درخواست فارغ‌ التحصیلی یا همان تسویه حساب بدین شکل می‌ باشد که دانشجو باید بعد از گرفتن نامه لغو تعهد رایگان، از طریق سامانه جامع آموزشی یا همان که از طریق سایت واحد آموزشی دانشکده اش اعلام شده ‌است، اقدام به ثبت درخواست فارغ ‌التحصیلی نماید. دانشجو لازم است به منوی پیشخوان خدمت مراجعه کرده، به قسمت درخواست جدید وارد شده و گزینه درخواست فارغ ‌التحصیلی را انتخاب نماید. بعد از باز شدن برگه جدید اطلاعات مورد نیاز که در نامه خواسته شده ‌است را وارد نماید و در انتها کلید ذخیره را انتخاب کند.

پس ‌از ثبت درخواست، مراحل بعدی تسویه ‌حساب دانشجو توسط کارشناس مربوطه انجام می ‌پذیرد. در این مرحله ابطال کارت دانشجویی توسط کارشناس مربوطه انجام ‌گرفته و اگر مدارک درخواست دانشجو برای تسویه ‌حساب کامل باشد، موارد ارسالی مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

به ‌منظور لغو تعهد خدمت آموزش رایگان در هر یک از مقاطع تحصیلی در دانشگاه‌ های روزانه وزارت علوم لازم است تا به سامانه سجاد به آدرس portal.saorg.ir مراجعه و پس ‌از ثبت ‌نام و ارائه مدارک، درخواست خود را ثبت نمایند. مراحل ثبت ‌نام در سجاد به این شکل است که ابتدا ثبت ‌نام اولیه در سایت را انجام ‌داده و در قسمت پروفایل خود وارد شوید.

لازم است اطلاعات شخصی خود را از قبیل اطلاعات شناسنامه‌ ای و تحصیلی به‌ طور کامل وارد و ثبت نمایید. در ادامه به منوی خدمات وارد شده و گزینه امور دانشجویان داخل را انتخاب کنید. در این قسمت باید فرم لغو تعهد آموزش رایگان را پر کنید و کد پیگیری را از سامانه دریافت نمایید.

لازم به ذکر است که برای لغو تعهد آموزش رایگان شخص باید یکی از شرایط مندرج در قوانین را داشته باشد. این شرایط شامل مواردی همچون ارائه گواهی انجام کار معتبر که دارای سابقه بیمه باشد و کار تمام ‌وقت انجام‌ شده باشد.

بعد از تایید لغو تعهد رایگان از سوی دانشگاه و وزارت علوم، نامه لغو تعهد صادر شده و از این به بعد دانشنامه می تواند در امور دانش ‌آموختگان دانشگاه صادر شود که برای این کار باید به سامانه گلستان مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز جهت صدور دانشنامه را در آن بارگذاری کنید.

برای ثبت نام باید به سیستم جامع آموزش یا همان سیستم گلستان که آدرس آن در پرتال آموزشی دانشجو قرار دارد وارد شده و به منوی پیشخوان خدمت بروید. در این مرحله پس از کلیک بر روی گزینه درخواست فارغ التحصیلی، و…، گزینه درخواست جدید را انتخاب نمایید.

در صفحه باز شده ابتدا از صحت اطلاعات موجود اطمینان حاصل کرده که اگر اطلاعات اشتباه بود آن را به کارشناس آموزش مربوطه گزارش دهید و در قسمت نوع درخواست، فارغ التحصیلی را انتخاب نمایید. در ادامه جهت دریافت مدرک دانشنامه از طریق پست، آدرس و کد پستی خود را تکمیل نموده و گزینه ذخیره را انتخاب نمایید.

در مرحله بعد باید مدارک خواسته شده را در سایت بارگذاری کرده و اگر نیازی به اصلاح اطلاعات هست آن را برطرف سازید. همان طور که در ادامه توضیح داده خواهد شد این مدارک شامل کپی شناسنامه و کارت ملی، عکس، یک نسخه از پایانامه تحصیلات تکمیلی و از همه مهم تر گواهی لغو تعهد رایگان است که لازم است آن ها را از قبل آماده کرده و اسکن نموده باشید.

در هر مرحله از وارد نمودن اطلاعات گزینه های مورد نیاز با ستاره قرمز رنگ مشخص شده و شما باشد همه کادر ها و موارد خواسته شده را تکمیل نمایید. لازم به ذکر است که فارغ التحصیل اگر در سنوات تحصیلش دریافت کرده باشد، باید در این مرحله اطلاعات مربوط به سند محضری خود را وارد کند و در پایان گزینه ثبت و ارسال را انتخاب نماید.

همان طور که قبلا هم اشاره شد دانشجوی فارغ التحصیل شده باید بعد از اتمام تحصیل، کارت دانشجویی خود را به آموزش دانشگاه تحویل نموده تا هنگامی که به این مرحله می رسد، آموزش مربوطه بتواند فرایند صدور دانشنامه را طی کند.

بعد از ثبت و ارسال مدارک توسط فرد، اطلاعات وی به سیستم اتوماسیون دانشگاه ارسال و توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار می گیرد و هر کجا نیاز به درخواست کننده باشد از طریق پرتال دانشجویی و یا تلفن با وی تماس گرفته خواهد شد. بعد از اتمام مراحل اداری، پیامک و یا ایمیلی مبنی بر ثبت گزارش فارغ التحصیلی در پرونده الکترونیکی ارسال خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی می توانید به مطالعه مقاله زیر پرداخته و اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهید.

مدارک لازم برای دریافت ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه

برای دریافت ریز نمرات و همچنین دانشنامه تحصیلی، دانشجو باید مدارکی را جهت ارائه آماده کرده، سپس آن ها را اسکن و به صورت فایل تصویری جهت بارگذاری در سایت گلستان دانشگاه های سراسری و یا پرتال آموزشی موسسه آموزشی و یا پیام نور و آزاد آماده سازد. مدارک لازم جهت دریافت دانشنامه تحصیلی از دانشگاه شامل موارد زیر می شود:

ارائه اصل گواهی نامه پايان تحصيلات به دانشگاه که قبلا توسط آموزش دانشگاه صادر شده است.

درصورت استفاده از وام دانشجويی، نامه تسويه حساب فارغ التحصيل با .

انجام تعهد آموزش رايگان برای فارغ التحصيلان روزانه و ارائه گواهی مربوطه.

چهار قطعه عکس ۴*۳ جديد (حجاب اسلامی برای خواهران الزامی می باشد).

ارائه وکالت محضری درصورتی که شخص فارغ التحصيل جهت دريافت دانشنامه مراجعه ننمايد (لازم است داخل وکالت قيد شود).

کپی کارت ملی و شناسنامه

در مورد آقايان ارائه مدرک مبنی بررسيدگی به وضعيت نظام وظيفه و یا

دانشجویانی که در دانشگاه های غیرانتفاعی تحصیل می کنند می توانند با مطالعه مقاله زیر از جزئیات فارغ التحصیلی در این دانشگاه مطلع شده و اقدامات لازم را انجام دهند.

نحوه لغو تعهد به خدمت دانشجویان روزانه از سایت سجاد

دانشجویانی که در دوره ‌های روزانه تحصیل کرده و خدمات رایگان دریافت نموده‌اند، برای صدور دانشنامه شان لازم است مراحلی را پشت سر بگذارند. برای طی این مراحل دانشجو ابتدا باید نامه گواهی لغو تعهد آموزش رایگانش را از طریق سامانه سجاد دریافت نماید که لازم به ذکر است این گواهی تنها مربوط به دانشگاه ‌های روزانه می‌ باشد و شامل حال دانشگاه آزاد، دوره ‌های شبانه، غیر انتفاعی یا پیام‌ نور نمی ‌شود.

برای این کار دانشجو لازم است به مراجعه کرده و پس از ثبت نام در سایت به قسمت ثبت درخواست رفته و مدارک خود را مبنی بر انجام تعهد آموزش رایگان در سایت بارگذاری نماید. پس ‌از ثبت ‌نام در سامانه، لازم است اصل مدارک جهت تایید، بارگذاری و ارسال شود و اگر در طی این مراحل، فرآیند لغو و یا صدور نامه به هر دلیلی لغو شد، با همراه داشتن مدارک خود به اداره آموزش مراجعه نموده تا مشکل برطرف شود.

مدارک مورد نیاز برای صدور دانشنامه و ریز نمرات شامل پایان خدمت یا برای آقایان، کسری حساب کامل و قطعی با صندوق رفاه دانشجویی، عودت دادن آخرین مدرک دریافتی به آموزش، متعهدین به خدمت در آموزش ‌و پرورش و سایر ارگان‌ها باید نامه ابلاغ خود را تحویل دهند. ارائه مدارکی در مورد لغو تعهد مقاطع قبلی، عکس سه‌ در چهار، تمبر هزار تومانی، کپی شناسنامه و کارت ملی می ‌باشد.

دانشجویانی که مشغول به کار هستند و مدارکی حاکی از سابقه بیمه دارند، لازم است گواهی اشتغال به کار خود را با سر برگ مخصوص سازمان که در آن سابقه کاری و بیمه شان ذکر شده ‌است، با مهر و امضای اصل ارائه نمایند. در مواردی هم بدون داشتن سابقه بیمه می ‌توان لغو تعهد را انجام داد. یکی از این موارد داشتن گواهی تدریس معتبر از دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی به میزان ۱۰ ساعت در هفته و یا ۱۶ ساعت در هفته در سایر مؤسسات آموزشی می ‌باشد. یکی دیگر از موارد قابل ‌قبول پروانه کسب معتبر برای افرادی است که در حرفه ‌های مختلف مشغول به کار می‌ باشند.

مدت کارکرد دانش‌ آموختگان به ‌عنوان مدیر عامل در شرکت ‌های خصوصی به‌ شرط اثبات فعالیت و ارائه تصویر آگهی درج تاسیس و تغییرات شرکت در روزنامه رسمی قابل ‌قبول برای گواهی لغو تعهد آموزش می ‌باشد. همچنین فعالیت ‌های هنری و مطبوعاتی دانش ‌آموخته با ارائه گواهی اشتغال به این حرفه قابل قبول می ‌باشد.

لغو تعهد از طریق انجام خدمات وظیفه عمومی به این صورت است که شخص پس ‌از فراغت از تحصیل به انجام خدمات وظیفه عمومی بپردازد. در پایان خدمت از زمان مندرج در کارت پایان خدمت وی به ‌عنوان مدت ‌زمان تعهد خدمات آموزش رایگان وی استفاده می شود. یکی دیگر از راه های دریافت گواهی لغو تعهد رایگان این است که دانشجو هزینه کامل تحصیل خود را در دانشگاه روزانه مربوطه پرداخت نماید. برای این کار لازم است که با مراجعه به آموزش دانشگاه و بر طبق جداول ارائه شده مربوط به هزینه هر رشته تحصیلی، اقدام به پرداخت هزینه تحصیل خود کرده و گواهی مربوط به پرداخت هزینه دانشجویی را دریافت نماید.

دانشجو می‌ تواند از طریق عدم کاریابی در اداره کاریابی استان خود اقدام نماید که این روش به این صورت است که فرد به اداره کاریابی شهر محل زندگی خود مراجعه کرده و درخواست کاریابی را ثبت می ‌کند. لازم است از تاریخ ثبت و درخواست یک ‌سال گذشته باشد تا در این‌ صورت دانشجو بتواند از این گواهی استفاده کرده و آن را به دانشگاه ارائه نماید.

فارغ التحصیلان برای لغو تعهد از طریق نامه عدم کاریابی تا ۶ ماه پس ‌از تاریخ دانش ‌آموختگی و برای آقایان چنانچه خدمت دوره سربازی یا معافیت آن‌ ها بعد از تحصیل باشد تا ۶ ماه پس ‌از پایان خدمت می ‌توانند اقدام به تحریر نامه عدم کاریابی به سازمان مربوط نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص میزان اعتبار مدرک دانشجویان روزانه و شبانه می توانید به مطالعه مقاله زیر پرداخته و اطلاعاتی را در خصوص انواع مدارک تحصیلی صادره از وزارت علوم کسب کنید.

نحوه دریافت ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه آزاد

روند کاری دانشگاه آزاد برای دریافت دانشنامه و ریز نمرات متفاوت بوده و دیگر لازم نیست گواهی لغو تعهد دریافت شود زیرا دانشجو در طی تحصیل هزینه تحصیل خود را در هر ترم پرداخت می نماید. پس تنها کافیست که بعد از اتمام تحصیل با گذراندن یک سری مراحل اداری مدرک تحصیلی خود را دریافت کند.

برای دریافت ریز نمرات و دانشنامه از دانشگاه آزاد مراحل به این شکل است که پس ‌از این ‌که تمامی دروس چارت درسی دانشجو طی شده و نمرات آن ثبت گردید، به دانشگاهی خود مراجعه نموده و پس ‌از تسویه ‌حساب مالی در قسمت سامانه مالی، به قسمت ثبت درخواست ‌ها رفته و درخواست فارغ ‌التحصیلی خود را ثبت نمایید.

در ادامه روند دریافت دانشنامه از دانشگاه آزاد لازم است که به ‌صورت حضوری به مرکز آموزش دانشکده مراجعه کرده و فرم های مربوط به را کارشناس آموزش دریافت کند. دانشجو فرمی را دریافت می کند که برای پر کردن آن لازم است از مراکز داخلی دانشگاه همچون آموزش، کتابخانه، آزمایشگاه و غیره امضای تأییدیه عدم بدهی را دریافت نموده و همچنین در سیستم صندوق رفاه دانشجویی دانشگاه تسویه ‌حساب کرده و امضای آن نیز در برگه ثبت شود.

سپس برگه گفته شده که مبنی بر تسویه حساب کامل دانشجو با همه قسمت های اداری دانشگاه است را به آموزش دانشکده تحویل داده و پس ‌از ارائه مدارک خواسته ‌شده همچون کپی شناسنامه و کارت ملی (در صورت کامل نبودن پرونده آموزشی) و یک نسخه از پایانامه (مربوط به دانشجویان تحصیلات تکمیلی)، فرایند فارغ ‌التحصیلی شما توسط کارشناس‌ های مربوطه انجام می ‌شود و در موعد مقرر می ‌توانید دانشنامه و ریز نمرات خود را از دانشگاه به‌ همراه سایر مدارک تحویل بگیرید.

دانشگاه های مختلف به دانشجویان مقطع کارشناسی که در بعضی دروس نمرات خوبی کسب نکرده اند و نتوانسته اند حداقل معدل لازم برای فارغ التحصیلی را کسب نمایند، این امکان را داده تا نسبت به ترمیم نمرات و معدل خود اقدام کنند.

ضرورت دریافت دانشنامه از دانشگاه

در هر دانشگاهی که درس بخوانید بعد از طی مراحل فارغ‌ التحصیلی در ابتدا گواهی موقت پایان تحصیل به شما ارائه می‌ شود که در بعضی از مراکز شما می ‌توانید این گواهی را ارائه دهید تا نشان دهد شما یک فارغ ‌التحصیل هستید. ولی در برخی از سازمان ‌ها به‌ خصوص در ادارات دولتی، اصل مدرک شما را قبول می ‌کنند.

همچنین برای ارتقای شغلی برای افراد استخدام شده در ادارات دولتی و یا آموزش و پرورش داشتن اصل دانشنامه ضروری می باشد که لازم است شما حتما برای گرفتن اصل مدرک خود اقدام کرده باشید. از طرفی کسانی که قصد مهاجرت و یا را داشته باشند، باید اصل مدرک خود و همچنین ریز نمرات خود را از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت کنند تا بتوانند آن را ترجمه کرده و برای دانشگاه های خارجی به همراه سایر مدارک خواسته شده ارسال نمایند.

یکی دیگر از مواردی که داشتن اصل دانشنامه مورد نیاز است، هنگام ثبت شرکت یا ثبت هرگونه موسسه، انتشارات و غیره است که فرد باید کپی اصل مدرک تحصیلی و یا برابر اصل شده آن را تحویل ارگان مربوطه دهد و بدون آن امکان ثبت نام و استفاده از شرایط ثبت شرکت و یا موسسه را ندارد.

پس داشتن اصل گواهی دانشنامه از دانشگاه یکی از ملزومات اصلی برای فارغ ‌التحصیلان از رشته‌ دانشگاهی‌ بوده چرا که بدون آن سند معتبری مبنی ‌بر درس ‌خواندن در آن دانشگاه و گرفتن مدرک تحصیلی توسط آن دانشجو وجود ندارد؛ پس لازم است فارغ ‌التحصیل حتما مراحل دریافت دانشنامه از دانشگاه را طی کرده باشد.

منبع: ملک پور

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا