برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

شیر گازی استنلس استیل چیست؟ انواع آن کدامند؟

شیر گازی استیل در مقابل شیر گازی برنجی

تفاوت شیر گازی استیل و برنجی برنج يک آلياژ مس با مخلوط مس و روي و گاهي فلزات ديگر است. استیل يک آلياژ آهن است که با کروم و نيکل مخلوط شده است. در حالي که يک گزينه گرانتر از برنج است، فولاد يک فلز بسيار بادوام و انعطاف پذير است. فولاد همچنين قادر است در دماهاي بيشتري نسبت به برنج کار کند و عمر طولاني تري دارد. هر دو شیر گازی استیل و شیر گازی برنجی در برابر خوردگی مقاوم هستند، اما شیر گازی استیل بهترين گزينه براي شرايط فشار و دماي بالا هستند. شیر گازی يک محصول بسيار محبوب است که در صنعت لوله كشي استفاده مي شود. آنها مي توانند جريان آبي كه از طريق خط مي آيد را متوقف کنند. ۲ نوع ماده اصلي براي شیر گازی فلزي وجود دارد. برنج و استیل. با محبوبيت روزافزون اتصالات استیل در كاربردهاي غير صنعتي، شیر گازی استیل همچنان توجه بيشتري را به خود جلب مي کنند.

استنلس استیل | استیل

شیر گازی استیل چيست؟

شیر گازی استیل را مي توان تنها با چرخش ۹۰ درجه و گشتاور کمي محکم بست. حفره داخلي کاملاً برابر دريچه يک کانال جريان مستقيم با مقاومت كمي براي محيط فراهم مي کند. ويژگي اصلي شیر گازی ساختار فشرده، کارکرد و نگهداري آسان آن است. شیر گازی استنلس استيل را مي توان براي كنترل جريان انواع سيالات مانند هوا، آب، بخار، محيط هاي مختلف خورنده، گل، روغن، فلز مايع و محيط هاي راديواكتيو استفاده کرد. بدنه شیر گازی مي تواند يكپارچه يا تركيبي باشد. اين نوع شير به طور کلي بايد به صورت افقي در خط لوله نصب شود. دو ماده متداول براي شیر گازی استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ هستند.

شیر گازی برنجی چيست؟

شیر گازی برنجی از رايج‌ترين انواعي هستند که در لوله‌کشي، چاه آب و غيره استفاده مي‌کنيد. کار با آن‌ها و نصب آن‌ها نسبتاً آسان است و براي بسياري از کاربردها که مقاومت در برابر خوردگي مشکل بزرگي نيست، مناسب هستند. کار کردن و نصب شیر گازی برنجی آسان است. منظور من از آسان کار کردن، این است که برنج به عنوان یک ماده نرم تر از مواد ديگر است (مانند استیل)، اين امر آب بندی آنها را آسان تر می کند.

همچنین با توجه به محبوبیت شيرآلات برنجي، محصولاتي كه براي آب بندي آن ها استفاده مي شود، بسيار آسان است. هنگام آب بندي انواع ديگر فلزات، اغلب به يک نوار لوله خاص يا درزگير نخ نياز داريد. نه اين که يافتن آنها غیرممکن باشد، اما شما بيشتر از سايرين مي توانيد محصولات آب بندي برنجي را راحت تر پيدا کنيد.

برنامه هاي کاربردي براي شیر گازی استیل

از آنجايي که شیر گازی استیل در برابر خوردگي، دماي بالا و فشار بالا مقاوم هستند، به طور گسترده در خطوط لوله صنعتي، توليدي، ساخت و ساز و ساير موارد استفاده مي شود. در اينجا چند مورد از كاربردهاي رايج شیر گازی استیل آورده شده است:

نفت

اين يك نمونه عالي از کاري است که فقط شیر گازی استیل مي توانند انجام دهند. نفت خام مي تواند حاوي آب، دي اکسيد کربن، گوگرد و انواع ميكروارگانيسم ها باشد. اينها آن را به يک ماده بسيار خورنده تبديل مي کند. در طول زمان به آرامي فلز را تجزيه مي کند، بنابراين بايد دريچه ها و لوله هايي تهيه کنيد که بتوانند در طولاني ترين زمان آن را تحمل کنند. شیر گازی استنلس استيل نسبت به ساير مواد طولاني‌تر نگه مي‌دارند و از آنجايي که شیر گازی استیل در برابر خوردگي مقاوم‌تر هستند، بنابراين انتخاب بديهي هستند.

عمليات دريايي

برخي از کاربردها در آب دريا يا نزديک آن انجام مي شود، مانند نمك زدايي. محيط هاي دريايي براي همه انواع مواد خورنده و مضر هستند، اما به دليل اينكه آب را درگير مي كنند، بيشتر از همه بر فلزات تاثير مي گذارند. در اين نوع کاربردها، بسياري دوست دارند از شیر گازی پلاستیکی استفاده کنند که ممکن است نسبت به اکثر فلزات مقاومت بهتري در برابر آب و مواد شيميايي خشن داشته باشند. مشکل اين است که شيرهاي پلاستيكي توانايي عملکرد در فشارهاي بالا و دماي شديد را ندارند. دريچه هاي شیر گازی استیل شرايط سخت را به راحتي مديريت مي کنند. و با نگهداري مناسب، يک شیر گازی استیل مي تواند طول عمر زيادي در اطراف آب دريا داشته باشد.

برنامه هاي کاربردي براي شیر گازی برنجی

شیر گازی برنجی را مي توان در طيف وسيعي از کاربردها استفاده کرد. در بیشتر مواقع، برنج يک گزينه عالي است. وقتي صحبت از كاربرد هاي آب آشاميدني به ميان مي‌آيد، برنج بدون سرب يک گزينه عالي است، مگر اینکه آب داراي خواص خورندگي باشد، مانند آب دريا (محتواي نمک بالا).

شیر گازی برنجی در لوله كشي هاي مسكوني و تجاري، چاه آب، تهويه مطبوع و بسياري از كاربرد هاي ديگر استفاده مي شود. اساساً، تا زماني كه هيچ خاصيت خورندگي بالايي در چيزي كه از طريق شير ها مي گذرد وجود نداشته باشد، به طور کلي، برنج يک ماده عالي براي استفاده است.

تفاوت بین شیر گازی استیل و شیر گازی برنجی

جنس: شیر گازی برنجي يک آلياژ مس با مس و روي است كه گاهي اوقات با فلزات ديگر مخلوط ميشود، در حالي که شیر گازی استیل آلياژي از آهن کروم و نيکل است.

برنج بدون سرب محبوبيت و افزايش قيمت‌گذاري برنج بدون سرب افزايش يافت. قیمت شیر گازی استنلس استيل بالاتر از شیر گازی برنجی سربي است اما قیمت شیر گازی برنجی بدون سرب تفاوت چنداني ندارد. اين يک گزينه خوب براي استفاده از شیر گازی برنجی No-Led در كاربردهاي آب غير شرب است و اين مي تواند در هزينه شما صرفه جويي زيادي کند.

نرمي

برنج نرم‌تر از استیل است که باعث مي‌شود آب‌بندي شیر گازی برنجي نسبت به شیر گازی استیل راحت‌تر باشد. و محصولات براي آب بندي شیر گازی برنجي راحت تر از محصولات آب بندی شیر گازی استیل به دست مي آيند. برنج به دليل تركيب شيميايي آن براي جوشكاري بسيار بهتر از استیل است. براي استفاده از فولاد ضد زنگ براي جوشكاري، اغلب بايد لايه اكسيد آن را بشکنيد.

مقاومت در برابر خوردگي

برنج بهتر از پلاستيک در برابر خوردگی مقاومت می کند. با اين حال، فولاد ضد زنگ هنوز در بخش مقاومت در برابر خوردگي، به ويژه در محيط هاي دريايي بهترين است. دريچه‌هاي توپي استیل در محيط‌هاي آب خشن‌تر بسيار بهتر مقاومت مي‌کنند و اين باعث مي‌شود شير بادوام‌تر باشد.

رتبه بندي فشار: به طور کلي، شیر گازی استیل داراي درجه فشار بالاتري نسبت به برنج هستند. به عنوان مثال، يک شير گلوله اي استاندارد برنجي ممکن است داراي رتبه فشار 600PSI در مدل 1 اينچي باشد. يک شیر گازی استاندارد ضد زنگ احتمالاً داراي رتبه فشار 1000 PSI در مدل 1 اينچي است. بنابراين، شیر گازی استنلس استيل نسبت به شیر گازی برنجی در برابر فشار بالا مقاومت بيشتري دارند.

مقاومت در برابر دماي بالا: فولاد همچنين قادر است در دماهاي بيشتري نسبت به برنج کار کند و عمر طولاني تري دارد. شیر گازی استنلس استيل بهترين گزينه براي شرايط با دماي بالا هستند.

معرفی انواع شیرالات صنعتی استنلس استیل و طرز کار آنها

شیرآلات صنعتی استنلس استیل در پایپینگ خطوط لوله دارای متریالی بسیار کارآمد به منظور انتقال گازها،بخارات و سیالاتی مانند آب و سایر مواد شیمیایی می باشند.همچنین شیرآلات استنلس استنلس صنعتی توانایی تحمل دما و فشار بالا را داشته و در مواجهه با مواد شیمیایی مختلف دچار آسیب نمی شوند. اگر چه شیرآلات صنعتی استنلس به نسبت سایرین،از قیمت بالاتری برخوردار هستند،اما توانایی این نوع متریال در برابر دما،فشار بالا،عدم نشتی و طول عمر بالا در مواجهه با مواد شیمیایی خورنده قیمت گران این محصولات را توجیه می کند.

منظور از شیرآلات صنعتی استنلس استیل چیست؟ (What are Stainless Steel Valves)

شیرآلات صنعتی استنلس با قابلیتشان در برابر مواد شیمیایی خورنده،فشار و دمای بالا شناخته می شوند.به دلیل خاصیت شیرآلات استنلس استیل یعنی استحکام مناسب،خاصیت تطبیق پذیری و طول عمر بالا در برابر موارد ذکر شده،صنایع غذایی،دارویی،صنایع نفت،گاز،پتروشیمی و نیروگاه ها،بیشتر تمایل به استفاده از شیرآلات استنلس استیل دارند. شیرآلات صنعتی استنلس استیل به منظور تنظیم،تعدیل،جهت دهی،کنترل جریان گاز،بخارات و سیالاتی مانند آب،نفت،اسیدها و میعانات مورد استفاده قرار می گیرند.

گرید کاری شیرآلات صنعتی استنلس استیل Stainless steel Grade of Working

شیرآلات صنعتی استنلس استیل در پایپینگ صنعتی به منظور استفاده در خطوط میعانات،سیالات اسیدی و خورنده مورد استفاده قرار می گیرند.در واقع خاصیت ضد اسیدی،ضد زنگ زدگی،مقاومت در برابر دمای خیلی بالا یا خیلی پایین است که شیرآلات استنلس صنعتی را نسبت به سایر شیرآلات متمایز نموده است. استیل مورد استفاده در شیرآلات صنعتی استنلس استیل اغلب در گریدهای استیل 304،304L،316،316L می باشد که هر کدام دارای خواص مکانیکی و شیمیایی منحصر به خود بوده و به نسبت قابلیت های خاص خود در پایپینگ خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرند.

کلاسه بندی شیرآلات صنعتی استنلس Classification of Stainless Steel Valves

کلاس کاری شیرآلات صنعتی استنلس بیانگر ماکزیمم فشار کاری در دمای مشخص می باشد.به عنوان مثال شیرآلات استنلس کلاس 300 قابلیت تحمل فشار 570psi در دمای 600 درجه فارنهایت را داراست. همچنین شیرآلات استنلس کلاس 150،قابلیت تحمل 150 psi در دمای 600 درجه فارنهایت و یا 75psi در دمای 800 درجه فارنهایت را داراست.به عبارت دیگر در کلاسه بندی فشار کاری شیرآلات صنعتی استنلس،بین دما و فشار رابطه معکوس وجود دارد.چنانچه فشار افزایش پیدا کند،بایستی دما کاهش پیدا کند و بالعکس.

تفاوت شیرآلات صنعتی استنلس استیل 304 و استنلس استیل استیل 316

(Differences between 304 and 316 stainless steel valves)

به زبان ساده بایستی گفت تفاوت شیرآلات صنعتی استنلس 304 با شیرآلات استنلس 316 در درصد عناصر تشکیل دهنده آن است که باعث تغییر خواص شیمیایی و مکانیکی این دو گرید مختلف از شیرآلات صنعتی استنلس استیل شده است.درصد عناصر تشکیل دهنده شیرآلات صنعتی استنلس کلاس 304 شامل 18% کروم ، 8% نیکل و شیر استنلس کلاس 316 شامل 16% کروم،10 درصد نیکل و 2% مولیبدن می باشد.

تفاوت در شیرآلات صنعتی استنلس 304-316 بغیر از درصد عناصر تشکیل دهنده،در عنصر مولیبدن می باشد که خواص منحصر به فردی به شیرآلات استنلس استیل 316 داده و آن خاصیت ضد اسیدی و مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی می باشد.

شیرآلات صنعتی استنلس استیل 316

در شیرآلات چدنی مانند شیرآلات کشویی،شیرآلات سوزنی و شیرآلات یکطرفه،قطعاتی که مستقیما با سیال گذری از شیرآلات درگیر هستند مانند استم،سیت ها،بوش بک سیت،دیسک و سایر قطعاتی که در آب بندی یک شیر صنعتی درگیر هستند از استنلس استیل 304 و گاها از استیل 316 استفاده می شود. اما در تولید شیرآلات استنلس 316 از آلیاژی شامل عناصر آهن،کربن،نیکل و کروم استفاده می شود.شیرآلات استنلس استیل 316 آلیاژی است که ضد زنگ و خوردگی می باشد،جذب آهن ربا نمی شود و خاصیت ضد اسیدی دارد.

شیرآلات صنعتی استنلس استیل 304

در بین شیرآلات صنعتی استنلس،متداول ترین گرید،شیرآلات صنعتی استنلس استیل 304 می باشد. شیرآلات صنعتی استنلس استیل 304 دارای خاصیت ضد اسیدی،مقاومت در برابر دمای بالا،دمای پایین،خواص مکانیکی و شیمیایی منحصر به فرد در پایپینگ خطوط لوله می باشد. شیرآلات صنعتی استنلس استیل 304 دارای خاصیت ضد زنگ زدگی و خوردگی می باشند،همچنین جذب آهن ربا نمی شوند و به نسبت شیرآلات صنعتی استنلس 316 ارزان تر هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا