برترین های کسب و کارساختمان و مسکن

گاتر و کفشور خطی در صنعت ساختمان چه کارایی دارند ؟

گاتر یکی از قطعات صنعتی است که امروزه در بسیاری از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات امروزه در بسیاری از موارد مختلف استفاده می‌شوند که از جمله آن می‌توان به اطراف استخرها، سونا، جکوزی، کف پارکینگ‌ها و در کل در هر محیطی که شما نیازمند هدایت آب‌های جاری هستید. طراحی و ساخت این محصولات به شکلی است که می‌توانند به‌راحتی آب را هدایت کنند.

 گاتر صنعتی

گاتر، لوله یا ناودانی است که در امتداد لبه سقف قرار می گیرد تا آب باران را از ساختمان دور کند. هدف از قرار گرفتن ناودان ها بر روی سقف جلوگیری از آسیب آب به سازه یا سیل در اطراف پایه آن می باشد، در واقع حضور یک ناودان باعث می شود تا جریان آب باران از خانه دور شود.

گاتر یا همان ناودان به عنوان یک سیستم زهکشی برای روان آب های طوفان به کار می روند. رواناب یکی از عوامل اصلی فرسایش است که به حاشیه ها و لبه ها آسیب می رساند، حاشیه ها و ناودان ها سنگفرش را در جای خود نگه می دارند و رواناب خیابان های آسفالت شده را جمع آوری می کنند و از فرسایش شانه های کنار جاده و شیب های مجاور جلوگیری می کنند.

گاتر چیست ؟

گاتر در لغت به معنی کانال آب یا ناودان است و در علم مهندسی به انواع کانال پیش ساخته ، آبرو، ناودان یا جوی آب گفته می شود که برای جمع آوری و زهکشی آبهای سطحی در فضاهای مختلف استفاده می شوند. ناودان یا همان گاتر با توجه به نوع کاربری آن در ابعاد مختلف و با جنس ها و طرحهای متنوع تولید می شود.

از گاترهای فلزی در فضاهای مختلف با تردد خودرو مانند داخل پارکینگ، رمپ پارکینگ، محوطه کارخانجات و حاشیه خیابان های شهری استفاده می شود. از گاترهای فلزی در فضاهای صنعتی مانند سالن رستوران، سالن تولید کارخانجات، موتورخانه ها و آشپزخانه صنعتی استفاده می شود. این ناودان شامل نوع چدنی، گالوانیزه و استیل می باشد.

 گاتر پارکینگ

گاتر پلاستیکی در محیط هایی که تردد عابر پیاده مانند سرویسها، تراس و بام، روف گاردن، حیاط و زیر دوش و … استفاده می شود. ناودان های پلاستیکی شامل انواع پی وی سی ، پلی آمید ، پلی پروپیلن و ای بی اس می باشند که در طرح های مختلف و با ابعاد متنوع تولید می شوند.

گاتر پیش ساخته

به انواع کانال های پیش ساخته که به جهت جمع آوری آب های سطحی به کار می روند گاتر می گوییم. گاتر های پیش ساخته به شکل ناودان و گاتر گریتینگ دار تولید می شوند. گاترهای پیش ساخته ای که در نوع گریتینگ دار تولید می شوند دارای انواع مختلفی هستند.

انواع گاتر

  • گاتر رمپ (در قسمت ورودی پارکینگ‌ها (پارکینگ ساختمان‌ها، پارکینگ‌های طبقاتی) به منظور جلوگیری از انباشته شدن آب‌های سطحی است. )
  • گاتر پارکینگ (بسیار به نوع رمپ شبیه است و برای جمع‌آوری آب‌های سطحی پارکینگ به کار می رود.)
  • گاتر استخری (در کناره های استخر برای جمع‌آوری آب‌های جمع شده در اطراف استخر به کار می رود.)
  • گاتر فاضلاب (گاتر فاضلاب که به اصطلاح به آن کفشور نیز گفته می شود از نوع گاتر‌های طولی می باشد و قابلیت برش و ایجاد خروجی نیز دارد.)
  • گاتر سرویس بهداشتی (از جنس استیل است زیرا به دلیل تماس مداوم با آب و شوینده‌های بهداشتی واکنش نشان می‌دهد)
  • گاتر صنعتی (این گاتر برخلاف گاترهای معمولی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و در محیط ‌های صنعتی به کار می رود.)

 کفشور خطی

کفشور خطی چیست؟

کفشور خطی برای جمع آوری آب از محوطه‌هایی مانند حمام و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شود. تفاوت این کفشورها با سیستم‌های نقطه‌ای یا همان کفشور ساده مربعی در ابعاد و شیوه جمع‌آوری آب توسط آن‌ها است. کفشورهای خطی عموما به شکل تمام استیل و غیر ماژولار در طول‌های محدود نهایتا تا یک متر ساخته می‌شوند. کفشورهای خطی مرسوم به شکل مستطیل با عرض 8 تا 10 سانتی‌متر و طول‌های 30 تا 100 سانتی متر تولید می‌شوند. ارتفاع این کفشورها هم 3 سانتی‌متر در لبه است. میانه این کفشور خطی به یک خروجی فاضلاب منتهی می‌شوند که آب را به لوله اصلی فاضلاب هدایت می‌کند.

برگرفته شده از سایت : درین صنعت ابنیه

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا