شستشوی ادرار حیوانات از روی فرش

شستشوی ادرار حیوانات از روی فرش دستباف

شستشوی ادرار حیوانات از روی فرش دستبافت یکی از معضلات و چالش‌های بزرگی است که طرفداران حیوانات خانگی و فرش‌های دستبافت، با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. اگر در منزل خود حیوان خانگی دارید، همیشه بیم آن را دارید که این حیوانات، روی فرش دستبافت، قدیمی و گران‌قیمت شما خراب‌کاری کنند.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد شستشوی ادرار حیوانات از روی فرش دستبافت  در قالیشویی در‌ کرج صحبت کنیم و نکاتی را مطرح کنیم که با مدنظر قرار دادن آن‌ها، به بافت فرش دستبافت خود آسیب وارد نکنید. تا انتها با ما همراه باشید.

شستشوی فرش دستبافت

به احتمال بسیار زیاد در جریان هستید و شنیده‌اید که نحوه شستشوی فرش‌های دستبافت و الیاف طبیعی، با نحوه شستشوی فرش‌های ماشینی و مصنوعی تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. علت این تفاوت در واقع به متریال و الیاف به‌کار رفته در بافت فرش برمی‌گردد، جایی که الیاف طبیعی در برابر شوینده‌های شیمیایی، آب و تابش مستقیم نور خورشید، مقاومت الیاف مصنوعی را ندارند.
حیوانات | شستشو

و به‌راحتی آسیب می‌بینند.حیوانات خانگی مانند سگ و گربه، این روزها پای‌شان حتی به خانه‌های آپارتمانی نیز باز شده است. البته که این حیوانات آموزش می‌بینند و محل ادرار مشخصی دارند؛ اما بسیار اتفاق می‌افتد که بازیگوشی این حیوانات، منجر به آسیب‌دیدن و رنگ‌گرفتن فرش نفیس و گران‌قیمت دستبافت شما می‌شود. کیست که از این اتفاق ناراحت و عصبانی نشود؟ زیاد جای نگرانی نیست. هر مشکلی راه‌حلی دارد.

مبل نجس شده را چگونه تمیز کنیم؟ با شستشوی مبل با آب قلیل یا کر، رفع عین نجاست و سپس آبکشی و یا سپردن به قالیشویی های مجاز و معتبر …

نحوه شستشوی ادرار حیوانات از روی فرش دستبافت

اگر حیوان خانگی دارید، جلوگیری از کثیف‌شدن فرش امری تقریباً محال و غیرممکن است. ادرار و فضولات حیوانات خانگی، آسیب‌های بسیار زیادی به بافت و بنیاد قالی وارد می‌کند. این آسیب‌های شدید می‌تواند شامل رنگ‌دهی شدید و پخش‌شدن رنگ فرش، بو گرفتن شدید و بسیار غلیظ بافت فرش و سخت‌شدن قسمت آسیب‌دیده و عدم انعطاف‌پذیری فرش شود.قسمتی از فرش که در معرض ادرار حیوانات قرار گرفته است، سخت و سفت خواهد شد و در اثر لوله‌شدن، تاخوردن یا قرار دادن اشیاء سنگین خواهد شکست. بنابراین، شستشوی ادرار حیوانات از روی فرش دستبافت و طبیعی خود را به روش زیر انجام دهید:

  •  لکه ایجادشده را در اولین فرصت ممکن شستشو دهید.
  •  برای این کار ابتدا با یک حوله سفید و بدون پرز، خیسی محل ادرار را بگیرید.
  •  شستشوی فرش را با محلول جوش شیرین و آب، ترکیب سرکه سفید رقیق‌شده با آب، ترکیب مایع ظرفشویی و شامپو فرش یا آب اکسیژنه انجام دهید. بوی بدی که ادرار دارد، فقط با پودرهای آنزیم‌دار از بین می‌رود. به همین دلیل حتماً از یک شامپو فرش آنزیم‌دار یا جوش شیرین برای بو زدایی فرش استفاده کنید.
  •  در انتها با یک دستمال نخی، محل شستشو داده‌شده را کاملاً خشک کنید.

از بین بردن بو و لکه ادرار حیوانات از روی فرش و مبل

امروزه افراد زیادی تمایل دارند در خانه خود از حیوانات خانگی مراقبت کنند. اما مراقبت از این حیوانات دوست داشتنی دردسرهایی هم دارد. از دردسرهای بازیگوشی آن‌ها می‌توان به کثیف کردن فرش و موکت‌ها اشاره کرد. یکی از این دردسرها مسئله ادرار و کثیف‌کاری این حیوانات است یکی از چالش ها از بین بردن بوی ادرار گربه از روی مبل و فرش میباشد.

البته نمی‌توان برای جلوگیری از این اتفاق، حیوانات خانگی خود را در فضای خاصی محبوس کنیم. آن‌ها هم جاندارانی هستند که سرپرستی‌شان بر عهده گرفتید و نیاز به بازی و تحرک دارند. بنابراین این حق آن‌هاست که حداقل در فضای آپارتمان آزادانه بازی کنند. اما ویژگی مثبت گربه و سگ، قدرت یادگیری آن‌هاست. شما می‌توانید به آن‌ها یاد دهید که در جاهای به خصوصی که برایشان در نظر گرفته‌اید بازی کنند یا غذا بخورند. اما گاهی با همه این تربیت‌ها باز هم شیطنت آن‌ها گل می‌کند و کار دستمان می‌دهد.

برای پاک کردن لکه بدون دردسر پیشنهاد می‌کنیم با قالیشویی نوین تماس بگیرید تا علاوه بر لکه برداری، بوی نامطبوع را هم از روی فرش شما حذف کنند.

نگران این موضوع نباشید هر اتفاقی راه چاره‌ای دارد. ما در این مقاله شما را راهنمایی می‌کنیم تا در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی، مراحل رفع آن را پیش بگیرید فرشتان را مانند روز اول تمیز و بدون لک کنید.

نکات احتیاطی پیش از پاک کردن لکه

بهتر است قبل از ارائه این راهکارها با یک سری از نکات احتیاطی آشنا شویم. توجه به جزئیات همیشه در انجام اینگونه کارها مهم بوده و از آسیب به فرش یا موکت شما جلوگیری می کند. قبل از اینکه دست به اقدام برای از بین بردن بوی ادرار سگ از روی فرش و رفع لکه ادرار بزنید بهتر است این نکات را مد نظر داشته باشید و رعایت کنید:

 

پاک ‌کننده‌ ها و لکه ‌برهای مختلفی در بازار و فروشگاه ‌ها وجود دارند، اما بدون آگاهی از جنس فرش، خرید نکنید. چون ممکن است استفاده از یک شوینده نامناسب به فرش شما صدمه بزند. اما اگر فرش را به قالیشویی می سپارید خیالتان می تواند بابت این موضوع راحت باشد، چون نیروهای متخصص مراکز قالیشویی از شوینده مناسب استفاده خواهند کرد.

سعی کنید پارچه، اسفنج یا حوله‌ ای را که استفاده می‌ کنید، یکدفعه روی لکه نکشید چون این کار می‌ تواند لکه را پخش ‌تر کند. خیلی آرام این کار را انجام دهید و پارچه را از قسمت های بیرونی به داخل لکه بکشید.

سعی کنید زودتر برای از بین بردن لکه اقدام کنید. هرچه زودتر اقدام کنید در زدودن لکه موفق‌ تر خواهید بود. لکه در صورت ماندن، به عمق الیاف فرش نفوذ می‌ کند و آنگاه پاک کردن و از بین بردن بوی لکه ادرار از روی فرش سخت‌ تر خواهد شد.

در صورتی که موفق به پاک کردن ادرار سگ از روی فرش یا  رفع بوی ادرار نشدید، دست به امتحان مواد شیمیایی مختلف نزنید. در عوض، کار زدودن لکه و رفع بو را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. اقدام ناآگاهانه می تواند باعث صدمه دیدن فرش شما شود.

از خیس کردن بیش از حد فرش بپرهیزید. رطوبت زیاد می تواند باعث ایجاد خرابی در الیاف فرش و همچنین ایجاد باکتری و آلودگی بیشتری شود.

محلول ‌هایی برای پاک کردن لکه ادرار از روی فرش

در ادامه قصد داریم با معرفی محلول ‌هایی برای پاک کردن ادرار از روی فرش و شیوه استفاده از این محلول ‌ها شما را راهنمایی کنیم. می توانید با امتحان کردن هر یک از این روش ها برای زدودن لکه اقدام کنید. اگر با یک بار نتیجه نگرفتید، چندین بار عمل را تکرار کنید.

از محلول هایی که می توانید برای این کار از آنها استفاده کنید می توان به آب اکسیژنه، شامپو فرش، مواد شوینده آنزیم دار و سرکه و جوش شیرین اشاره کرد. برای آشنایی با نحوه استفاده محلول ها و روش های پاک کردن لکه در ادامه این نوشته با ما همراه باشید. برای از بین بردن بوی ادرار سگ از روی مبل نیز میتوان از همین روش‌ها نیز استفاده کرد

 

از بین بردن بوی ادرار سگ از روی فرش

نحوه پاک کردن لکه ادرار حیوانات خانگی از روی فرش

برای پاک کردن لکه هر چقدر سریع‌تر اقدام کنید به نفع شماست و کارتان ساده‌تر انجام می‌شود. در واقع این گونه بگویم که آب دستتان است زمین بگذارید و برای رفع لکه فرش با ارزشتان بشتابید. از بین بردن لکه‌های تازه بسیار راحت‌تر از لکه‌های قدیمی پاک می‌شوند.

با استفاده از یک دستمال تمیز خیسی لکه را بگیرید. این کار را با استفاده از یک حوله هم می‌توانید انجام دهید. مهم این است که نهایت سعی خود را بکنید تا رطوبت لکه کم شود. سپس مقداری آب اکسیژنه بر روی لکه بزنید، تا زمان خشک شدن آن کمی صبر کنید. کمی مایع شستشوی فرش با کمی مایع ظرفشویی را مخلوط کنید و بر روی لکه بریزید. سپس به کمک حوله کمی بر روی لکه بکشید. این کار را تکرار کنید تا اثری از لکه بر جای باقی نمانده باشد.

بعد از این که لکه را به طور کامل از بین بردید، احتمالا متوجه خواهید شد که بوی بدی بر روی فرش باقی مانده است. برای رفع این بو مراحل چندان سختی در پیش ندارید. در عنوان بعدی با ما همراه شوید تا برایتان توضیح دهیم.

 

از بین بردن بوی ادرار سگ از روی مبل

یکی از عاداتی که سگ‌های تربیت نشده دارند، ادرار در نواحی مختلف خانه است. ممکن است زمانی که سگ شما استرس می‌گیرد یا دچار هیجانات اضافی می‌شود، این اتفاق رخ دهد. به دلیل فرهنگ غالب بر جامعه، این کار ناپسند تلقی شده و افراد خواهان تمیز شدن سریع محل کثیف شده هستند.

بوی بد ادرار سگ‌ها به دلیل آمونیاک حل شده در آب بوده و در صورتی که آن حیوان بیماری کلیوی نیز داشته باشد، این بو شدیدتر نیز خواهد شد. زمانی که ادرار روی سطح پارچه‌ای مانند مبل ریخته شود، ماندگاری این بو در خانه بیشتر شده و تحمل آن سخت خواهد بود.

 

از بین بردن بوی ادرار گربه از روی مبل

می‌توان گفت تمام گربه‌ها تنها در ظرف خاک مخصوص به خود ادرار کرده و روی اشیا یا مبل شما این کار را نخواهند کرد. تنها در صورتی که گربه شما دچار بیماری‌های کلیوی شده و یا هنگام ادرار کردن درد داشته باشد، ممکن است به مکان‌های محبوب خود، مانند مبل یا قسمتی از فرش، پناه برده تا احساس بهتری داشته باشند و همانجا نیز ادرار می‌کنند. از بین بردن بوی ادرار گربه نیز مشابه روش‌های ارائه شده برای ادرار سگ است.

 

از بین بردن بوی ادرار از روی مبل

به صورت کلی باید از شماتت حیوانات خانگی به دلیل ادرار کردن دست برداشت و آن‌ها را در این خصوص تربیت کرد. در صورتی که این اتفاق برای شما نیز رخ داد، باید در سریع‌ترین زمان ممکن به کمک یکی از این روش‌های ذکر شده در قسمت بعدی، اقدام به شستشوی ناحیه مورد نظر کنید. در صورتی که فرش شما خیس شده است، برای تمیز شدن و رفع بو و لکه‌ ادرار، می‌توانید به یک قالیشویی معتبر زنگ بزنید تا آن را برای تمیز کردن از شما تحویل گرفته و در اسرع وقت به شما بازگرداند.

 

روش های پاک کردن لکه ادرار سگ

 

>روش های جمع اوری موی حیوانات از فرش و مبل<<

 

روش‌های برطرف کردن بوی ادرار سگ از روی مبل

اگر سگتان روی مبل ادرار کرد، بهترین راه حل این است که هرچه زودتر اقدام به تمیز کردن آن کنید. هرچه زودتر اثر ادرار را از بین ببرید، کمتر هم اثر لکه روی آن باقی می‌ماند. از آن جایی که سگ‌ها باهوش هستند، بهتر است تنها اقدام به تمیز کردن مبل کرده و از دعوا کردن او اجتناب کنید. در ادامه به مهم‌ترین روش‌هایی می‌پردازیم که می‌توان بوی ادرار سگ را از روی مبل از بین برد.

تمیز کردن ادرار با استفاده از سرکه سفید

سرکه یک ماده بسیار شگفت انگیز برای از بین بردن بوی ادرار است. از طرفی خود سرکه بوی تندی دارد، پس بهتر است آن را با آب گرم مخلوط کنید. سپس داخل یک شیشه ریخته و روی مبل اسپری کنید. البته دقت کنید که ادراری از قبل روی مبل باقی نمانده باشد.

تمیز کردن ادرار با استفاده از آنزیم

مواد شوینده یا بر پایه آنزیم یا آمونیاک هستند. هرکدام هم موارد استفاده خاص خود را دارند. برای تمیز کردن بوی ادرار باید به سراغ شوینده‌های آنزیمی بروید. بسته به اینکه شوینده محلولی بوده یا جامد، آن را در آب گرم حل کنید و مانند روش قبل روی محل تمیز شده ادرار اسپری کنید.

تمیز کردن ادرار با استفاده از جوش شیرین و آب

برای از بین بردن اثر و بوی ادرار از روی مبل می‌توانید دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با آب گرم حل کنید. بهتر است آب ولرم باشد تا هم جوش شیرین راحت‌تر در آن حل شود، هم اینکه لکه سفیدی روی مبل باقی نگذارد. سپس ادرار را از روی مبل تمیز کرده و این محلول را به محل اسپری کنید. بعد هم اگر امکانش وجود دارد مبل را در نزدیکی یک پنجره باز قرار دهید تا هوای آزاد به از بین بردن بو کمک کند.

راه حل اساسی برای از بین بردن بوی ادرار سگ

همانطور که گفته شد، روش‌های مختلفی برای شستشو و حذف بوی ادرار سگ از روی وسایل وجود دارد. می‌توانید در اولین ساعت‌هایی که این اتفاق رخ داد با روش‌هایی که گفته شد اقدام به شستشو کنید، اما اگر بخواهید به صورت اساسی این مشکل را حل کنید بهتر است که شستشوی این کار را به دست کارشناسان و افراد خبره بسپارید. سگ‌ها ممکن است در هرجایی از منزل شما ادرار کنند، اما بدترین قسمت‌ها مربوط به تخت، مبل و فرش‌های خانه است که بوی ادرار در آن‌ها باقی می‌ماند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا