آموزش زبان

آزمون آیلتس چیست؟

قبول شدن در آزمون آیتلس می‌تواند به حقیقتی شیرین تبدیل شود، اگر از قبل مطالعه‌ی کافی در مورد جنبه‌های مختلف آن داشته‌باشید. در این مقاله از آکادمی روان به توضیح کامل درمورد آزمون آیتلس و بخش‌های مختلف آزمون آیتلس می‌پردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آزمون آیلتس (IELTS) چیست؟

 

IELTS  یا International English Language Testing System به معنی سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی، آزمونی‌ست طراحی شده برای کمک به شما در امر کار، تحصیل و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان نظیر استرالیا، کانادا، نیوزیلند، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و ..

این آزمون که بسیار مورد قبول و معتبر است آزمونی بریتانیایی بوده که به دست دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد.

این آزمون از این نظر در مقابل آزمون تافل (TOFEL) که آزمونی آمریکایی‌ست قرار می‌گیرد و توجه به این موضوع در امر اولویت‌بندی در هنگام انتخاب کشور مقصد برای مهاجرت حائز اهمیت است.

نمره‌بندی آیلتس بازه ۰ تا ۹ را در بر می‌گیرد. برای آیلتس نمره قبولی‌ای وجود ندارد چون آزمونی سنجشی‌ست اما ۵ نمره‌ای متوسط و از نمره ۶ به بالا، خوب تلقی می‌شود. دانشگاه‌های بزرگی چون دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد دانشجویان با نمره آیلتس بالای ۷ را می‌پذیرند.

انواع مختلف آزمون آیتلس

آزمون آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills)

IELTS Life Skills یکی از انواع مخلتف آزمون آیلتس است، که اثبات مهارت‌های انگلیسی شنیداری (Listening) وگفتاری (Speaking) را در چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای سطح زبان های A1 ، A2 یا B1 را ارائه می‌دهد.

آیلتس آکادمیک (Academic IELTS)

اگر برای برای تحصیل مهاجرت می‌کنید باید خودتان را برای آزمون آکادمیک آماده کنید. آزمون آیلتس آکادمیک، همان‌طور که از اسمش پیداست، مخصوص کسانی است که تصمیم دارند تحصیلات آکادمیک داشته باشند و برای پذیرش در مقاطع تحصیلی بالاتر در دانشگاه‌ها اقدام کرده‌اند. آزمون آکادمیک همچنین برای مشاغل پزشکی، پرستاری، داروسازی، حسابداری، مهندسی، وکالت و آموزش مورد نیاز است.

آیلتس جنرال (General IELTS)

اگر اهداف غیرتحصیلی را برای آینده مهاجرت در نظر دارید باید برای آزمون جنرال و عمومی آماده بشوید.  آیتلس جنرال معلومات داوطلبان را در محیط اجتماعی مورد سنجش قرار می‌دهد. آزمون General Training برای متقاضیانی مناسب است که به‌‌منظور گذراندن دوره‌های کوتا‌ه ‌مدت کاری و یا دست‌ یافتن به ‌فرصت‌های شغلی یا مهاجرت قصد سفر به کشور‌های انگلیسی زبان را دارند.

تفاوت این دو آزمون در شیوه محاسبه نمره نمایان می‌شود، به جز بخش درک مطلب نمره دیگر بخش‌ها به صورت یکسان محاسبه می‌شود اما تعداد پاسخ‌های صحیح یکسان در بخش خواندن و درک مطلب نمره‌های متفاوتی را در این دو نوع آزمون به دنبال دارد؛ فرض کنید سه چهارم از سوالات درک مطلب را درست جواب داده‌اید، این تعداد پاسخ صحیح در آیلتس آکادمیک برای شما نمره 7 را دنبال دارد در صورتی که در آیلتس جنرال همین تعداد پاسخ باعث می‌شود نمره 6 به شما تعلق بگیرد.

صرف نظر از اینکه آزمون آکادمیک یا جنرال آیلتس را انتخاب کنید، شما نیازمند کسب آمادگی و مهارت در هر چهار بخش که آزمون آیتلس هستید.

آزمون آیلتس UKVI

این آزمون مخصوص متقاضیان مهاجرت به انگلستان یا ادامه تحصیل در این کشور می‌باشد. از لحاظ محتوا، آزمون‌های IELTS UKVI فرق چندانی با آزمون‌های معمولی IELTS ندارند ولی شرایط برگزاری آن‌ها متفاوت است و نظارت بیشتری بر انجام آزمون صورت می‌گیرد. مدرک آزمون IELTS UKVI علاوه بر انگلستان، در تمام مقاصد مهاجرتی و تحصیلی دنیا معتبر است.

مطالعه کنید: بهترین کشورها برای مهاجرت کجاست؟

بخش‌های مختلف آیلتس کدام‌اند؟

Listening, Reading, Writing  و Speaking بخش‌های متخلف آزمون آیلتس را تشکیل می‌دهند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

ساختار آزمون آیلتس
مدت زمان پاسخ به سوالات تعداد سؤالات  مهارت‌های مورد ارزیابی
۳۰ دقیقه 40 سؤال / ۴ بخش Listening
۶۰ دقیقه ۴۰ سؤال / ۳ بخش Reading
۶۰ دقیقه (۲۰ دقیقه برای تسک اول و ۴۰ دقیقه برای تسک دوم) ۲ تسک Writing
۱۱ تا ۱۴ دقیقه ۳ بخش Speaking

مطلب مفید: آموزش مکالمه زبان انگلیسی ویژه مهاجرت در سریع‌ترین زمان

1. بخش شنیداری (listening) آیلتس

این بخش خود نیز شامل چهار بخش است. دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی‌ست؛ و مکالمه بین دو یا چند نفر می‌باشد. دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی‌ست. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل‌دهنده این بخش‌ها هستند.

زمان بخش شنیداری در آزمون حدوداً ۳۰ دقیقه است که پیش از این زمان، دفترچه‌ای شامل چهل سؤال در ۴ بخش به شما ارائه می‌شود. نوار امتحان فقط یک بار پخش می‌شود و به شما قبل از پخش نوار فرصت مرور سوالات این بخش داده می‌شود؛ با پایان‌ یافتن هر بخش شما فرصت بازبینی سوالات را دارید و پس از اتمام پخش نوا، ده دقیقه فرصت برای انتقال جواب‌هایتان به پاسخنامه دارید.

انواع سوالات در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

 • کامل کردن جدول، فرم، فرآیند، خلاصه یا یک نوشته (Form, Note, Table, Flow-chart, Summary completion)
 • کامل کردن برچسب­‌های یک دیاگرام، نقشه یا طرح (Plan, Map, Diagram Labeling)
 • کامل کردن جمله (Sentence Completion)
 • پاسخ کوتاه (Short Answer Question)
 • تطبیق مجموعه­‌ای از گزینه­‌های داده شده در صورت سوال با مواردی از یک لیست شماره­‌گذاری شده (Matching)
 • چند گزینه­‌ای (Multiple choices)

نکاتی که در بخش شنیداری از آزمون ممکن است به کارتان بیاید:

 • پاسخ‌ها را در فاصله بین بخش‌ها کپی نکنید.

بعد از آزمون ده دقیقه کامل به شما فرصت داده می‌شود تا تمام پاسخ‌های خود را در برگه پاسخنامه کپی کنید، پس در فاصله بین بخش‌های مختلف نوار، وقت خود را برای خواندن و مرور سوالات بعدی صرف کنید نه وارد کردن جواب‌ها به پاسخ‌نامه.

 • در هنگام گوش‌دادن روی املای کلمات یا دستور زبان (گرامر) تمرکز نکنید!

در پایان آزمون هنگامی که پاسخ‌ها را به برگه پاسخ‌نامه منتقل می‌کنید می‌توانید  آن‌ها را بررسی کنید. دستورالعمل‌ها و سوالات را با دقت بالا بخوانید. وقت بگذارید تا بفهمید چه کاری باید انجام دهید، عجله نکنید!

مطالعه کنید: آزمون msrt چیست؟

 • ابتدا پاسخ‌ها را روی برگه آزمون بنویسید.

در حالی که به نوار گوش می‌دهید، بدون نگرانی در مورد املا و دستور زبان، ابتدا جواب‌ها را روی برگه آزمون بنویسید. شما ده دقیقه دیگر فرصت دارید تا در پایان بخش شنیداری، پاسخ‌های خود را کپی کرده و کارتان را به اتمام برسانید.

 • اکنون املا و دستور زبان را بررسی کنید!

قبل از واردکردن جواب‌ها به پاسخ‌نامه، حتماً املای کلمات و دستور زبان را بررسی کنید. از بابت زمان وحشت نکنید و حتما چند دقیقه برای این کار مهم وقت بگذارید.

مطالعه کنید: بهترین راه‌های «کاهش استرس» در هنگام مطالعه و درس خواندن

2. بخش خواندن و درک مطلب آیلتس (Reading)

بخش خواندن و درک مطلب به دو صورت امتحان reading آموزش عمومی (General IELTS) و امتحان reading دانشگاهی (Academic IELS) برگزار می‌شود. مدت زمان برای هر دو امتحان ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال است.

دفترچه‌ای شامل۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه به شما داده می‌شود که این متون از مجلات، جزوات، کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب می‌شوند، در این بخش از آزمون شما وقت اضافه برای انتقال جواب‌هایتان به پاسخنامه ندارید، بنابراین مدیریت زمان در این بخش از آزمون اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

از دست ندهید: 12 روش “تقویت مهارت رایتینگ” انگلیسی (Writing) | معرفی منابع

نکاتی که در این بخش از آزمون ممکن است به کارتان بیاید:

 • دستورالعمل‌ها را خیلی دقیق بررسی کنید.

بررسی کردن دستورالعمل‌ها از این لحاظ حائز اهمیت است که بعضی از سوالات شما را ملزم می‌کنند که از کلمات موجود در متن در جواب استفاده کنید. در برخی دیگر، شما باید از کلمات خود استفاده کنید.

 • اگر معنی بعضی از کلمات را نمی‌دانید وحشت نکنید!

این موضوع زیاد جای نگرانی ندارد، اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، ممکن است با برخی از واژگان آشنا نباشید، فقط از آنها بگذرید و معنای کلی جمله را درک کنید.

 • بخوانید، بخوانید و بخوانید!

قبل از آزمون، حتماً هر روز یک ساعت یا بیشتر بخوانید. هر چه بیشتر متون مختلف در موضوعات متفاوت بخوانید دامنه لغات شما گسترده‌تر می‌شود و آزمون برایتان آسان‌تر می‌شود.

 • با احتیاط از وقت‌تان استفاده کنید.

شما برای آزمون درک مطلب یک ساعت وقت خواهید داشت. سعی کنید هر قسمت را در بیست دقیقه به پایان برسانید و مطمئن شوید که در پایان هر بخش حداقل سه دقیقه وقت دارید تا پاسخ‌ها را منتقل و بررسی کنید.

 • هیچ سوالی را بی‌جواب نگذارید.

حتی اگر جواب را نمی‌دانید برای آن اقدام کنید، برای پاسخ‌های نادرست نمره منفی در نظر گرفته نشده، پس حتما برای سوالات بی‌جوابتان حدس زدن جواب را امتحان کنید. شانس ممکن است با شما یار باشد، اگر هم نباشد، چیزی برای از دست دادن ندارید.

3. بخش نوشتاری آزمون آیتلس (Writing)

بخش نوشتاری نیز مانند بخش درک مطلب به دو صورت امتحان نوشتاری آموزش عمومی (General IELTS) و امتحان نوشتاری دانشگاهی (Academic IELS) برگذار می‌شود که هر دو در موضوع دوم نوشتن مشترک‌اند و برای هر کدام ۶۰ دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. برای امتحان نوشتاری عمومی شما می‌بایست برای دو موضوع اقدام به نوشتن کنید. در موضوع اول شما باید قدرت قلم خود را برای تحریر نامه‌ای حداقل ۱۵۰ کلمه‌ای به کار بیاندازید. در این نامه شما باید مسئله یا مشکلی را برای شخصی خیالی توضیح دهید.

مطلب مفید: 9 نکته مهم موفقیت در “رایتینگ آیلتس” | کسب نمره 8 در IELTS writing + نمونه تست رایتینگ

برای نوشتن بخش رایتینگ می‌توانید از این موضوعات کمک بگیرید:

 • Complaint / Request of information letter  شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات
 • Job application letter  نامه درخواست کار
 • Personal letter  نامه شخصی
 • Formal business letter نامه رسمی اداری

برای موضوع دوم این بخش باید موافقت یا مخالفت خود در مورد واقعه یا مسئله‌ای در قالب ۲۵۰ کلمه شرح دهید. این موضوع در هر دو نوع بخش نوشتاری آزمون‌های عمومی و دانشگاهی یکسان است.

برای امتحان نوشتاری دانشگاهی نیز باید دو موضوع را با نوشتن تشریح کنید.

 • در موضوع اول این بخش شما موظفید به توضیح جدول و نموداری که به شما داده‌اند در حداقل ۱۵۰ کلمه.
 • شرح موضوع دوم این بخش نیز مانند بخش دوم آزمون نوشتاری عمومی‌ست.
 • توجه: اگر نوشته‌های شما از از حد نصاب کمتر باشند برای شما نمره منفی به دنبال دارند.
 • نکاتی که در این بخش از آزمون ممکن است به کارتان بیاید:
 • از سبک نوشتاری مناسب استفاده کنید.

برای مقاله‌ها از لحن رسمی و برای نامه‌های غیر رسمی از لحن خودمانی استفاده کنید.

 • به سوال پاسخ دهید!

تا زمانی که شما به شیوه صحیح به سوال پاسخ دهید هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. به یاد داشته باشید که در این قسمت مهارت‌های زبانی شما ارزیابی می‌شوند نه افکار و ایده‌های شما. و مختصرنویس باشید. اینجا جملات کوتاه و صحیح برنده بازی هستند.

از دست ندهید: لیست پردرآمدترین کشورها برای تدریس زبان انگلیسی | مهاجرت با تدریس زبان

 • تمرین کنید.

قبل از آزمون، از فرم‌های نوشتاری رسمی برای تمرین نوشتن و بهتر کردن دست خط خود استفاده کنید. توجه داشته باشید در حین آزمون تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار را در هیچ مرحله‌ای از امتحان کتبی ندارند.

مطالعه کنید: اهمال کاری در یادگیری زبان انگلیسی

 • از موضوع خارج نشوید.

موضوعی که درباره آن می‌نویسید چیست؟ مطمئن شوید که دارید در این باره می‌نویسید و در تمام نوشته خود به آن پایبند هستید.

4. بخش گفتاری آزمون آیلتس (Speaking)

امتحان بخش گفتاری که به صورت حضوری برگزار می‌شود و حدودا ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می‌انجامد. این بخش از آزمون شامل سه بخش است که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

در بخش اول که ۴ تا ۵ دقیقه به طول می‌انجامد محور گفتگو شخص آزمون‌دهنده است. متقاضی باید به سوالاتی عمومی و گاها شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایق خود پاسخ دهد.

بخش دوم که ۲ دقیقه فرصت دارد شما را به صحبت در مورد موضوعی که به شکل کارت شما داده می‌شود به چالش می‌کشد. قبل از شروع زمان ۲ دقیقه‌ای شما یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد صحبت‌های پیش رو فکر کنید و یادداشت‌برداری کنید. سوالات روی کارت باید محور صحبت‌های شما باشند اما پاسخ به تمامی آن‌ها الزامی نیست.

در بخش سوم امتحان مکالمه آیلتس شما باید به مدت ۴ الی ۵ دقیقه با مصاحبه کننده مکالمه‌ای را برقرار کنید، در نظر داشته باشید که موضوع صحبت شما در این بخش همان موضوعی خواهد بود که در بخش دوم درباره آن صحبت کرده‌اید.

مطالعه کنید: کالوکیشن های ضروری رایتینگ 8 آیتلس | IELTS Collocations

نکاتی که در این بخش از آزمون ممکن است به کارتان بیاید:

 • ارتباط موثر داشته باشید.
 • به یاد داشته باشید که در این بخش شما نه بر اساس دانش عمومی بلکه بر اساس توانایی برقراری ارتباط موثر آزمایش می‌شوید.
 • اول گوش دهید بعد صحبت کنید.
 • این می‌تواند یک نکته کلی در زندگی باشد، اما به ویژه در طول آزمون گفتاری آیلتس، باید تمرکز خود را حفظ کنید و قبل از اینکه اقدام به پاسخ دادن کنید، اجازه دهید پرسش‌گر سوال خود را بپرسد.
 • صحبت کنید!

هرچه بیشتر صحبت کنید، امتیاز بالاتری دریافت خواهید کرد. البته در صورتی که واقعا حرفی برای گفتن داشته باشید نه صحبت‌های پوچ و بی‌معنی.

 • از موضوع خارج نشوید!

اگر هنگام صحبت کردن از موضوع و محور صحبت دور شوید، ممکن است به نظر ممتحن برسد که سوال را نفهمیده‌اید. بنابراین یک نفس عمیق بکشید و با دقت هر چه تمام‌تر پاسخ دهید.

 • خوب صحبت کنید.

تا جایی که ممکن است روان صحبت کنید و از تمام کلماتی که آموخته‌اید استفاده کنید ، سعی کنید آنها را در میان پاسخ‌های هوشمندانه‌تان قرار دهید. واژگان خود را به نمایش بگذارید.

 • نکته اضافی!

یک نکته اضافی که نه تنها برای آیلتس بلکه برای هر آزمایش دیگری در زندگی مفید است. جلوگیری از تبدیل‌شدن به برده ساعت است. وحشت نکنید و از نگاه کردن هر ده ثانیه به ساعت خودداری کنید – وقت دارید !!!

نتیجه آزمون آیلتس

نتایج آزمون آیلتس دو هفته پس از پایان یافتن امتحان گفتاری اعلام خواهد شد و کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده داده می‌شود و از طریق تلفن، فاکس یا رایانامه قابل دریافت نیست. به شرطی که از تاریخ امتحان شما بیشتر از یک ماه نگذشته باشد، تا ۵ کارنامه برای دانشگاه‌ها و موسسات مورد درخواست شما به صورت رایگان توسط دفاتر برگزارکننده امتحان ارسال می‌گردد. اگر بیشتر از یک ماه از تاریخ امتحانتان سپری شود یا بخواهید بیشتر از ۵ کارنامه برایتان ارسال شود، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را بپردازید. اکثر دانشگاه‌ها کارنامه آیلتس را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند.

مطلب پیشنهادی: یادگیری {زبان انگلیسی} در دانشگاه بهتر است یا آموزشگاه؟

منابع آزمون آیلتس

برای آیلتس در جای جای دنیا متدها و کتاب های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایران به طور کلی از این منابع استفاده می‌شود:

 • کتاب‌های Mindset For IELTS از انتشارات کمبریج
 • کتاب Oxford Word Skills
 • کتاب Kaplan IELTS 2009-2010
 • کتاب Listening for IELTS
 • کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS
 • کتاب های آیلتس کمبریج ۱ تا ۱۰
 • کتاب Oxford Word Skills-Idioms and Phrasal verbs
 • کتاب Get ready for IELTS Listening
 • کتاب New insight into IELTS
 • کتاب جذاب Essential Grammar in Use
 • کتاب Get Ready for IELTS Speaking
 • کتاب Essential Words for the IELTS
 • کتاب Complete IELTS Bands
 • کتاب Objective IELTS Intermediate
 • کتاب Objective IELTS Advanced

مطالعه کنید: 10 کتاب ضروری آیلتس

آیا آیلتس به صورت آنلاین هم موجود است؟

IELTS Indicator آزمون جدید آیلتس است که به وسیله آن می‌توانید به راحتی از خانه آزمون دهید تا حتی در شرایط ایجاد شده به وسیله ویروس کرونا هم بتوانید به ادامه فرایند مهاجرتتان بپردازید. این آزمون یک بار در هر هفته در دسترس آزمون دهنده‌گان قرار می‌گیرد و هر چهار مهارت را (نوشتاری، شنیداری، خواندن و گفتاری) را شامل می‌شود.

مطالعه کنید: بهترین “مدرک‌ زبان انگلیسی” چیست؟ | معرفی 5 مدرک معتبر + کاربرد آن‌‌ها

میانگین قیمت آزمون آیلتس چقدر است؟

متاسفانه پاسخ واضحی برای این سوال وجود ندارد، چون بسیاری از هزینه‌های آزمون آیلتس به مرکز آزمون و کشوری که در آن آزمون برگذار می‌شود بستگی دارد، با این حال هزینه‌های آزمون آیلتس بین بازه 140 تا 310 دلار است. در بیشتر موارد، مراکز آزمون آیلتس 225 دلار هزینه ثابت از آزمون‌دهندگان دریافت می‌کنند.

چگونه می‌توان برای آیلتس ثبت‌نام کرد؟

در ایران آزمون آیلتس توسط سازمان idp و در مراکزی نظیر دانشگاه آزاد، آیلتس تهران و  عصر دین و دانش و… برگزار می گردد ولی طراحی محتوای سوالات این آزمون توسط طراحانی از کشورهای انگلیسی زبان صورت می‌گیرد. دوره تناوب برگذاری آزمون حداکثر 4 دفعه در ماه و 48 بار در سال است که تاریخ برگذاری هر کدام از پیش تعیین شده است.

ثبت‌نام در هر مرکز، از طریق وب‌سایت مربوطه، با پرداخت کامل هزینه و شرایط تقریبا مشابه صورت می‌گیرد اما نحوه ثبت‌نام آزمون IELTS به صورت آنلاین، ممکن است با توجه به مرکز آزمونی که داوطلبان انتخاب می‌کنند دارای تفاوت‌هایی باشد.

از دست ندهید: کیوکارت آیلتس (Cue Cart) چیست؟ | راه کارهای کلیدی برای بخش دوم اسپیکینگ آیتلس

نحوه نمره‌دهی در آیلتس چگونه است؟

نحوه نمره‌دهی در آیلتس موضوعی‌ست که ذهن بسیاری از داوطلبان را به خود مشغول می‌کند. در این خصوص باید گفت که نمره‌دهی هر آزمون به درجه سختی آن آزمون و شرایط دیگر داوطلبان بستگی دارد. هر بخش آزمون نمره جداگانه‌ای دارد که در بازه 0 تا 9 قرار می‌گیرد، میانگین (گرد شده رو به بالا) نمرات این چهار بخش نمره نهایی یعنی همان معدل (Overall) شما را مشخص می‌کند که همان نمره اصلی شما و معیار سنجش سطح زبان شما برای کشور هدف مهاجرت شماست.

در واقع در آزمون آیلتس نمره‌ی قبولی تعریف نشده است و نمره‌ی کسب شده توسط شما، نشان دهنده‌ی میزان دانش زبانی شما است. نمره‌ی شما دلیلی بر قبولی و یا مردودی شما نیست ، بلکه با توجه به انتظارات شما از نمره مورد نظرتان این نمرات ارزش‌گذاری خواهند شد. به طور کلی با توجه به همین ارزش‌گذاری نمره ی ۵ نمره متوسط و نمره ۶ به بالا نمره‌ی خوب محسوب می شود.

جدول تفسیر نمرات آزمون آیلتس

نمره آیلتس سطح مهارت شرح
9  زبان‌آموز بسیار پیشرفته آزمون شونده تسلط کامل بر زبان را دارد. استفاده او از زبان انگلیسی مناسب، دقیق و روان است و درک کامل را نشان می‌دهد.
8 زبان آموز خیلی خوب آزمون شونده تسلط کامل به زبان را دارد و فقط گاهی اوقات اشتباهات غیرسیستماتیک و استفاده نامناسب دارد. او ممکن است در موقعیت های ناآشنا برخی چیزها را اشتباه متوجه شود. او استدلال های پیچیده و مفصل را به خوبی مدیریت می کند.
7 زبان‌آموز خوب آزمون‌دهنده تسلط نسبتا خوبی بر زبان دارد، البته مکالمه همراه با با اشتباهات گاه وبی‌گاه، استفاده نامناسب و بدفهمی در برخی موقعیت‌ها است. او عموماً زبان پیچیده را به خوبی مدیریت می‌کند و استدلال دقیق را درک می‌کند.
6 زبان‌آموز متوسط به بالا داوطلب با وجود برخی اشتباهات، استفاده نامناسب و بدفهمی، تسلط خوبی بر زبان دارد و می‌تواند مفهوم خود را به خوبی برساند. او می‌تواند زبان نسبتاً پیچیده را استفاده و درک کنند، به ویژه در موقعیت‌های آشنا.
5 زبان‌آموز متوسط آزمون شونده تسلط نسبی بر زبان دارد و در اکثر موقعیت‌ها مفهوم کلی را متوجه می‌شود، اگرچه احتمال دارد اشتباهات زیادی مرتکب شود. او باید بتوانند تعاملات اولیه را مدیریت کند.
4 زبان‌اموز زیر سطح متوسط تسلط آزمون شونده به موقعیت‌های آشنا محدود می‌شود. او اغلب مشکلاتی را در درک و گفتار نشان می‌دهد. او قادر به استفاده از زبان پیچیده نیست.
3 زبان‌آموز سطح مبتدی آزمون شونده در موقعیت‌های بسیار آشنا فقط مفهوم کلی را منتقل می‌کند و می‌فهمد. مکث‌های زیادی در گفتار او وجود دارد.
2 زبان‌آموز بسیار مبتدی آزمون شونده در درک گفتاری و نوشتاری انگلیسی با مشکلات زیادی مواجه است.
1 آزمون شونده به جز چند کلمه، توانایی استفاده از زبان را ندارد.

هزینه آزمون آیلتس

تنها سازمانی که در ایران هزینه امتحان آیلتس را اعلام می‌کند سازمان سنجش جمهوری اسلامی ایران است که هر سال قیمت ان با سال قبل فرق می‌کند. برای پرداخت آن داشتن یک کارت اعتباری متصل به هر یک از بانک‌های داخل کشور کافی است.  مبلغ آیلتس به دلار ۲۵۰ دلار آمریکا است.

مطلب مرتبط: هزینه “آزمون آیلتس” 2022 چقدر است؟ | قیمت آیلتس در ایران 1400

آیا دست‌خط در نتیجه آزمون تاثیرگذار است؟

بله، چنین است! دست خط شما کاملا می‌تواند کاملا نتیجه آزمون شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر دست خط شما تا حدودی بد و ناخوانا باشد، تصحیح کنندگان متوجه آنچه که شما نوشته‌اید نمی‌شوند. البته در اینجا بحث زیبایی‌شناسی مطرح نیست، بیشتر اهمیت موضوع در خوانا نوشتن، مرتب بودن نوشته، با کمترین خط خوردگی نوشتن و مشابه ننوشتن حروف متفاوت است.

جدول نمرات قبولی آیتلس در دانشگاه‌های معتبر دنیا

 ردیف نام دانشگاه حداقل نمره مورد نیاز آیلتس
۱ آکسفورد ۷
۲ آکادمی اقتصاد لندن ۷-۷٫۵
۳ دانشگاه ادینبرو ۷ – ۶٫۵
۴ دانشگاه کمبریج ۷-۷٫۵
۵ دانشگاه گلاسکو  ۷
۶ کالج لندن ۶-۷٫۵ بسته به نظر هر دپارتمان
۷ کالج سلطنتی لندن ۶٫۵ – ۶
۸ دانشگاه اکستر ۶
۹ دانشگاه لیورپول ۶
۱۰ دانشگاه بیرمنگام ۶٫۵
۱۱ دانشگاه کاتولیک لون بلژیک ۶٫۵
۱۲ دانشگاه اسکس ۶
۱۳ دانشگاه کرانفیلد ۶٫۵-۷
۱۴ دانشگاه تورنتو ۷
۱۵ دانشگاه مک گیل ۶٫۵
۱۶ دانشگاه بریتیش کلمبیا ۶٫۵
۱۷ دانشگاه آلبرتا ۶٫۵
۱۸ دانشگاه مکمستر ۶٫۵
۱۹ دانشگاه واترلو ۷
۲۰ دانشگاه غربی ۷
۲۱ دانشگاه کلگری ۶٫۵
۲۲ دانشگاه کویینز ۶٫۵

حتما مطالعه کنید: بهترین پکیج آموزش انگلیسی

مهارت مدیریت زمان را یاد بگیرید و از آن بهره ببرید.

استرس بیهوده سر جلسه آزمون نتیجه‌ای جز پشیمانی ندارد. حفظ آرامش و اطمینان به خود و دانش‌تان باعث می‌شود با اعتماد به نفس و تمرکز بالا بتوانید نتیجه مطلوب را از آزمون پیش رو بگیرید تا به اهداف و رویاهای خود نزدیک‌تر شوید.

این ویدیوی یکی از دوستان ما آقای میثم حسینی هست که ما با اجازه خودشون تجربه‌ای رو که از خوندن آیلتس داشتن رو در اختیار ما قرار میدن من لینک کانال ایشون رو هم قرار میدیم تا در یوتیوب ایشون رو دنبال کنید. MeisamCa

سخن آخر

سر جلسه آزمون این کتاب‌های گران قیمت و استادان دوره‌های معروف شما نیستند که امتحان می‌دهند، آن‌جا فقط شمایید و آموزه‌هایتان! البته که کتاب‌ها و دوره‌ها نقش تعیین کننده‌ای در سرنوشت آزمون شما دارند اما شیوه استفاده و یادگیری آن‌هاست که به کمک شما می‌آیند. بهره بردن تمام و کمال شما از امکاناتتان تنها به یک شیوه میسر است؛ تمرین، تمرین و تمرین!

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا