TRC10 و TRC‌20 چیست و چه تفاوتی با هم دارند؟

تفاوت trc10 و trc20 چیست؟ با کدام یکی تتر بخریم؟

تفاوت trc10 و trc20 چیست؟ شبکه بلاکچین ترون از جمله شبکه‌های جدید بلاکچین به حساب می‌آید، اما با این حال توانسته در مقایسه با شبکه‌های رقیب مثل بیت کوین و اتریوم مقیاس‌پذیری بسیار بالایی (در حد 2000 تراکنش بر ثانیه) را برای کاربران خود ایجاد کند. در این مقاله از پی ام ایکس چنج علاوه بر معرفی ربات ترون تلگرام و هر کدام از استانداردهای ترون (یعنی TRC10 و TRC20) به بررسی تفاوت‌های اصلی این دو شبکه ترون هم می‌پردازیم. به علاوه در مورد پیوند بین تی ار سی 20 و تتر هم توضیح خواهیم داد. اما پیش از اینکه به سراغ اصل مطلب برویم باید بگوییم ممکن است شما در برخی سایت ها با کلیدواژه “تفاوت شبکه trc10 و trc20” مواجه شده باشید. اما همانطور که پیش تر گفتیم trc10 و trc20 هر دو استانداردهایی بر روی شبکه ترون هستند.  با همراهی خود تا پایان مقاله ما را مشعوف کنید.

ترون چیست؟

ترون در ابتدا و در سال 2017 توسط جاستین سان به عنوان توکنی بر روی بلاکچین اتریوم بنا نهاده شد. اما بعدتر و در سال 2018 شبکه بلاکچین خود را راه‌اندازی کرد. در جولای 2018 Bit Torrent که با داشتن 100 میلیون کاربر فعال ماهانه در حوزه خدمات غیرمتمرکز پیشگام است توسط ترون خریداری و در آن ادغام شد. به علاوه در آوریل سال 2021 تتر بر بستر trc20 از تتر بر بستر اتریوم (ERC20) پیشی گرفت تا لقب بزرگترین عرضه‌کننده تتر را کسب کند.

اقداماتی از جمله موارد بالا سبب شد تا در دسامبر سال 2021 ترون بعد از غیرمتمرکز شدن کامل، به یک سازمان خودکار غیرمتمرکز کاملا تحت کنترل جامعه (DAO) تبدیل شود. بنیاد ترون که اغلب با نام TRX شناخته می‌شود، TRONIX را به عنوان توکن اصلی شبکه ترون منتشر کرده است. توکن‌های TRX در بلاکچین ترون به عنوان واحدهای اساسی عمل می‌کنند که ارزش تمام سکه‌های دیگر از ارزش ترون مشتق می‌شود.

دیگر توکن‌های شبکه ترون شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Bit Torrent (BTT)
 • JUSTt (JST)
 • USD Coin (USDC)
 • Tether (USDT)
 • NFTها

حالا که یک آشنایی کلی با شبکه بلاکچین به دست آوردید، نوبت آشنایی با انواع استانداردهای ترون tron crypto است:

1) TRC10

2) TRC20

TRC10 چیست؟

Trc10 یک استاندارد توکن بومی در بلاکچین ترون است که بر پایه استاندارد تولید توکن ایجاد شده و از ماشین مجازی ترون یا TVM  (Tron Virtual Machine) استفاده نمی‌کند. شما می‌توانید از طریق یک API به TRC10 دسترسی داشته باشید. البته برای تراکنش‌های API به پهنای باند بیشتری نیاز است چون معاملات در ترون با کمک پهنای باند انجام می‌شود. هر حساب ترون روزانه 5000 امتیاز پهنای باند رایگان دریافت می‌کند.

توکن‌های TRC10 در ابتدا بخشی از بلاکچین اتریوم بودند تا زمانی که شبکه بلاکچین ترون ایجاد شد. در این مرحله از کار، همه‌ی آن ها به شبکه ترون منتقل شدند. توکن‌های تی ار سی 10 را می‌توان با بیشتر کیف پول‌های ایمن ارزهای دیجیتال معامله کرد. توجه داشته باشید که یک توکن TRC10 می‌تواند توسط هر حساب کاربری ترون با حداقل 1024 TRX ایجاد شود. هنگام ساخت توکن‌ها باید موارد زیر را برای هر حساب مشخص کرد:

 • نام توکن
 • ارزش تبدیل TRX
 • ارزش کل
 • کل میزان استفاده از پهنای باند

به علاوه در زمان استفاده از TRC10 در پروژه‌های ICO هیچ هزینه‌ای برای پرداخت وجود نخواهد داشت. لازم به ذکر است که تولید توکن‌های TRC10 به دانستن دانش برنامه‌نویسی احتیاجی ندارد.

بیشترین موارد استفاده از توکن‌های TRC10

 • در عرضه اولیه سکه‌ها (ICOs)
 • برای محصولات بلاکچینی
 • یک شیوه پرداخت در برنامه‌های غیرمتمرکز

موارد دیگر استفاده از trc10

از توکن‌های trc10 می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • بانکداری و مالی
 • خرده فروشی
 • املاک و مستغلات
 • مدیریت زنجیره تامین
 • مراقبت‌های بهداشتی
 • آموزش و رسانه
 • بازی
 • واقعیت مجازی و واقعیت افزوده
 • هوانوردی

بعد از آشنایی با trc10 نوبت به شناختن trc20 می‌رسد.

TRC20 چیست؟

TRC20 یک استاندارد توکن در شبکه بلاکچین ترون است که برای پیاده‌سازی توکن‌ها از TVM استفاده می‌کند. توکن trc20 در ترون با استاندارد erc20 در بلاکچین اتریوم سازگاری بالایی دارد. کاربرانی که از این استاندارد استفاده می‌کنند، تراکنش‌هایی ایمن و سریع را تجربه خواهند کرد. توکن trc20 را می توان نسخه بهبود یافته استاندارد trc10 در نظر گرفت. این ویژگی به دلیل بیشتر بودن سطح انرژی و ظرفیت پهنای باند trc20 در مقایسه با trc10 است. شما با استفاده از استاندارد trc20 می‌توانید از قراردادهای هوشمند بر روی شبکه ترون استفاده کنید.

6 مرحله لازم برای اجرای قراردادهای هوشمند

در این قسمت از مقاله تفاوت trc10 و trc20 به اختصار مراحل اجرای قراردادهای هوشمند بر بستر trc20 را بررسی می‌کنیم:

1) ذخیره کلی (Total Supply)

این تابع تمام ذخیره‌ی توکن را باز می‌گرداند.

2) بالانس آف (Balance Of)

این عملکرد، بالانس و تراز توکن را به حساب مشخص باز می‌گرداند.

3) انتقال (Transfer)

این تابع برای انتقال مقداری از توکن‌ها از قرارداد هوشمند به یک آدرس خاص استفاده می‌شود.

4) تایید (Approve)

این مرحله برای قدرت‌بخشی به یک شخص سوم (Third Party) مثل قرارداد هوشمند DAPP استفاده می‌شود تا توکن را از حساب صاحب آن انتقال دهند.

5) انتقال از (Transfer From)

این تابع برای این استفاده می‌شود تا اجازه دهد توکن‌ها را با استفاده از یک شخص سوم از حساب مالک به حساب گیرنده بفرستد. حساب مالک باید تایید شده باشد تا توسط شخص سوم مطلع شود. با استفاده از “انتقال از” به جای “انتقال”، شخص سوم به صورت خودکار توکن‌ها را به حساب دیگری منتقل می‌کند.

6) اجازه (Allowance)

این تابع برای پرس و جو از مقدار باقیمانده توکن‌هایی که شخص ثالث می‌تواند انتقال دهد، استفاده می‌شود.

پیوند trc20 با USDT

USDT یا تتر یک استیبل کوین است که می‌توان ذخیره سازی، انتقال و صدور آن را از طریق قراردادهای هوشمند ترون انجام داد. این فرآیند به صورت رایگان و کاملا شفاف صورت می‌گیرد. افزون بر این، تتر مبتنی بر TRC20 می‌تواند به تسهیل فرآیند همکاری با پروتکل‌های ترون بر اساس DAPPs کمک کند. کاربران می‌توانند برای انجام تراکنش و تبادل ارزهای ثابت در شبکه ترون، از تتر بر بستر trc20 استفاده کنند. از جمله صرافی‌های مشهوری که می‌توانید تتر بر بستر trc20 را در آن‌ها معامله کنید، می‌توان به موارد زیر نام برد:

 • Fixed Float
 • Changelly
 • XREX

در نهایت تتر مبتنی بر تی ار سی 20 اکوسیستم ترون TRX را تقویت می‌کند، نقدینگی بیشتری را برای صرافی غیرمتمرکز DWX ایجاد می‌کند و بستر مناسب‌تری برای شرکای تجاری و سرمایه‌گذاران نهادی فراهم می‌کند.

تفاوت‌های TRC10 و TRC20

در حالی که هر دو توکن، موارد استفاده خاص و منحنی‌های یادگیری خود را دارند، اما هنوز جالب است که ببینیم هر یک از این استانداردهای ترون چه کاری می‌توانند انجام دهند. در جدول زیر به تفاوت‌های اصلی بین این دو استاندارد می‌پردازیم.

TRC20 TRC10 ویژگی‌ها
متوسط آسان میزان سختی یادگیری توسعه دهندگان
دارد ندارد امکان تنظیم رابط کاربری
دارد دارد امکان دسترسی با قراردادهای هوشمند
ندارد دارد امکان دسترسی با API
ندارد ندارد حفاظت در برابر مفقود شدن توکن‌ها
ندارد دارد رابط کاربری گرافیکی برای ICO
ندارد ندارد امکان واریز از آدرس قرارداد
متوسط (قبل از ارسال به آدرس قرارداد، باید ساختار هر توکن را یاد بگیرید) آسان (ساختار معمول) منحنی ساختار یادگیری توکن (برای سرمایه‌گذاران)
 متوسط (قبل از ارسال به آدرس قرارداد، باید ساختار هر توکن را یاد بگیرید) آسان (ساختار معمول) منحنی ساختار  یادگیری توکن (برای کیف‌پول‌ها)
 برای ردیابی به یک بستر مجزا نیاز دارید  دارد – به صورت داخلی ردیابی آسان
 دارد تا ۱۸ رقم ندارد امکان اعشار
 بیش از ۱۰۰۰ برابر گران‌تر از  TRC10 بیش از ۱۰۰۰ برابر ارزان ‌تر از  TRC20 کارمزد تراکنش‌ها
انتقال از طریق قرارداد هوشمند با هزینه‌های پهنای باند و انرژی می توانید از API برای انتقال استفاده کنید و هزینه آن پهنای باند است. انتقال از طریق قرارداد هوشمند هزینه‌های پهنای باند و انرژی را دارد. نوع انتقال

در حالی که هر دو استاندارد توکن در دامنه خود قوی هستند و برای موارد خاصی استفاده می‌شوند، این به عهده توسعه‌دهندگان و تیم‌های پروژه است که بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنند زیرا هر یک از آنها مزایا و کاستی‌های خاص خود را دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا