برترین های کسب و کارلوازم خانگی

تعمیرات یخچال جنرال الکتریک و نکات آن

تعمیرات یخچال جنرال الکتریک در ایران

بیش از 100 سال است که نام یخچال فریزر GE با کیفیت و اطمینان هم‌تراز شده هرچند مشکلات انواع یخچال انکارنشدنی است. فرقی ندارد که زمان صرف وعده غذایی فرارسیده یا در خواب باشید، یخچال‌ها در تمام ساعات شبانه‌روز مشغول انجام وظیفه و نگهداری از مواد غذایی هستند. خواه ناخواه زندگی مدرن و سریع امروزی با انواع یخچال پیوند خورده و تصور زندگی بدون این وسیله امکان‌پذیر نیست.

وظیفه اصلی یخچال استفاده از تبخیر مایع (مبرد) برای جذب گرما و خنک نگه داشتن دمای داخلی است که همکاری اجزای اصلی یخچال با یکدیگر منجر به عملکرد صحیح آن می‌شود. این درصورتی است که خرابی هر قطعه می‌تواند باعث به هم ریختن نظم و از کار افتادن دستگاه شود. درصورت آشنایی اولیه عیب‌یابی یخچال می‌تواند توسط خود افراد انجام شود اما بهتر است تعمیرات جنرال الکتریک به تکنسین‌ها و تعمیرکاران باتجربه جنرال الکتریک سپرده شود.

ایران | خواب

رایج‌ترین مشکلات و تعمیرات یخچال جنرال الکتریک

جنرال الکتریک یکی از بهترین یخچال‌های موجود در بازار را تولید می‌کند اما ماهیت لوازم برقی خانگی به‌گونه‌ای است که دیر یا زود با بروز مشکلاتی نیاز به سرویس و تعمیر پیدا می‌کنند. اگر یخچال خنک نمی‌شود؛ اگر یخ‌ساز مانند همیشه یخ تولید نمی‌کند و اگر یخچال بیشتر از همیشه صدا تولید می‌کند، نشانه آن است که چیزی دچار مشکل شده و ممکن است نیاز به مشاوره با یک متخصص تعمیر انواع یخچال باشد. در ادامه چند مورد از رایج‌ترین مشکلات و تعمیرات یخچال جنرال الکتریک که توسط پارسا سرویس انجام شده را مرور خواهیم کرد.

کار کردن یخچال با صدای بلند یا سرد نشدن یخچال

یکی از مشکلات رایج سیستم خنک‌کننده یخچال آسیب دیدن ترمیستور است. ترمیستور وظیفه نظارت و کنترل بر دمای داخلی یخچال را برعهده دارد.

راه‌حل خرابی ترمیستور یخچال

به کمک یک مولتی‌متر می‌توان از تداوم و پیوستگی ترمیستور اطمینان حاصل کرد. درصورت خرابی یا کار نکردن مداوم آن، ممکن است نیاز به تعمیر آن وجود داشته باشد.

مشکل سرد بودن فریزر در برابر گرم بودن یخچال

درصورتی که فضای داخلی یخچال گرم است اما فریزر بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهد، ممکن است مشکل از خرابی اواپراتور یخچال باشد. علاوه‌بر مشکل سرمایشی، سروصدای زیاد یخچال می‌تواند نشانه دیگری از خرابی اواپراتور باشد.

راه حل خرابی اواپراتور یخچال

یک مولتی‌متر می‌تواند تداوم جریان در اواپراتور را نشان دهد. درصورت خرابی بهتر است با تعمیرکار یخچال تماس گرفته شود.

خنک نشدن یخچال

بروز آسیب در کندانسور نه‌تنها دمای یخچال را بالا می‌برد بلکه باعث گرم شدن خود کندانسور و آسیب بیشتر به آن می‌شود.

راه‌حل خرابی کندانسور یخچال

درصورت خراب بودن کندانسور بهتر است کل آن تعویض شود.

مشکلات مربوط به یخ‌ساز، تولید نکردن یخ و نشت آب یخچال

مشکلات مربوط به تولید یخ و نشت آب ممکن است به شیر ورودی آب یخچال مربوط باشد. هنگامی که فشار کافی برای باز کردن دریچه آب وجود نداشته باشد طبیعی است که یخ‌ساز آب مورد نیاز برای تولید یخ را دریافت نکند و سینی یخ خالی بماند.

راه‌حل خرابی شیر ورودی آب یخچال

شیر ورودی آب یخچال برای کار کردن به حداقل 20 psi فشار نیاز دارد. درصورت کافی بودن فشار شیر ورودی آب، بهتر است جریان برق ورودی بررسی شود. مولتی‌متر می‌تواند تداوم جریان برق در شیر ورودی یخچال را نشان دهد. اگر مشل از برق‌رسانی نبود، زمان آن فرا رسیده که با تعویض شیر ورودی تعمیرات یخچال انجام شود.

بد بودن طعم آب یخچال یا یخ نساختن یخ‌ساز

کثیف بودن یا گرفتگی فیلتر آبرسانی به یخ‌ساز را دچار محدودیت می‌کند و روند تولید یخ توسط یخ‌ساز مختل می‌شود.

راه‌حل خرابی یا گرفتگی فیلتر آب یخچال

بهتر است هر شش ماه یکبار اقدام به تعویض فیلتر آب یخچال شود تا علاوه‌بر دسترسی به آب آشامیدنی باکیفیت، خبری از غافلگیری با آب بدبو و بدطعم وجود نداشته باشد. درهرصورت اگر فیلتر آب یخچال قدیمی است نیاز به تعویض آن وجود دارد.

خاموش شدن و از کار افتادن یخچال

ممکن است برق کافی به یخچال نرسد یا محل قرار گرفتن آن به‌گونه‌ای باشد که هوا اطراف یخچال در جریان نباشد. قبل از هرکاری لازم است از روشن بودن لامپ داخل یخچال اطمینان حاصل شود. اگر لامپ روشن باشد و یخچال خاموش، نشان‌دهنده این است که مشکل از برق‌رسانی نیست و یخچال ایراد دیگری پیدا کرده است.

راه‌حل از کار افتادن و خرابی یخچال

ایران | خواب

فضای بسته می‌تواند باعث افزایش گرمای کمپرسور و از کار افتادن موقت یخچال شود پس قبل از تماس با تعمیرکار از جریان هوای کافی اطراف یخچال مطمئن شوید. اگر مشکل جریان هوا نیست کمپرسور را می‌شود با دو ساعت از برق کشیدن و مجدد به کار انداختن تست کرد.

تشخیص زمان نیاز به انجام تعمیرات یخچالفریزر و ساید جنرال الکتریک

نشانه‌های زیادی وجود دارد که می‌گوید زمان تعمیر و سرویس یخچال جنرال الکتریک فرا رسیده اما این درصورت آموختن زبان یخچال‌ها امکان‌پذیر است. بروز مشکل در نحوه تولید یخ، خنک کردن نامناسب و سروصدای داخلی یخچال بارزترین نشانه‌های بروز مشکل در سیستم است. اگر صدای موتور شنیده می‌شود اما مواد غذایی در یخچال به اندازه کافی سرد نیستند، زمان آن فرارسیده که با تعمیرکار جنرال الکتریک تماس بگیرید.

شناخت اجزا به‌منظور تعمیر یخچال جنرال الکتریک

ایران | خواب

شناخت اجزا و قسمت‌های مختلف یخچال برای آشنایی اولیه با نحوه عملکرد آن مفید است. این شناخت در زمان بروز آسیب و تلاش برای تشخیص اولیه مشکل و کمک گرفتن از افراد متخصص برای انجام تعمیرات یخچال ضروری است. اطمینان و اعتماد، مولفه‌هایی هستند که در طی زمان بسیار بدست می‌آیند. پارسا سرویس نمایندگی جنرال الکتریک (Generalelectric) (شرکتی چند ملیتی با سابقه‌ای درخشان بیش از ۱۲۰ سال) با افتخار در طی سال‌های گذشته، با بکارگیری تعمیرکاران خبره و با تجربه، استفاده از قطعات Original و اصل و همچنین خدمات پس از فروش مثال زدنی جنرال الکتریک، تلاش کرده تجربه خوبی برای استفاده کنندگان از یخچال، فریزر و ساید بای ساید جنرال الکتریک ایجاد کند. این نام آشنای لوازم خانگی، امروزه در ایران نمایندگی‌ سرویس و تعمیرات زیادی دارد که یکی از نمایندگی‌های رسمی جنرال الکتریک در ایران، پارسا سرویس است.

کمپرسور Compressor

کمپرسور که اغلب در پشت یا پایین یخچال پیدا می‌شود را می‌توان به‌عنوان قلب یخچال درنظر گرفت. کمپرسور با پمپاژ بخار مبرد در طول یخچال و افزایش فشار، عامل خنک‌کننده است و فرآیند خنک‌سازی یخچال‌ها را در کمپرسور آغاز می‌شود.

کویل‌های کندانسور Condenser coils

کویل‌های کندانسور با همکاری کمپرسور، در تبدیل مبرد بخار به مایع نقش دارند؛ کندانسور بخار داغ را دریافت و آن را به صورت مایع خنک می‌کند. کویل‌های مسی کندانسور را اغلب اوقات در امتداد پایین یا پشت یخچال پیدا خواهید کرد. تمیز بودن کویل‌های کندانسور نقشی اساسی در عملکرد بهتر یخچال دارد.

کویل‌های اواپراتور Evaporator coils

سرمای خنکی که هنگام باز کردن درب یخچال احساس می‌شود، ناشی از کاری است که کویل‌های اواپراتور در سیستم داخلی یخچال انجام می‌دهند. در قسمت داخلی یخچال فریزر دریچه‌های کوچکی وجود دارد که با هدایت جریان هوا، فرآیند خنک‌سازی در آنجا به پایان می‌رسد.

شیر انبساط یا دریچه انبساط یخچال Expansion Valve

شیر انبساط مجموعه‌ای نازک از لوله‌های مسی و یکی از اصلی‌ترین تجهیزات سیستم تبرید است که دما و فشار مبرد را کاهش می‌دهد.

راهکارهای نگهداری و مراقبت از یخچال برای افزایش طول عمر

کافی است تنها چند ساعت یخچال یا فریزر خانه به‌دلیل نقص فنی از کار بیفتد تا فاجعه رنگ واقعیت بگیرد. هیچ‌کس دوست ندارد که بعد از یک روز طولانی به خانه بازگردد و با یخچال از کار افتاده مواجه شود. رسیدگی و عمل به توصیه‌های زیر می‌تواند باعث افزایش عمر یخچال‌ها شود.

  • نظافت منظم یخچال
  • اطمینان از بسته شدن درب یخچال
  • تمیز کردن کویل‌های کندانسور یخچال
  • تنظیم دمای مناسب برای یخچال و فریز
  • چیدمان مناسب مواد غذایی داخل یخچال
  • مسدود نکردن دریچه‌های جریان هوای داخل یخچال
  • مطالعه دفترچه راهنمای یخچال و عمل به دستورالعمل‌های آن

سرویس منظم، نگهداری و نظافت یخچال به‌احتمال زیاد خطر تعمیرات گران‌قیمت یخچال را کمتر می‌کند. توجه به جزئی‌ترین تغییرات یخچال حائز اهمیت است. با تمام مراقبت‌ها باز هم ممکن است یخچال یا فریزر به یکباره خراب شود. درصورتی که موعد گارانتی محصول تمام شده باشد، منطقی‌ترین کار تماس با نمایندگی‌های مجاز تعمیرات یخچال جنرال الکتریک است.

استفاده از لوازم یدکی به‌منظور تعمیرات یخچال جنرال الکتریک

اگر قطعه‌ای از یخچال جنرال الکتریک دچار مشکل شده و نیاز به تعویض وجود دارد، بهتر است با لوازم یدکی اصلی جنرال الکتریک جایگزین شود تا آسیب بیشتری به یخچال وارد نشود. این درست است که قطعات و لوازم یدکی غیراصل و تقلبی قیمت‌های جذابی دارند اما استفاده از آن‌ها مترادف به‌خطر انداختن یخچال و بروز اختلال در عملکرد آن است. قطعات یدکی غیر اورجینال جایگزین لوازم اصل به‌کار رفته در یخچال‌های جنرال الکتریک نیست.

این یخچال‌ها کیفیت بالایی دارند و منطقی نیست که کیفیت و عملکرد بدون نقص یخچال‌ها قربانی کاهش جزئی قیمت شود. گاهی اوقات تشخیص کالای اصل از غیراصل دشوار می‌شود به‌همین‌خاطر برای اطمینان بیشتر بهتر است قطعات مصرفی و قابل تعویض برای استفاده در تعمیرات انواع یخچال از نمایندگی جنرال الکتریک تهیه شود. قطعات یدکی یخچال تقلبی به‌نحوی ساخته شده‌اند که بسیار مشابه نمونه اصلی هستند اما مهندسی این قطعات به‌گونه‌ای است که درصورت استفاده احتمال آسیب و خرابی یخچال بالاتر می‌رود.

هزینه و قیمت انواع تعمیرات یخچال جنرال الکتریک

درصورتی‌که عیب‌یابی اولیه توسط خود افراد انجام نشود، تعمیرکار یخچال با حضور در منزل یا محل کار به تشخیص مشکل یخچال می‌پردازد. این هزینه تحت عنوان هزینه عیب‌یابی اولیه یا هزینه ایاب ذهاب دریافت می‌شود که معمولا پرداخت آن با توافق طرفین صورت می‌گیرد. عرف قیمت عیب‌یابی اولیه یخچال توسط برخی از تعمیرکاران در حدود 150 الی 200 هزار تومان است.

  بازه قیمت انجام تعمیرات
تعمیر موتور یخچال از 200 هزار تومان به بالا
تعویض فن موتور یخچال 200 الی 400 هزار تومان
تعویض لاستیک درب یخچال 200 الی 400 هزار تومان
برطرف کردن نشتی آب یخچال 150 الی 350 هزار تومان
تعمیر یخساز یخچال از 500 تا حدود 900 هزار تومان
تعویض کمپرسور 300 الی 800 هزار تومان
رگلاژ درب یخچال (برای هر درب) 150 الی 300 هزار تومان
تعویض ترموستات یخچال 200 الی 350 هزار تومان

هزینه تعمیرات تخصصی یخچال باتوجه به نوع و مدل آن متغیر است. نوسان قیمت‌ در برخی از خدمات ممکن است به علت در دسترس نبودن کالای اصلی باشد. همچنین بعضی از تعمیرات اختصاصی مانند تعمیر برد یخچال ممکن است به‌صورت توافقی انجام شود که قبل از شروع تعمیرات به اطلاع متقاضی خواهد رسید.

نتیجه‌گیری

بهتر است تمام تعمیرات تخصصی مربوط به یخچال جنرال الکتریک توسط نمایندگی‌های مجاز آن در سراسر کشور انجام شود. تعمیرکاران نمایندگی رسمی از دانش کافی و تجهیزات لازم برای انجام هرگونه تعمیر و سرویس یخچال‌های جنرال الکتریک برخوردار هستند. بهترین کار درصورت بروز آسیب یا مشکل در یخچال تماس با نمایندگی مربوطه و سپردن کار به کارشناسان تعمیرات لوازم خانگی است. هرچند اطلاع از انواع مشکلات و آشنایی با قطعات تشکیل‌دهنده یخچال می‌تواند به افراد برای درک بهتر فرآیند تعمیرات کمک کند.

آنچه در اینجا گفته شد یک راهنمایی ساده برای آشنایی با تعمیرات یخچال و ساید بای ساید منزل شما است. پارسا سرویس توصیه می‌کند که تعمیرات تخصصی یخچال جنرال الکتریک خود را به تاخیر نیندازید و آن را به متخصصان واقعی و تعمیرکاران رسمی جنرال الکتریک بسپارید. بهتر است در هنگام انتظار برای رسیدن تکنسین مربوطه، درب یخچال باز نشود تا هرچه بیشتر هوای سرد داخل آن باقی بماند.

منبع: imna.ir

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا