برترین های کسب و کارخانواده

آخرین تغییرات در قوانین مهاجرت به اروپا

با توجه به کمبود نیروی کار در آلمان 29 مارس 2023 خبر جدیدی مبنی بر تغییر قوانین مهاجرتی توسط وزارت کشور و وزارت کار و امور اجتماعی آلمان منتشر شد. کابینه دولت آلمان پیشنهادات جدیدی را برای اصلاح قوانین مهاجرتی آلمان برای کمک به جذب نیروی کار ماهر از خارج کشور تصویب کرد. در حال حاضر آلمان مانند بسیاری از کشورهای اروپایی با کمبود نیروی کار ماهر مواجه است. تعداد مشاغل خالی در آلمان در سه ماهه آخر سال 2022 به 1.98 میلیون نفر رسید که بالاترین سطح ثبت شده تا کنون بوده است. کمبود نیروی کار برلین را وادار کرده است تا سیاست های مهاجرتی موجود خود را مجدداً ارزیابی کند و طرحی جدید برای جذب کارگران واجد شرایط از خارج از اتحادیه اروپا (EU) ایجاد کند.

با اصلاح قوانین مهاجرت، دولت امیدوار است که کار مهاجرت اتباع کشورهای ثالث در آلمان را آسان‌تر کند. پیش‌نویس قانون تخمین می‌زند که می‌تواند مهاجرت نیروی کار ماهر از کشورهای غیر اتحادیه اروپا را تا حدود 60000 نفر در سال افزایش دهد که تقریباً ارقام قبل از همه‌گیری کووید در سال 2019 را دو برابر می‌کند. پس از تصویب اصلاحات توسط کابینه، کریستین لیندنر، وزیر دارایی در توییتر نوشت: «با این کار، ما در حال پی ریزی یک شروع جدید در سیاست مهاجرت هستیم. هر کسی که بتواند به عنوان یک کارگر ماهر به موفقیت اقتصادی آلمان کمک کند، خوش آمد.»

eth | آموزش

مقاله مرتبط: مدارک لازم جهت گرفتن وقت سفارت هلند

مروری بر اصلاحات قوانین مهاجرت کاری به آلمان

لایحه جدید بخشی از بسته جامع اصلاحات است که ائتلاف حاکم می گوید قوانین مهاجرت، اقامت و شهروندی آلمان را مدرن می کند. قوانین مهاجرت نیروی کار ماهر موجود در کشور در مارس 2020 در قالب قانون مهاجرت ماهر وضع شد. اصلاحیه جدید برای جذب مهاجرین بیشتر شامل موارد زیر است:

 • دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card) برای متخصصانی که تحصیلات آکادمیک دارند، ساده‌تر خواهد شد.
 • سابقه کاری در بخش مربوطه و مدرک یا آموزش حرفه ای برای به حداقل 2 سال کاهش یافت.
 • امکان دریافت (job seeker) فراهم می شود و اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته با این نوع ویزا دریافت میکنید تا بتوانید مخارج را تا زمانی که شغل اصلی خود را پیدا میکنید، مدیریت کنید.
 • برای بعضی فیلد های کاری با تقاضای بالا، مثل کادر درمان، امکان اشتغال کوتاه‌مدت تا ۸ ماه داده می شود تا مراحل ارزیابی طی شود.
 • صلاحیت حرفه ای دیگر نیازی به مراحل ارزیابی پیش از ورود ندارد. کسانی که مایلند مراحل ارزیابی و تایید مدرک خود را در آلمان طی کنند، می‌توانند پس از ورود این کار را انجام دهند.
 • «کارت فرصت» جدید برای افرادی است که پیشنهاد شغلی ندارند اما پتانسیل یافتن کار در آلمان را دارند فراهم شده است. کارت فرصت از یک سیستم مبتنی بر امتیاز پیروی می کند که مدارک متقاضی، مهارت های زبان آلمانی، تجربه حرفه ای، ارتباط با آلمان و سن را در نظر می گیرد.

اصلاحات بیشتر برای کمک به جذب کارگران ماهر شامل تغییراتی در برای دسترسی بیشتر به متخصصان دارای مدرک دانشگاهی است. متخصصان فناوری اطلاعات با تجربه شغلی مرتبط، حتی اگر مدرک دانشگاهی نداشته باشند، کارت آبی اتحادیه اروپا را نیز دریافت خواهند کرد.

✔️ مهاجرت به اروپا و دریافت اقامت با کمترین هزینه – شرایط 2023

برای مهاجرت به اروپا و اخذ اقامت، مسلماً هیچگاه نمی توان گفت که یک راه، همیشه بهترین راه ممکن است. اما شاید بتوان با در نظر گرفتن شرایط شخص مهاجر و پارامترهای کشور مقصد، بهترین مکان و راه مهاجرت به اروپا با کمترین هزینه را شناسایی کرد. این مقاله بر اساس پرداخت کمترین هزینه و میزان راحتی پذیرش مهاجر در کشور مقصد، نوشته شده است.

اگر شما تصمیم گرفته اید که کشور دومی را برای زندگی و اقامت انتخاب کنید، مطمئناً یکی از مهم ترین و اساسی ترین مواردی که دوست دارید از آن اطلاع داشته باشید، این است که چگونه می‌توانید با کمترین هزینه، مهاجرت به اروپا را انجام دهید. در چند سال اخیر با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، درخواست ‌ها برای دریافت اقامت، از دیگر کشورهای اروپایی افزایش یافته است. هر کدام از این کشورها شرایط و قوانین خاصی برای قبول و اعطای اجازه اقامت به شهروندان خارجی دارند.

1. کم هزینه ترین کشور برای مهاجرت کدام کشور است؟

شاید یکی از آرزوهای مهم و اساسی هر فردی، داشتن زندگی راحت با صرف کمترین هزینه باشد. یکی از جدیدترین و جذاب ترین برنامه ‌های اقامت در اروپا، دریافت اقامت دائم اروپا و داشتن امکان زندگی، کار، تحصیل و سفر در حوزه شنگن است. افرادی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند قطعاً می‌دانند که برای اخذ اقامت اروپا روش ‌های مختلفی وجود دارد.

یکی از راه ‌های گرفتن ا است. حتی افرادی که تمایل به دریافت اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری دارند نیز معمولاً در نظر دارند که ارزانترین و کم هزینه ترین کشور را برای اقامت و مهاجرت به اروپا انتخاب کنند. تحقیقاً می‌توان گفت که بالاترین آمار قبولی اقامت در سال‌های اخیر، مختص به کشور اسلواکی و با روش اخذ است.

اخذ اقامت از هر کشور و با هر روشی، معمولاً محدودیت ‌ها و مشکلات خاص خود را دارد. اما شرایط خاص اسلواکی و کمتر بودن پیچیدگی ‌ها و محدودیت ‌های قانونی این کشور، و همچنین امکان ثبت شرکت بدون نیاز به سرمایه گذاری، امکان اخذ اقامت از این کشور (از طریق ثبت شرکت) را بسیار ساده و آسان کرده است. همچنین شما با انتخاب این روش و ثبت شرکت در اسلواکی، اجازه فعالیت، زندگی، کار و تحصیل در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا را برای خود و خانوادتان مهیا می‌کنید.

2. چرا اخذ اقامت اسلواکی کم هزینه ترین راه مهاجرت به اروپاست؟

 1. پایین بودن هزینه اخذ اقامت اسلواکی نسبت به سایر کشورها.
 2. امکان دریافت اقامت اسلواکی بدون نیاز به سرمایه گذاری.
 3. هزینه بسیار پایین زندگی در اسلواکی نسبت به سایر کشورهای اروپایی.

شما برای ثبت شرکت در کشور اسلواکی نیاز به سرمایه گذاری ندارید. اما برای کارهای ثبتی، بیمه، اجاره نامه، حق‌الوکاله و موارد دیگری که منجر به دریافت اقامت شما می‌گردد، جمعاً بین 15.000 تا 20.000 یورو بودجه نیاز دارید.

نکته مهم:

بعضی از افراد به دلایلی مانند عدم آگاهی، مدعی هستند که با مراجعه مستقیم متقاضی (توسط ویزای شنگن توریستی) به پلیس اسلواکی می‌توان فرآیند انجام این پروسه را سرعت داد و مثلاً به ۶ ماه کاهش داد. در نظر داشته باشید، مراجعه مستقیم متقاضی به پلیس اسلواکی بابت انجام فرآیند ثبت شرکت، تنها با اخذ ویزای TYPE-D این کشور (National Visa) امکان پذیر است. برای انجام فرآیند ثبت شرکت در اسلواکی، ۲ راه کلی وجود دارد:

 1. اقدام از طریق سفارت اسلواکی (روش معمول)
 2. مراجعه مستقیم به پلیس اتباع خارجی کشور اسلواکی از طریق دریافت ویزای Type-D کشور اسلواکی (درخواست ویزای Type-D کشور اسلواکی شرایط بسیار خاصی دارد.)

شما با اخذ ویزای توریستی شنگن از طریق اتریش، آلمان و سایر کشورها (حتی از طریق خود کشور اسلواکی)، تنها اجازه فعالیت‌های توریستی را دارید. برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید این مورد را از سفارت اسلواکی در تهران جویا شوید.

3. هم اکنون شرایط اخذ ویزا و اقامت اروپا به چه صورت است؟

اگر شما قصد مهاجرت به اروپا را دارید، هم اکنون چند راه مناسب وجود دارد که هر کدام دارای محاسن و محدودیت‌های خاص خود هستند. همکاران ما در موسسه سفریتو برای ارائه مشاوره زندگی و اخذ اقامت اروپا در کشورهای حوزه شنگن در خدمت شما هستند. شما می‌توانید هم اکنون برای دریافت مشاوره رایگان تا به صورت کامل با تمام روش ‌های ممکن برای اخذ اقامت اروپا برای ایرانیان، آشنا شده و از جزئیات روش دلخواه خود آگاه شوید. مشاورین ما آماده راهنمایی شما عزیزان می‌باشند.

4. آخرین اخبار و تغییرات در مورد مهاجرت به اروپا و دریافت اقامت با کمترین هزینه؛

این روز‌ها بیش از قبل تب مهاجرت به اروپا در میان افراد و به‌ویژه ایرانیان بالا رفته است. شاید تا ده سال پیش کسی به این شدت در پی اقامت در اروپا، اخذ ویزای شینگن و زندگی در کشور‌های اروپایی نبود، اما در سال‌های اخیر صف سفارتخانه‌ها خبر از تغییرات بزرگی در این حوزه داده است. اروپا شامل بیش از 50 کشور مستقل است که کشورهای مطرح و بزرگی مانند روسیه، ، اتریش، ، سوئیس، ، لهستان، هلند را هم شامل می‌شود.

مهاجرت به اروپا مانند هر روش  می‌تواند به دلایل متفاوتی باشد. عواملی مانند کمبود غذا، جنگ یا سیل باشد یا عواملی شامل آب‌وهوای خوب، فرصت‌های شغلی بیشتر باشد. در ادامه این مقاله مهاجرت به اروپا، روش‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی و گرفتن ویزای اروپا را شرح داده‌ایم.

آمار مهاجرت به اروپا

مهاجرت به کشورهای اروپایی در میان ایرانیان بسیار طرفدار دارد. به طوریکه پس از مهاجرت به امریکا در سال 1399 بیشترین مهاجرت به کشورهای اروپایی بوده است. یعنی حدود 29 درصد از ایرانیان به هرکدام از کشورهای اروپایی مهاجرت کرده‌اند. این آمار توسط دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور تهیه شده است. 29 درصد از ایرانیان در سال 1399 برای مهاجرت اروپا را انتخاب کردند.(منبع: دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور)

دلایل مهاجرت به اروپا

حقیقت این است که مهاجرت فرایند ساده‌ای نیست و ممکن است حتی چند سال این فرایند به طول بیانجامد؛ اما چرا اروپا؟ مهاجرت به اروپا با توجه به رشد بالای اقتصادی و دانشگاه‌های توسعه‌یافته شاید درخواست افراد زیادی باشد؛ اما مزایای مهاجرت به کشورهای اروپایی محدود به این موارد نیست. مهم‌ترین دلایل مهاجرت به اروپا شامل:

 • سفر به کشورهای عضو شینگن بدون نیاز به ویزا
 • امکان تحصیل رایگان
 • امکان استفاده از خدمات رفاهی و بهداشتی رایگان
 • بهره‌مندی از تحصیل رایگان برای فرزندان
 • امکان خرید ملک، خانه و اتومبیل
 • امکان دریافت اقامت کشورهای دیگر اروپایی در زمانی کوتاه‌تر
 • امکان دریافت اقامت آمریکا در زمانی کوتاه
 • سفر آزادانه به کل اروپا

روش های مهاجرت به اروپا

سالانه افراد زیادی در حال مهاجرت به اروپا هستند که از این آمار  مهاجرت به روش کاری و فامیلی بیشترین طرفدار را دارند.

 • مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به اروپا از روش تحصیل
 • مهاجرت به اروپا از طریق کار
 • مهاجرت به اروپا از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج
 • مهاجرت به اروپا با تولد

منبع مقاله:

www.vfsvisaonline.com

netherlandsworldwide.nl

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا