برترین های کسب و کارلوازم خانگی

علت اتومات نکردن یخچال

علت اتومات نکردن یخچال چیست؟ و چه عللی باعث بروز این مشکل میشود؟ به چه دلایلی یخچال روشن نمی شود؟ جواب سوالات خود را در این بخش از خواهید خواند. از مشکلات شایعی که اغلب برای اکثر خانواده ها اتفاق می افتد و نیاز به خدمات نمایندگی تعمیر یخچال فریزر در اصفهان خواهید داشت، اتومات نکردن یخچال و روشن نشدن است. مشکلی که بسیاری از ما علت آن را نمی دانیم.ما در این مطلب به این دو موضوع و بررسی علت های آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

علائم خرابی اتوماتیک یخچال | علت اتومات نکردن یخچال الکترواستیل

اتومات نکردن یخچال چه دلایلی دارد؟

اتومات نکردن یخچال و روشن نشدن آن چه دلایلی دارند؟ علت اتومات نکردن یخچال چیست؟

1. اتومات نکردن یخچال به علت نشت گاز و کم بودن سرما

در یخچالهای مختلف این مشکل با شکل های متفاوت بروز میکند :

یخچال های قدیمی : در یخچال های قدیمی این مشکل به صورت برفک زدن نصفه جایخی ویا یخ زدن ناحیه خاصی از جایخی بروز می کند.

راه حل : برای اینکه اطمینان از نشتی نداشتن یخچال بهتر است آن را از برق بکشید و بعد از آب شدن برفک ها ، یخچال را دوباره به برق بزنید و در اولین فرصت در صورت کم بودن سرمای یخچال به تعمیرکار یخچال اطلاع دهید.

یخچال فریزر های جدید برفکی : یخچال فریزر های جدید برفکی دارای صفحه سرما در انتهای یخچال و یا داخل بدنه یخچال هستند .اگر این صفحه خیس بود و قسمتی از آن برفک داشت و یا به طور یکدست برفک نداشت ، یخچال نشتی گاز دارد . در این موارد مشتری از سرمای فریز رضایت دارد.

یخچال های بدون برفک : این نوع یخچال ها کمتر با این مشکل مواجه می شوند .

2. خرابی ترموستات و اتومات نکردن یخچال

در صورتی که سرمای یخچال خوب باشد اما یخچال اتومات نکند احتمالا ترموستات ایراد دارد . این مشکل با علائمی مانند یخ زدن درون یخچال مثل و همراه است .

3. اتومات نکردن یخچال به دلیل ضعیف شدن موتور

در این مورد با وجود سرمای نسبی موتور صدای زیادی دارد و یخچال اتومات نمی کند .

4. موارد خاص اتومات نکردن یخچال

یخچال های بدون برفک :

اگر سیستم برفک زدایی خراب باشد ، رادیات (یا اواپراتور ) برفک می زند و سرمای یخچال کم میشود .

علت کم شدن سرمای یخچال

نداشتن در جایخی و جاگوشتی در یخچال های قدیمی :

نبود این امکانات در یخچال سبب یخ زدن مواد غذایی مثل ماست و دیر اتومات کردن یخچال می شود.

گیر بودن لوله های ورودی :

درصورت گیر بودن لوله های ورودی یخچال اتومات نمی کند.

یخچال های با برد دیجیتال :

معیوب بودن سنسور ودر برخی موارد معیوب بودن برد اصلی موجب ایجاد مشکل میشود .

روشن نشدن یخچال به دلیل معیوب بودن برد اصلی

علت روشن نشدن یخچال

علت1 :پریز برق ندارد، دوشاخه یا سیم رابط معیوب است.

رفع عیب1:

بعد از کنترل برق ، اینگونه پریز دوشاخه وسیم رابط را آزمایش می کنیم :دو قطب دو شاخه را با یک سیم به یکدیگر متصل می کنیم و ورودی کابل را از مدار یخچال باز می کنیم و آوامتر را به آن ها متصل می نماییم . اگرعقربه انحراف پیدا نکرد ، سیم رابط ودو شاخه را تعویض می نماییم.

علت 2: ترموستات معیوب است

رفع عیب 2:

در نتیجه بررسی مدار الکتریکی یخچال در می یابیم هنگام خراب شدن کلید ترموستات و هدایت نکردن فاز ورودی به موتور کمپرسور قادر به حرکت نخواهد بود . پس ورودی و خروجی ترموستات را آرام جدا کنید و با اتصال رابط های اهم متر به آن ولوم را به چپ و راست بچرخانید تا صدای قطع و وصل کلید داخل ترموستات شنیده شود .

در صورتی که با وصل کلید عقربه بطرف صفر منحرف و با قطع کلید عقربه بطرف بی نهایت باز گرددترموستات معیوب نیست .در غیر این صورت باید ترموستات را از بدنه یخچال خارج کنید و قاب آن را باز نمایید و مشکل کلید داخل آن را رفع کنید.در صورت تعمیر نشدن ترموستات آن را تعویض کنید تا یخچال به درستی کار کند.

تذکر:

اگر می خواهید ترموستات را از یخچال جدا کنید و یا بر روی آن در همان وضعیت متصل به بدنه آزمایش انجام دهید ، باید بدانید اعمال فشار نا مناسب برروی ترموستات سبب آسیب به لوله مویی و یا لوله بلو می شود که در این صورت گاز داخل ترموستات تخلیه می گردد. هنگامی که ترموستات دچار چنین عیبی می شود ، باید آن را تعویض کنید تا به درستی عمل کند.

علت 3: اورلود معیوب است.

رفع عیب 3:

جایگاه اورلود سر راه نول مشترک کمپر سور است پس در صورتی که اورلود خراب شود کمپرسور نیز روشن نخواهد شد . در صورتی که پلاتین های داخل اورلود متصل نباشند ولتاژبه موتور الکتریکی کمپرسور نمی رسد.

در این حالت باید توسط اهم متر اتصال پلاتین های اورلود را در حالی که دوشاخه از پریز جداست ، بررسی کنید و در صورت متصل نبودن این پلاتین ها به یکدیگر ،اورلود را با نوع مشابه خودش تعویض کنید. بر روی اورلود کد مخصوصی وجود دارد که بیانگر جریان نامی اورلود است.

اگر به مورد مذکور توجه نشود و اورلود جدید دارای جریانی کمتر از جریان نامی اورلود قبلی باشد،بمحض اتصال برق به کمپر سور ،عمل نموده و مدار الکتریکی موتور را قطع می کند.

علت4:سیم های رابط از مجموعه سیم بندی مدار جدا (قطع)شده اند.

رفع عیب4:

در صورت پاره شدن سیم های اصلی مانند فاز و نول ، و یا این سیم ها از اتصالات قطعاتی مانند ترموستات – اولود یا موتور جدا گردند ، اشکال مربوطه بروز پیدا می کند. پس بهتر است سیم بندی رابه صنشت گاز و خرابی ترموستات از جمله دلایل و علت اتومات نکردن یخچال به شمار می آید که متخصصین و تکنسین های با داشتن مهارت کافی در در اسرع وقت برای عیب یابی و برطرف کردن مشکل دستگاه مشتریان اقدام می کنند.

علت اتومات نکردن یخچال فریزر

یخچال ها از جمله پرکاربردترین لوازم مورد استفاده در آشپزخانه ها می باشد که در عصر جدید با استفاده از فناوری به روز شاهد تولید و طراحی در مدل ها و امکانات مختلفی در آن می باشیم که اتومات کار کردن این دستگاه از جمله ویژگی هایی می باشد که دارای مزیت های بسیاری بوده و در طول عمر دستگاه بسیار موثر عمل می کند. در این خصوص می توان گفت اتومات نکردن یخچال از جمله شایع ترین و رایج ترین مشکلات یخچال ها بوده و بسیاری از کاربران و مخاطبان تجربه این مشکل را داشته اند.

با توجه به اینکه یخچال از جمله لوازم همواره در حال کار کردن می باشد و اغلب استراحت ندارد، از این رو با مشکلات و اختلالات بسیاری مواجه می باشد که یکسره کار کردن و اتومات کردن یخچال ها از جمله این مشکلات و نقص ها شناخته می شود. علت اتومات نکردن یخچال می تواند بسیار متغیر باشد که برای عیب یابی و برطرف کردن نقص کاربران و مخاطبان می توانند از ابتکار سرویس متخصصین مجرب و کارآزموده ای را به خدمت خود در بیاورند. گروه فنی ابتکار سرویس با داشتن مهارت و استعداد و سابقه ای درخشان، توانسته اند با کسب رضایت مشتریان در اولویت انتخاب های آنها قرار بگیرند.

بررسی دلایل علت اتومات نکردن یخچال

همانطور که در بخش قبلی ذکر کردیم علت اتومات نکردن یخچال فریزر می تواند به عوامل متعددی بستگی داشته باشد برای مثال د یخچال های قدیمی باز ماندن درب جایخی و جا گوشتی سبب اتومات نکردن و یا دیر اتومات کردن دستگاه می شود و در برخی مواقع گیر بودن لوله های ورودی از دیگر علت اتومات نکردن یخچال شناخته می شود.

در حالی که یخچال های جدید ممکن است با مشکل در برد دیجیتال سیستم مواجه بوده و معیوب بودن برد اصلی و یا سنسور ها در اتومات نکردن یخچال دخیل باشند. از جمله دلایلی که سبب اتومات نکردن یخچال ها می شود می توان به خراب بودن ترموستات، نشت گاز و کم بودن سرما و ضعیف شدن موتور اشاره کرد که در ادامه به بررسی هر یک از علت اتومات نکردن یخچال خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

گاز یخچال و یکسره کار کردن یخچال

مشکل در گاز یخچال از جمله رایج ترین علت اتومات نکردن یخچال فریزر ها و ساید بای ساید ها می باشد که در صورت نشت گاز یخچال و یا کم شدن گاز یخچال با گذشت زمان بایستی منتظر باشیم که کمپرسور دستگاه قادر به طی کردن فرایند خنک سازی، دمای تنظیم شده را به یخچال نباشد.

در این صورت دستگاه اتومات نکرده و در مواقعی که یخچال دارای عمر بالای 10 سال باشد می توان با مشکلات فنی بسیار زیادی در عملکرد یخچال ها مواجه شد. که برای برطرف کردن این مشکل نیاز به شارژ گاز یخچال می باشد که گروه فنی و تکنسین های ما برای برطرف کردن این مشکل در اسرع وقت به خدمت رسانی اقدام خواهند کرد.

خراب بودن ترموستات

ترموستات که با هیتر دیفراست دستگاه در ارتباط می باشد از مهمترین قطعات یخچال به شمار می رود که خرابی این قطعه از مهمترین علت اتومات نکردن یخچال می باشد و ترموستات با تشخیص سرد بودن لوله ها شروع به فعالیت می کند و به منظور ذوب برفک ها و یخ های موجود بر لوله به هیتر دیفراست دستور می دهد و زمانی که این قطعه خراب و یا در عملکرد به مشکل برخورد کند در این صورت با تجمع برفک و یخ مواجه می شویم که این امر مانع از جریان هوای آزاد و در نتیجه سبب اتومات نکردن یخچال ها خواهد شد. همچنین ترموستات دمای داخلی را کنترل کرده و مطابق دمای تنظیم شده، میزان خنک بودن فضای داخلی را مشخص می کند.

سایر موارد موثر در اتومات کار نکردن یخچال ها

عوامل و دلایل بسیار دیگری نیز در یکسره کار کردن یخچال ها دخالت دارد که از جمله این شرایط موجود برای خاموش نشدن یخچال می توان به موارد زیر پرداخت:

  • برد کنترل اصلی
  • موتور فن کندانسور
  • برد کنترلی دیفراست
  • موتور فن اواپراتور
  • لاستیک دور درب

مشتریان می توانند با برقراری با متخصصین ابتکار سرویس و بیان مشکلات مشاهده شده در دستگاه خود به دلیل و علت اتومات نکردن یخچال پی ببرند و با درخواست اعزام نیرو به برطرف کردن مشکل سیستم بپردازند.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا