برترین های کسب و کارپزشکی

کرایوتراپی زگیل تناسلی در اصفهان

کرایوتراپی موثرترین روش درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یا وارت به عنوان یک بیماری واگیردار و شایع منتقل شونده از راه جنسی محسوب می‌شود و تقریبا درمان قطعی برای آن وجود ندارد. اما علل زگیل تناسلی چیست؟ عامل ایجاد این بیماری ویروس HPV است. بجز عمل جراحی برداشتن زگیل در اصفهان؛ با روش کرایوتراپی (سرمادرمانی یا نیتروژن مایع) می‌توان ضایعات زگیل تناسلی را از بین برد.

بهترین دکتر برای زگیل تناسلی مردان در اصفهان | دستگاه کرایوتراپی زگیل

کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی روشی است که با سرما دادن با دمای نزدیک به منفی ۲۰۰ درجه سانتیگراد به ضایعات زگیل تناسلی، آنها را از بین می‌برد. در کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع و یک سواب پنبه‌ای یا دستگاه خاصی به نام «پروب کرایو»، به ضایعات زگیل تناسلی سرمای شدید منتقل می گردد، یا به اصطلاح فریز می‌ شوند.

سرما دادن به ضایعات حدود 10 الی 20 ثانیه طول خواهد کشید. اگر وسعت مناطق درگیر زگیل تناسلی زیاد باشد یا زگیل‌ها بزرگ باشند می توان از بی‌حسی موضعی نیز بهره برد. دوره بهبودی پس از کرایوتراپی بسته به تعداد و محل زگیل‌های درمان شده، بین 1 تا 3 هفته متغیر است ولی معمولا زگیل‌ها پس از 2 هفته بدون جای زخم قابل مشاهده یا جای زخم خیلی کوچک یا ناحیه رنگ پریده، از بین می‌روند.

کرایوتراپی اولین بار از اواخر سال 1890 میلادی در یونان آغاز شد. واژه‌ی کرایو به معنی سرما و تراپی به معنی درمان است که به آن سرمادرمانی نیز گفته می‌شود. همانطور که گفته شد، این روش درمانی برای انواع زگیل‌ها، به خصوص زگیل‌های ناشی از رابطه جنسی، ضایعات عروقی و کنتاژیوروم‌ها موثر است. کرایوتراپی در اصفهان در سه فاز مختلف انجام می‌شود:

1.انتقال حرارت: در مرحله اول، آماده‌سازی انجام می‌گیرد. به همین دلیل از نیتروژن مایع که کرایو نام دارد، استفاده می‌شود. نیتروژن به حرارت 196 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و بر روی نقطه مورد نظر قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه این روش با کمی سختی همراه است اما درمان زگیل تناسلی در اصفهان با کرایوتراپی انجام می‌گیرد.

2.تخریب سلول‌ها: در فاز دوم، ضایعات پوستی را به سرعت با سرما ضعیف کرده و از بین می‌برند. سرد شدن این ضایعات باعث تخریب سلول‌های موجود می‌شود.

3.التهاب و بهبود: پس از گذراندن فاز دوم، زگیل دچار التهاب می‌شود، که نشاندهنده‌ی مرگ سلول‌ها است. در فاز سوم، بیمار باید مراقبت‌های پس از کرایوتراپی را انجام دهد تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

کرایوتراپی زگیل تناسلی چیست؟

با توجه به اینکه زگیل تناسلی از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود، جزء یکی از بیماری‌های ویروسی به حساب می‌آید. بنابراین روش‌های درمانی متفاوتی برای این بیماری وجود دارد. علاوه بر کرایوتراپی زگیل در اصفهان، لیزر زگیل تناسلی اصفهان از جمله روش‌های نوین و موثر در درمان این بیماری است.

انجام کرایوتراپی در بارداری

استفاده از کرایوتراپی در بارداری جهت از بین بردن زگیل‌های تناسلی خارجی، با رعایت تدابیر ویژه قابل انجام است.

انتقال زگیل تناسلی

کرایوتراپی عفونت ویروس پاپیلومای انساني ( HPV) را درمان نمی‌کند. این ویروس می‌تواند بعد از برداشته شدن، در وضعیت غیر فعال یا نیمه فعال در بدن باقی بماند. شخصی که تحت درمان زگیل‌های تناسلی قرار گرفته است باز هم می‌تواند این عفونت را انتقال دهد.‌ در برخی موارد زگیل تناسلی خودبخود از بین می‌رود، ولی معمولا ویروس در سلول‌های سطحی پوست باقی می‌ماند و احتمال عود ضایعات و قابلیت انتقال به افراد دیگر وجود دارد.

کاندوم‌های لاتکس با این که می‌توانند خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهند ولی تمامی ناحیه تناسلی را در برابر تماس مستقیم پوستی پوشش نمی‌دهند. این ویروس یکی از علل سرطان‌ دهانه رحم در خانم‌ها و همچنین سرطان آلت در آقایان می‌باشد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری سلامت جنسی و پرهیز از روابط جنسی پرخطر و شرکای جنسی متعدد و غیر مطمئن می باشد.

واکسن زگیل تناسلی

واکسن HPV که در برابر چند نوع این ویروس می تواند محافظت ایجاد نماید، در طی سنین 9 تا 26 سال تزریق می‌شود. تزریق واکسن قبل از شروع رابطه جنسی و تماس مشکوک می تواند سبب جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی گردد.

موارد قابل تاکید زگیل تناسلی

  • پس از کرایوتراپی و از بین بردن ضایعات زگیل تناسلی ممکن است تا سال ها، بیماری عود نکند.
  • لمس کردن یا دستکاری زگیل‌ها می‌تواند باعث انتشار آنها به دیگر نواحی بدن شود.
  • زمانی که تحت درمان زگیل‌های تناسلی هستید، بهتر است از برقراری رابطه جنسی پرهیز نمایید.
  • در بانوان برای جلوگیری از انتشار ویروسHPV و همچنین تشخیص زودهنگام آن، توصیه می‌شود تست دوره‌ای پاپ اسمیر، انجام شود.

دستگاه کرایوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

کرایوتراپی یا سرما درمانی روشی آسان، بی خطر و نسبتاً مقرون به صرفه است که با به کار گیری سرما، به درمان برخی از مشکلات پوستی و رفع ضایعات در پوست می‌پردازد.

کاربرد کرایوتراپی یا سرما درمانی

هدف از کریوتراپی کاهش سوخت و ساز و التهاب سلولی است. یادآوری این نکته را لازم می‌دانیم که با استفاده از کرایوتراپی، بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات پوستی درمان نمی‌شوند بلکه آثار و ضایعات آنها رفع خواهد شد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

1- رفع برخی از کیست‌ها و ضایعات توموری مانند میلیا

2- رفع برخی ضایعات پیش بدخیم مانند زگیل تناسلی

3- درمان لکه‌های پوستی ناشی از آفتاب و لنتیگو

4- درمان اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدها

5- کنترل و درمان سالک و هموروئید

6- رفع ضایعات عروقی همانژیوم‌

عملکرد کرایوتراپی

دستگاه کرایوتراپی از مخزن دو جداره‌ای تشکیل شده است که حاوی نیتروژن (ازت) مایع می‌باشد. درون این دستگاه، نیتروژن مایع سرمای شدیدی ایجاد می‌نماید. با اسپری محتویات داخل مخزن کرایوتراپی و برخورد محتویات به شدت سرد دستگاه با ناحیه مورد نظر، دمای آن قسمت دچار افت زیادی شده و در نتیجه ضایعاتی مانند زگیل، فریز یا منجمد می‌شوند، که این وضعیت منجر به مرگ سلولی در ضایعه و نابودی آن خواهد شد.

عوارض کرایوتراپی

از شایعترین عوارض گذرای کرایوتراپی می‌توان به ایجاد تاول قرمز یا سفید و گاهاً کبود در محل درمان اشاره کرد که به مرور زمان خشک و پوسته پوسته شده، از پوست جدا می‌گردد. پس از انجام کرایوتراپی یا سرمادرمانی در مورد ضایعات پوستی، ممکن است جای آن به شکل لکه سفید محو، یا اسکار باقی بماند. احساس درد خفیف و سوزش قابل تحمل، هنگام انجام کرایوتراپی، طبیعی بوده و نیاز به اقدام خاصی ندارد.

تعداد جلسات کرایوتراپی در اصفهان

معمولا تعداد جلسات کرایوتراپی در اصفهان بر اساس نوع بیماری و شدت آن تعیین می‌شود. حدود پنج جلسه برای افرادی که بیماری کم عارضه و خفیف دارند، مناسب است. افرادی که دچار بیماری شدید هستند باید بین 10 الی 20 جلسه کرایوتراپی انجام دهند. در برخی موارد این تعداد جلسات نیز بیشتر می‌شود.

جلسات کرایوتراپی به فاصله‌ی دو الی سه روز در هفته انجام می‌شود.

سوالات متداول کرایو تراپی

آیا کرایوتراپی درد دارد؟

در هنگام انجام عمل ممکن است کمی احساس درد و سوزش داشته باشید که با بی‌حسی موضعی رفع می‌شود.

آیا کرایوتراپی برای لاغری موثر است؟

بله. به دلیل اینکه سلول‌های چربی به سرما حساس هستند، کرایوتراپی باعث از بین رفتن آنها می‌شوند.

کرایوتراپی دهانه رحم چیست؟

کرایوتراپی دهانه رحم باعث می‌شود زگیل تناسلی و سلول‌های پیش سرطانی این قسمت از بین بروند.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا