آموزش زبان

اهمیت یادگیری گرامر در زبان انگلیسی

مقدمه

آیا گرامر مهم است؟ این یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که زبان آموزان انگلیسی از معلم‌ها می‌پرسند. چرا باید گرامر یاد بگیریم؟ ضرورت یادگیری گرامر چیست؟ صحبت‌های زیادی در رابطه با اهمیت یادگیری گرامر زبان انگلیسی وجود دارد. کسانی هستند که با یادگیری گرامر مخالف هستند و معتقدند که یادگیری گرامر باعث تلف کردن وقت می‌شود. در مقابل، کسانی هستند که باور دارند باید گرامر را قبل از سایر بخش های زبان انگلیسی یاد گرفت.

برای یافتن پاسخ مناسب و درخور برای این سوال، می‌توانیم یک سازه چوبی را در نظر بگیریم که بدون پیچ یا چسب به هم متصل شده‌اند. حال به این فکر کنید که اجزای این سازه چگونه می‌توانند کنار هم قرار بگیرند. این امر قطعا اتفاق نمی‌افتد و کل سازه از هم می‌پاشد. این به این معنی است که اگر بخواهید بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی از گرامر به زبان انگلیسی صحبت کنید، تمام جملاتی که استفاده می‌کنید فقط تعدادی از کلمات خواهد بود! گرامر زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین، پیچیده‌ترین و سخت ترین عوامل در یادگیری زبان انگلیسی می‌باشد. در این مقاله، سعی داریم که اهمیت گرامر در زبان انگلیسی و راه‌های موثر در یادگیری صحیح و کاربردی گرامر را با شما به اشتراک بگذاریم.

توضیحات

گرامر زبان انگلیسی تا چه حد می‌تواند در زندگی ما تاثیر داشته باشد؟

یکی از دلایلی که یک زبان‌آموز به صورت روان و با اعتماد به نفس بالا می‌تواند به زبان انگلیسی صحبت کند، دانستن گرامر صحیح است. گرامر صحیح به شما کمک می‌کند از اشتباهات رایج که باعث کج فهمی‌ مخاطبانتان می‌شود، جلوگیری کنید.

شرایط بسیاری وجود دارد که استفاده از گرامر صحیح زبان انگلیسی در آن‌ها بسیار مهم است. اگر قرار است که یک مصاحبه کاری در یک کشور انگلیسی زبان داشته باشید، سبک مکالمه و کیفیت نوشتار شما به زبان انگلیسی شاید اولین اولویت برای کارفرما باشد.

شاید بدون استفاده از گرامر صحیح هم بتوانید با یک فرد انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنید. ولی نگرش آن افراد به شما مانند یک فرد بی‌سواد خواهد بود که انگلیسی را به صورت غیر آکادمیک صحبت می‌کند. این امرزمانی که بخواهید در یک دانشگاه انگلیسی زبان تحصیل کنید نیز بسیار موثر خواهد بود. اکثر دانشگاه‌های خارج از ایران تمایل دارند که زبان انگلیسی آکادمیک شما را ارزیابی کنند. گرامر در این امر نیز بسیار مثمر ثمر واقع می‌شود.

تاثیرات دانستن و استفاده از گرامر صحیح در زندگی اجتماعی نیز قابل توجه است. کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند، تمایل زیادی برای صحبت با کسی که از ساختارهای ضعیف انگلیسی استفاده می‌کند، ندارند. تصور کنید که در یک کشور انگلیسی زبان می‌خواهید در یک رستوران غذا سفارش دهید. اگر نتوانید گرامر صحیح به کار ببرید، کارتان کمی دشوار خواهد شد. پس باید ساختار کلمات و جملات در انگلیسی را به درستی انجام دهید تا از اتفاقات احتمالی پیشگیری کنید.

با در نظر گرفتن تمامی مطالب، می‌توان گفت شاید بعضی اوقات با استفاده نکردن از گرامر بتوانید راحت‌تر صحبت کنید. مثلا وقتی که یک مکالمه دوستانه و غیررسمی با یکی از دوستانتان دارید، می‌توانید از زبان عامیانه و ساده استفاده کنید. برای اینکه بتوانید ساختارهای صحیح را در جاهای مناسب به کار ببرید، پیشنهاد می‌شود در بسترهای آنلاین با افراد انگلیسی زبان و دیگر زبان آموزان انگلیسی صحبت کنید و بدون استرس، زبان انگلیسی خود را بهبود بخشید.

برای یادگیری بهتر گرامر در زبان انگلیسی چه کاری باید انجام دهیم؟

اهمیت گرامر برای افراد نسبت به نیازشان به زبان انگلیسی متفاوت است. در نظر بگیرید که به مدت چند روز قرار است که به یک کشور خارجی سفر کنید. در این صورت شاید نیاز آنچنانی به گرامر نداشته باشید. در مقابل, فردی را داریم که به مدت چندین سال می‌خواهد در یک کشور دیگر مشغول تحصیل و کسب علم باشد. عملا نیاز افراد، در شرایط مختلف، متفاوت است.

سعی کنید از کلاس‌های آموزشی بهره ببرید و در کنار این امر، با جمع‌آوری منابع باکیفیت یادگیری‌تان را تداوم بخشید.

کتب زیادی در سایت‌های مختلف برای تقویت گرامر معرفی شده است که برای مثال می‌توانیم به یکی از آن‌ها تحت عنوان “Collins Easy Learning Grammar and Punctuation” اشاره کنیم. یکی از نکات مثبت این کتاب آن است که مطالب سازماندهی شده‌ای را در گرفته است. یعنی به راحتی می‌توانید موضوعی که می‌خواهید را انتخاب و آن را مطالعه نمایید.

به یاد داشته باشید که هر نوع گرامری را که می‌خوانید، نکاتی را برای خودتان یادداشت کنید. زمانی که می‌خواهید همان گرامر را مرور کنید از نکاتی که نوشتید استفاده کنید. هر هفته یک مبحث جدید از گرامر را بخوانید و خودتان را به چالش بکشید. سعی کنید از آن گرامر در زندگی روزمره‌تان استفاده کنید. با این کار خودتان می‌توانید پیشرفتتان را بررسی کنید.

اگر نکات گرامری عجیب و سختی را در فیلم‌های انگلیسی زبان یا رسانه‌ها شنیدید، آن‌ها را یادداشت کنید و سعی کنید که آن نکات را یاد بگیرید. همچنین اگر دوستان انگلیسی زبانی دارید, از آن‌ها بخواهید که در امر یادگیری گرامر کمک حالتان باشند. شاید اکثر اوقات مخاطبانتان بخاطر اینکه شما را آزرده خاطر نکنند، اشتباهات شما را تصحیح نمی‌کنند. ولی شما باید از آن‌ها بخواهید تا حد امکان اشتباهات گرامری شما را تصحیح کنند. اگر آن‌ها به صورت دوستانه و محترمانه ایرادات شما را تصحیح کنند، امر یادگیری گرامر برای شما نیز بسیار راحت و ساده خواهد بود.

برای یادگیری گرامر، روزانه تمرین کنید

اگر می‌خواهید زبان انگلیسی را به صورت صحیح و درست یاد بگیرید، باید قواعد آن را بدانید. گاها شدت حساسیت بعضی از زبان‌آموزان روی قواعد به حدی بالا می‌رود که اعتماد به نفس برای ایجاد مکالمه را ندارند. یعنی به حدی روی گرامر تمرکز می‌کنند که سلیس بودن جملاتشان کم رنگ می‌شود. پس سعی کنید که بین سلیس صحبت کردنتان و استفاده از ساختار تعادلی ایجاد نمایید.

مسیری که هر روز از خانه تا محل کار سپری می‌کنید را در نظر بگیرید. راه را آنقدر خوب می‌شناسید که از علائم راهنمایی استفاده نمی‌کنید. این یک امر طبیعی است چرا که آن مسیر در ذهن شما حک شده‌است و امکان ندارد که آن مسیر را فراموش کنید. یادگیری مستمر و روزانه گرامر زبان انگلیسی نیز به همین روال است و در طولانی مدت باعث می‌شود که ساختار مورد نیاز را بدون نیاز به چک کردن کتب گرامر استفاده کنید.

انگلیسی زبانان، شاید به سختی عناوین گرامری را در ذهن خود داشته‌ باشند و وقتی از آن‌ها سوالی درباره یک گرامر بپرسید این‌گونه جواب دهند: “عنوان و دلیل استفاده از این گرامر را نمی‌توانم توضیح دهم ولی می‌توانم بگویم که این گرامر صحیح است یا غلط!”. اول از هر چیزی باید گرامر را یاد بگیرید و تمرین روزانه مرتبط با آن گرامر را انجام دهید.

منابع معتبر برای تقویت گرامر در زبان انگلیسی:

کتاب Cambridge Grammar and Vocabulary for IEL

 کتابFundamentals Of English Grammar

 مجموعهOxford English Grammar Course

مجموعه Grammar in use

لیست تمام زمان‌های زبان انگلیسی

 

حال ساده (simple past)

گذشته ساده (Past simple)

آینده ساده (Future simple)

حال استمراری (Present continuous)

گذشته استمراری (Past continuous)

آینده استمراری (Future continuous)

حال کامل (Present perfect)

گذشته کامل (Past perfect)

آینده کامل (Future perfect)

حال کامل استمراری (Present perfect continuous)

گذشته کامل استمراری (Past perfect continuous)

آینده کامل استمراری (Future perfect continuous)

آینده در گذشته (Future in the past)

آینده ساده در گذشته (Future simple in the past)

آینده استمراری در گذشته (Future continuous in the past)

آینده کامل در گذشته (Future perfect in the past)

آینده کامل استمراری در گذشته (Future perfect continuous in the past)

/5
1 رای, 5 میانگین
15

دانلود فایل

دانلود فایلچرا باید گرامر یاد بگیریم یا اهمیت یادگیری گرامر زبان انگلیسی در چیست؟ گرامر، قوانین و دستورالعمل‌هایی است که برای استفاده از هر زبانی به آن‌ها نیاز داریم. زبان انگلیسی هم از این قائده مستثنا نیست. در این مطلب به اهمیت گرامر زبان انگلیسی در یادگیری زبان پرداخته و بهترین راه‌های یادگیری گرامر را به شما معرفی می‌کنیم.

 • بخش اول: اهمیت گرامر در زبان انگلیسی
 • بخش دوم: بهترین راه برای یادگیری گرامر کدام است؟
 • بخش سوم: اهمیت گرامر در آموزش زبان انگلیسی
 • بخش چهارم: چه منابعی برای یادگیری گرامر وجود دارد؟

بخش اول: اهمیت گرامر در زبان انگلیسی

همۀ ما در دبیرستان یا کلاس‌های آموزش زبان با قسمت‌های درسی مربوط به گرامر درگیر بودیم. زمان زیادی را صرف پیداکردن جای درست مفعول و یا پیداکردن فعل درست کردیم. اما آیا این قضیه به پیشرفت زبان ما کمکی کرده؟ به طور کلی نمی‌توان منکر نقش گرامر در یادگیری زبان انگلیسی شد. چرا؟ پاسخ ساده است.

1- ارتباط درست و مؤثر

ما زبان را برای برقراری ارتباط با مخاطب یاد می‌گیریم. بنابراین رساندن مفهوم پیام، بدون اشتباه برای ما مهم است. چه بخواهیم یک مقاله بنویسیم یا یک قرارداد ببندیم یا در مورد فعالیتی که می‌کنیم به مشتری‌ها توضیحات درست و کافی بدهیم با مخاطبی سر و کار داریم. بنابراین باید از رساندن مفهوم درست مطمئن باشیم. این طور نیست؟

2- معیاری برای سنجش مهارت

از طرفی در مکالمه و یا مکاتبه با محیط‌های آکادمیک، دنیای تجارت و یا حتی مصاحبه‌های شغلی کافیست چند خطای گرامری داشته باشید تا کیفیت کل کار شما مورد قضاوت قرار گیرد و توانمندی شما در آن زمینه هم زیر سوال برود. شما با اشتباهات مداوم در حرف زدنتان نه‌تنها یک تصویر ضعیف از کارتان را به نمایش می‌گذارید، بلکه نمی‌توانید به مصاحبه‌کنندگان و یا مشتری‌ها این اطمینان را بدهید که در آینده می‌توانند بدون دردسر با شما ارتباط برقرار کنند.

بنابراین گرامر مهم است. گرامر مانند داشتن دانش بنّایی برای ساخت خانه است. هرچقدر هم که مصالح داشته باشید بدون داشتن دانشی در این حوزه نمی‌توانید ساختمان را بسازید. هرچقدر بنّای ماهرتری باشید ساختمان زیباتر و امن‌تری خواهید ساخت. این طور نیست؟

پس سوال بهتر و درست‌تر این است که: بهترین راه برای یادگیری گرامر کدام است؟ آیا باید به‌صورت مستقیم زمان بگذاریم و گرامر را مطالعه کنیم؟

بخش دوم: بهترین راه برای یادگیری گرامر کدام است؟

اگر مبتدی هستید

اگر شما مبتدی هستید و تازه یادگیری انگلیسی را شروع کرده‌اید باید یک سری قانون کلی را یاد بگیرید. ساختار جمله‌های ساده، اینکه فعل‌ها در زمانهای مختلف به چه شکلی هستند و مطالبی از این دست. قوانین اولیه مهم هستند و بهترین راه برای یادگیری آن‌ها، یادگیری مستقیم از روی منابعی مانند کتاب و سایت‌ها است.

اگر در سطح متوسط یا پیشرفته هستید

اگر مبتدی نیستید، داستان کاملاً برای شما فرق می‌کند. اگر در سطح متوسط و یا پیشرفته هستید بهتر است که از ویدئوها و فایل‌های صوتی استفاده کنید که در آن‌ها مردم عادی ( کسانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی است ) صحبت می‌‌کنند. به این شکل شما با گرامر زبان احاطه می‌شوید و مغز شما به مرور زمان به زبان جدید عادت کرده و شروع به استخراج قوانین و گرامر زبان جدید می‌کند.

این فرایند درست مانند یادگیری زبان مادری توسط کودک شکل می‌گیرد. کودک صرفاً با گوش‌کردن به مکالمۀ اطرافیانش زبان را یاد می‌گیرد. البته که مزیت مسلّم ما نسبت به یک کودک خردسال دانشی است که دربارۀ اجزای زبان داریم.

بنابراین برای ما زمان کمتری برای آزمون و خطا و یادگیری لازم است. اما تمام این شرایط تنها با فرض این است که ما با زبان احاطه شده باشیم. برای کسانی که در کشور غیر انگلیسی-زبان اقدام به یادگیری می‌کنند تنها می‌توان توصیه کرد که برای نزدیک شدن شرایط، از فیلم‌ها، سریال‌ها، ویدئو‌های یوتیوب و یا پادکست‌ها و فایل‌های صوتی استفاده کنند.

ویدئویی در یوتیوب یا یک سریال تفاوتی ندارد. محتوایی که به آن علاقه دارید و تا حدودی متوجه معنی آن می‌شوید را پیدا کنید. می‌توانید زیرنویس انگلیسی را هم روی آن استفاده کنید. جمله‌ها را آنالیز کنید و سعی کنید جمله‌های مشابه بسازید.

هر زمان که به مشکلی خوردید یا خواستید قانون گرامر در مورد مسئله‌ای را بدانید به منابع و کتاب‌های گرامری مراجعه کنید. این کار منافاتی با روش یادگیری شما ندارد و اتفاقاً بهتر است.

اگر عجله دارید

اگر در مدت زمان فشرده باید روی گرامر تسلط پیدا کنید، یادگیری به وسیلۀ کشف الگوها نمی‌تواند خیلی مؤثر واقع شود. اگر عجله دارید و می‌خواهید هر چه سریع‌تر برای آزمون‌ها آماده شوید، بهتر است روی منابع یادگیری مستقیم گرامر تمرکز کنید. فراموش نکنید که اهمیت گرامر زبان انگلیسی برای شما دوچندان است زیرا به‌صورت مستقیم روی نمرۀ آزمون شما تأثیر می‌گذارد.

بیشتر این آزمون‌ها دارای قسمت‌هایی برای سنجش لیسنینگ و اسپیکینگ هستند که ویدئوها و فایل‌های صوتی می‌توانند به افزایش آن مهارت‌ها نیز کمک کنند. اما برای یادگیری گرامر در زمانی کوتاه نمی‌توان تنها روی استفاده از این روش حساب باز کرد. زمان طولانی‌تری لازم است تا با استفاده از این روش گرامر را یاد بگیرید، اما در عوض سرگرم‌کننده‌تر است و بیشتر در ذهن می‌ماند.

بزرگ‌ترین اشتباهی که می‌کنید

اینکه حتی یک کلمه انگلیسی صحبت نکنید تا تمام قوانین گرامر را کاملاً یاد بگیرید، قطعاً بدترین و اشتباه‌ترین تصمیم شما در این حوزه خواهد بود. شما باید به سرعت صحبت‌کردن را شروع کنید. به محض این که کمی از کلمات و اولین قوانین را یاد گرفتید. هیچ بهانه‌ای هم در این مسئله قابل قبول نیست. نگران اشتباهاتی که می‌کنید نباشید.

شما در حال یادگیری یک چیز تازه هستید. مسلّم است که اشتباه می‌کنید. حرف‌زدن باعث به وجود آمدن اعتمادبه‌نفس در شما شده و گرامر در طول زمان کم‌کم به صحبت‌های شما اضافه خواهد شد.

به این فکر کنید که قرار است یک بازی جدید را یاد بگیرید. مسلماً اول باید یک سری از قوانین اولیه دربارۀ این بازی را بفهمید تا بتوانید بازی را شروع کنید. اما بقیۀ قوانین چه می‌شوند؟ البته که باید در حین بازی متوجه این قوانین شده و آن‌ها را یاد بگیرید. این سریع‌ترین روش یادگیری یک بازی جدید نیست؟ آیا حفظ‌کردن قوانین قبل از شروع بازی کاری سخت و بی‌فایده نیست؟ پس صحبت کنید.

بخش سوم: اهمیت گرامر در آموزش زبان انگلیسی

چرا گرامر برای یادگیری زبان انگلیسی اهمیت دارد؟ میزان اهمیت گرامر در آموزش زبان انگلیسی به چه اندازه است؟ موضوع مورد بحثی که بین آموزشگاه‌های مختلف همواره در جریان است، درجۀ اهمیت آموزش گرامر و میزان پرداختن به آن در کلاس‌ها است.

با این حال، تجزیه و تحلیل این بحث مداوم، ضرورت آموزش گرامر و اهمیت آن در یادگیری و تقویت زبان را به منصۀ ظهور رسانده است. آموزش گرامر، تأثیر مثبت و واقعی بر روی هر چهار مهارت یادگیری زبان دارد و به‌هیچ‌وجه نمی‌توان منکر تاثیر گرامر در یادگیری زبان شد. اگرچه مزایای گرامر در یادگیری و بهبود مهارت‌های رایتینگ بهترین و بیشترین نمود را دارد، اما تأثیر مثبت آن در ریدینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ نیز قابل‌توجه است.

مهارت‌های ارتباطی پیشرفته درجۀ بالایی از صلاحیت دستوری را می‌طلبد. مهارت ارتباطی شامل دانش گرامری، استفادۀ درست از آن گرامر و استفاده از واژگان مناسب زبان برای انتقال معانی به روشی قابل‌قبول از نظر اجتماعی است. همین مسئله پای گرامر را به آموزشگاه‌های زبان باز کرده است. اگر کسی امیدوار است زبان انگلیسی را به‌طور دقیق و روان یاد بگیرد و از آن استفاده کند، یادگیری گرامر امری ضروری است.

همچنین بسیاری از کسانی که در کلاس‌های آموزش زبان ثبت‌نام می‌کنند قصد شرکت در آزمون‌هایی مثل آیلتس و تافل را دارند. بنابراین در این کلاس‌ها باید به بهترین نحو ممکن گرامر تدریس شود.

بخش چهارم: چه منابعی برای یادگیری گرامر وجود دارد؟

حالا که به اهمیت یادگیری گرامر زبان انگلیسی پی بردیم بیاید به بعضی از منابعی که می‌توان در این راه از آن‌ها استفاده کرد نیز اشاره کنیم. برای یادگیری گرامر شما می‌توانید از منابع متنوعی استفاده کنید. به این صورت فرایند یادگیری کمتر خسته‌کننده می‌شود و می‌توانید با سرعت بیشتری پیشرفت کنید.

یکی از منابعی که بسیار مورد اقبال زبان‌آموزان قرار می‌گیرد، کتاب است. کتاب‌های معروف آموزش گرامر به دلیل در بر داشتن اطلاعات منسجم، تمرین‌ها و ارائۀ برنامۀ منظم برای یادگیری درست و اصولی می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌ها باشند.

همچنین سایت‌های زیادی هستند که با عنوان‌بندی و سطح‌بندی مناسب، قوائد گرامری و تمرینات مرتبط با آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند. شما می‌توانید از این سایت‌ها هم به‌عنوان یک منبع اصلی استفاده کنید.

در کنار این منابع اصلی می‌توانید از منابع کمکی مانند نرم‌افزارهای آموزش گرامر نیز استفاده کنید. می‌توانید اطلاعات تکمیلی دربارۀ تمام منابعی که گفته شد و معرفی بهترین‌ها در هر کدام از این حوزه‌ها را در مطلب زیر بخوانید.

چطور گرامر زبان انگلیسی از پایه تا پیشرفته را یاد بگیریم؟

همچنین استفاده از پادکست‌، فیلم، سریال و ویدئوهای انگلیسی در یوتیوب علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، می‌تواند همزمان چندین مهارت زبان مانند لیسنینگ و اسپیکینگ را هم تقویت کرده و حتی دایرۀ واژگان شما را هم گسترش دهد.

پس حتی اگر نمی‌خواهید از روش یادگیری طبیعی گرامر و کشف الگوهای گرامری با استفاده از گوش‌کردن به مکالمه‌ها استفاده کنید، این منابع را به‌عنوان منابع کمکی برای سرگرم‌کننده‌کردن فرایند یادگیری به برنامۀ خود اضافه کنید.

مطالب مرتبط

برای پیداکردن بهترین کتاب‌ها، سایت‌ها و نرم‌افزار‌های آموزش گرامر می‌توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

چطور گرامر زبان انگلیسی از پایه تا پیشرفته را یاد بگیریم؟

اگر می‌خواهید از فیلم‌ها و سریال‌ها برای تقویت زبان خود استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنم مطلب زیر را مطالعه کنید:

تقویت زبان انگلیسی با فیلم – روش‌هایی که کسی به شما نمی‌گوید

همچنین برای پیدا‌کردن بهترین پادکست‌ها برای تقویت زبان نیز می‌توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

بهترین پادکست ها برای تقویت لیسنینگ

سعی کردیم در این مقاله به اهمیت یادگیری گرامر زبان انگلیسی و راه‌ها و منابع مناسب برای افراد با نیاز‌های متفاوت بپردازیم.
به نظر شما باید تا چه اندازه به گرامر اهمیت داد؟
آیا تجربه‌ای درباره مشکلات پرداختن یا نپرداختن به گرامر دارید؟
اگر راه‌ها و یا منابع دیگری برای یادگیری گرامر توصیه می‌کنید، لطفاً در قسمت کامنت‌ها این تجربیات را با ما به اشتراک بگذارید. 🙂بعد از کامل‌شدن یک ساختمان، پی و ستون‌هایش دیگر دیده نمی‌شوند، ولی واقعیت این است که همین‌ها ساختمان را سرپا نگه می‌دارند. گرامر زبان انگلیسی هم دقیقا چنین نقشی دارد و بی‌دلیل نیست که زبان‌آموزان دنبال کتاب برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی می‌گردند. در این مقاله، درباره اهمیت یادگیری گرامر و نحوه‌ی یادگیری گرامر توضیح می‌دهیم و چند نمونه از بهترین کتاب‌‌های گرامر را بهتان معرفی می‌کنیم. تا آخر این مقاله همراهمان باشید.

چرا یادگیری گرامر مهم است؟

۱. اگر گرامر ندانیم، نمی‌توانیم منظورمان را خوب به مخاطب منتقل کنیم

فرض کنید بدون اینکه کاملا شنا بلد باشید، شما را داخل استخری بیندازند. در این حالت، بسیار سختی می‌کشید تا خودتان را به کناره‌های استخر برسانید. خوشبختانه کمی شنا بلد هستید و غرق نمی‌شوید، ولی متأسفانه از شناکردن لذت هم نمی‌برید و همه‌ تلاشتان صرف این می‌شود که خودتان را به نقطه‌ای امن برسانید.

مکالمه انگلیسی بدون تسلط به گرامر هم دقیقا همین‌طور است. باید با هزار زور و زحمت فقط منظورتان را به مخاطب برسانید و منتظر واکنشش باشید. این‌طوری در خیلی از موارد به بن‌بست می‌خورید، کارتان درنهایت به‌زور راه می‌افتد و دیر یا زود به فکر تهیه بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی می‌افتید.

۲. هرچه گرامرتان قوی‌تر باشد، بیشتر مثل انگلیسی‌زبانان بومی به نظر می‌رسید

هرچه با قواعد زبان انگلیسی بیشتر آشنا باشید، با بومی‌ها احساس نزدیکی بیشتری خواهید کرد و به‌علاوه می‌توانید متن‌های انگلیسی دقیق‌تر و بدون اشکالی بنویسید.

این‌‌طوری بدون دردسر و بدون هیچ مکثی در هر محیطی حرف می‌زنید یا هر متنی را که دلتان بخواهد و نیاز باشد می‌نویسید. استفاده از بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی می‌تواند برای رسیدن به این هدف‌ها به کمکتان بیاید.

۳. برای ورود به محیط‌های کاری و علمی انگلیسی‌زبان باید به گرامر مسلط باشید

در موقعیت‌هایی مثل سفر، خرید و مهمانی، شاید ایرادهای گرامری‌تان خیلی به چشم نیایند یا جدی گرفته نشوند و بالاخره جوری منظورتان را به بقیه می‌رسانید.

در دانشگاه یا محیط کار وضعیت چنین نیست. شما وارد محیطی رسمی می‌شوید و قرار نیست دست‌وپاشکسته و اشتباه صحبت کنید. شما باید گرامر زبان انگلیسی را خوانده باشید و به نکته‌هایش تا حد زیادی مسلط باشید. در ضمن قبل از ورود به دانشگاه‌های خارجی، به مدرک زبان معتبر نیاز دارید و برای گرفتن مدرک هم باید مهارت‌های چهارگانه زبان (که گرامر هم جزوشان است) حسابی تقویت کنید.

برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

۱. از منابع متنوع استفاده کنید

انتخاب بهترین کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی کار راحتی نیست. بهتان توصیه می‌کنیم به‌جای تمرکز روی یک منبع خاص از ۲ یا ۳ منبع متفاوت هم‌زمان استفاده کنید. مثلا بعد از مطالعه یک نکته، می‌توانید تمرین‌ها و تست‌های مربوط به آن را در کتاب‌های دیگر حل کنید. البته درنهایت همه‌چیز بستگی به هدف و شرایط خودتان دارد.

۲. تا می‌توانید به پادکست، اخبار انگلیسی و داستان‌های صوتی گوش کنید

این‌طوری هم مهارت شنیداری شما تقویت می‌شود و هم نکته‌های گرامری را با شنیدن عمیق‌تر یاد می‌گیرید و بهتر برایتان جا می‌افتند.

۳. از امکانات اپلیکیشن‌هایی مثل زبانشناس استفاده کنید

فایل‌های صوتی متنوعی با موضوعات مختلف در اپلیکیشن زبانشناس وجود دارند. همچنین در این برنامه به کتاب‌های گرامری معتبری هم دسترسی دارید. موضوع موردعلاقه‌تان را پیدا کنید و در اپلیکیشن زبانشناس دنبالش کنید. این‌طوری می‌توانید هم‌زمان با خواندن متن، آن را بشنوید. به‌کارگیری این روش در کنار مطالعه کتاب گرامر زبان انگلیسی باعث می‌شود در کوتاه‌ترین زمان بهترین نتیجه را بگیرید.

۴. نوشتن هرروزه را فراموش نکنید

هر روز یادداشت‌هایی به زبان انگلیسی بنویسید، از ثبت خاطره‌های روزانه گرفته تا اتفاق‌های ریز و درشت زندگی. این‌ کار باعث می‌شود نقطه‌ضعف‌هایتان را بشناسید و برای رفعشان تلاش کنید. در ضمن نوشتن مداوم باعث تقویت گرامر در کوتاه‌مدت خواهد شد.

نکاتی که باید قبل از انتخاب بهترین کتاب برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی بدانید

۱. سطح زبان انگلیسی‌تان را مشخص کنید

انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی برای خودش متر و معیاری دارد. کتاب‌های زیادی برای یادگیری گرامر وجود دارند، ولی همه‌شان مناسب شما نیستند. بنابراین قبل از انتخاب کتاب باید سطح زبان انگلیسی‌تان را مشخص کنید و با توجه به اینکه مبتدی، متوسط یا پیشرفته هستید، کتاب مناسب سطحتان را تهیه کنید.

۲. مشخص کنید کتاب چاپی را ترجیح می‌دهید یا کتاب الکترونیکی را

صد سال دیگر هم که بگذرد، بعضی‌ها خواندن نسخه‌های چاپی را ترجیح می‌دهند و اصلا نمی‌توانند با کتاب‌های الکترونیکی ارتباط برقرار کنند. از طرفی عده‌ای دیگر با توجه به شرایطشان ترجیح می‌دهند یک کتاب الکترونیکی روی تبلتشان داشته باشند و هر وقت دلشان خواست سراغ آن بروند، به‌خصوص که بعضی کتاب‌ها حسابی سنگین و جاگیر هستند و جابه‌جاکردنشان دشوار است!

۳. آخرین نسخه کتاب گرامری دلخواهتان را تهیه کنید

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی هر چند وقت یک‌ بار با تغییرات جدید دوباره چاپ می‌شوند. هر مرتبه ایرادهای چاپ‌های قبلی برطرف می‌‌شوند و مؤلفان هر بار نکته‌های جدیدی به مطالب کتاب‌ها اضافه می‌کنند. بهتر است هنگام خرید به این نکته توجه کنید. مثلا اگر کتابی نه بار تجدید چاپ شده است، به‌هیچ‌وجه سراغ خرید چاپ اول و دوم نروید و یکی از آخرین نسخه‌هایش را تهیه کنید.

۴. کتابی هماهنگ با سبک یادگیری و حال‌وهوای خودتان پیدا کنید

بعضی‌ها دلشان می‌خواهد گرامر زبان انگلیسی را به روش‌های غیرمستقیم و خلاقانه‌تری یاد بگیرند. عده‌ای هم همان روش‌های قدیمی را ترجیح می‌دهند و دوست دارند مستقیم مطالب گرامری را بخوانند و مرور کنند. خلاصه هرکس برای خودش روشی دارد. ترجیح شما چیست؟ بعد از ورق‌زدن کتاب‌های مختلف، روش مناسب خودتان را پیدا کنید و بر همان اساس بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی را بخرید.

چند نمونه از بهترین کتاب‌های گرامر

۱. Practical English usage

 • انگلیسی‌زبان‌ها و همین‌طور استادان زبان انگلیسی از این کتاب به‌عنوان مرجعی دقیق استفاده می‌کنند. Practical English usage بی‌شک می‌تواند بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی به‌ شمار رود.
 • موضوعات کتاب الفبایی دسته‌بندی شده‌اند و این موضوع باعث می‌شود خیلی راحت به مبحث مدنظرتان دسترسی پیدا کنید.
 • مثال‌های بجا و درست کتاب در جاافتادن نکته‌های گرامری نقش پررنگی دارند.
 • اگر برای آزمون‌های بین‌المللی آماده می‌شوید، مطالعه این کتاب می‌تواند واقعا برایتان مفید باشد.
 • تشابه‌ها و استثناهای زبانی را به ساده‌ترین شکل ممکن برایتان توضیح می‌دهد.
 • با مطالعه این کتاب می‌توانید اطلاعات خوبی در زمینه تلفظ کلمه‌ها و واژه‌سازی درست به‌ دست آورید.
 • این کتاب بهتان یاد می‌دهد چطور از گرامر در مکالمه یا Speaking استفاده کنید.

۲. Grammar in use

ریموند مورفی نویسنده معتبر و مطرحی در زمینه قواعد و گرامر زبان انگلیسی است. این مجموعه‌کتاب‌های معتبر هم توسط همین نویسنده نوشته شده‌اند و برای یادگیری قواعد انگلیسی کاملا مفید و کاربردی هستند.

 • این کتاب در ۳ سطح Elementary و Beginner و Advanced نوشته شده است و در هر سطحی از زبان که باشید به کارتان می‌آید.
 • کامل‌ترین توضیحات مربوط به قواعد و همین‌طور بهترین تمرین‌ها را می‌توانید در این مجموعه پیدا کنید.

۳. The blue book of grammar and punctuation

 • برای نوشتن متن‌های بدون ایراد به زبان انگلیسی باید علاوه‌ بر گرامر با علائم نگارشی و نحوه استفاده‌شان هم آشنا باشید. این کتاب می‌تواند بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی باشد و بهترین آموزش‌ها در زمینه علائم نگارشی و گرامر را در اختیارتان ‌بگذارد.
 • با مطالعه این کتاب، در طول تمرین‌ها، پیش‌آزمون‌ها و پس‌آزمون‌های متعدد با گرامر و علائم نگارشی و کاربردشان آشنا می‌شوید.

۴. Longman Student Grammar of Spoken and Written English

رویکرد این کتاب در آموزش گرامر انگلیسی واقعا مدرن و به‌روز است. وقتی این کتاب را جلوی رویتان باز می‌کنید و صفحه به صفحه جلو می‌روید، در واقع با یک تیر چند نشان می‌زنید:

 • هم‌زمان ۲ مهارت Speaking و Writing را تقویت می‌کنید.
 • زبانتان در مکالمه‌های روزمره تقویت می‌شود.
 • ۳هزار واژه کاربردی زبان انگلیسی را یاد می‌گیرید.

۵. Grammar for IELTS

این‌روزها خیلی‌ها برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های خارجی، باید در آزمون‌های بین‌المللی مثل آیلتس شرکت کنند و امتیاز کافی به‌ دست بیاورند. هرچه مهارت‌های چهارگانه‌ زبانتان را بیشتر تقویت کنید و کتاب‌های مفیدتر و به‌روزتری بخوانید، احتمال موفقیت‌تان در آزمون آیلتس بیشتر می‌شود.

اگر سطح زبان انگلیسی‌تان بالاتر از متوسط است، مطالعه این کتاب را بهتان پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب Grammar for IELTS با ۲۵ درس هم‌زمان مهارت‌های Writing و Reading و Listening را تقویت می‌کند و نکته‌های گرامری مناسب برای شرکت در آزمون را هم بهتان یاد می‌دهد.

۶. Oxford Practice Grammar

 • اگر دنبال بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی هستید این کتاب می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد.
 • هیچ نکته‌ای از گرامر انگلیسی نیست که در این کتاب نیامده باشد.
 • کتاب در ۳ سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته نوشته شده است. بعد از تعیین سطح زبانتان می‌توانید کتاب متناسب با سطحتان را تهیه کنید.
 • نکته‌ها را در طول تمرین‌ها و فعالیت‌های متنوع یاد می‌گیرید.
 • این کتاب پاسخنامه دارد.
 • بخشی به‌نام Exit Test در کتاب وجود دارد که به کمکش می‌توانید از خودتان آزمون بگیرید و ببینید تا چه حد توانسته‌اید به مطالب کتاب مسلط شوید.

۷. Oxford English Grammar Course

 • فرقی نمی‌کند زبان انگلیسی‌تان در چه سطحی باشد و به‌هرحال این کتاب برای یادگیری گرامر به کارتان می‌آید.
 • یکی از ویژگی‌هایی که این کتاب را به بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی تبدیل می‌کند، تمرین‌های متعددش است.
 • مثال‌های متنوع و کاربردی کتاب برای یادگیری بهتر نکته‌ها بهتان کمک می‌کند.
 • این کتاب ساختار ساده‌ای دارد و اگر می‌خواهید خودخوان و در منزل انگلیسی را یاد بگیرید حتما به کارتان می‌آید.

۸. English Grammar Azar

داستان این کتاب با بقیه کتاب‌های آموزش گرامر زبان کمی فرق می‌کند. نویسنده کتاب از متخصصان حوزه‌ی آموزش زبان انگلیسی است و برای آموزش قواعد از رویکردی حسی استفاده می‌کند. بتی آذر همراه با توضیح‌های کامل، تمرین‌های فراوان و درگیرکردن مهارت‌های شنیدن و صحبت‌کردن، نکته‌های گرامری را بهتان یاد می‌دهد.

اگر می‌خواهید گرامر را کمی متفاوت‌تر یاد بگیرید و دنبال پیداکردن بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی هستید، حتما نگاهی به این کتاب بیندازید.

۹. Longman Advanced Learners’ Grammar

فرض کنید در یادگیری زبان تا مراحلی پیش رفته‌اید و حالا برای ادامه مسیر به کتابی پیشرفته‌تر و البته خلاصه‌تر نیاز دارید. کتاب Longman Advanced Learners’ Grammar می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد.

در این کتاب توضیح‌های زیاد و خسته‌کننده وجود ندارد و می‌توانید ساختارهای پیچیده‌تر را در مدت‌زمانی کوتاه به‌خوبی یاد بگیرید. در انتهای هر بخش یک آزمون تستی وجود دارد که می‌توانید آموخته‌هایتان را بسنجید و از میزان پیشرفت‌تان باخبر شوید.

پس اگر وقت کمی دارید و در عین‌ حال دنبال بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی می‌گردید، حتما این کتاب را تهیه کنید.

۱۰. Grammar Scan

مطالعه این کتاب را به ۳ دسته از زبان‌آموزان توصیه می‌کنیم:

 • کسانی که برای آزمون‌های بین‌المللی آماده می‌شوند.
 • کسانی که به سطوح بالاتری در یادگیری زبان رسیده‌اند.
 • کسانی که می‌خواهند دانسته‌های گرامری‌شان را به‌کمک آزمون‌های استاندارد بسنجند و تسلط بیشتری بر نکته‌ها پیدا کنند.

این کتاب می‌تواند برای سطوح متوسط به بالا بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی باشد و حسابی به کارشان بیاید. زبان‌آموزان با مطالعه این کتاب می‌توانند به‌راحتی با نقطه‌‌ضعف‌هایشان آشنا شوند و برای ازبین‌بردنشان تلاش کنند.

لب کلام

چه انگلیسی‌ها و چه کسانی که به زبان‌های دیگر صحبت می‌کنند دل خوشی از قواعد و دستورزبان ندارند و درست و غلط مکالمه را فقط از طریق شنیدن یاد می‌گیرند. درست است که ما هم می‌توانیم گرامر زبان انگلیسی را تا حد زیادی از طریق شنیدن و مکالمه یاد بگیریم، ولی درنهایت برای یادگیری دقیق به انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی نیاز داریم.

در این مقاله سعی کردیم تمام نکته‌های لازم برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی و انتخاب بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی را در اختیارتان بگذاریم. با یادگیری کامل قواعد زبان انگلیسی می‌توانید به‌راحتی در آزمون‌های بین‌المللی شرکت کنید، از دانشگاه‌های معتبر پذیرش بگیرید و درنهایت در مجموعه‌های بزرگ مشغول کار شوید. کافی است کمی همت کنید و همین حالا دست روی بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی بگذارید!

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا