ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

این پلتفرم خاص مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است و به منظور تسهیل پرداخت‌های بین المللی در کنار انتقال‌های همتا به همتا (P2P) ایجاد شده است. کوین دای (DAI) یک استیبل کوین است که در ارتباط با میکر ایجاد شده و عمل می‌کند. شعار اصلی پلتفرم میکر مبارزه با نوسانات حال حاضر بازار است.

 ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

توکن میکر (Maker) با علامت اختصاری MKR یک توکن ابزاری (utility token) برای پروژه میکر است که بر بستر بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده است.

این پلتفرم خاص مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است و به منظور تسهیل پرداخت‌های بین المللی در کنار انتقال‌های همتا به همتا (P2P) ایجاد شده است.

کوین دای (DAI) یک استیبل کوین است که در ارتباط با میکر ایجاد شده و عمل می‌کند. شعار اصلی پلتفرم میکر مبارزه با نوسانات حال حاضر بازار است.

در این رابطه بخوانید‌ : راهنمای جامع نگهداری بهترین ارزهای دیجیتال در ۲۰۲۴

معرفی پروژه

رون کریستنسن (Rune Christensen) بنیانگذار میکردائو (MakerDAO) است. این پلتفرم با استفاده از توکن اختصاصی (proprietary token) میکر از روش‌های متنوعی برای تثبیت DAI استفاده می‌کند. این رویکرد با الهام از سیستم بانکداری ذخیره‌ کسری (fractional reserve banking) است به این معنی که بانک باید فقط کسری از کل بدهی‌های سپرده (deposit liabilities) خود را نگاه دارد.

DAI یک کوین ثابت است که برای رفع نوسانات بازار ایجاد شده است. توکن ECR20، که مبتنی بر بلاکچین اتریوم است از ارز دیجیتال میکر پشتیبانی می‌کند، بنابراین این توکن را نمی‌توان استخراج (Mine) کرد.

در عوض، این کوین در واکنش به نوسانات قیمت در بازار ایجاد شده یا از بین می‌رود. این امر به منظور ثابت نگاه داشتن قیمت این کوین انجام می‌شود. توکن MKR به منظور پرداخت در پلتفرم میکر استفاده می‌شود. علاوه بر این، این توکن نقش وثیقه را برای کل سیستم ایفا می‌کند.

سیستم رای‌گیری پلتفرم میکر به دارندگان MKR حق رای می‌دهد. چون توکن‌های MKR به خاطر سوءمدیریت ارزش خود را از دست می‌دهند، دارندگان MKR تشویق می‌شوند تا به نفع بهبود کل پتلفرم رای بدهند. هدف ایجاد یک ساختار دموکراتیک و غیرمتمرکز است.

DAI را نمی‌توان استخراج کرد، اما میتوان آن را با یک CDP (یا Collateralized Debt Position یا موقعیت بدهی در ازای وثیقه) که نقش یک وام را دارد خریداری کرد. هنگامی که این وام تسویه شود، توکن DAI نیز از بین می‌رود. این اتفاق هنگامی که قرارداد هوشمند انجام شود رخ خواهد داد.

پلتفرم میکر از سه مکانیسم اولیه برای تثبیت توکن DAI استفاده می‌کند. این پلتفرم شامل قیمت هدف (target price)، مکانیسم بازخورد نرخ هدف (target rate feedback mechanism)، و پارامتر حساسیت (sensitivity parameter) می‌شود.

مزایای توکن میکر

میکردائو روی ایجاد آینده‌ای غیرمتمرکز برای کوین‌های رمزنگاری شده تمرکز دارد. این پلتفرم دارای چندین ویژگی است.

همچنین بخوانید : ماینینگ بیت کوین (Bitcoin Mining) چیست؟ و با چه هدفی انجام میشود؟

میکر یک سیاست دوتوکنه (two-token) دارد و از توکن های DAI و MKR در پلتفرم خود استفاده میکند. هر دو توکن مبتنی بر ERC20 هستند.

میکر شهرت خود را به استفاده از قراردادهای هوشمند CDP و توکن MKR مدیون است که قیمت توکن DAI را در یک دلار آمریکا ثابت نگاه می‌دارند.

میکر یک پلتفرم غیرمتمرکز با تمرکز بر صرافی‌های غیرمتمرکز است. این پلتفرم توسط بسیاری از صرافی‌های مشهور در سرتاسر جهان پشتیبانی می‌شود. دارندگان ارز دیجیتال میکر (MKR) در پلتفرم میکر حق رای دارند. با دارندگان ارز دیجیتال میکر (MKR) به عنوان خریداران توکن DAI برخورد می‌شود. دارندگان MKR برای مشارکت در حاکمیت این پلتفرم، مشوق دریافت می‌کنند.

پروژه میکر یکی از اولین دائوهایی است که تا به حال ساخته شده. (DAO مخفف عبارت انگلیسی decentralized autonomous organization به معنای سازمان غیر متمرکز مستقل است)

توکن DAI ابزاری ضروری در همکاری و پیوند دادن پروژه‌های مختلف با یکدیگر و همچنین افزایش سود و منفعت مشتریان محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید : از پول نقد تا دارایی غیر متمرکز، کریپتو چگونه پول های سنتی را به چالش کشید؟

عملکرد سیستم

دای به روشی مشابه تتر (Tether) کار می‌کند. هر دو کوین غیرقابل استخراج (non-mineable) و دارایی‌هایی با پشتوانه وثیقه (collateral-backed) هستند، و قیمت هر دو کوین ثابت است. ارزش هر کوین DAI معادل با قیمت 1 دلار ایالات متحده در نظر گرفته می‌شود.

با این حال، Dai بدون کنترل مرکزی عمل می‌کند و مکانیسم آن توسط بازار حفظ می‌شود. علاوه بر این، Dai همچنین در اتحاد و ارتباط با توکن MKR کار می‌کند که به علت شیوه ارزش‌گذاری‌اش، ارزش آن بسیار ثابت‌تر از اکثر پول‌های دیجیتالی بازار است.

ارزش توکن MKR می‌تواند به طور آزادانه نوسان داشته باشد و با این کار کل فرآیند را آسانتر می‌کند. کاربران Dai خود را با استفاده از اتر (Ether) می‌سازند. همچینن مالکین میتوانند فرآیند فروش را معکوس کرده و هرگاه لازم بود Dai را تبدیل به Ether کنند.

ارزش کوین Dai مبتنی بر دلار ایالات متحده است، به این معنی که هر یک Dai برابر با یک دلار ایالات متحده است.

این ارز به شکل خودمختار و با استفاده از قراردادهای هوشمند که به پویایی بازار واکنش نشان می‌دهند حفظ می‌شود. این روش تضمین می‌کند که ارزش این ارز نزدیک به 1 دلار ایالات متحده باقی مانده و از این رو ارزش آن فارغ از وضعیت بازار ثابت باقی می‌ماند.

از سوی دیگر، قیمت توکن MKR می‌تواند آزادانه تغییر کند و همگام با بیشتر شدن کاربرد آن افزایش یابد. از ارز دیجیتال میکر می‌توان برای پرداخت هزینه‌های جمع شده روی CDPها (Collateralized Debt Position یا موقعیت بدهی در ازای وثیقه) که Dai را در سیستم میکر ایجاد می‌کنند استفاده کرد.

و اگر تقاضا برای Dai و CDPها افزایش یافت، تقاضا برای ارز دیجیتال میکر نیز باید افزایش یابد. مهمتر از این، هنگامی که هزینه ثبات با ارز دیجیتال میکر پرداخت شد، ارز دیجیتال میکر هزینه شده برای همیشه از بین رفته است. این امر، عرضه کل ارز دیجیتال میکر را کاهش داده و در نتیجه ارزش آن را افزایش می‌دهد.

میکر چهار بازار گسترده که می‌توانند از ارز دیجیتال Dai استفاده کنند را پوشش می‌دهد: بازارهای قمار، بازارهای مالی، تجارت بین المللی، و سیستم‌های حسابداری شفاف.

کل فرآیند، میزان نوساناتی که معامله‌گران رمزارز با آن مواجهند را محدود می‌کند. این امر همچنین به کاربران اجازه می‌دهد کوین خود را از طریق یک سیستم مستقل قراردادهای هوشمند ایجاد کنند.

هر توکن Dai توسط یک دارایی ارزشمند در پلتفرم امن قرارداد هوشمند میکر نگهداری می‌شود و هر کس می‌تواند توکن‌های خود را به عنوان وثیقه قرار داده و Dai را به ازای آنها عرضه کند.

این امر باعث می‌شود فرد بتواند موقعیت‌های طولانی روی توکن DAI اتخاذ کند و دارایی‌هایی که می‌خواهد ثابت بمانند را آنجا نگاه دارد. در این وضعیت، تجربه تغییرات و نوسانات بازار فقط خاطره‌ای از گذشته خواهند بود.

 ارز دیجیتال میکر (Maker) چیست؟ و چه مزایایی دارد؟

کیف پول میکر

هر دو ارز دیجیتال میکر و توکن DAI، مبتنی بر توکن ERC-20 هستند. از این رو، می‌توانید در هر والتی که از توکن ERC-20 پشتیبانی می‌کند آنها را ذخیره کنید. کیف پول‌های زیادی از توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. از جمله: مای اتر والت (MyEtherWallet)، اتمیک والت (Atomic wallet)، کوینومی (Coinomi) و … . با نصب هر یک از این کیف پول‌ها، می‌توانید توکن Maker را در آن مشاهده کنید یا به عنوان یکی از توکن‌های اتریوم اضافه کنید.

میکر چه تفاوتی با سایر رمزارزها دارد؟ میکر یکی از معدود پلتفرم‌هایی است که با سیستم دوکوینی کار می‌کنند. و همین مسئله میکر را از بقیه رقبا در بازار رمزارز متمایز می‌کند.

 منبع : https://nipoto.com/mag/what-is-maker/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا