برترین های کسب و کارخانواده

اشتباهات پرستار کودک چیست؟

اشتباهات پرستار کودک

وظیفه پرستار کودک در منزل رسیدگی به کودک و انجام وظایف محوله می باشد. چنانچه گاهی اوقات احساس کردید پرستاروظایف خود را به درستی انجام نمی دهد و نسبت به این قضیه شک دارید. ساده از کنار آن نگذرید و اجازه بدهید حتما تکلیف همه چی مشخص شود امکان دارد فرزند شما از پرستار خود ترسیده است. این ترس می تواند با گذشت زمان تبدیل به اضطراب و و استرس تبدیل شود. اما باید توجه کنید زمانی که به تازگی پرستار استخدام نموده اید این استر امری طبیعی است. در ابتدا امکان دارد کودک لج کند و اسباب بازیهای خود را پرتاب کند یا با صدای بلند حرف بزند. اما باید گذشت زمان کاهش بیابد و در کنار پرستار احساس راحتی می کند.

آموزش پرستار کودک | استخدام پرستار کودک

رابطه پرستار و کودک

چنانچه شما نشانه هایی از عدم تفاهم بیش از حد در کودک خود مشاهده کردید. باید حتما با کودک درباره ی روش های سوء استفاده صحبت کنید.  از کودک بخواهید در صورت مواجه با آنها حتما به شما اطلاع دهند.

اشتباهات رایج پرستار کودک

 • پرستار نباید کارهای روزانه منزل را از شما پنهان کنید. هنگامی که شما به منزل برمیگردید باید از پرستار در مورد اینکه روز خود را چگونه گذرانده اند سوال کنید.
 • چنانچه پرستار پاسخ دادن تعلل دارد و اجازه نمی دهد کودک نیز صحبت کند و به طور دائم وسط حرف او می پرد باید به این موضوع بیشتر دقت کنید.
 • پرستارحتما باید در تمام ساعات کاری مراقب کودک باشد چه در زمانی که مشغول بازی و یا استراحت می کند.
 • پرستار کودک باید به هر آنچه که شما از او می خواهید عمل کند. در زمینه تغذیه و تربیتی و….
 • در صورتی که از کودک شما انتقاد می کند باید حتما راجع به مسائل و مشکلات صحبت کنید. چنانچه کودک شما نیاز به اصلاح در رفتار دارد حتما روش های تربیتی خودتان را بکار برید. اما هیچ گاه اجازه ندهید پرستار به طور دائم از کودک انتقاد کند.
 • اگر پرستار کودک شما در طول روز بعضی اوقات منزل را برای انجام امور شخصی ترک می کند این موضوع نشان دهنده حس عدم مسئولیت پذیری وی است. پس این فرد قابل اعتماد نیست.
 • در صورتی که کودک شما بیشتر اوقات شلخته و نامرتب است. این نشانه این موضوع است که پرستار به خوبی وظایف خود را انجام نمی دهد.
 • مسائلی که پرستار از زندگی خود تعریف می کند را جدی بگیرید. سوابق کاری او بسیار مهم هستند. اینکه در کار گذشته خود نتوانسته از انجام کارهای کودک بر بیاید و یا مجبور بوده مدام تنبیهش کند.

مادر یار کیست؟

مادر یار شخصی است که به صورت پاره وقت یا تمام وقت برای کمک به والدین کودک در مدیریت کارهای خانه و مراقبت از کودک استخدام می‌شود حتماً این ضرب المثل را شنیده اید که «مادر بودن یکی از سخت‌ترین شغل‌های دنیاست»؛ بنابراین زمانی که مادر می‌شوید ممکن است تعادل خود را در زندگی بین هزاران مسئولیت جدید و فشارهای مختلف از دست بدهید و در این شرایط احساس گمراهی کنید خیلی به خودتان سخت نگیرید و بدانید که همه خانم‌ها گاهی برای رسیدگی به امور خانواده نیاز به کمک در خانه دارند.

گاهی اوقات نگران این هستید که به دلیل مشغله کاری نتوانید از فرزندان و وضعیت خانه آن‌طور که می‌خواهید مراقبت کنید. در این شرایط، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که یک کمک یار خانگی برای کمک به کارهای مربوط به کودک و خانه استخدام کنید.

  ویژگی‌های یک مادر یار

 • قابل‌اعتماد بودن
 • متعهد بودن
 • انجام ندادن کارهای شخصی در منزل شما
 • وقت‌شناسی و اهمیت‌دادن به برنامه تعیین شده توسط والدین
 • عدم مصرف دخانیات یا هرگونه اعتیاد به مواد مخدر
 • آرامش و صبر
 • علاقه‌مند به نگهداری از کودک در منزل
 • مقید بودن به دستورات و پیروی از قوانین والدین
 • تجربه و سابقه عالی در فعالیت در زمینه کودکان
 • داشتن مدارک و گواهینامه‌های مرتبط با مهارت در این زمینه کاری
 • مسلط به مهارت‌ها و گواهینامه‌های کمک‌های اولیه

شرح وظایف مادر یار

خوب است با والدین کودک در مورد وظایفی که برعهده خواهد داشت صحبت کنید و میزان حقوق را با توجه به مسئولیت مادر یار تعیین کنید. وجود مادر یار اغلب در خانواده‌هایی که بیش از یک فرزند دارند بیشتر احساس می‌شود. گاهی این مادر است که بیرون از خانه کار می‌کند و وظایفی دارد و در این صورت تمام مسئولیت خانه و فرزندان بر دوش مادر یار است اما اگر مادر در خانه باشد می‌تواند کارهای دیگری انجام دهد و مادر یار در کارهای دیگر به او کمک می‌کند.

به عنوان مثال، یک مادر یار دلسوز ممکن است در زمانی که مادر در حال شیردهی است از کودکان بزرگ‌تر مراقبت کند. پرستار بچه می‌تواند با اسباب‌بازی‌های مناسب و معنادار به رشد فکری کودک کمک کند همچنین پرستاری که تغذیه مناسب کودکان را می‌شناسد می‌تواند در تهیه غذای خانواده در آشپزخانه کمک کند و یا مسئولیت مستقیم تهیه آنها را بر عهده بگیرد. برای بسیاری از مادر یارانی که در دوره‌های آموزشی مراقبت از کودک شرکت می‌کنند تجربه دوره دستیار والدین می‌تواند تجربه عملی ارزشمندی باشد.

مزایای پرستار کودک

در مورد مزایا پرستار کودک باید به این نکته اشاره کرد که والدینی که پرستار بچه خوبی دارند از تصمیم خود برای استخدام پرستار کودک بسیار راضی هستند با این کار از گذاشتن کودک نزد اقوام یا بردن آنها به مهدکودک اجتناب می‌کنند. مزایای پرستار کودک در ادامه با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

ماندن کودک در خانه

مادران شاغلی که برای فرزندان خود پرستار کودک استخدام می‌کنند، لازم نیست نگران آماده کردن فرزندان خود برای مهد کودک در صبح باشند. وقتی پرستار بچه از او مراقبت می‌کند در محیط خانه آشنا قرار می‌گیرد و می‌تواند طبق برنامه خودش بخوابد و غذا بخورد.

مراقبت انحصاری

برخی از والدین می‌گویند که وقتی فرزندشان مجبور نیست به مهدکودک برود و برای جلب توجه با بچه‌های دیگر رقابت کند، احساس آرامش می‌کنند. پرستار فقط از کودک مراقبت می‌کند و والدین مجبور نیستند نگران مراقبت کافی از فرزندان خود باشند.

انعطاف‌پذیری

برنامه‌ریزی برای پرستار کودک آسان‌تر از برنامه‌ریزی برای بردن کودک به مهد کودک است، زیرا مهدکودک در تعطیلات باز نیست و ممکن است برای والدین شاغل نگهداری کودک سخت باشد. والدین می‌توانند در روزهای اضطراری فرزند خود را نزد پرستار کودک بسپارند و در این زمان به پرستار کودک پول بیشتری بدهند.

داشتن زمان بیشتر برای والدین برای رسیدن به برنامه‌های دیگر

استخدام یک پرستار بچه برای فرزندتان به شما زمان بیشتری برای تمرکز روی کارتان می‌دهد و در نتیجه می‌توانید برنامه‌های بیشتری را خارج از خانه انجام دهید. همچنین خلق‌وخو را بهبود می‌بخشد و شما را خوشحال و شادتر می‌کند.

تمرکز بیشتر در محل کار

اگر کار می‌کنید، پرستار کودک در خانه به شما آرامش می‌دهد که شخصی در خانه برای مراقبت از کودک شما وجود دارد بنابراین می‌توانید بیشتر روی وظایف خود در محل کار تمرکز کنید.

یادگیری یک زبان جدید

اگر پرستار از فرهنگ دیگری است و زبان دیگری می‌داند مراقبت از این پرستار به کودک شما کمک می‌کند زبان جدیدی را یاد بگیرد و فرهنگ دیگری را بشناسد.

معایب داشتن پرستار بچه

وقتی صحبت از مزایا و معایب داشتن پرستار کودک می‌شود، نگهداری از کودک عمدتاً بدون نظارت انجام می‌شود بنابراین مهم است که فردی را که به آن اعتماد دارید استخدام کنید. توجه داشته باشید که وقتی یک پرستار بچه را ترک می‌کند باید یک پرستار دیگر پیدا کنید که می‌تواند اوضاع را پیچیده‌تر کند در زیر با مضرات پرستار کودک بیشتر آشنا می‌شوید.

گزینه‌های پشتیبانی وجود ندارد

گاهی اوقات اخراج ناگهانی پرستار برای والدین بسیار دشوار است، زیرا آنها در برنامه‌های خود با تداخل مواجه می‌شوند و باید در میان مشغله‌های کاری یک پرستار بچه جدید برای فرزند خود پیدا کنند. این مشکل می‌تواند شرایط سختی را برای والدین به همراه داشته باشد به همین دلیل برخی از آنها از پرستار کودک خود می‌خواهند که یک ماه قبل به آنها اطلاع دهند.

عدم تعامل اجتماعی کودکان

زندگی اجتماعی کودک یکی دیگر از موارد بسیار مهم است. در مهد کودک چه چیزی آموزش داده می‌شود؟ مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها به طور طبیعی ارتباط روزانه بین کودکان و همسالان را فراهم می‌کنند، اما مراقبت در خانه این‌طور نیست به همین دلیل مهدکودک بهتر از خانه است برای جبران، می‌توانید فرزند خود را در کلاس‌هایی ثبت‌نام کنید یا پرستار را تشویق کنید که او را به پیاده‌روی منظم برای تعامل با کودکان دیگر ببرد.

هزینه‌های استخدام پرستار کودک

مراقبت از کودک می‌تواند گران‌ترین نوع مراقبت باشد به همین خاطر بهتر است قبل استخدام پرستار شرایط و هزینه‌های خود را بررسی کنید گاهی اوقات می‌توان برای ساعات کمتری پرستار کودک استخدام کرد که بسته به شرایط شما هزینه کمتری برای شما خواهد داشت.

پیشینه پرستار بچه

بررسی سوابق یک فرد قبل از استخدام یک پرستار بچه کار آسانی نیست. یک فرد ممکن است عادات منفی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و غیره داشته باشد. معمولاً تا زمانی که یک منبع مستقل تأیید نکند، شناسایی فرد آسان نیست کودکان از کسانی که با آنها وقت می‌گذرانند بیشتر یاد می‌گیرند بنابراین اگر فردی با عادات منفی را استخدام کنید کودک نیز از او عادات را یاد می‌گیرد به همین دلیل لازم است قبل از استخدام پرستار ویژگی‌های او را در نظر گرفت.

منبع: همپای سلامت

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا