چرا تلویزیون تی سی ال خاموش روشن می‌شود؟

خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال یکی از مشکلات نگران‌کننده و آزاردهنده به شمار می‌آید که ممکن است به علت عوامل مختلفی اتفاق بیفتد؛ بنابراین برای یافتن علت این مشکل باید موارد مهمی را مورد بررسی قرار دهید.

نوسانات جریان برق اولین و رایج‌ترین موردی است که باعث بروز این مشکل در تلویزیون شما می‌شود. در ادامه به بررسی دلایل خاموش و روشن شدن تلویزیون‌های برند تی سی ال خواهیم پرداخت، اگر شما نیز یکی از دارندگان این دستگاه هستید و با این مشکل مواجه شده‌اید و به عیب یابی و تعمیر تلویزیون تی سی ال نیاز پیدا کرده‌اید، مطالعه ادامه مطلب را از دست ندهید.

دلایل اصلی خاموش و روشن تلویزیون تی سی ال

معمولاً دلایل مختلفی موجب خاموش و روشن شدن این برند تلویزیون می‌شوند. اما برخی از این دلایل مهم‌تر هستند و نقش بیشتری را در بروز این مشکل ایفا می‌کنند. از جمله آن‌ها می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

–         خراب شدن مین برد تلویزیون

مین برد یکی از قطعات بسیار مهم تلویزیون تی سی ال است که وظیفه پردازش تصویر و صدا را بر عهده دارد. اگر این قطعه با مشکلات زیر مواجه شود، منجر به خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال شما خواهد شد.

 فرسودگی مین برد

 اگر مین برد تلویزیون شما فرسودگی شده باشد، دیگر نمی‌تواند وظایف خود را به‌درستی انجام دهد و در نتیجه موجب خاموش و روشن دستگاه شما خواهد شد.

تلویزیون
خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال

 اشکال در مین برد به علت نوسانات برق

 نوسانات برق یکی دیگر از دلایل بروز مشکل و ایراد در مین برد است. در واقع آی سی‌های مین برد به دلیل نوسانات برق آسیب می‌بینند؛ بنابراین برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از یک محافظ برق باکیفیت استفاده کنید.

 اشکال در مین برد به دلیل ویروس

 مین برد قطعه‌ای بسیار حساس است که به‌راحتی ویروسی می‌شود؛ بنابراین اگر از هارد دیسک و یا فلش مموری استفاده می‌کنید، احتمال ویروسی شدن مین برد شما بسیار زیاد است. برای پیشگیری از این اتفاق بهتر است فلش‌های خود را هر چند وقت یکبار ویروس‌کشی کنید تا مین برد شما آسیبی نبیند.

–         استفاده از کابل HDMI نامرغوب

 معمولا کابل‌های HDMI برای اتصال تجهیزات جانبی به تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر این کابل‌ها کیفیت خوبی نداشته نباشند، ممکن است موجب اتصال دستگاه شما شوند؛ بنابراین برای پیشگیری از این مشکل بهتر است از کابل‌های HDMI مرغوب و باکیفیت استفاده کنید. در صورت عدم توجه به این موضوع، با مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال خود روبه‌رو خواهید شد.

–          خراب شدن برد پاور

 وظیفه اصلی برد پاور، انتقال انرژی الکتریکی به سایر بخش‌های تلویزیون است؛ بنابراین اگر این قطعه بسیار مهم خراب شود، دیگر نمی‌تواند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهد و هنگام انتقال انرژی الکتریکی به سایر بخش‌ها اختلال ایجاد می‌شود. در نتیجه ممکن است دستگاه شما به طور ناگهانی خاموش و روشن شود.

 به‌طورکلی می‌توان گفت برد پاور یکی دیگر از قطعات پرکاربرد موجود در تلویزیون است که برای یافتن علت خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال باید مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانید دراسرع‌وقت برای تعمیر و تعویض آن اقدام کنید. در صورت نداشتن اطلاعات و مهارت کافی بهتر است کار تعمیر تلویزیون تی سی ال را به افراد کاربلد بسپارید.

–          وجود رطوبت و گردوغبار در تلویزیون

 از دیگر دلایل تعجب‌آور که موجب خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال می‌شود، می‌توان به وجود گردوخاک و رطوبت در این دستگاه اشاره کرد. در واقع اگر به طور منظم نظافت نکنید و منزل شما گردوخاک زیادی داشته باشد، چربی‌ها، آلودگی‌ها، گردوغبار و… در دستگاه شما تجمع پیدا می‌کند و باعث گرمای بیش از حد دستگاه می‌شود؛ بنابراین همین موضوع ساده می‌تواند تلویزیون شما را با مشکل خاموش و روشن ناگهانی روبه‌رو کند. پس بهتر است برای جلوگیری از این مشکل، هر چند وقت یکبار برای از بین بردن گردوغبار و آلودگی‌های منزل خود اقدام کنید.

–          نوسانات جریان برق

 نوسانات جریان برق یکی از دلایل رایج خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال محسوب می‌شود. در واقع دستگاه شما برای اینکه بتواند به‌درستی کار کند، به ولتاژ بسیار زیادی نیاز نخواهد داشت؛ اما اگر همان میزان ولتاژی را که لازم دارد دریافت نکند، خودبه‌خود خاموش می‌شود؛ بنابراین برق متصل به تلویزیون بایستی از قدرت کافی برخوردار باشد؛ زیرا در غیر این صورت برد پاور قادر به کار کردن نخواهد بود. به‌این‌ترتیب دستگاه شما خاموش خواهد شد. اما با تأمین ولتاژ مورد نیاز، به‌صورت مجدد روشن می‌شود.

–          خراب شدن کابل پاور تلویزیون

 معیوب شدن کابل پاور یا کابل برق تلویزیون یکی دیگر از موارد بسیار مهم است که کاربران نسبت به آن بی‌توجه هستند. در حقیقت بسیاری از افراد، کابل برق دستگاه را طوری متصل می‌کنند که قسمت‌های مختلفی از آن تحت‌فشار قرار می‌گیرد. این موضوع بیشتر در تلویزیون‌های متصل به دیوار مشاهده می‌شود. به‌طورکلی کابل‌هایی که تحت‌فشار شدید قرار می‌گیرند، زودتر فرسوده و خراب می‌شوند.

 در چنین شرایطی به‌احتمال زیاد با مشکلاتی مانند خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکل حتماً بایستی از تکنسین مجرب کمک بگیرید؛ زیرا دست زدن به کابل‌هایی که دچار فرسودگی و پارگی شده‌اند، خطرات زیادی مانند برق گرفتگی شدید را برای شما به همراه خواهد داشت.

تلویزیون
تعمیر تلویزیون تی سی ال

–          فعال شدن تایمر تلویزیون

 فعال شدن تایمر تلویزیون آخرین موردی است که موجب خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال می‌شود. در واقع اگر تلویزیون را بر روی حالت تایمر قرار دهید، راس یک ساعت دقیق و مشخص دستگاه شما خاموش می‌شود. از این رو برای برطرف کردن این مشکل بایستی تایمر تلویزیون خود را غیرفعال کنید. برای این کار می‌توانید وارد منوی تنظیمات دستگاه خود شوید و تایمر را خاموش کنید.

 سخن پایانی

 در این مقاله به بررسی دلایل اصلی خاموش و روشن شدن تلویزیون تی سی ال پرداختیم و سعی کردیم دررابطه‌با این موضوع اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. به‌طورکلی خراب شدن قطعات مهمی مانند کابل پاور، مین برد، برد پاور، کابل HDMI و… موجب خاموش و روشن شدن ناگهانی دستگاه شما می‌شود.

 علاوه بر این فعال شدن تایمر، نوسانات جریان برق، وجود گردوغبار و رطوبت در تلویزیون از دیگر دلایل بروز این مشکل در دستگاه شما به‌حساب می‌آید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با بررسی قطعات ذکر شده، علت اصلی خاموش و روشن شدن تلویزیون خود را بیابید و بلافاصله برای تعمیر آن اقدام کنید. برای تعمیر تلویزیون تی سی ال بهتر است به مراکز تعمیراتی معتبر مراجعه کنید تا کار تعمیر و تعویض قطعات دستگاه شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا