برترین های کسب و کارساختمان و مسکن

آموزش کانال سازی گالوانیزه کولر و اسپیرال تهویه هوای سالن

برای استفاده از تجهیزاتی مانند اسپیلت، کولر آبی یا گازی، داکت اسپیلت ها، چیلر و مینی چیلرها، هواساز و غیره ساخت کانال کولر و کانال سازی کولر لازمه فراهم شدن تهویه مطبوع می باشد. زیرا جهت برودت و حرارت هوا به محیط باید کانالسازی و نصب دریچه کولر کاملا اصولی انجام شود. کانال ساز کولر در ساختمان و دریچه سازی نیاز به مهارت  کانال سازی و همچنین دانش مهندسی وی دارد تا بازدهی وسیله مورد نظر را کاهش ندهد. در ادامه به معرفی انواع ساخت کانال هوا و کانال کشی ساختمان و عوامل موثر بر قیمت کانال سازی کولر خواهیم پرداخت.

مزایای کانال سازی کولر در ساختمان

صنعت کانال سازی موجباتی را فراهم می کند که حس رضایتمندی از امکانات ساختمان، بیشتر شود. این صنعت با افزایش سطح رفاه ساکنین در ارتباط است. در ساختمان هایی که فاقد کولر بوده و یا کانال کشی کولر مناسبی ندارد، به سختی می توان تابستان های گرم و خشک را تحمل کرد. برخی از مزایای کانال سازی عبارتند از:

 • انتقال حجم بالایی از هوا : کانال های کولر دارای فضای زیادی هستند و قادرند در سریع ترین زمان، حجم بالای هوای خنک را از منبع به نقطه ای دیگر انتقال دهند.
 • جلوگیری از اتلاف انرژی: دستگاه های کولر آبی با نیروی آب و برق کار می کنند. با پمپاژ آب روی پوشال ها، هوای خنک به داخل ساختمان وارد می شود. این پروسه به ظاهر ساده، بدون کانال های مناسب بازدهی خوبی نخواهد داشت. صنعت کانال سازی کولر از صنایع کاربردی در جهت جلوگیری از اتلاف انرژی است زیرا امکان بهره گیری کامل از دستگاه های خنک کننده را فراهم کرده است.

Training on galvanized channelization of cooler and spiral air conditioning in the hall

کانال هوا:

کانال هوا وسیله ای برای انتقال هوای انواع دستگاههای هواساز،کولرهای ابی و گازی ، ایرواشِرها،فنکویل ها وانواعِ دمنده های سرما و گرما ساز و همچنین انواعِ مکنده ها از قبیل دستگاههای اگزاست، سانتریفیوژها و دیگر فن های مکش، می باشد.

امروزه کانال هوا با انواع جنس ها و اَشکالِ متنوع تولید و به بازار عرضه می گردد که مشخصات و مزایای هر نوع از انواع کانال هوا توضیح داده می شود:

۱-کانال هوا ی فلزی از ورق گالوانیزه،آلومینیوم و استیل

۲- کانال هوا ی خرطومی( کانال فلکسیبل)

۳- کانال هوا ی اسپیرال

۴- کانال هوا ی از پیش عایق( پلی یورتان)

۵- کانال هوا ی پارچه ای

۶- کانال هوا ی پلاستیکی

کانال اسپیرال گرد کولر چیست؟

کانال گرد اسپیرال را لوله اسپیرال هوا هم شناخته میشود این نوع کانال از جمله کانال های پر طرفدار در صنایع گوناگون است.این کانال ها وظیفه دارند تا جریان هوای تهویه شده را از سیستم تهویه مطبوع مورد نظر که عمدتا کولر آبی و یا فن کوئل است، به بخش های مختلف ساختمان ها منتقل کند.عمدتا این کانال ها در مقایسه با سایر کانال های کولر موجود در بازار، اتلاف انرژی کمتری دارند.

از طرفی کانال اسپیرال بیضی و یا گرد در مقایسه با کانال های چهارگوش از استحکام و دوام بیشتری برخوردار است. به همین دلیل عمدتا از این کانال ها در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود.به طور کلی از کانال های اسپیرال به سبب ویژگی ها و قابلیت هایی که دارند می توان در تمام صنایع به ویژه صنایع ساختمان سازی استفاده کرد.در تصویر زیر لوله اسپیرال عایق شده را میبینید که هنگام ساخت عایق کاری این لوله ها انجام میشود و سرعت نصب بشدت افزایش پیدا میکند.

کانال هوای فلزی

کانال هوای فلزی بطور متداول از ورق گالوانیزه به دو صورت کانال هوا ی چهارگوش و کانال هوا ی گِرد با درزِ طولی ساخته می شود.لازم به توضیح است بنا به لزوم و شرایطِ آب و هواییِ متفاوت و همچنین کاربری های اختصاصی از قبیل اتاق های تمیز( کلینروم ها)، کانال هوا ی فلزی را از ورق آلومینیوم و استیل نیز می سازند.بطور سنتی در ایران برای انتقال هوا از کانال هوا ی چهارگوش استفاده می گردد، اما در سالهای اخیر با ورود دستگاههای ساخت انواع کانال هوا ،این امکان ایجاد شده هم سیستم هوارسانی با استاندارد بهتری ساخته شود و هم کیفیتِ ساخت انواع کانال هوا بالاتر برود.

بطور کلی می توان گفت کیفیت هوارسانی در کانال هوا با مقطع گرد بسیار بهتر از کانال هوا با مقطع چهارگوش می باشد، اما با توجه به محدودیتهای طراحی و یا محدودیتهای محیطی هنوز بعضی کارفرمایان به کانال هوا ی چهارگوشِ سنتی متمایل هستند.در کاربردِ کانال هوا ی چهار گوش نیز اولویت با مقطع مربع میباشد تا مقطعِ مستطیل، که بطور عادت و همچنین به خاطر محدودیت فضا ، کاربردِ کانال هوا با مقطع مستطیل متداولتر است.

کانال هوا ی چهارگوش دارای قطعاتِ جانبی از قبیل زانویی،سه راهی، چهارراه،تبدیل و راسته می باشد که این قطعات توسط اتصالاتی از قبیلِ رابطِ کشویی و فلنچ به هم متصل شده و سیستم کانال هوا را بصورتِ یک شبکه ی واحد به کاربری می رسانند.برای دهانه ی انشعاب کانال هوا با مقطع چهارگوش از دریچه هوای چهارگوش برای هوارسانی استفاده می شود. کانال هوا ی گرد نیز، که بصورت درز طولی ساخته می شود، در قطرهای مختلف از ورق گالوانیزه ،الومینیوم و استیل تولید میگردد. همانطور که اشاره گردید میزانِ راندمان در کانال هوا با مقطع گرد بسیار بالاتر از کانال هوا با مقطع چهارگوش می باشد.

ضخامتِ ورقِ کانال هوا ی گرد بنا به سایز و قطر کانال،مطابق جدولِ مشخصاتِ ورق تعیین می گردد. کانال هوا ی گرد نیزدارای قطعاتِ متعددی از قبیلِ زانو،سه راهی،چهارراهی و تبدیل و… می باشد که این قطعات به سه روشِ “فیتینگی”،” فلنچی” و”یک لب دولب” به هم متصل می شوند و شبکه هوارسانی را کامل می کنند. نوعِ دریچه هوایی که برای دهانه اشعاب کانال هوا ی گرد استفاده می شود دریچه گرد می باشد.

کانال هوا ی خرطومی(فلکسیبل)

کانال هوا ی فلکسیبل از جمله انواع کانالهای هوای جدید می باشد که در سالهای اخیردر سیستم های هوارسانی به کار برده می شود. کانال هوا ی فلکسیبل با مقطع گرد و با انواعِ مَتریال و بصورت خرطومی تولید و عرضه می شود. حالتِ خرطومی و انعطافی که کانال هوا ی فلکسیبل دارد به این نوع کانال هوا این امکان را می دهد که در فضاهایی که امکانِ استفاده از کانال هوا ی معمولی نیست به وفور استفاده گردد. مزایای متعددِ کانال هوا ی فلکسیبل از جمله امکانِ نصب آسان و قیمت مناسبِ این نوع کانال هوا، باعث شده تمایلِ کارفرمایان و مهندسین ناظر به استفاده از این نوع کانال هوا بطورِ روزافزونی افزایش یابد.

به علت انعطافِ کانال هوا ی فلکسیبل و امکانِ شکل گیریِ این نوع کانال هوا، قطعاتِ جانبی نیز به کمترین میزان لازم میگردد. کانال هوا ی فلکسیبل بوسیله رابطی که به دهانه ی باکس هوای دستگاه متصل می شود شروع به هوارسانی نموده و بوسیله بست هوابندی نیز هوابند شده و در مسیرِ هوارسانی نیز با رابطِ فلکسیبل به هم متصل شده و شبکه ی هوارسانی تکمیل می گردد.

انواع کانال هوا ی فلکسیبل عبارتست از:

 • کانال هوا ی فلکسیبل با فویل آلومینیومی
 • کانال هوا ی فلکسیبل با عایق الاستومری
 • کانال هوا ی فلکسیبل با عایق پلی استر
 • کانال هوا ی فلکسیبل با عایق پلی اتیلن
 • کانال هوا ی فلکسیبل ifd
 •  کانال هوا ی فلکسیبل کومبی با روکش pvc مشکی
 • کانال هوا ی فلکسیبل برزنتی
 • کانال هوا ی فلکسیبل pvcشفاف
 • کانال هوا ی فلکسیبل معدنی
 • کانال هوا ی فلکسیبل برزنتی نسوز
 • کانال هوا ی فلکسیبل ضد سایش

کانال هوای اسپیرال

کانال هوا ی اسپیرال نیز از جمله کانالهای هوا با ماهیتِ فلزی با ساختارِ مارپیچی می باشد که عمدتاً از ورق گالوانیزه و گاهاً نیز با ورق آلومینیومی و استیل ساخته می شود . از جمله خصوصیات و مزایای مهمِ کانال هوا ی اسپیرال روشِ تولیدِ این نوع کانال هوا می باشد که تماماً بوسیله ماشینِ اسپیرال ساز و در زمانِ بسیار کوتاه تولید می شود که این خصوصیتِ بارز، باعث شده در پروژه های بزرگ زملنِ اجرای تاسیساتِ کانال هوا به شدت کاهش یابد.

ظاهر و ساختارِ دکوراتیوِ کانال هوا ی اسپیرال نیز دلیلِ عمده ای برای استفاده از این نوع کانال هوا در پروژه هایی که کانال هوا بصورت اکسپوز(نما (اجرا میگردد شده است. کانال هوای اسپیرال نیز دارای قطعاتی از قبیل زانو،سه راه،چهارراه،تبدیل و… می باشد که این قطعات بصورتِ فیتینگی و فلنچی به هم متصل می شوند. با توجه به اینکه در پروژه هایی با کاربریِ فانتزی از فبیلِ کافی شاپ ها،فست فودها و رستورانها از کانال هوا ی اسپیرال بصورتِ نما نیز استفاده می گردد، لذا استفاده از آیتم رنگ بر سطح کانال هوا ی اسپیرال به ایجادِ نمای دلپذیر در محیط کمک شایانی می نماید.

انواع کانال کولر تهویه هوا

به طور کلی بر اساس جنس ورق، نوع ساخت گرد و … و همچنین خانگی و صنعتی کانال های کولر دارای انواع گوناگونی هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کانال pvc هوا

از جمله انواع کانال کولر می توان به کانال های pvc اشاره کرد.این نوع از کانال های کولر به نحوی طراحی و تولید شده اند که در برابر رطوبت و خوردگی از خود مقاومت نشان دهند.از طرفی به علت مقاومت بسیار زیاد کانال پلیمری از این کانال ها در محیط هایی که احتمال ضربه و برخورد زیاد است نیز استفاده می شود.عمدتا کانال های فلکسیبل pvc دارای روکش پلی یورتان بوده و بدنه اصلی آن ها از جنس گالوانیزه طراحی و تولید می شود.

کانال پارچه ای هوا

از دیگر انواع کانال کولر می توان به کانال کولر پارچه ای اشاره کرد. این کانال ها در طرح ها و اندازه های گوناگونی تولید می شوند.عموما پارچه روی سطح این دسته از کانال های کولر، برزنتی بوده و از همین رو این کانال ها مقاومت بسیار زیادی در برابر رطوبت و پوسیدگی از خود نشان می دهند.به طور کلی این دسته از کانال ها قادر هستند در طرح و شکل های گوناگونی طراحی و تولید شوند. عموما این کانال ها با سطح مقطع هایی نظیر چهارگوش، دایره ای، بیضی و نیم دایره می توانند تولید شوند.به طور کلی کانال های پارچه ای سرعت نصب بسیار بالاتری نسبت به سایر کانال های کولر دارند. به گونه ای که سرعت نصب این کانال ها تا ۸۰ درصد بیشتر از سایر کانال های موجود در بازار است.

کانال گالوانیزه کولر و هوا

از جمله پرکاربردترین نوع کانال کولر می توان به کانال گالوانیزه کولر اشاره کرد.به طور کلی این کانال ها از ورق هایی با ضخامت های گوناگونی تولید می شوند. ورق گالوانیزه به کار رفته در این کانال ها سبب شده تا مقاومت آن ها به طور قابل توجهی در برابر رطوبت و خوردگی افزایش پیدا کند.به طور کلی در این ورق ها با استفاده از روش گرم، روکشی از فلز روی قرار می گیرد و همین امر موجب شده است تا مقاومت این ورق ها در برابر رطوبت به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند‌.

کانال کولر چهارگوش و گرد

کانال کولر چهارگوش تهیوه هوا و کولر به طور کلی کانال کولر بر اساس شکل ظاهری نیز دارای دسته بندی های مختلفی است. از جمله پرطرفدارترین این دسته بندی ها می توان به کانال چهارگوش و گرد اشاره کرد.این کانال ها دارای ویژگی های گوناگونی هستند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:یکی از انواع پر کاربرد کانال کولر، کانال چهارگوش است.‌

همانطور که از نام این دسته از کانال ها مشخص است، عموما این کانال ها دارای ظاهری چهارگوش بوده و بر اساس میزان CFM مورد نیاز به شکل های مربع و یا مستطیل تولید می شوند.به طور کلی کانال چهار گوش در مقایسه با کانال کولر لوله ای یا گرد انعطاف پذیری بیشتری دارد.به همین دلیل عموما از این کانال ها در محیط هایی با عرض بسیار کم بیشتر استفاده می شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا