برترین های کسب و کارپزشکی

چه دلایلی باعث ایجاد سفیدک در میوه هلو می‌شود؟

امروزه افراد کشاورزی که مشغول به کاشت ارقام نهال هلو هستند دچار مشکلاتی همچون شیوع و گسترش بیماری سفیدک هلو هستند این مشکل یکی از بیماری‌های رایج در میان میوه‌های هسته‌دار است که دلیل اصلی پیدایش آن وجود قارچ و انگل در میان درختان است، لذا افرادی که قصد خرید نهال هلو را دارند بهتر است به این موضوع توجه داشته باشند که نهالی را تهیه کنند که عاری از این گونه بیماری قارچی باشد.

بهترین قارچ کش سفیدک پودری | تقویم سمپاشی هلو و شلیل

 امروزه فروش نهال هلو در نهالستان‌های سراسر کشور موجود است اما نکته اصلی که باید به آن توجه کرد این است که مجموعه‌ای را انتخاب کنید که نهال‌های سالم و باکیفیت را در اختیار شما قرار دهد از طرفی مفتخریم نهالستان پالیز نهال را به دشما معرفی کنیم؛ چرا که با داشتن نیم قرن تجربه در این راستا توانسته است نهال هلو را با بالاترین کیفیت به دست مشتریان خود برساند از این رو شما می‌توانید با اطمینان کافی با مجموعه ما همکاری داشته باشید و محصولات خود را با خیال راحت انتخاب نمایید.

عامل بیماری سفیدک را بیش‌تر بشناسید

همانگونه که می‌دانید عامل اصلی بیماری سفیدک نهال هلو پودری عاملی خارجی است و از نوعی وجود قارچ به وجود می‌آید و دارای نشانه‌هایی است که اغلب افراد می‌توانند آن را تشخیص دهند به طوری که شکل اولیه آن به صورت لکه‌ای سفید و مایل به کرمی است که بر روی شاخه و برگ درختان مشاهده می‌شود و منجر می‌شود تا برگ‌ها به مروز زمان به حالت پلاسیده و پژمرده‌ای دربیاید و در نهایت میوه درخت در بی کیفیت‌ترین حالت رشد خواهد کرد.

 این لکه‌های سفید به صورت پرزی هستند به همین خاطر آن را در بیشتر مناطق سفیدک نمدی هم می‌نامند. شاخه‌هایی که گرفتار به این چنین سفیدکی می‌شوند در نهایت انرژی کافی خود را از دست می‌دهند و از رشد بیشتر بازمی‌مانند وجود و پیدایش این نوع بیماری در میوه باعث می‌شود تا آن قسمت دچار شده به شکل سفت دربیاید و شکل مناسبی را در پی نداشته باشد این موضوع باعث شده تا بسیاری از کشاورزان دچار خسارت‌های مالی زیادی شوند و سود خوبی از فروش میوه خود نداشته باشند.

بهترین قارچ کش سفیدک پودری | تقویم سمپاشی هلو و شلیل

راه‌های کاهش سفیدک پودری

  • یریدن شاخه‌های بیمار
  • استفاده از قارچکش‌ها

شاید برای خیلی از شما این سوال بوجود بیاید که راه‌های کاهش سفیدک پودری به چه صورت است؟ در پاسخ به این سوال باید بدانید که دو عامل اصلی می‌تواند به شما بسیار کمک کننده باشد به طوری که بعد از مشاهده سفیدک بر روی برگ و شاخه آن را سریع با ابزاری تمیز ببرید تا آن به دیگر قسمت‌های درخت سرایت نکند این امر زمانی انجام می‌شود که بیماری تازه در حال شیوع و تولید مثل است.

بسیاری از کشاورزیان این موضوع را نادیده می‌گیرند و بتعث می‌شوند که سفیدک‌ها بعد از گذشت چند هفته به دیگر نقاط باغ با سرعت بالای رشد داشته باشند. نکته دیگر که شاید خیلی قابل اهمیت نباشد این است که از علف‌های هرز در میان نهال هلو را تا جایی که می‌توانید از بین ببرید تا هوا به صورت مناسبی جریان داشته باشد این امر موجب می‌شود تا رشد سفیدک هلو با سرعت خیلی پایینی انجام بگیرد و شما وقت کافی برای از بین بردن آن داشته باشید.

این نوع بیماری در میان درختان میوه هسته‌دار به سرعت قابل رشد هستند به گونه‌ای که سفیدک پودری از تولید مثل و پراکندگی بسیار بالایی برخوردار است به طوری که اندام جسنی آن را کلیستوتسیوم می‌نامند این عمل در زمانی که آب و هوا به صورت مرطوبی باشد شرایط را برای پیدایش این بیماری بیشتر می‌کند.

استفاده از قارچ‌کش‌های برای از بین بردن سفیدک هلو

همانطور که می‌دانید استفاده از قارچکش‌ها که امروزه در بسیاری از کشورها از آن بهره می‌گیرند موجب شده تا این دسته از بیماری تا حد زیادی نابود شود لذا امروزه طی تحقیقاتی که دانشمندان داشته‌اند بهتر است از نمونه‌ای استفاده داشته باشید که دارای گوگرد باشد چرا که این ماده بسیار در کشات و نابود سفیدک هلو با قدرت عمل می‌کند.

بهترین زمان برای نابودی این دسته از درختان در زمان فرو ریختن گلبرگ‌ها بوده و بعد از آن نیاز است که 3 بار این کار را انجام دهید البته لازم است به شرایط آب و هوایی منطقه توجه داشته باشید چرا که وجود باد و طوفان می‌تواند باعث شود این عملیات به خوبی انجام نشود و این دسته از قارچ و بیماری به خوبی از بین نروند.

نتیجه گیری:

 طی توضیحاتی که ارائه شد دریافتیم بیماری سفیدک پودری در میان این دسته از درختان بسیار شایع بوده و تنها این موضوع مهم است که کشاورز بعد از دیدن این چنین مشکلاتی چه راه و سرعت عملی را برای از بین بردن آن بکار می‌گیرد چرا که تشخیص درست در این باغات و مزارع از اولین راه‌های مبارزه با این بیماری می‌باشد.

بهترین قارچ کش سفیدک پودری | تقویم سمپاشی هلو و شلیل

در نهایت به این موضوع دریافتیم که برای نابودی سفیدک پودری هلو باید از سرعت عمل بالایی برخوردار باشیم تا از شیوع و تولید مثل آت تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنیم چرا که وجود سفید در میوه باعث می‌شود تا قیمت نهال هلو بسیار کاهش پیدا کند. لذا برای این امر بهتر است با اطمینان کامل نهال هلو سالم و مرغوب را از مراجع نهالستان تهیه کنیم چرا که نهال‌های این مجموعه دارای هیچ گونه بیماری و مشکلات قارچی نیستند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا