برترین های کسب و کارپزشکی

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

ارتودنسی متحرک چیست؟ (ارتودنسی متحرک قبل و بعد)

ارتودنسی متحرک، یکی از روش‌های درمانی برای بهبود مشکلات دندانی و فکی است. این روش، با استفاده از دستگاه‌های متحرک، فشار و کشیدگی های لازم برای تغییر موقعیت دندان‌ها و فک بالا و پایین اعمال می‌کند. ارتودنسی متحرک به دندان ها چسبانده نمی شود و قابل برداشتن است.

دستگاه‌های  ارتودنسی متحرک شامل براکت‌های متحرک، اسپیسر‌ها، پلیت‌ها، ماسک‌ها و دیگر دستگاه هایی هستند که به صورت مستقل یا ترکیبی با هم استفاده می‌شوند. ارتودنسی متحرک Removable orthodontics به عنوان یک روش درمانی سازگار با اکثر مشکلات دندانی و فکی مانند برجستگی دندان‌ها، تراکم دندان‌ها، کج شدن فک و دندان‌ها، فاصله میان دندان ها و سایر مشکلات دیگر استفاده می‌شود.

برای به دست آوردن بهترین نتایج، درمان باید توسط متخصص ارتودنسی در شیراز که مجرب و با تجربه باشد انجام شود و دستگاه‌های ارتودنسی متحرک به دقت تنظیم شوند. همچنین، رعایت رژیم غذایی و خوردنی‌های مشخصی در طول درمان بهبود نتایج را تسریع می‌کند.

چه افرادی به ارتودنسی متحرک نیاز دارند؟

افرادی به ارتودنسی متحرک دندان نیاز دارند که بهم ریختگی و بی نظمی دندانی دارند یا دندان ها بصورت عرضی از یکدیگر فاصله گرفته اند و یا فک جلو آمده دارند. توجه کنید که افرادی که بهم ریختگی کم تری داشته باشند برای انجام ارتودنسی متحرک مناسب تر هستند و با تشخیص پزشک این کار امکانپذیر است.

افرادی که به ارتودنسی متحرک نیاز دارند عموماً دارای یکی از مشکلات دندانی و فکی زیر هستند:

    افتادگی دندان‌ها: اگر دندان های شما به جایگاه درست خود نرسیده‌اند و افتاده‌اند، ارتودنسی متحرک می‌تواند جایگاه و شرایط دندان ها را بهبود بخشد.

  • جابجایی دندان‌ها: اگر دندان های شما دارای بی نظمی هستند، ارتودنسی متحرک می‌تواند دندان ها را جابجا و منظم کند.
  • فاصله بین دندان‌ها: در برخی موارد، دندان های شما فاصله بیش از حدی با یکدیگر دارند. ارتودنسی دندان متحرک می‌تواند موقعیت دندان ها را اصلاح کند و فاصله بین آن‌ها را کاهش دهد.
  • مشکلات فکی: اگر شما مشکلات فکی مانند بیش فشاری در فک‌ها، فک بازی بیش از حد یا بستگی ناصحیح فک‌ها دارید، ارتودنسی دندان متحرک می‌تواند بهبود موقعیت فک‌های شما را فراهم کند.

به طور کلی، افرادی که به دنبال بهبود موقعیت دندان‌ها و فک‌های خود هستند و مشکلاتی مانند برخورد دندان‌ها، فشار بیش از حد در فک‌ها، تراکم دندان‌ها و مشکلات فکی دارند، می‌توانند به دنبال درمان با این دستگاه‌ها باشند.

آشنایی با انواع ارتودنسی متحرک

دستگاه ها و ابزارهایی که ما اصطلاحا به آن ها متحرک می گوییم، کم نیستند. ما تعداد زیادی از این دستگاه ها داریم که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارند. اجازه دهید برای اینکه درک بهتر و درست تری داشته باشید، آن ها را در 3 دسته زیر قرار دهیم:

1. ارتودنسی متحرک برای پیشگیری از بروز مشکلات در آینده

این ها دستگاه هایی هستند که در سنین خیلی پایین استفاده می شوند. مثلا اگر فرزند شما عادت به مکیدن انگشت شست دارد، ما می توانیم از دستگاه عادت شکن استفاده کنیم که نوعی ابزار متحرک کوچک است و به ترک عادت مکیدن انگشت شست کمک می کند. یا اگر کودک شما به دلیل مسائل ژنتیکی فک کوچکی دارد، با کمک دستگاه پالاتال اکسپندر یا وسیع کننده کام به رشد فک او در سنین پایین و زمانی که هنوز استخوان فک و صورتش قابل هدایت است کمک می شود.

2. ارتودنسی متحرک برای درمان ناهنجاری در حال حاظر

زمانی که شما دندان هایتان نامرتب شده باشد ولی نامرتبی شدید نیست، می توانید از یک سری ابزار متحرک برای اصلاح نامرتبی استفاده کنید. این ها برای اینکه دندان هایتان را مرتب کنند ممکن است نزدیک به 1 تا 1.5 سال زمان نیاز داشته باشند. نمونه ای از این ابزارها، پلاک ارتودنسی متحرک است که به آن الاینر شفاف یا حتی ارتودنسی نامرئی نیز گفته می شود.

به این روش درمان اغلب ارتودنسی نامرئی نیز گفته می شود. اگر می خواهید درباره ارتودسی نامرئی بیشتر بدانید توصیه می کنیم حتما به صفحه توضیحات این روش مرتب کردن دندان ها در لینک زیر بروید.

3. ارتودنسی متحرک برای بعد از مرتب شدن دندان ها

در نهایت دسته آخر، ابزارهای متحرکی هستند که بعد از مرتب شدن دندان ها استفاده می شوند. به آن ریتینر یا نگهدارنده گفته می شود و کاربردشان ممانعت یا جلوگیری از دوباره نامرتب شدن دندان هایی است که به تازگی مرتب و صاف شده اند. ریتینرها یا نگهدارنده می توانند ثابت باشند یا متحرک و ما اینجا منظورمان ریتینرهای متحرکی است که توسط بیمار گذاشته یا برداشته می شوند.

کمی درباره اینویزیلاین ها یا پلاک های شفاف ارتودنسی

اینویزیلاین ها جدیدترین دستگاه های ارتودنسی متحرک هستند که می‌توانند تعداد زیادی از مشکلات دندان‌ها، از جمله وجود فاصله بین دندان ها، کج بودن و یا روی هم خوابیدن دندان ها، عقب یا جلو بودن آن ها و برخی مشکلات دیگر که چندان شدید نیستند را حل کند.

به استفاده از این دستگاه ها، ارتودنسی نامرئی نیز گفته می‌شود. برخلاف ارتودنسی ثابت که ما تنها از تعدادی دستگاه ثابت مثل بریس ارتودنسی ثابت و آن هم تا پایان دوره درمان برای اصلاح موقعیت دندان ها استفاده می‌کنیم، اگر بخواهیم دندان‌های مشکل دار شما را با کمک این نوع ارتودنسی متحرک اصلاح کنیم، باید از تعدادی اینویزیلاین استفاده کنیم.

یک مثال ساده

برای مثال اگر تعدادی از دندان های شما کج باند و یا بین آن ها فاصله وجود داشته باشد، بسته به میزان کج بودن یا فاصله بین آن ها، ما برای مثال از 10 تا 15 عدد دستگاه اینویزیلاین یا همان پلاک شفاف و متحرک، برای حل مشکل شما استفاده می‌کنیم. هر اینویزیلاین باید حدود دو هفته استفاده شود تا بتواند چند میلیمتر دندان‌های شما را صاف کند یا فاصله را کاهش دهد.

بعد از اینکه دندان های شما کمی صاف شد، نوبت به اینویزیلاین بعدی میرسد تا مطابق طراحی خودش بتواند چند میلی متر دیگر دندانهای شما را جابجا کند. به همین شکل شما باید همه اینویزیلاین ها را استفاده کنید تا در نهایت دندان شما صاف شود.

ریتینر یا نگهدارنده ها

بعد از اتمام برنامه درمانی ارتودنسی ، هنوز هم شما نیاز به استفاده از تعدادی دستگاه دیگر دارید که ما به آن ها نگهدارنده یا ریتینر میگوییم. نگهدارنده از جمله مهمترین انواع پلاک ارتودنسی متحرک هستند. استفاده از این این دستگاه های متحرک بسیار مهم است. زیرا پس از اتمام برنامه درمانی دندان های شما را صاف نگه می دارند. و مانع از جابجایی مجدد آن ها می‌شود.

بدون نگهدارنده ها، دندان های شما ممکن است به سمت کجی بروند. آنها دندان های صاف شده را در جای خود نگه می دارند. در حالی که لثه و استخوان اطراف آن بر روی موقعیت جدید خود تنظیم می شود و می توان آنها را جدا یا ثابت کرد.

سایر دستگاه های ارتودنسی متحرک عبارتند از:

  • فضا نگهدارنده ها
  • وسیع کننده های کام یا پالاتال اکسپندرها
  • هدگیر ارتودنسی
  • نگهدارنده هاولی

هزینه ارتودنسی متحرک چقدر است؟

بسته به اینکه برای چه منظوری ارتودنسی متحرک استفاده می کنیم و دقیقا چه وسیله ای برای درمان در نظر گرفته شده است، هزینه ها نیز متغییر است. برای اطلاع از آخرین تعرفه ها می توانید صفحه قیمت ارتودنسی متحرک 1403 مراجعه نمایید.

ارتودنسی متحرک بهتراست یا ارتودنسی ثابت؟

پاسخ به این سوال مستقیما به شخص بیمار، مشکل او و  شدت مشکلش بستگی دارد. همانطور که گفتیم ارتودنسی ثابت می‌تواند مشکلات متوسط تا شدید و جدی را برطرف کند ولی ارتودنسی متحرک تنها می‌تواند مشکلات جزئی تا متوسط را حل کند. بنابراین بسته به مشکل شما، یک متخصص ارتودنسی خوب قادر است بهترین نوع درمان را برای شما مشخص کند.

اما همیشه قرار نیست بین این دو نوع درمان، تضاد و یا تفاوت وجود داشته باشد. دستگاه‌های متحرک و ثابت می‌توانند مکمل هم باشند. بعد از دوره درمان با دستگاه‌های ثابت، شما حتما باید دستگاه های متحرکی چون ریتینر استفاده کنید. به عبارتی استفاده از ارتودنسی متحرک می‌تواند یک مرحله درمانی مجزا (از مراحل ارتودنسی) بعد از دستگاه های ثابت باشد.

نمایش بیشتر

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا