برترین های کسب و کارلوازم خانگی

آموزش ساخت سایبان کولر گازی

در این مقاله نحوه ساخت سایبان کولر را بررسی می کنیم. چرا که با افزایش دما و گرم شدن هوا نسبت به سال های پیش، اکثریت افراد درجه دستگاه های سرمایشی را بالا میبرند تا به هوای مطبوعی برسند؛ به دنبال آن هزینه های آب و برق و فشار به موتور دستگاه میتواند در فصول گرم سال مشکل ساز باشد. در این مواقع هیچ راهی بهتر از ساخت سایبان کولر نست.

آموزش | سایبان

 

فرقی نمی کند از کولر آبی استفاده میکنید یا کولر گازی! در هر صورت وجود یک سایبان برای کولر از اتلاف انرژی جلوگیری میکند و بصورت غیر مستقیم عمر دستگاه را بالا میبرد. جدا از مصرف کمتر انرژی و کاهش هزینه ها ساخت سایبان کولر منافع دیگری هم دارد که ابتدا به آن ها میپردازیم.

گاهی ممکن است شاهد عدم کارکرد صحیح سایبان و یا اختلال در نحوه کارکرد یکی از بخش ها و قطعات اصلی تشکیل دهنده سایبان باشید، در این صورت نیاز به تعمیر سایبان و در موارد خاص نیاز به ساخت آن خواهید داشت.از این رو این مقاله به شما کمک شایانی میکند.

چرا باید اقدام به ساخت سایبان کولر کینم؟

 • وجود سایبان برای کولر باعث کاهش هدر رفت آب و برق می شود. این موضوع در مناطق خشک و گرمی مثل ایران بسیار چشمگیر است؛ تا جاییکه نصب سایبان کولر تا 35 درصد و حدود 1000 لیتر از آب  مصرفی شما کم میکند.
 • نصب سایبان کولر تا حد 50 درصد از اتلاف برق کم میکند و بعد از نصب آن شاهد کاهش هزینه های برق هستید.
 • تابش مستقیم نور خورشید و گرمای زیاد بر روی کولر باعث کوتاه شدن عمر وسیله می شود و با وجود سایبان به طول عمر کولر کمک می کنید.
 • بدون سایبان بادی که از کولر خارج میشود تفاوت چندانی با هوای گرم ندارد در حالیکه با نصب سایبان باد کولر بسیار خنک تر می شود.
 • سایبان کولر از زنگ زدن و تغییر رنگ کولر جلوگیری میکند.
 • با ساخت سایبان کولر از ورود سرو صدا به محیط توسط کانال های کولر جلوگیری میکنید.
 • مانع  نشست برف و ورود آب در زمستان به وسیله می شود.

شما میتوانید با یک یا چند تکه کارتن پلاست هم یک سایبان بسازید و لازم نیست حتما اقدام به خرید ان محصول کنید. در ادامه نکات و نحوه ساخت سایبان را بررسی میکنیم:

برای اینکار میتوانید از تکه های کارتن پلاست و یا ایرانیت استفاده کنید، اگر در مناطق کم باران هستید میتوانید از یونولیت هم برای ساخت سایبان استفاده کنید.

بعد از انتخاب موادی که با آن سایبان را بسازیم باید محل دقیق کولر را بررسی کنیم و در نظر داشته باشیم که در اغلب اوقات آفتاب در چه ساعتی و چه زاویه ای به کولر برخورد میکند. در ادامه موارد زیر را انجام دهید:

 1.  ابعاد سایبان را طوری انتخاب کنید که خروجی کانال کولر را پوشش دهد. برای اطمینان چند سانتی متر به اندازه نهایی سایبان اضاف کنید
 2. سمت مناسبی برای کولر انتخاب کنید( بهتر است شرق به غرب را در نظر بگیرید)
 3. برای سایبن از پایه های پلیمری استفاده کنید، بصورتیکه بعد از باز کردن پیچ کناری کولر، پایه ها بر روی سوراخ پایینی کولر قرار بگیرند و با پیچ سفت شوند
 4. سوراخ هایی بر پایه های پلیمری و کولر ایجاد کنید و آن ها را به یکدیگر متصل کنید( این کار را در چهر طرف کولر انجام دهید)
 5. اکنون سایبان را بر روی پایه ها تعبیه کنید.

بهترین سایبان کولر کدام است؟

سایبان های کولر دارای تنوع زیادی هستند اما باید دقت کنید  بهترین سایبان کولر برای استفاده شما کدام است؟ هنگام ساخت و خرید سایبان کور به موارد زیر دقت کنید تا یک تصمیم عالی بگیرید :

 • بهترین سایبان کولر برای شما محصولی است که دارای ابعادی باشد تا کولر را بطور کامل از نور آفتاب دور نگه دارد و سایه بزرگی بر کولر داشته باشد بطوریکه حداقل 8 ساعت سایه کامل برای شما ایجاد کند.
 • سایبان نباید روزنه های هوایی کولر را مسدود کند.
 • سایبان شما باید توانایی مقاومت در برابر وزش باد را داشته باشد و از استحکام خوبی برخوردار باشد.
 • ترجیحا از سایبان های سبک استفاده کنید چرا که سنگینی یک نقطه ضعف برای محصول است. دقت کنید بهترین در عین ایجاد سایه برای شما وزن زیادی ندارد و قابلیت شستشوی آسانی هم دارد.

انواع سایبان کولر

در ادامه با انواع سایبان کولر آبی و گازی آشنا می‌شویم تا به شما هم در ساخت سایبان کولر و گرفتن ایده کمک کند، لازم است پیش از ساخت شرایط خود را بررسی کنید و ببینید کدام نمونه برای شما مناسب‌تر است.

سایبان فول کاور

این نوع سایبان از جنس پارچه و ابعاد متفاوتی دارند که هر کدام برای یک نوع کولر آبی است. وزن متوسطی دارند و برای ابعاد 105*105*100 سانتی متر حدود 1 کیلوگرم هستند.

سایبان چتری

این مدل سایبان طبق اسمی که دارد به شکل چتر بر سر کولر نصب میشود. اغلب جنس برزنتی دارند. در انواع سایبان کولر مدل های چتری تنوع زیادی دارند که یکی دیگر از آن ها بصورت صفحه ای روی کولر قرار میگیرد. جنس این محصول از پلاستیک و یا برزنت است .

بهترین سایبان کولر آبی

با توجه به خصوصیاتی که درباره بهترین سایبان کولر گفته شد، بهترین سایبان کولر آبی محصولی است که جنس ضخیم و ضد آب داشته باشد تا هم عمر طولانی داشته باشد و هم از بدنه فلزی کولر محافظت کند. یکی از بهترین گزینه ها برای جنس سایبان برزنت و یا کارتون پلاست است که مانع از خروج هوای خنک از بدنه کولر می شود.

انواع سایبان کولر گازی

همانطور که در ابتدا گفته شد مصرف انرژی در فصول گرم سال بشدت بالا می رود. این در حالی است که در شرایط معمول مصرف برق کولر گازی 4 برابر کولرآبی است و ساخت سایبان کولر گازی یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید تا حدود 10 الی 15 درصد از مصرف انرژی کم کنید.

ساخت سایبان کولر گازی علاوه بر کاهش مصرف انرژی با ایجاد سایه مانع داغ شدن کندانسور و پنل کولر گازی می شود؛ در اینطورت عمر دستگاه نیز افزایش پیدا می کند. در حالت کلی میتوانید از سایبان هایی که بالای کولر نصب می شوند و یا سایبان کولر گازی دیواری استفاده کنید.

انواع سایبان کولر گازی فلزی، برزنتی و پلاستیکی وجود دارند که میتوانید بصورت یک تکه و یا محافظ فلزی کولر دوتیکه آن ها را تهیه کنید. در صورتیکه از کولر گازی استفاده می کنید روش دیگری برای شما وجود دارد: میتوانید از سایبان کمپرسور کولر گازی استفاده کنید که تنها بر روی کمپرسور کولر سایه می اندازد و موجب خنکی کمپرسور می شود.

وجود سایبان کولر کمک بسیاری به کاهش مصرف انرژی شما میکند و علاوه بر آن عمر دستگاه را بالا میبرد. میتوانید با نحوه ساخت سایبان کولر براحتی یک سایبان بسازید و در فصول گرم از آن استفاده کنید. چه از کولر های گازی استفاده کنید و چه کولر های آبی، میتوانید بهترین سایبان کولر را در خانه داشته باشید و هوای خنک تری دریافت کنید.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا