برترین های کسب و کارساختمان و مسکن

پرکاربرد ترین سقف برای ویلا کدام است؟

نوع پوشش و اجرای سقف ویلا علاوه بر تاثیری که بر زیبایی نمای بنا دارد بر آسایش ساکنین نیز بسیار موثر است. سقف شیروانی و شیب‌دار بیشترین استفاده را در ساخت سقف ویلا دارند. پوشش سقف شیروانی با استفاده از متریال مختلفی انجام می‌شود. در این مقاله از سایت شیروانی روف به معرفی کامل سقف شیروانی و متریال رایج در پوشش آن می‌پردازیم.

سقف ویلا چیست؟

 سقف از اجزای اصلی و مهم ساختمان است. از نظر شکل و اجرا انواع متفاوتی از سقف برای بناهای مسکونی و به خصوص ویلا وجود دارد. از نظر شکل و ظاهر، سقف‌ها را می‌توان در دو دسته شیب‌دار و مسطح دسته بندی کرد. سقف‌های شیب‌دار یا شیروانی بیشتر به عنوان سقف ویلا انتخاب می‌شوند. سقف شیروانی نسبت به سقف‌های مسطح آسیب کمتری می‌بینند و به مراقبت‌ محدودتری نیاز دارند. استفاده از سقف شیروانی برای اجرای سقف ویلا متناسب با اقلیم پربارش است و در برابر آسیب‎های ناشی از برف و باران مقاومت خوبی از خود به نمایش می‌گذارد. میزان شیب سقف شیب‌دار می‌تواند از 15 تا 80 درجه متفاوت باشد و انتخاب اندازه مناسب برای شیب به میزان بارش و منطقه آب و هوایی بستگی دارد.

سیستم‌های متفاوتی برای اجرای سقف ویلا وجود دارد. از انواع این سیستم‌ها می‌توان به سیستم خرپای چوبی یا فلزی، سقف بتنی طاق ضربی و… اشاره کرد. در هر کدام از روش‌ها باید اجرای سقف با دقت بسیار بالایی انجام شود تا سقف از نظر مقاومت و استحکام ضعف نداشته باشد و بتواند نیروهایی که به آن وارد می‌شود را تحمل کند. در بین سیستم‌های اجرای سقف ویلا، سیستم خرپایی از نظر مقاومت و هزینه اجرا به صرفه‌تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سقف ویلا

اجرای سقف ویلا شامل چند بخش است:

  1. نصب کلاف‌ها برای قرارگیری زیرسازی شیروانی
  2. اجرای زیرسازی و پوشش اولیه آن
  3. پوشش نهایی زیرسازی

مرحله دوم و سوم تعیین‌کننده شکل ظاهری سقف ویلا هستند زیرا اسکلت و سازه شیروانی در مرحله دوم و رنگ و متریال در مرحله سوم تعیین می‎شوند. متریال مختلفی برای پوشش سقف ویلا وجود دارد. هر کدام از این متریال ویژگی و مزایای خاصی دارند و شما می‌توانید با توجه به نیاز و سلیقه شخصی خود یک متریال را برای پوشش سقف ویلا انتخاب کنید. البته انتخاب متریال مناسب با آب و هوای منطقه باعث هماهنگی و تناسب بیشتر سقف شیروانی با محیط و عمر بیشتر آن می‌شود. برای این که بتوانید متریال مناسب تری برای اجرای سقف ویلای خود انتخاب کنید، بهتر است ابتدا با انواع متریال رایج در ساخت و اجرای شیروانی آشنا شوید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. در ادامه به معرفی متریالی که بیشترین استفاده را در اجرای سقف ویلا دارند می‌پردازیم.

سقف ویلای سفالی

یکی از انواع متریالی که برای پوشش نهایی سقف شیروانی به کار می‌رود، سفال است. سفال از قدیمی‌ترین متریالی است که در پوشش سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای همین حس نوستالژیکی دارد. سفال در رنگ‌های متنوعی وجود دارد و می‌توان با توجه به نمای ویلا یا ساختمان، رنگ مناسب را انتخاب کرد. با توجه به اینکه رنگ سفال در برابر اشعه‌های خورشید دچار تغییر رنگ نمی‌شود، سقف ویلای سفالی زیبایی خود را در طول زمان حفظ می‌کند. این ماده مقاومت خوبی در برابر آب دارد و به خوبی از نفوذ آب به داخل جلوگیری می‌کند، سفال همچنین در برابر آتش و باد کاملا مقاوم است و نسبت به متریال دیگر کمتر آسیب می‌بیند. البته شکنندگی سفال را نباید نادیده گرفت. این مسئله نقطه ضعف سقف ویلای سفالی است.

برای اجرای سقف ویلا سفالی از پروفیل های فلزی mm20  و یا چوب های نراد به عنوان زیرسازی استفاده می‌شود و تایل‌های سفالی روی آن‌ها قرار می‌گیرد. اورلب مناسب سفال برای آب‌بندی درست تقریبا 4cm است تا آب از تایل‌های سفالی به یکدیگر منتقل شود. می‌توان برای پیشگیری از جدا شدن تایل‌های سفالی از سیم مفتولی برای اتصال آن‌ها استفاده کرد.

سقف ویلا آندوویلا

آندوویلا یکی از بهترین متریال برای اجرای سقف ویلا است. این متریال از نوعی قیر به نام بیتومن و الیاف سلولز طبیعی با ترکیب رنگدانه‌های رزینی ساخته شده که با تکنولوژی ویژه‌ای تولید می‌شود. آندوویلا ضد آب و بسیار مقاوم است و یک ماده کاملا مناسب برای پوشش سقف ویلا میباشد. همچنین در برابر رطوبت دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نمی‌شود و از این نظر به تعمیر نیاز ندارد. این متریال انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به راحتی نصب می‌شود، البته نصب آندوویلا کار تخصصی است و به ابزار خاصی نیاز دارد؛ به همین علت باید توسط نصاب ماهر انجام شود تا در آینده دچار مشکل نشود. ورقه‌های آندوویلا با همپوشانی مناسبی نصب می‌شوند و راهی برای نفوذ آب باقی نمی‌گذارند. سقف ویلا آندوویلا به بررسی دائمی نیازی ندارد و از نظر هزینه کاملا به صرفه است همچنین این متریال با محیط زیست و طبیعت هماهنگی بالایی دارد و هیچ آسیبی به آن نمیرساند.

سقف ویلا آندولین

آندولین یک ورق پوششی برای سقف ویلا است که مقاومت بسیار بالایی دارد. آندولین عایق بسیار خوبی در برابر آب است و به خاطر تماس با آب پوسیده یا زنگ‌زده نمی‌شود. این ورق انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به راحتی دچار ترک نمی‌شود. آندولین دارای الیاف طبیعی است و به همین دلیل می‌تواند از هدر رفتن گرما جلوگیری کند. این سقف ویلای آندولین طی فرایند حرارتی تولید می‌شود و به همین دلیل نه تنها در برابر آفتاب آسیب نمی‌بیند بلکه گرما باعث جذب و اتصال بهتر ورق‌ها در محل هم‌پوشانی آن‌ها می‌شود. رنگ ورق‌های آندولین سطحی نبوده و طی فرایند تولید به مواد اولیه تزریق می‌شود و به همین دلیل کاملا ثابت است و از بین نمی‌رود. ورق‌های آندولین و آندوویلا از نظر مواد اولیه و فرایند تولید کاملا مشابه هستند و فقط در مشخصه‌های ظاهری از جمله ابعاد متفاوت هستند. سقف شیروانی ساخته شده با آندولین نیازی به مراقبت‌های ماهانه یا سالانه ندارد.

سقف ویلا شینگل

سقف ویلا شینگل از جنس قیر فرآوری‌شده و سایر مشتقات نفتی از جمله سیلیس است. ورق شینگل از لایه‌های مختلفی تهیه شده و به همین دلیل مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و فشار دارد. شینگل رایج‌ترین متریال برای اجرای سقف ویلا است. دلیل محبوبیت سقف ویلای شینگل، مقاومت بالای آن در برابر بارش برف و باران و نور خورشید است زیرا این ماده هرگز آسیب نمی بیند. استفاده از ورقه‌های شینگل در اجرای سقف ویلا به شما این امکان را می‌دهد تا سقف را به طور کامل آب‌بندی کنید. حتی می‌توانید روی لوله دودکش‌ها را با ورق شینگل بپوشانید و راهی برای نفوذ آب باقی نگذارید. ورقه‌های شینگل در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند و شما می‌توانید رنگ و طرح دلخواه خود و هماهنگ با نمای بنا را انتخاب کنید. سقف ویلا شینگل اگر با تخصص و مهارت ساخته شود، عمر بسیار زیادی دارد و دچار آسیب جدی نخواهد شد.

سقف ویلا کامپوزیت یا آسفالتی

سقف کامپوزیت یا آسفالتی از جمله سقف‌های با مقاومت بالا در برابر ضربه، رطوبت و آب است. این سقف برای پوشش کامل سقف ویلا گزینه مناسبی است زیرا اجرای آسان آن به شما امکان می‌دهد همه بخش‌های سقف شیروانی را به خوبی بپوشانید و راهی برای نفوذ آب باقی نگذارید. به کمک پوشش کامپوزیت یا آسفالتی سطح شیروانی به خوبی آب‌بندی می‌شود و در برابر بارش باران و برف مقاومت خوبی دارد. سقف کامپوزیت یا آسفالتی با عمر مفید بالا یک گزینه مناسب برای پوشش بناهای مسکونی و ویلا است. سقف ویلا کامپوزیتی از نظر رنگ و طرح نسبت به سایر متریال محدودتر است.

سقف ویلای فلزی

ورقه‌های فلزی یکی از گزینه‌های مناسب برای پوشش سقف ویلا و شیروانی هستند. سقف فلزی وزن کم و مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل مورد توجه افراد زیادی است. این سقف عایق بسیار خوبی در برابر آب میباشد و برای مناطق پر بارش انتخاب مناسبی است. تنوع رنگی ورقه‌های فلزی این امکان را ایجاد می‌کند که با توجه به سبک و شکل نما و سلیقه شما، رنگ مناسب برای اجرای سقف ویلا انتخاب شود. در کنار این مزیت‌ها، سقف شیروانی فلزی معایبی هم دارد. از جمله این که عایق خوبی در برابر گرما و سرما نیست.

سقف ویلا آردواز

آردواز از ترکیب سیمان، آزبست، الیاف معدنی، الیاف مصنوعی و مواد شیمیایی ساخته می‌شود. این مواد تحت فشار بسیار بالا فشرده می‌شوند و ورقه‌های آردواز تولید می‌شود. آردواز جزء متریال مقاوم و ضد ضربه برای اجرای سقف ویلا است و به راحتی دچار آسیب نمیشود. وزن ورقه‌های آردواز نسبت به استحکام آن بسیار کم است و نیروی زیادی به سازه بنا تحمیل نمی‌کند. سقف ویلا آردواز یک گزینه کاملا متناسب و هماهنگ با نماهای کلاسیک است. ورقه‌های آردواز به صورت پیش‌ساخته هستند و نصب و اجرای سقف ویلا به کمک آن‌ها در زمان کوتاهی انجام می‌شود. رنگ آردواز سطحی است و قابلیت ترمیم و رنگ‌آمیزی مجدد دارد. آردواز در دو نوع فلزی و سیمانی وجود دارد و مقاومت و طول عمر آردواز فلزی نسبت به نوع سیمانی آن بیشتر است. آردواز فلزی قابلیت عایق بندی به کمک پشم شیشه و فوم را دارد. مزایای فوق‌العاده آردواز باعث شده است تا یکی از پرمصرف‌ترین متریال برای ساخت سقف ویلا باشد.

ورق کلاسیک تایلی پرچین

ورق کلاسیک تایلی پرچین برای کسانی مناسب است که به ظاهر سقف‌های سفالی علاقه دارند اما به خاطر وزن زیاد سفال و احتمال زیاد شکنندگی آن مایل به استفاده از سفال برای پوشش سقف ویلا نیستند. این ورق‌ها ظاهرا شبیه سفال هستند اما به خاطر استفاده از مواد اولیه مناسب مقاومت و استحکام بسیار بالاتری نسبت به سفال دارند. این متریال برای انواع اقلیم‌های آب و هوایی مناسب است. ورق کلاسیک تایلی پرچین از نظر رنگ بسیار متنوع است و شما در انتخاب آزادی عمل خواهید داشت. برای این که سقف ویلای ساخته شده با ورق کلاسیک تایلی پرچین در مقابل نفوذ آب عایق باشد باید به طور دقیق نصب و آب‌بندی شود و به همین دلیل باید از متخصصان مجرب برای اجرای سقف ویلا با این ورق‌ها کمک گرفت. ورق کلاسیک تایلی پرچین در برابر باد و تابش آفتاب مقاوم است و به راحتی دچار شکستگی یا پوسیدگی نخواهد شد.

سقف ویلا ورق گالوانیزه

اجرای سقف ویلا با ورق گالوانیزه، مقرون به صرفه‌ترین گزینه در ساخت سقف شیب‌دار است. ورق گالوانیزه یک لایه فولادی با روکش روی است و مقاومت بسیار بالایی در برابر اکسید شدن دارد. سقف گالوانیزه نسبت به میزان مقاومت و استحکامی که دارد، سبک است و برای سازه‌هایی با مقاومت کم نیز مناسب هستند. سقف شیروانی گالوانیزه در برابر سرما، گرما، بارش و… عایق بسیار خوبی است. ورق‌های گالوانیزه رنگ‌ها و طرح‌های متفاوتی دارند. ورق‌های گالوانیزه در ابعاد مناسب برش داده می‌شوند و به وسیله پیچ‌های مخصوص روی سقف نصب می‌شوند. عمر ورق‌های گالوانیزه بسیار طولانی است و استفاده از آن‌ها موجب کاهش هزینه‌های اجرایی می‌شود.

مراحل اجرای سقف شیبدار ویلا

پس از طراحی سقف ویلا و انتخاب متریال مورد نظر اجرای سقف ویلا آغاز می‌شود.

1. در ابتدا کلاف‌های مناسب برای قرار گرفتن شیروانی نصب می‌شوند. این کلاف‌ها با توجه به جنس شیروانی می‌توانند از متریال مختلفی ساخته شوند.

2. در مرحله بعدی ساخت زیرسازی سقف انجام می‌شود. زیرسازی سقف شیروانی شامل ساخت سازه و پوشش اولیه زیرسازی است. سازه سقف‌های شیب‌دار عموما با سیستم خرپایی ساخته می‌شود. کیفیت و مقاومت سازه و زیرسازی، تعیین‌کننده دوام و عمر سقف ویلا است و این مرحله باید با دقت بسیار ویژه‌ای انجام شود. همچنین مقاطع و شکل زیرسازی باید توسط مهندس محاسب طراحی شود.

3. در مرحله بعد زیرسازی باید به کمک ساندویچ پنل‌های فلزی، توری و پشم شیشه و… پوشش داده شود. این پوشش بیشتر نقش عایق دارد و به مقاومت و دوام بیشتر سقف ویلا کمک می‌کند. اجرای این مرحله نیز به دقت و مهارت نیاز دارد تا بتواند به خوبی از سازه سقف محافظت کند.

4. مرحله پایانی اجرای سقف ویلا، پوشش نهایی سقف است. در این مرحله با به کارگیری متریال مورد نظر، شیروانی به طور کامل پوشش داده می‌شود. نصب هر متریال اصول و قواعد خاصی دارد که در صورت رعایت تمام این اصول سقف شیروانی مدت زیادی سالم باقی خواهد ماند. با توجه به نوع متریال پوشش‌دهنده سقف شیروانی، از اتصالات مختلفی از جمله میخ، پیچ و یا حتی چسب‌های مخصوص برای نصب پوشش استفاده می‌شود. بعضی از متریال بعد از نصب به آب‎بندی نیاز دارند تا به طور کامل در برابر بارش‌ها عایق باشند.

قیمت اجرای سقف ویلا

قیمت اجرای سقف ویلا تنها تابع دو عامل است: 1. جنس پوشش سقف 2. متراژ سقف. هر کدام از متریال قیمت معینی بر حسب متر دارند. این قیمت در متراژ سقف ضرب می‌شود و قیمت نصب و اجرای سقف ویلا محاسبه می‌شود. در مورد سقف ویلا حتما باید متریال با کیفیتی به کار گرفته شود و نصاب ماهری این کار را انجام دهد. اگر چه این کار ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد اما با توجه به اینکه یک سقف نامرغوب در دراز مدت به تعمیر و بازسازی احتیاج پیدا می‌کند، هوشمندانه و به صرفه است.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا