برترین های کسب و کارخانواده

چرا به فرانسه مهاجرت کنیم؟

معایب و مزایای زندگی در فرانسه کدامند؟

معمولاً خیلی از متقاضیان مهاجرت به کشور فرانسه بدون اینکه از جنبه های مختلف و معایب و مزایای زندگی در فرانسه باخبر باشند، دارای تعصبی افراطی هستند و فکر می کنند که زندگی در این کشور اروپایی تنها به انجام کارهای شیرین و رویایی مثل بازدید از موزه های مشهور و تاریخی، خوردن کروسان های تازه و غذاهای خوش طعم فرانسوی و گشت و گذار در محیط زیست زیبای این کشور ختم شده و نمی توان هیچ نکته منفی و یا عیبی را برای مهاجرت و زندگی در فرانسه متصور شد!

اما ما در چاوش مهاجر بهترین موسسه مهاجرتی قصد داریم تا در کنار اشاره به مزایای زندگی در کشور فرانسه و اینکه به نکات پنهان و منفی زندگی در این کشور حوزه شنگن نیز پرداخته و به اصطلاح عامی، پیش از اقدام برای و، چشم و گوش شما را باز کرده و دید جامعی از شرایط زندگی در این کشور تاریخی و توریستی اروپایی به شما ارائه دهیم. بنابر این اگر قصد مهاجرت به فرانسه و زندگی در این کشور را در آینده ای نزدیک دارید، چند دقیقه از زمان ارزشمندتان را به خواندن مطلب معایب و مزایای زندگی در فرانسه اختصاص دهید.

استعلام موسسات مهاجرتی | بهترین دفاتر مهاجرتی در تهران

مزایای زندگی در فرانسه

به عنوان یک ایرانی، پیش فرض ذهنی اغلب ما این است که زندگی در یک کشور پیشرفته اروپایی سطح و استاندارد بالاتری نسبت به میانگین استانداردهای موجود در آسیا و خاورمیانه داشته باشد. از آنجایی که این موضوع صحت داشته و مزایای زندگی در فرانسه به معایب آن می چربد، اول گزینه های مثبت مهاجرت به این کشور را به شما معرفی کرده و بعد به سراغ معایب زندگی در کشور فرانسه می رویم.

خدمات درمانی فوق العاده فرانسه

یکی از بهترین فاکتورهای زندگی در فرانسه، خدمات درمانی این کشور است. صرف نظر از میزان درآمد افراد، خدمات درمانی جامعی برای تمامی ساکنین فرانسه ارائه می شود. به بیانی دیگر، بیمه های دولتی فرانسوی قریب به 75 تا 100 درصد هزینه های مختلف درمانی از ویزیت دکتر گرفته تا خدمات دندانپزشکی و نسخه دارو را پوشش می دهد.

بنابر این، زمانی که به پزشک مراجعه کرده و یا نیاز به تهیه نسخه ای را دارید، ملزم به پرداخت هزینه کمی هستید که بعداً به شما بازپرداخت می شود. برای مثال هزینه ویزیت دکتر عمومی 23 یورو است که با بازپرداخت 75 تا 100 درصدی بیمه، هزینه نهایی شما در حدود کمتر از 6 یورو خواهد شد.

تعادل مناسب بین کار و زندگی

یکی از بارزترین مزایای زندگی در فرانسه به نسبت قشر کارگر و کارمند در ایران این است که فرانسوی ها برای زندگی کردن کار می کنند و سراسر زندگی آنها را کار فرا نگرفته! این بدین معنی است که تعادل مناسبی بین زمان کار و زمان مورد نیاز برای لذت بردن از زندگی برای مردم این کشور وجود دارد.

بنابر آخرین آمار، مرخصی های دارای حقوق سالانه در این کشور معادل 25 روز است، اما برخی موقعیت های شغلی دارای بیش از 40 روز مرخصی با حقوق در این کشور هستند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا، روزهای کمتری برای مرخصی با حقوق در نظر گرفته می شود. همچنین لازم به ذکر است که بین 11 تا 13 روز تعطیلی رسمی در این کشور در نظر گرفته شده است. استاندارد زمان کار در فرانسه 35 ساعت در طول هفته است و ساعتهای کاری بیشتر از این مقدار به عنوان اضافه کاری حساب می شود.

اقتصادی بودن هزینه های زندگی

بنابر محل زندگی شما در این کشور، هزینه های زندگی می تواند جزو مزایا و معایب زندگی در کشور فرانسه باشد! یعنی اگر در نزدیکی برج ایفل معروف در پاریس زندگی کنید، شرایط سختی را برای آماده کرده اجاره بهای بالای خانه در هر ماه تجربه خواهید کرد. اما اگر به سراغ محله های ارزان تر پاریس و یا شهرهای دیگر این کشور بروید، هزینه ها به مزایای زندگی در فرانسه تبدیل می شود.

در واقع، هزینه های زندگی در کشور فرانسه، سیستم آموزشی، خدمات درمانی و حمل و نقل در مقایسه با کشورهایی نظیر انگلیس، آمریکا و استرالیا بسیار کمتر و ارزان تر است. بنابر قوانین دولتی، هزینه های تحصیل و خدمات درمانی فرانسه از محل درآمد مالیات تامین می شود و هزینه پرداختی توسط شما چیزی نزدیک به صفر خواهد بود!

به همین خاطر، دانشجویان بومی و یا بین المللی و بیماران نگران هزینه های سرسام آور آموزشی و یا درمانی نیستند و بخش بزرگی از دغدغه های ذهنی آنها توسط دولت رفع شده است. همچنین اگر به عنوان یک نیروی کار در کشور فرانسه از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، کارفرما ملزم به بازپرداخت 50 درصد از هزینه های نقل و انتقال ماهانه شما خواهد بود، وجود این قانون هم شما را به استفاده از وسایل نقلیه عمومی تشویق می کند و هم موجب کم شدن هزینه های ماهانه شما خواهد شد.

امکان سفر آزادانه بدون ویزا

طبق توافق فرانسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن، دارنده کارت اقامت و یا ویزای شنگن فرانسه این امکان را دارد تا آزادانه و بدون نیاز به دریافت ویزای مجدد، به 26 کشور این حوزه معتبر از جمله آلمان، اسپانیا، پرتغال، ایتالیا، سوئد و سوئیس سفر کند.

حتی در صورتی که فردی قصد نقل مکان دائم و زندگی و کار در یکی دیگر از کشورهای حوزه شنگن را داشته باشد، می تواند با انجام مراحل مشخص و پرداخت برخی از هزینه های دولتی، این مهم را انجام داده و به راحتی به یکی دیگر از کشورهای اروپایی همسایه فرانسه برود.

به بیانی دیگر، آزادی سفر و اعتبار بالای کارت اقامت و ویزای شینگن فرانسه یکی دیگر از مزایای زندگی در این کشور است که می تواند در طولانی مدت به حق شهروندی و پاسپورت فرانسه نیز منتهی شده و آزادی و مزایای بیشتری در سفر را به شما تقدیم نماید.

امنیت شغلی در فرانسه

یکی دیگر از مزایای زندگی در فرانسه، کار در این کشور و قوانین نیروی کار است. عموماً تمامی نیروهای کار و کارمندان تحت قراردادی قانونی استخدام می شوند و از این طریق حقوق و مزایای کار آنها تضمین می گردد. به طور معمول دو دسته قرارداد دائمی CDI و قرارداد دارای مدت معین CDD در این کشور وجود دارد و هر یک از مزایای و معایبی برخوردار هستند، اما در اغلب موارد حق با نیروی کار بوده و تا زمانی که شرکت تحت قرارداد وجود خارجی و حقوقی داشته باشد، امکان اخراج بی مورد نیروی کار به سختی انجام خواهد شد.

از این رو به عنوان یک شهروند مهاجر و خارجی نباید از جنبه حق و حقوق و مزایا و قوانین کار در کشور فرانسه نگران باشید و بدانید که به هنگام استخدام و عقد قرارداد، دارای امنیت شغلی در این کشور خواهید بود.

فرهنگ و تاریخ غنی فرانسوی

زمانی که حرف از کشورهای توریستی و پرمخاطب در سراسر جهان می شود، همیشه نام فرانسه در بین برترین مقاصد تعطیلات و گشت و گذار قرار دارد و این مورد به دلیل تنوع جذابیت های فرهنگی، هنری و تاریخی این کشور است.

بر همین اساس، می توان جذابیت های ذاتی این کشور را نیز جزو مزایای زندگی در کشور فرانسه دانست. از موزه بی رقیب و ارزنده لوور پاریس گرفته؛ جایی که نقاشی معروف مونا لیزا را در خود جای داده تا سواحل خاص نورماندی، کشور فرانسه نقش پر رنگی در تاریخ اروپا داشته است.

این کشور برای قرن های متمادی در زمینه هنر و فشن پیشرو بوده و تاثیر شگرفی در صنایع ذکر شده در سراسر دنیا داشته است. فرقی نمی کند که در کجای کشور فرانسه اقامت داشته و زندگی می کنید، چون در هر صورت، ارتباط واضحی بین گذشته و حال پیدا خواهید کرد.

به بیانی دیگر، هیچ وقت ساختمان های تاریخی و ارزشمند قدیمی در فرانسه خراب نمی شوند و به جای این کار،تلاش فراوانی برای احیا و مرمت آن خواهد شد. تنها کافیست کمی در شهرهای استراسبورگ و یا پاریس به گشت و گذار بپردازید تا ساختمان های مدرن و شیک را در کنار ساختمان هایی قدیمی و باقیمانده از قرن 18 میلادی ببینید!

ریتم کند اما زیبای زندگی

یکی از مواردی که از نگاه برخی افراد عیب و از نگاه برخی دیگر جزو مزایای زندگی در فرانسه است، موضوعی است که به طور تقریبی در شیراز خودمان نیز اجرا می شود. معمولاً فرانسوی ها از زمان ناهار یک تا دو ساعته در هر روز لذت برده و دارای زمان های استراحت برای صرف قهوه هستند.

اغلب فروشگاه ها در زمان ناهار ظهر، بین 6 تا 7 بعد از ظهر و تمام روز یکشنبه تعطیل و بسته هستند. البته این موضوع ممکن است برای مهاجران تازه وارد و یا توریست هایی که زندگی با ریتم تند را تجربه کرده اند، غیرقابل تحمل و اعصاب خورد کن باشد، اما با گذشت زمان کمی از زندگی و هماهنگ شدن با سبک زندگی و کار در این کشور، این سختی از بین رفته و به ریتم کند و مناسب تر فرانسوی ها عادت خواهید کرد. زمان بندی مدارس نیز از 8:30 تا 9 صبح شروع شده و تا 4:30 و 5 بعد از ظهر پایان می یابد و بین 90 دقیقه تا 2 ساعت از این زمان به وقت ناهار اختصاص داده می شود.

حمل و نقل عمومی گسترده و پیشرفته

یکی دیگر از مزایای زندگی در کشور فرانسه که نباید به سادگی از آن گذشت، وجود خیابان ها و اتوبان های استاندارد و فوق العاده، فرودگاه های بین المللی متعدد، شبکه قطارهای سریع السیر TGV و انواع وسایل نقلیه عمومی به روز و کارآمد است. اما اگر در مناطق حومه ای و خارج از شهرهای اصلی زندگی می کنید، بهتر است به دلیل دسترسی کمتر به وسایل نقلیه عمومی به فکر خرید یک وسیله شخصی باشید.

تنوع ملک های قابل اجاره

فارغ از مبحث اجاره خانه که در بخش معایب زندگی در فرانسه به آن می پردازیم، خوشبختانه موارد زیادی برای انتخاب و اجاره ملک در کشور فرانسه و هر یک از شهرهای این کشور زیبای اروپایی وجود دارد که از طریق آژانس املاک و یا وب سایت های اینترنتی به راحتی قابل دسترس بوده و به خوبی جوابگوی نیاز شما خواهد بود.

از این رو، شما می توانید در هر یک از شهرهای معروف و مرکزی و یا مناطق حومه و خارج از مرکز شهر از انواع آپارتمان، خانه و ویلا و یا حتی گزینه های اشتراکی و یا متل های دارای محل خواب و صبحانه ارزان یکی را انتخاب کرده و دغدغه پیدا کردن محل اقامت را کنار بگذارید.

معایب زندگی در فرانسه

اکنون نوبت به معرفی برخی از معایب زندگی در کشور فرانسه می رسد، بالاخره نمی توان این طور توقع داشت که تمامی فاکتورهای این کشور اروپایی مثبت باشد و هیچ نکته منفی در آن وجود نداشته باشد.

کاغذ بازی و بوروکراسی اداری

با نیم نگاهی به نظرات کاربران اینترنتی و یا افراد در حال زندگی در کشور فرانسه به راحتی متوجه این موضوع می شوید که این کشور بسیار بورکراتیک بوده و صرف وقت زیاد برای فهمیدن روال کاری که می تواند بسیار ساده باشد مثل ثبت یک آدرس جدید، چندان غیرمتداول و عجیب نیست! اگر مهارت زبان فرانسوی نداشته باشید، رسماً اوقات جهنمی را تجربه خواهید کرد.

این درست است که وب سایت های دولتی فرم هایی را برای کارهای مورد نیاز شما در دسترس قرار داده اند، اما شرایط پیگیری و پیشرفت کار شما کاملاً به فرد مسئول انجام کارتان و حالت آن روز وی بستگی دارد! حتی ممکن است که بعد از ارسال تمامی اسناد و انجام کارها و مراحل لازم، نیاز به صبوری و زمان زیادی برای دریافت پاسخ از جانب ارگان دولتی در این کشور داشته باشید.

بنابر تجربه شهروندان خارجی که چند سالی را در فرانسه زندگی کرده اند، ممکن است دریافت یک گواهی رانندگی و یا تبدیل آن از کشوری به کشور دیگر، بیش از یک سال زمان برده و نیاز به حضور چندباره و شرکت در چندین مصاحبه بی مورد از شما داشته باشد.

شرایط تمدید اعتبار ویزا

یکی دیگر از معایب زندگی در فرانسه به عنوان یک شهروند خارجی، شرایط تمدید اعتبار ویزا است که وابسته به بورکراسی پیچیده و ناکارآمد فرانسوی بوده و سختی های زیادی برای شما دارد. بر همین اساس شما به طور تقریبی باید از 6 ماه قبل از پایان یافتن اعتبار ویزای خود، برای تمدید آن از سازمان های دولتی ذیربط اقدام کنید. فرقی نمی کند که نوع ویزای شما تحصیلی و یا بلند مدت باشد، چون در هر صورتی باید مراحل متعدد و زمان بری را طی کرده و در اغلب موارد صبر ایوب داشته باشید!

نرخ بالای مالیات

یکی از موضوعاتی که به عنوان یک توریست چندان با آن روبرو نشده و تنها با زندگی در این کشور امکان رویارویی با سختی های آن را دارید، یکی دیگر از معایب زندگی در فرانسه یعنی نرخ بالای مالیات اعمال شده توسط دولت این کشور است. بنابر آمار، فرانسه جزو ده کشور برتر از نظر دریافت مالیات از شهروندان است و این مورد ارتباط نزدیکی با خدمات درمانی دولتی و شرایط تحصیل رایگان این کشور دارد.

مالیات برای تمامی خدمات و سرویس ها اعمال می شود و برای خریدهای بزرگی مثل و یا ماشین، به شکل معناداری خود را نشان می دهد.خصوصاً اجاره خانه ها و آپارتمان های پاریس و یا جنوب فرانسه که قیمت بالایی دارند.

در حال حاضر، میزان مالیات بر درآمد در کشور فرانسه برابر با 46 درصد است، اما این تنها مالیات موجود نبوده و مالیات برای خانه، تلویزیون و حتی اضافه حقوق و درآمدهای بالا نیز اعمال می شود. در اوایل زندگی و ورود به کشور فرانسه، ممکن است مقدار بالای مالیات ها برای شما اذیت کننده و غیرقابل تحمل باشد، اما اگر کمی به نرخ بیکاری، سطح خدمات آموزشی، حمل و نقل عمومی و یا خدمات درمانی نگاه کنید، متوجه وجود این آمار و ارقام می شوید و می توانید راحت تر خود را با این سیستم هماهنگ کنید.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا