برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن

امروزه با تمام پیشرفتی که سیستم‌های یخچال فریزر پیدا کرده‌اند، اما گاهی اوقات صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن می تواند باعث آزار ما شود. در صورتی که خانه یا محل کار شما هم مجهز به یخچال فریزر فریجیدر است و با این مشکل مواجه شده اید، برای رفع سریع آن می توانید تعمیر یخچال فریجیدر خود را با خیالی آسوده به ما بسپارید.

در این مطلب می خواهیم شما را با عوامل و دلایل ایجاد صدای زیاد و غیر طبیعی کمپرسور یخچال هنگام اتومات شدن آشنا کنیم. پیش از این که وارد بحث اصلی شویم، این نکته را به شما گوشزد کنیم که سر و صدای یخچال‌ها همیشه نمی‌تواند نشان دهنده بروز مشکل در کمپرسور یا هر بخش دیگری از آن باشد.

پس اگر برای شما هم سوال پیش آمده که “چرا موتور یخچال هنگام روشن شدن صدای زیادی می دهد؟“، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

(در صورتی که برای دریافت خدمات تعمیر و بررسی تخصصی یخچال فریجیدر نیاز به یک مرکز مجاز و قابل اعتماد داشتید، با تماس حاصل فرمایید)

علل صدای زیاد کمپرسور هنگام اتومات کردن یخچال

همانطور که گفتیم، در این بخش قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

“چرا یخچال هنگام اتومات شدن خیلی صدا می دهد؟” ، “صدای زیاد یخچال هنگام روشن شدن بخاطر خرابی کمپرسور است؟” ، “علت اصلی صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن چیست؟”

حواستان باشد که هر کدام از این صداها بیان کننده آلارم و هشداری است که باید به آن توجه ویژه ای کنید. اگر با خواندن هر یک از موارد پایین سوالی داشتید می توانید با یک تعمیرکار حرفه ای مشورت کنید تا اشتباهی رخ ندهد.

اگر نیاز دارید متوجه علل صدای زیاد کمپرسور هنگام اتومات کردن یخچال شوید، ادامه مقاله مخصوص شما نوشته شده است.

ایراد در نصب دستگاه

اولین موردی که می تواند عاملی برای ایجاد سر و صدا در یخچال ها در هنگام روشن شدن باشد، وجود هر نوع ایراد در زمان نصب آنها است. حمل غیر استاندارد یخچال، عدم رفع نوسانات برق و عدم انجام سرویس‌های اولیه در زمان نصب، می‌توانند در بلند مدت باعث ایجاد صداهای غیر استاندارد در یخچال شوند.

اگر ایراد از کمپرسور یخچال باشد، تقریباً کاری از دست تعمیر کار ساخته نیست و کمپرسور باید عوض شود؛ که انجام این کار تنها به وسیلۀ تکنسین های ماهر و آموزش دیده میسر است. چرا که هر گونه نشت گازهای مبرد به خارج از کمپرسور می‌تواند خطر جانی و زیست ‌محیطی بالایی به همراه داشته باشد.

گاهی اوقات در زمان نصب یخچال، شکیبایی لازم در نظر گرفته نمی‌شود و یخچال بدون هیچ گونه دورۀ سکون به مدت ۲ تا ۳ ساعت مورد نصب و راه اندازی قرار می گیرد. در این صورت روغن داخل کمپرسور که هنوز به مخزن اصلی خود برنگشته، پس زده شده و این مشکل را به وسیله ایجاد صداهای نامتعارف بروز می‌دهد؛ که اگر به وسیلۀ سرویس کار ماهر برطرف نشود، باعث سوختن موتور خواهد شد.

پایه ها و نگه‌دارنده‌های معیوب کمپرسور

پایه ها و نگهدارنده های کمپرسور قطعاتی هستند که موتور را در جای خود سفت نگه می دارند. در واقع قطعات اصلی یخچال ها و ساید بای سایدها که در قسمت پشت کابین و در پایین‌ترین نقطه روی پایه‌ها و بست‌ها قرار گرفته اند، کمپرسور را در برابر ضربه و گرد و غبار محافظت می کنند. در صورت معیوب بودن یا شل شدن پایه ها و نگه دارنده های کمپرسور، با روشن شدن کمپرسور، این لرزش می‌تواند صدای یخچال و ساید بای ساید شما را به طور ناگهانی بالا ببرد.

این مورد در یخچال فریزرهای مدل قدیمی تر رایج تر است.

نوسانات موتور یخچال

مورد بعدی که می تواند باعث ایجاد صدای زیاد موتور هنگام روشن شدن شود، نوسانات موتور یخچال است. در داخل کمپرسور، یک دستگاه موتور الکتریکی بر روی فنرها قرار گرفته تا نوسانات حاصل از آن به حداقل برسد. لذا با خشک شدن، شکستن یا خراب شدن این فنرها، کارکرد کمپرسور می‌تواند با سر و صدای بیشتری همراه باشد.

برای رفع این مورد باید فنرهای داخلی کمپرسور تعویض شود اما به دلیل تخصصی بودن این روند بهتر است این کار را به یک تعمیرکار متخصص و مجرب در این زمینه بسپارید تا آسیبی به کمپرسور یا قطعات دیگر یخچال وارد نشود.

تراز نبودن دستگاه

در خیلی از مواقع یک دلیل خیلی ساده مانند تراز نبودن دستگاه می تواند باعث ایجاد صدای زیاد موتور هنگام شروع به کار دستگاه شود. اگر صفحۀ زیرین یخچال که نگه‌دارندۀ موتور یخچال نیز هست، در زمان نصب به درستی تراز نشده باشد، این ناهمواری می‌تواند کارکرد موتور را نیز با سر و صدای زیادی همراه کند. به این معنا که به علت اینکه یخچال فریزر تراز نیست، موتور هنگام کار به بدنه دستگاه برخورد می کند.

برای رفع این مشکل می توانید از وسیله های تشخیص تراز استفاده کرده و آن را به راحتی برطرف نمایید.

چطور بفهمیم صدای زیاد یخچال هنگام اتومات شدن، بخاطر خراب بودن کمپرسور است؟

مورد مهمی که حائز اهمیت می باشد، اینست که اصلا دلیل صدای زیاد یخچال هنگام اتومات شدن، کمپرسور است یا خیر؟ این موضوع را در نظر بگیرید که مقداری از صدای ایجاد شده کاملا طبیعیست و صدا دادن کمپرسور هنگام شروع به کار نشانه ی صحت و سلامت کارکرد آن است!

در یخچال‌های قدیمی برای ایجاد محفظۀ عایق، از مواد زیادی استفاده می‌شد. لذا این حجم زیاد مواد می‌توانست در زمان به راه افتادن کمپرسور باعث ایجاد سر و صدای بیش از حد شود. این موضوع به ویژه در یخچال فریزرهای تلفیقی بیشتر مشاهده می‌شد.

معمولاً کمپرسور یخچال از یک موتور و یک پمپ تشکیل شده است. کمپرسور که پُر سر و صداترین قطعۀ یخچال به شمار می‌رود، گاز مبرد را از داخل یخچال به حرکت در می آورد تا گرمای مواد غذایی را به بیرون از محفظه یخچال هدایت کند. بنابراین یکی از دلایل ایجاد صدای بیش از حد موتور یخچال در زمان روشن شدن، می‌تواند همین استارت کمپرسور برای پمپاژ گاز مبرد به داخل کندانسور باشد.

پس دفعه بعد که یخچال روشن شد و شروع به کار کرد، به صدای ایجاد شده از یخچال توجه کنید. اگر کمپرسور مانند قبل صدا داد، نگران نباشید. اما اگر صدای یخچال زیاد شده اما کمپرسور همان صدای قبلی را می دهد، مشکل می تواند از قطعات دیگری مانند کندانسور، فن و دیگر قطعات داخلی دستگاه باشد. برخی از این مشکلات را می توانید در زیر بخوانید:

فن کندانسور: ممکن است فن کندانسور به دلیلی تجمع گرد و غبار و زباله های مختلف در بین پره های آن، هنگام کار صدای زیاد و غیرطبیعی ایجاد کند؛ در این حالت بهتر است با یک دستمال یا برس نرم، پره های فن کندانسور را تمیز کنید.

ظرف تخلیه: در صورت خرابی ظرف تخلیه، از زیر یخچال فریزر صدای تق تق شدیدی خواهید شنید.

فن اواپراتور: برای جلوگیری از صدا دادن فن اواپراتور به صورت دوره ای موتور فن را روغن کاری کرده و حتما سرویس یخچال را به یک متخصص در این زمینه بسپارید.

رله استارت: رله استارت در صورت خرابی صدای تق تق می دهد.

موارد دیگر نیز می تواند باعث ایجاد صدای زیاد یخچال فریزر شود.

سخن پایانی

موارد مختلفی می تواند باعث ایجاد صدای زیاد کمپرسور در هنگام کار کردن یخچال شود که تمام این موارد قابل حل کردن هستند. در زمان مواجهه با صدای موتور یخچال، نگرانی و تشویش را از خود دور کنید و پس از بررسی‌های میدانی ساده که از عهدۀ خود شما نیز ساخته است، در صورت لزوم از یک نفر سرویس کار متخصص برای رفع صداها دعوت به همکاری کنید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در باره علقابل درک است که شما چرا می خواهید علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن را پیدا کنید.

امکان دارد که صداهای مختلفی از یخچال خود بشنوید با این حال تمامی این صداها به معنای وجود مشکل و ایراد در یخچال شما نیست.

هر نوع صدایی که از یخچال شنیده می شود علت متفاوتی دارد.

در صورتی که تخصص و دانش فنی کافی ندارید حتما از متخصصین کمک بگیرید.

۵ علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن

 1. تراز نبودن یخچال
 2. خرابی پروانه فن یخچال
 3. خرابی موتور فن اواپراتور
 4. خرابی موتور فن کندانسور
 5. خرابی لرزه گیر

۱) تراز نبودن یخچال

تراز نبودن یخچال می تواند در نحوه کارکرد دستگاه مثل کمپرسور که گاز مبرد را در داخل لوله ها به حرکت در میاورد تاثیر بگذارد و به این ترتیب باعث ایجاد صدای بلند در یخچال میشود.

۲) خرابی پروانه فن یخچال

فن یخچال وظیفه انتقال هوای خنک به محیط داخل یخچال را دارد و در صورتی که پره های فن شکسته باشد و یا به خاطر برفک یخچال با برفک ها برخوردکند صدای ناهنجاری از یخچال به گوش می رسد.

۳) خرابی موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور در زمانی که کمپرسور مشغول به کار است جریان هوا را بر روی کویل های اواپراتور برقرار می کند.

۴) خرابی موتور فن کندانسور

فن کندانسور با گردش جریان هوا بر روی کویل ها حرارت آن ها را کم می کند و به تبخیر آب های ناشی از دیفراست یا برفک زدایی هم کمک می کند.

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم | صدای تق تق یخچال نی نی سایت

این قطعه معمولا در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد و می تواند یکی از دلایل صدای زیاد یخچال باشد که به دلیل کثیفی و گرد و خاک زیاد می تواند دچار مشکل شود.

تنظیم دمای یخچال مشکل بسیاری از خانم ها و آقایان می باشد که چگونه باید دمای مناسب را برای یخچال تنظیم کرد تا دما در یخچال و فریزر مطلوب باشد.

۵) خرابی لرزه گیر

موتور یخچال به کمک تعدادی بست و به بدنه یخچال پیچ می شود که به مرور زمان و به دلیل استهلاک کارکرد یخچال بست ها و لرزه گیرها ساییده شده و ممکن است کنده شوند و در نتیجه موتور در حین کار با لرزش بیشتری همراه بوده که صدای بلندتری تولید میکند.

بیشتر بدانید:

انواع دلیل صدای یخچال

 1. صدای ویبره یا لرزش
 2. صدای چکه آب
 3. صدای جوشیدن یا قل قل کردن
 4. صدای خرخر
 5. صدای تق تق
 6. صدای کلیک
 7. صدای تلق تلق
 8. صدای بوق یخچال

۱) صدای ویبره یا لرزش

یخچال روی سطح مناسبی از زمین تراز نشده است.

۲)صدای چکه آب

این صدا به خاطر ذوب شدن یخ‌ هایی که طی زمان های طولانی ایجاد شده است میباشد.

۳) صدای جوشیدن یا قل قل کردن

به دلیل وجود روغن در کمپرسور است, روغن وارد کندانسور و اواپراتور جریان پیدا کرده است.

اگر اخیرا یخچال را جابجا کرده‌اید این صدا تولید میشود.

۴) صدای خرخر

جریان گاز درون کمپرسور یخچال این صدا را به‌ وجود می‌ آورد.

۵) صدای تق تق

لوله‌های داخل یخچال با کمک فوم به بدنه متصل شده‌ اند و وقتی این لوله‌ها از بدنه جدا میشوند این صدا شنیده میشود.

۶) صدای کلیک

از شنیدن این صدا به هیچ وجه نگران نباشید زیرا این صدا مربوط به کنترل ترموستات بوده که در ابتدا و انتها سیکل و گردش کار خود تولید می کند.

۷) صدای تلق تلق

این صدا به خاطر ریزش یخ در مخزن است.

۸) صدای بوق یخچال

علت بوق زدن یخچال بالا رفتن دمای محیط است اما دلایلی برای افزایش دما و گرم شدن داخل یخچال وجود دارد.

برخی از این دلایل:

 1. خرابی یخساز یخچال
 2. خرابی برد الکترونیکی یخچال
 3. یخ زدن اواپراتور یخچال
 4. گرفتگی دریچه هوا
 5. خرابی لاستیک دور درب یخچال

خدمات تعمیر یخچال در آریا بهکار

آریابهکار یکی از قدیمی ترین مراکز خدمات تعمیر انواع لوازم برقی و از جمله یخچال از برندهای مختلف است.

چنانچه یخچال شما دچار نقص فنی شده است با خیال راحت می توانید دستگاه خود را برای تعمیر به آریابهکار بسپارید.

آریابهکار کلیه خدمات تعمیر خود را تا ۹۰ روز ضمانت می کند و هزینه های تعمیر نیز کاملا منصفانه لحاظ شده است.

همچنین آریابهکار برای مشترکین خود کدهای تخفیف دوره ای در نظر گرفته است و در موارد اضطراری سرویسهای ویژه خدمات تعمیر ۴۸ ساعته وجود دارد.

ل رایج صدای زیاد کمپرسور و روش های رفع آن از مقاله های مشابه موجود در سایت بهره ببرید.+

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا