منظور از عمل بینی خوکی چیست؟

عمل بینی خوکی یا سربالا از صفر تا صد

بینی خوکی یا سربالا چیست؟ به گفته دکتر شهریار یحیوی؛ بینی سر بالا یا “دماغ خوکی” به بینی ای اطلاق میشود که نوک آن به سمت بالا باشد و باعث می شود بینی کوتاه و سوراخ های آن برجسته به نظر برسند. از نظر پزشکی، بینی سربالا یا خوکی برای سلامتی مشکلی ایجاد نمیکند، اما جراحان پلاستیک می توانند برای اهداف زیبایی شکل ظاهری آن را اصلاح کنند. بینی خوکی را با دو روش جراحی و غیرجراحی می توان اصلاح کرد:

 •     روش بدون جراحی: قرار دادن فیلر فیلرهای پوستی ژل مانند وقتی زیر سطح پوست تزریق می شوند، نواحی مدنظر را پر می کنند. از این روش به عنوان عمل بینی بدون جراحی یاد میشود و می تواند برای رفع عدم تقارن، برآمدگی های جزئی پشت بینی و سایر موارد استفاده شود.
 •     روش جراحی: رینوپلاستی  جراحی بینی را می توان از طریق تکنیک های مختلفی انجام داد که بر اساس نیازها و اهداف دقیق هر بیمار مشخص می شود. سپس جراح، شکل نوک بینی را تغییر می دهد تا ظاهر رو به بالای آن کاهش یابد.

بینی سربالا طبیعی | خوکی شدن بینی بعد از عمل

عمل بینی خوکی

برای بیمارانی که مایل به اصلاح بینی سربالای خود هستند و یا میخواهند بینی سربالا داشته باشند، رینوپلاستی راه‌حل مناسبی است. جراحی ترمیمی بینی شامل پیوند انتهای سپتوم و نوک بینی در راستای افزایش طول بینی میباشد. مانند هر نوع دیگری از جراحی بینی، این جراحی نیز پیچیده است و برای نتایج طبیعی و مطلوب، به یک جراح پلاستیک ماهر نیاز دارد. در نهایت، پس از عمل جراحی بینی باید به موارد زیر دست یابید:

 • شکل بینی جذاب تر
 • تقارن بهتر صورت
 • صورت زیباتر
 • نمایش کمتر سوراخ بینی
 • نتایجی طبیعی

عمل بینی خوکی چگونه انجام می‌شود؟

عمل بینی برای اصلاح بینی سربالا یا خوکی تقریباً سه ساعت طول می کشد و معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. برای جراحی بینی خوکی به روش باز ، جراح این عمل را با ایجاد یک برش کوچک روی کلوملا(بافتی است که نوک بینی را به پایه بینی متصل می کند) آغاز میکند و سوراخ های بینی را از هم جدا می کند.

این برش به پزشک اجازه می دهد تا نوک بینی را باز کند و ساختارهای داخلی آن را آشکار کند. اینکار به او اجازه می دهد تا استخوان ها، غضروف ها و بافت ها را بهتر ببیند و در عین حال مطمئن شود که می تواند هر گونه ضعفی را بدون آسیب رساندن به ساختار بینی ترمیم کند.

برای جراحی بینی خوکی به روش بسته یا اندونازال، تمام برش‌ها در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شوند که برای کسانی که نگران جای زخم هستند مفید هست. برای این تکنیک جراحی، جراح رینوپلاست استخوان، غضروف و بافت را از طریق داخل سوراخ های بینی دستکاری می کند، که به این معنی است که در انتهای جراحی هیچ جای زخم قابل مشاهده ای وجود نخواهد داشت. برای هر دو روش جراحی، جراح از پیوندهایی برای ایجاد ساختار و ساپورت بینی استفاده می کند.

بینی سربالا بعد از جراحی بینی

برخی از بیماران ممکن است بعد از جراحی بینی متوجه شوند که بینی خوکی دارند. این امر طبیعی است و نباید باعث نگرانی شود. بینی سر بالا بعد از جراحی بیشتر به دلیل تورم است و باید با ادامه بهبودی بینی برطرف شود. بالا نگه داشتن سر و محدود کردن فعالیت ها باید به حل مشکل کمک کند. اگر بعد از یک سال کامل بینی به سمت بالا برگشته است، ممکن است لازم باشد برای ارزیابی مجدد به جراح خود مراجعه کنید. جراحی بینی ترمیمی ممکن است مشکل را برطرف کند.

بینی سربالا طبیعی | خوکی شدن بینی بعد از عمل

چطور نوک بینی بیش از حد سربالا پایین آورده می‌شود؟

اگر سربالا بودن بیش از حد بینی پی‌آمد جراحی‌های قبلی باشد، بافت همبند جای زخم باید آزاد شود تا نوک بینی بتواند حرکت آزادتری داشته باشد و در موقعیتی با چرخش رو به بالای کمتر قرار بگیرد. بهترین زمان برای انجام جراحی ترمیمی باید با برقرار کردن تعادل بین دو نکته تعیین شود؛

از یک سو باید اجازه داد ورم بافت برطرف شود و پوست بینی شل شود، از سوی دیگر نباید عمل را زیاد به تاخیر انداخت، چون پوست بینی مرتب جمع‌تر می‌شود و در نتیجه هر چه زمان می‌گذرد، کشیدن پوست روی بدنه داخلی بینی ترمیم شده دشوارتر می‌گردد. پیوند غضروف بینی به روش‌های مختلف و به منظور تقویت ساختار داخلی بینی انجام می‌شود تا متخصص جراحی بینی بتواند نوک بینی را رو به پایین برگرداند و آن را در موقعیت جدید نگه دارد.

گرافت بزرگ کننده بخش انتهایی تیغه بینی

در این روش بخشی از غضروف دنده یا تیغه بینی جدا می‌شود و برای بلندتر کردن لبه پیشین تیغه بینی در محل بین سوراخ‌های بینی به کار برده می‌شود؛ معمولاً از غضروف گوش استفاده نمی‌شود، چون غضروف گوش به اندازه کافی برای نگهداشتن نوک بینی در وضعیت اصلاح شده قوی نیست. گرافت بزرگ کننده به تیغه فعلی بینی بخیه زده می‌شود تا ساختار نگهدارنده پایدار و بسیار محکمی به دست آید. گرافت غضروف را می‌توان در محل اتصال به نوک بینی پهن‌تر کرد تا بتوان نوک بینی را بیشتر رو به پایین فشار داد و به این ترتیب حالت خوکی بیشتر از بین برود.

گرافت اسپردر بلندتر

روش دیگر برای رو به پایین برگرداندن نوک بینی بیش ازحد سربالا گرافت اسپردر است. همان‌طور که از نام این روش مشخص است، نوع گرافت یا پیوند مشابه به گرافت اسپردر استاندارد طراحی شده است، اما گرافت اندکی بلندتر از حالت عادی است تا حمایت ساختاری بهتری را ایجاد کند و بتوان نوک بینی را در وضعیتی با چرخش کمتر ثابت کرد.

دوران بهبود

بیمار می‌تواند یک هفته پس از جراحی در محل کار حاضر شود و ورزش‌هایی مانند دوچرخه ثابت یا تردمیل را از هفته دوم شروع کند. پس از گذشت سه هفته دیگر محدودیتی برای انجام فعالیت‌های گوناگون وجود نخواهد داشت. اگرچه بهتر شدن شکل بینی بلافاصله پس از عمل مشخص می‌شود، اما شکل بینی و نیمرخ به تدریج ظرف 18 ـ 12 ماه آتی بهتر و بهتر خواهد شد.

عوارض

عملی که برای اصلاح بینی خوکی انجام می‌شود، نیز مانند هر جراحی دیگری با عوارضی خاص همچون عفونت، خونریزی و واکنش به بیهوشی همراه است. از دیگر عوارض عمل بینی خوکی می‌توان به آسیب ساختاری بینی اشاره کرد. جراح این عوارض احتمالی و مزایای جراحی را به طور کامل در جلسه مشاوره توضیح می‌دهد.

سوالات متداول بینی سر بالا

هزینه رینوپلاستی بینی خوکی در تهران چقدر است؟

عوامل زیادی در هزینه رینوپلاستی بینی سربالا نقش دارند، از جمله مکان، دستمزد جراح، بیهوشی، مراقبت های قبل و بعد از جراحی و غیره. هزینه واقعی در طول مشاوره شما ارائه خواهد شد.  برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه جراحی بینی، لطفاً با مطب دکتر شهریار یحیوی تماس بگیرید.

چه چیزی باعث ایجاد بینی سربالا می شود؟

موارد زیر شایع ترین علل انحراف بینی هستند:

 • ژنتیک
 • نقایص مادرزادی/جهش ژنتیکی
 • تروما/آسیب بینی
 • نتیجه رینوپلاستی اولیه

آیا می توانم برای درمان بینی رو به بالا، یک جراحی زیبایی بینی انجام دهم؟

بله، جراحی بینی ترمیمی می تواند بینی سربالا را برطرف کند.

بینی خوکی بعد از جراحی بینی اغلب به دلیل اصلاح بیش از حد ایجاد می شود. نوک بینی ممکن است کمتر بچرخد و به سمت جلو بیفتد و ظاهری به سمت بالا ایجاد کند. انقباض بافت اسکار ممکن است نوک آن را نیز به سمت عقب بکشد. رینوپلاستی ترمیمی با بازگرداندن ساختار حمایت کننده بینی و آزادسازی بافت اسکار اضافی، میتواند مشکل بینی سربالا را برطرف کند.

زمان نقاهت بعد از جراحی چقدر است؟

می توانید در عرض ۲-۳ هفته فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. شما باید به مدت ۳-۶ هفته از فعالیت های شدید خودداری کنید. تورم و کبودی در عرض ۲-۳ هفته کاهش می یابد و به شما این امکان را می دهد که نتایج جراحی بینی خود را مشاهده کنید. معمولاً ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد تا نتایج کامل مشخص شود و انتظار می رود بهبودی برای یک سال کامل شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا