برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

شیر گیوتینی چیست و چه کاربردی دارد؟

شیر گیوتینی جهت انتقال سيال با گرانروي بالا (سيال هاي لجنی) و يا سيالاتي که داراي ذرات جامد مي باشند مورد استفاده قرار مي گيرند. ميزان خوردگي اين نوع سيالات بسيار بالا بوده و به همين جهت شير گيوتيني به صورتي است که در حين عبور سيال بدنه و تيغه پايين ترين ميزان سطح تماس با سيال را خواهد داشت. در این مطلب به موضوع شیر گیوتینی و کاربرد های آن می پردازیم.

انواع شیر چاقویی | شیر چاقویی

شیر گیوتینی چیست ؟

شیرهای گیوتینی به شیرهایی گفته می شود که دارای یک تیغه عمودی در وسط شیر می باشند و به صورت تدریجی باز یا بسته می شوند. شیرهای گیوتینی دارای بدنه ای از جنس چدن ،فولاد،استیل می باشند و تیغه این شیرها به صورت معمول از جنس استیل ضد زنگ می باشد . از این شیرها در صنایع کاغذ سازی ،صنایع غذایی،سیمان و آب و فاضلاب میتوان بهره برد.

شیرهای گیوتینی در سایزهای 5 سانتی متری تا 50 سانتی متری تولید و عرضه می گردند. اين شيرها به طور ايده‌آل جهت كار با جريانهاي لجني و سيالاتي كه مقادير زيادي جامد حل شده دارند، استفاده مي‌گردد. به خاطر اينكه مكانيسم كاركرد اين شيرها بطور كلي مستقل از سيال درون آن است. اين شيرها در جاييكه خوردگي مطرح مي‌شود و يا تماس با سيال مشكلاتي براي سيستم بوجود مي‌آورد، استفاده مي‌گردد.

اين نوع شيرها براي سرويسهاي باز و بسته كردن و تنطيم و ايجاد جريان نيز بكار مي‌روند. بطوريكه عبور سيال را بين 10 تا 95 درصد فلو جريان تنظيم كند. طراحي ساده اين شيرها باعث افت فشار كمي میشود. بدنه اين شيرها نيز طوری ساخته شده است كه دما فشار ريتينگ آن بالا باشد. بطور مثال بعضي از انواع خاص آن شيرهاي تا محدوده دمايي 260- تا 73 درجه سانتی گراد و تا فشار 22 بار تحمل مي‌كنند.

نوع ژاكت دار اين شيرها جهت كنترل سيال لجني در بسياري از پروسه‌ها مانند تصفيه آب ، كاغذسازي استفاده مي‌گردد. مهره ماسوره اين نوع شيرها يكي از مزيتهاي مهم آن است بطوريكه به راحتي قابل تعويض است بدون آنكه شير از خط جدا شود.برای باز و بسته کردن این شیر می توان از حالت های دستی و اتوماتیک مانند پنوماتیکی استفاده کرد. این شیر را می توان به صورت تدریجی باز و بسته کرد.

ویژگیهایی شیر گیوتینی

این نوع شیرآلات صنعتی در مکان هایی که سیالات دارای حجم زیادی جامدات می باشند, مورد مصرف قرار می گیرند و بدلیل نوع طراحی شیر گیوتینی قسمت مجرا بند یا همان دیسک شیر کاملا مجزا از مکانیسم آن می باشد و همین امر موجب شده در مواردی که خورندگی سیال و یا تماس با آن وجود دارد مورد مصرف قرار گیرد.

این شیرآلات صنعتی در پروژه هایی که سیال دارای مقدار زیادی لجن و یا مواد جامدی درون سیال می باشد, استفاده دارد و برای این اهداف و سیالات کاربرد مناسبی دارد به عنوان مثال در صنایع کاغذسازی ،تصفیه آب و ساخت سیمان که در ان ها سیالات دارای مواد جامد هستند و یا دارای چسبندگی بسیار بالایی هستند, استفاده می شوند. سیالاتی که دارای چسبندگی بالا هستند, معمولا به شدت دارای خاصیت خوردندگی هستند و بیشتر شیرالات خیلی زود و در اثر تماس با این سیالات, خورده و فرسوده می شوند در حالی که به دلیل ساختار شیر گیوتینی، این شیرآلات مشکلی با کار با این نوع سیالات ندارند.

کاربرد شیر گیوتینی

 • این نوع شیرآلات صنعتی در مکان هایی که سیالات دارای حجم زیادی جامدات می باشند, مورد مصرف قرار می گیرند
 • بدلیل نوع طراحی شیرگیوتینی در مواردی که خورندگی سیال و یا تماس با آن وجود دارد موردمصرف قرارگیرد.
 • در سیالاتی که دارای چسبندگی بالا هستند, معمولا به شدت دارای خاصیت خوردندگی هستند

کاربرد شیر گیوتینی در صنایع

چند مورد از صنایعی را که شیر گیوتینی به صورت متدوال در آن به کار برده می شود عبارتند از:

 • صنایع کاغذ سازی
 • سیمان
 • آب و فاضلاب
 • غذا و دارو
 • در برخی از موارد کشاورزی
 • ساخت سیمان که در ان ها سیالات دارای مواد جامد هستند و یا دارای چسبندگی بسیار بالایی هستند.

نحوه عملکرد

شیر گیوتینی معمولا به صورت دستی باز و بسته می شود اما این امکان نیز وجود دارد که به شکل اتوماتیک عمل کند که نیاز به انجام فرآیندی دارد. در طی این فرآیند که برای اتوماتیک شدن انجام می شود بر روی شیر یک اکچوئیتری نصب می شود که این امکان را برای باز و بسته شدن شیر به صورت اتوماتیک ایجاد می کند.

با توجه به ایجاد این نوع عملکر از این شیرها می توان برای کنترل سیالات جامد یا گل مانند نیز استفاده کرد.یک مورد استفاده ی دیگر که برای این شیرها معمول است با توجه به فرآیند نامبرده می توانند در ابتدای مخلوط کننده ها به شکل معمول از این شیرهای گیوتینی استفاده کرد.

همان طور که قبلا اشاره کردیم عملکرد شیر گیوتینی تدریجی است و باز و بسته شدن کامل آن به مقداری زمان نیاز دارد اگر می خواهید شیر به شکل کامل عمل کند باید زمان مشخصی را منتظر بمانید. کاربرد معمول این شیرها در سیستم های مختلف ، استفاده به صورت نیمه باز است.

شیرگیوتینی دارای ساختمانی دو تکه است که در قسمت تماس با فلنچ ها ضخامت بیشتری را شاهد هستیم و همین امر باعث تقویت طرفین و مقاومت بیشتر شیر شده است.جنس معمول این نوع شیرها از چدن خاکستری یا استنلس استیل تهیه شده و در کنار آن متریال گیت نیز از استنلس استیل است.

مکانیزم آب بندی شیر گیوتینی

طراحی منحصر بفرد مکانیکی این شیر, این امکان را می دهد که گیت استنلس استیل در داخل بدنه شیر نشسته و رینگهایی از جنس EPDM در تمام مدخل بدنه آب بندی خوبی فراهم نماید. گیت استنلس استیل در دو طرف پولیش شده تا از جمع شدن مواد و صدمه به گیت و حرکت روان برخوردار باشد و در قسمت انتهایی تراشکاری شده تا بصورت تیغه ای در داخل مواد غلیظ و جامد و پودر نفوذ کند و به بستن مناسب شیر کمک نماید شیرها از نوع دستی و پنوماتیک آماده تحویل می باشند و یا طبق سفارش به صورت موتوری ؛ سلونید و غیره آماده می شوند. سیلندرهای پنوماتیک از نوع AIRTEC می باشند و یا طبق سفارش خریدار آماده می شوند.

جنس شیرگیوتینی

جنس معمول این نوع شیرها :

 • چدن خاکستری
 • استنلس استیل

شیر چاقویی

شیرگیوتینی شباهت زیادی از نظر عملکردی و ساختار با شیر چاقویی دارد. شیر کاردی یا شیر چاقویی ظاهری شبیه به شیر پروانه ای و عملگری شبیه به شیر کشویی دارد. این نوع شیر ها نه تنها در مایعات بلکه در جامدات و پودری ها هم بسیار پرکاربرد هستند. این نوع شیر نیز مانند هم خانواده های خود از جنس های استیل و چدن ساخته می شود.

همان طور که از اسم این شیر پیداست برای باز و بسته شدن دسته ای به صورت گیوتین دهنه شیر را مسدود می کند و برای باز و بسته کردن این شیر می توان از حالت های دستی و اتوماتیک مانند پنوماتیکی استفاده کرد. این شیر را می توان به صورت تدریجی باز و بسته کرد. از کاربرد های این شیر ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنایع کاغذ ، مقوا
 • کارخانجات قند
 • کارخانجات مواد خمیری و غلیظ
 • کارخانجات مواد غذایی
 • کارخانجات مواد شیمیایی
 • معادن ودیگر صنایع

شیر های گیوتینی در بین کانال های باز نیز استفاده می شوند و برای مسدود کردن عبور جریان داخل کانال های آب و کانال فاضلاب استفاده می شوند و به دلیل ساختار محرک این شیر ها و عملگر عمودی آنها را می توان به جز به صورت دایره ای در حالت هایی همچون مستطیل و مستطیل دو سر پخ نیز تولید کرد. این شیر ها می توانند از ابزار هایی مانند فلومتر برای باز کردن و بستن یک کانال پس از گذر میزان مشخص از جریان فرمان بگیرند.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا