پزشکی

تیر کشیدن کف پا و قلب

افراد زیادی دچار رگ‌های متورم و واریسی هستند. واریس ممکن است باعث شود فرد پاهای خود دچار درد ، احساس سنگینی، خارش و تورم شود. این مشکلات به دلیل تجمع خون در اطراف پاها ایجاد می‌شوند.

اگر شما هم در پاهای خود واریس دارید، احتمالا علائمی مشابه آنچه گفته شده را تجربه کرده‌اید. در بیشتر موارد، معمولا درد ناشی از واریس در نواحی پایینی پاها شدیدتر است. این امر به علت فشار بیشتری است که بر پایین پاها وارد می‌شود، زیرا پاها اکثر وزن بدن را در هنگام ایستادن و راه رفتن تحمل می‌کنند. رگهای واریسی معمولاً از نظر ظاهری به صورت رگ‌های بزرگ و برجسته‌ای در سطح پاها خود را نشان می‌دهند، اما علائمی چون تورم، که معمولاً در طول روز بدتر می‌شود، همچنین درد، ناراحتی و گرفتگی عضلات نیز ممکن است ایجاد شود.

اجازه ندهید واریس پاهایتان باعث شود نتوانید از زندگی لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های درمانی، همین امروز به یک جراح  قلب و عروق مراجعه کنید.

دکتر مهدی کریمی متخصص قلب و عروق،عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو انجمن قلب آمریکا (AHA) آماده ارائه تمامی خدمات درمانی واریس با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب می‌باشد.

فهرست مطالب

 • 1 واریس چیست؟ 
 • 2 علل و عوامل خطر واریس 
  • 2.1 بارداری 
  • 2.2 هورمون‌های زنانه
  • 2.3 چاقی
  • 2.4 علل دیگر 
 • 3 واریس و پا درد
 • 4 تشخیص واریس 
 • 5 چه درمان‌هایی برای واریس انجام می‌شود؟ 
  • 5.1 جراحی واریس
  • 5.2 درمان فشرده‌سازی با (باند یا جوراب‌های مخصوص) واریس
  • 5.3 تغییر سبک زندگی برای واریس
 • 6 آیا جلوگیری از واریس امکان پذیر است؟

واریس چیست؟ 


خون از قلب از طریق شریان‌ها (سرخرگ‌ها) به بقیه بدن تلمبه شده و از طریق سیاهرگ‌ها (وریدها) به قلب باز می‌گردد. خون به واسطه پمپاژ قلب و در اثر فشاری که توسط عضلات پا، که در هنگام راه رفتن و حرکت دادن مچ پا بر آن وارد می‌شود، به قلب بازگردانده می‌شود.

در سیاهرگ‌ها، دریچه‌های یک طرفه‌ای وجود دارد که از برگشت خون به سمت انگشتان پا جلوگیری می‌کنند. این دریچه‌ها ممکن است ضعیف شوند و یا آسیب ببیند. در صورت بروز این اتفاق، رگ‌ها آنقدر متورم می‌شوند (رگ‌های واریسی) که خون به سمت بافت پوست رانده می‌شود. فشار داخل سیاهرگ‌ها بیشتر از فشار داخل شریان‌ها شده، خون به سمت عقب برگشت پیدا کرده و در سیاهرگ‌ها جمع می‌شود. این باعث می‌شود که سیاهرگ‌ها متورم و بزرگ شوند. همچنین ممکن است باعث شود قوزک پا متورم شده و لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی پاها ظاهر شود.

  واریس دست و صورت و علت برجسته شدن رگهای دست و صورت و درمان آن

علل و عوامل خطر واریس 


واریس ممکن است به خاطر از بین رفتن خاصیت ارتجاعی رگ‌ها و دریچه‌های آن‌ها، در اثر بالا رفتن سن و یا در نتیجه برخی بیماری‌ها رخ دهد. بعضی از افراد به نحوی، به صورت مادرزادی مستعد این مشکل هستند، به عنوان مثال دچار نقائص مادرزادی در دریچه‌های رگ‌های خود هستند.

بارداری 

بارداری نیز می‌تواند باعث ایجاد واریس شود. در دوران حاملگی، حجم خون در بدن افزایش می‌یابد، اما جریان خون از پاها به سمت لگن کاهش پیدا می‌کند تا بتواند گردش خون لازم برای کودک را فراهم کند که این باعث ایجاد واریس می‌شود.

هورمونهای زنانه

برخی از هورمون‌های زنانه ممکن است باعث شوند دیواره رگ‌ها شل شوند که این مشکل را تشدید می‌کند. (به همین دلیل، زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به واریس هستند).

چاقی

چاقی یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد واریس در پاها است. وزن بیشتر باعث می‌شود فشار بیشتری به رگ‌ها وارد شده و موجب می‌شود رگ‌ها بیشتر از حدی که باید کار کنند. افرادی که شغل آنها مستلزم نشستن یا ایستادن‌های طولانی مدت است نیز در معرض خطر ابتلا به واریس قرار دارند.

علل دیگر 

سایر علل و عوامل خطر احتمالی ابتلا به واریس عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری
 • یائسگی
 • هورمون درمانی برای یائسگی
 • پوشیدن لباس‌های تنگ، به خصوص شلوار، لباس زیر و کفش‌های تنگ به صورت مکرر
 • بیماری‌های مختلف قلب، کبد یا سیستم گردش خون

واریس و پا درد


بارزترین علامت ابتلا به واریس در پاها، بزرگ شدن و قابل مشاهده شدن خود رگ‌ها است. همچنین ممکن است در پاهایتان درد داشته باشید، پاها متورم به نظر برسند و یا دچار خارش شوند.

اگر مشکل شدید شود، ممکن است در اثر ایستادن یا نشستن‌های طولانی، دچار درد در پاها شوید. پوست نیز ممکن است کم کم ضخیم و سفت شده و ممکن است فرد دچار زخم‌هایی بخصوص در اطراف مچ پا شود.

تشخیص واریس 


اگر در رگ‌های واریسی خود احساس درد، سنگینی یا خارش می‌کنید ، به پزشک خود مراجعه کنید. ثبت روزانه علائم، از جمله بهتر یا بدتر شدن علائم و زمان بروز آن‌ها در طول روز نیز ممکن است مفید باشد.

  ورزش برای پیشگیری از DVT در سفر، بعد از جراحی و درمان DVT

به یاد داشته باشید که قبل از مراجعه به پزشک، اگر به ناخن‌های انگشتان پای خود لاک زده‌اید، آن را پاک کنید.

در زمان مراجعه به پزشک، لازم است پزشک:

 • در مورد علائم و مدتی که بیمار دچار این مشکلات است از او سوال کند.
 • نواحی پایینی پاهای بیمار را معاینه کند.

ممکن است برای بررسی سایر بیماری‌هایی که می‌توانند مشکلاتی برای پاها ایجاد کنند، از جمله دیابت و کم خونی نیز آزمایشاتی انجام شود.

اگر رگ‌های واریسی خونریزی پیدا کنند، پزشک باید سریعاً بیمار را به یک متخصص قلب و عروق ارجاع دهد. همچنین اگر رگ‌های واریسی سخت و دردناک شده و یا باعث تغییر رنگ یا خارش و اگزما در پوست شده باشند، نیز پزشک باید بیمار را به یک متخصص قلب و عروق ارجاع دهد. این علائم ممکن است نشانه مشکلاتی در جریان خون در پاها باشند، بنابراین لازم است بررسی شوند.

اگر پزشک بیمار را به یک متخصص عروق ارجاع دهد، احتمالاً برای تشخیص واریس، سونوگرافی دوپلکس انجام خواهد شد. در این نوع سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا، برای ایجاد تصاویری از رگ‌ها و جریان خون در پاها استفاده می‌شود.

چه درمان‌هایی برای واریس انجام می‌شود؟ 


روش‌های مختلف و زیادی برای درمان واریس وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

جراحی واریس

جراحی واریس یک جراحی حداقل تهاجمی است که در آن رگ‌های آسیب‌دیده را مسدود و یا خارج می‌کنند تا خون به جای آن‌ها، به رگ‌های سالم هدایت شود. این عمل ممکن است به روش سنتی یا با روش‌های جدیدتر جراحی‌های داخل وریدی (endovenous) انجام شود.

انواع جراحی‌ها و تکنیک‌های داخل وریدی عبارتند از:

 • انسداد و بیرون کشیدن رگ
 • ناحیه‌ای از رگ که دچار واریس است را مسدود کرده و خارج می‌کنند

انسداد حرارتی رگ 

در این روش با اعمال گرما به داخل رگ آن را مسدود می‌کنند.

فوم اسکلروتراپی تحت هدایت سونوگرافی

در این روش یک ماده شیمیایی به نام اسکلروزانت برای تولید نوعی فوم (کف) با هوا یا گاز دیگری مخلوط می‌شود. این فوم به داخل ورید تزریق می‌شود. برای هدایت فوم به محل مناسب از سونوگرافی استفاده می‌شود. اسکلروزانت موجود در کف اسکارهایی در داخل ورید ایجاد می‌کند که منجر به بسته شدن آن می‌شود.

  ارتباط واریس و سرما: آیا واریس در فصل زمستان بدتر می شود؟

انسداد و بیرون کشیدن رگ 

در این روش رگ واریسی مسدود شده و بیرون کشیده می‌شود.

درمان فشردهسازی با (باند یا جوراب‌های مخصوص) واریس

اگر در تامین خون پاها مشکلی وجود نداشته باشد، فشرده‌سازی ممکن است روش مناسبی برای کاهش ورم و علائم واریس در پاها باشد.

در روش فشرده‌سازی با اعمال فشار بر پاها، خون‌رسانی بهبود پیدا می‌کند. ساده‌ترین راه انجام این روش، پوشیدن جوراب‌، ساق یا جوراب شلواری‌های مخصوص واریس است.

فشرده‌سازی راه حلی دائمی برای درمان واریس نیست اما اگر هیچ کدام از دیگر روش‌های درمانی برای فرد مناسب نباشند، استفاده از این روش ممکن است مفید باشد.

بارداری و روش فشردهسازی 

اگر خانم بارداری دچار واریس شده باشد، پزشک درباره تأثیر بارداری بر واریس برای او توضیح داده و ممکن است از او بخواهد از جوراب واریس استفاده کند. روش دیگری برای درمان واریس در دوران بارداری توصیه نمی شود.

تغییر سبک زندگی برای واریس

ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی ممکن است به کاهش علائم واریس کمک کند:

 • وزن سالم خود را در محدوده وزن سلامتی نگه دارید.
 • حداقل سه بار در هفته ، ورزش‌هایی سبک تا متوسط ​​ انجام دهید ، مثلاً به مدت 30 دقیقه شنا یا پیاده‌روی کنید.
 • از ایستادن برای مدت طولانی خودداری کنید.
 • از حمام‌های داغ اجتناب کنید.

آیا جلوگیری از واریس امکان پذیر است؟


برای جلوگیری از واریس در اثر افزایش سن، کار زیادی نمی‌توان انجام داد ، خصوصاً اگر کسی از لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به واریس باشد. با این وجود با انجام بعضی اقدامات می‌توان شدت واریس را به حداقل رساند. بعضی افراد ممکن است با کاهش وزن و بیشتر ورزش کردن بتوانند کاملا از ابتلا به واریس پیشگیری کنند.

در صورت امکان ، سعی کنید از نشستن یا ایستادن‌های بیش از حد طولانی خودداری کنید. اگر شغل شما مستلزم آن است که تمام روز پشت یک میز بنشینید، سعی کنید هر ساعت چند لحظه‌ای از جای خود بلند شده و حرکت کنید.


درد پاشنه پا نشانه چیست؟

بزرگ‌ترین استخوان مچ پا استخوان پاشنه است و بیشترین وزن بدن را تحمل می‌کند. عوامل بیرونی می‌توانند بر یک‌پارچگی پا اثر بگذارند و باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شوند.

به مشورت پزشک احتیاج دارید؟

همین الان در واتساپ از متخصص استخوان و مفاصل مشاوره بگیرید

دریافت نوبت مشاوره استخوان و مفاصل

علل مختلفی را می‌توان برای ایجاد این درد نام برد اما گاهی علت درد پاشنه پا دیسک‌کمر و مشکل‌های مربوط به آن است و اختلالی در خود پا وجود ندارد.

شناسایی زودهنگام دلایل درد پاشنه پا و درمان آن با راهکارهای ساده مثل بانداژ، داروهای ضد التهاب خوراکی و استفاده از کفش طبی از پیشرفت درد جلوگیری کرد. این مطلب را به بررسی این درد و راهکارهای درمانی آن اختصاص دادیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا ببینیم درد کف پا از چیست.

علت درد کف پا چیست؟

به‌طور کلی علت درد کف پا ضربه، بد راه رفتن، اضافه وزن و استفاده از کفش نامناسب است ولی بعضی از دلایل شایع‌تری نیز وجود دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

خار پاشنه

خارپاشنه در صورتی ایجاد می‌شود که یک زائده استخوانی در زیر استخوان پاشنه پا به وجود آید. این عارضه به‌وسیله تصویربرداری با اشعه ایکس از ناحیه کف پا مشاهده می‌شود.

وجود خار پاشنه به‌تنهایی باعث بروز درد در فرد نمی‌شود ولی اگر این خار بزرگ و ملتهب شود، فرد ممکن است درد را حس کند. در افراد فربه و چاق ملتهب شدن خار پاشنه بیشتر به چشم می‌خورد. خار پاشنه از عارضه‌های شایع است و از هر ده نفر یک نفر به آن مبتلا خواهد شد.

علل درد پاشنه پا

خمیدگی بیش از حد پا به داخل

خمیدگی بیش از حد پا به داخل می‌تواند باعث ایجاد کشش بر تاندون‌ها و رباط‌های متصل به پایین و پشت استخوان پاشنه پا شود. این اختلال در لگن، زانو و کمر فرد ممکن است آسیب‌هایی را به وجود آورد.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری

  پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه‌های درمان و کاهش درد

 • اب اوردن زانو

  مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

پیچ‌خوردگی مچ پا

اگر شدت پیچ‌خوردگی زیاد باشد درد در پا شکل می‌گیرد.

شکستگی پا

گاهی بر اثر وارد شدن نیرو و ضربه بر کف پا ممکن است استخوان پاشنه بشکند. همین شکستگی ایجاد درد می‌کند.

تاندونیت آشیل یا التهاب تاندون آشیل

تاندون آشیل ساق‌پا را به پاشنه متصل می‌کند. ویژگی درد التهاب تاندون آشیل سوزاننده و سفت بودن است. این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که فرد از تاندون خود زیاد استفاده کند، مثلا فردی که زیاد می‌دود یا ورزشکاری که بدون گرم کردن ورزش می‌کند.

همچنین آرتروز و کفش نامناسب نیز می‌تواند از دلایل ایجادکننده این عارضه باشد. در اکثر موارد فقط تاندون آشیل ملتهب می‌شود اما گاهی این تاندون بر اثر فعالیت شدید ناگهان پاره می‌شود که علاوه بر درد شدید، صدایی مثل صدای پاپ در آن موقع به گوش می‌رسد.

بورسیت یا التهاب بورس‌ها

بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که در صورت التهاب در فرد درد ایجاد می‌کنند.

گیر افتادن عصب پا

گاهی بر اثر شکستگی، تورم سیاهرگ یا پیچ‌خوردگی عصب گیر می‌افتد که علائم آن درد، بی‌حسی و سوزش در کف پا است.

علاوه بر دلایل گفته شده علت‌های دیگری نیز وجود دارند که باعث بروز درد پاشنه پا سمت چپ می‌شوند اما در میان افراد، رواج کمتری دارند. این علت‌ها شامل موارد زیر است:

 • سندروم تارسال تونل
 • کبودی پاشنه
 • سندروم هاگلوند
 • آتروفی پد پا
 • سندروم سینوس تارسی
 • عفونت استخوان پاشنه
 • تومور استخوان پاشنه

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

ممکن است شما از افرادی باشید که از درد استخوان در نواحی مختلف بدن به‌ویژه پاشنه پا شکایت کنید و بعد از مراجعه به دکتر مچ پا و انجام آزمایش‌های مربوطه متوجه شوید که مشکل، کمبود ویتامین D در بدنتان است.

ویتامین D برای جذب کلسیم و فسفر در بدن ضروری است و این مواد معدنی در استحکام استخوان‌ها نقش اصلی را دارند. به همین دلیل وجود ویتامین D کافی در بدن از بروز دردهای استخوانی و عضلانی جلوگیری می‌کند.

منبع تولیدکننده ویتامین D خود بدن است و این ویتامین با مصرف مواد غذایی خیلی کم جذب بدن می‌شود، زیرا بدن ویتامین مورد نیاز خود را به دنبال تابش نور خورشید بر پوست، تامین می‌کند.

پس یکی از دلایل درد استخوان پاشنه پا کمبود ویتامین D و کلسیم است که در صورت درمان نشدن فرد را در معرض پوکی استخوان قرار می‌دهد همچنین فرد در برابر نیروهای وارده بر کف‌ پا مستعد آسیب بیشتری است.

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب

علت‌های مختلفی برای ایجاد درد کف پا هنگام صبح وجود دارد که با بررسی کیفیت و نوع درد می‌توان علت آن را دریافت. مثلا اگر درد ناحیه پاشنه پا دردناک و تیز باشد نشان‌دهنده التهاب است. بعضی از این دلایل را در زیر نام می‌بریم:

 • فاشئیت کف پا (التهاب فاشیای کف پا): فاشیا یک نوار بافتی ضخیم در کف پا است که اگر بیش از حد از آن استفاده شود یا تحت کشش مداوم قرار گیرد، درد در این ناحیه را تجربه خواهید کرد.
 • التهاب تاندون آشیل
 • شکستگی

درمان درد پاشنه پا هنگام صبح معمولا در چند قدم اول بعد از بیدار شدن از خواب شروع می‌شود و ممکن است در طول روز با شروع فعالیت‌ها این درد کم شود.

اما برای بسیاری از افراد درد صبحگاهی آزاردهنده است، زیرا باید چند دقیقه ثابت بایستند تا این درد کمتر شود و گاهی روند انجام کارهای روزانه را کاهش می‌دهد.

تشخیص علت درد پاشنه پا

علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن چیست؟

درد کف پا هنگام راه رفتن دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که از دلایل ساده تا پیچیده را در بر می‌گیرد. بهتر است در هنگام شروع درد با مراجعه به پزشک ارتوپدی و تشخیص دلیل درد از پیشرفت آن جلوگیری کنید.

اگر برای سوال درد پشت پاشنه پا نشانه چیست؟ دنبال پاسخ می‌گردید، متخصص آنلاین استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ در هر ساعت از شبانه‌روز می‌تواند به‌صورت آنلاین در خدمت شما باشند.

بعضی از دلایل درد پاشنه پا هنگام راه رفتن شامل موارد زیر می‌شود:

ورم کف پا

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که فاشیای پا بیش از حد طبیعی کشیده شدهو باعث پارگی جزئی فاشیا شود. افراد دیابتی، افراد چاق، بازیکنان والیبال، افرادی که کف پا صاف دارند، زنان باردار، تنیس‌بازان، دونده‌ها و پله‌نوردان بیشتر مستعد ورم کف پا هستند.

پوشیدن کفش نامناسب و فشار دادن یک وسیله سنگین احتمال بروز این اختلال را افزایش می‌دهد.

خار پاشنه

استفاده از کفش مناسب ممکن است درد خار پاشنه را در هنگام راه رفتن کاهش دهد.

آپوفیزیت پوستی

عارضه آپوفیزیت پوستی در کودکان سن ۸ تا ۱۴ سال و کودکانی که فعالیت زیادی دارند مثل افرادی که ورزش‌های پرشی انجام می‌دهند شیوع بیشتری دارد. درد این اختلال در پشت پاشنه پا به وجود می‌آید و پوشیدن کفش نامناسب ابتلا به آپوفیزیت پوستی را افزایش می‌دهد.

بورسیت

همان‌طور که در مطالب فوق گفتیم بورس‌ها کیسه‌هایی پر شده از مایع هستند که حرکت تاندون‌ها و عضلات را هنگام حرکت مفصل آسان می‌کنند.

بورسیت علت درد پاشنه پا در طب سنتی است و به دو دلیل ممکن است ایجاد شود. اول به دلیل پوشیدن کفش نامناسب و دوم به دلیل مشکلات ساختاری پا به وجود می‌آید. بورسیت یا التهاب بورس‌ها باعث ایجاد درد در پشت پاشنه می‌شوند.

کبودی موضعی

ممکن است در هنگام راه رفتن با وارد شدن ضربه‌ای به پا، کف پا کبود شود که همین کبودی دردآور است. اگر با استراحت این درد از بین نرود و شدت پیدا کند باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

التهاب آشیل

این مشکل می‌تواند به دلیل پوشیدن کفش نامناسب، آرتریت واکنشی، نقرس، اسپوندیلیت آنکیلوزان و آرتریت روماتوئید ایجاد شود.

فشرده شدن عصب

علائم آن بی‌حسی، گزگز و درد پاشنه پا است.

پوشیدن کفش نامناسب

یکی از شایع‎‌ترین علل درد پاشنه پا در هنگام راه رفتن پوشیدن کفش نامناسب است که خود این موضوع می‌تواند علت شروع عارضه‌های مختلف باشد. پوشیدن کفش طبی مناسب از ایجاد عوارض مربوطه جلوگیری می‌کند.

علت درد پاشنه پا و کمر

برخی افراد که درد در پاشنه پا را احساس می‌کنند، بعد از مراجعه به دکتر اسکن پا و انجام آزمایش‌ها متوجه می‌شوند که ساختار پا سالم است و اختلالی در آن وجود ندارد. پس به نظر شما این درد به چه علت است؟

بعضی از دردهای پا دلایلی غیر از اختلال‌های ساختاری پا دارند. مثلا ممکن است فردی که دیسک کمر یا اختلال در سیاتیک دارد، احساس درد در ناحیه پاشنه پا را تجربه کند.

بسیاری از اختلال‌های کمر بر عملکرد فرد اثر می‌گذارند و باعث کاهش سرعت در انجام فعالیت‌های او می‌شوند. این اختلال‌ها علائم و نشانه‌های مختلفی دارند که درد پاشنه پا یکی از این علائم است. این دردها کیفیت زندگی فرد را می‌توانند کاهش دهند.

تشخیص درد پا به چه صورت است؟

دکتر ارتوپد مچ دست و پا شما با بررسی نوع کفشی که می‌پوشید، طرز راه رفتن، میزان راه رفتن و ایستادن در روز و سابقه بیماری‌های شما علت درد را تشخیص می‌دهد و درمان مربوطه را شروع می‌کند. گاهی برای تشخیص بهتر انجام آزمایش‌هایی مثل تصویربرداری درخواست می‌شود.

درمان درد پاشنه پا به روش سنتی

اگر شدت درد پا کم باشد می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی و ساده درد را کاهش داد یا متوقف کرد. اجازه دهید تعدادی از آن‌ها را نام ببریم.

 • از انجام فعالیت‌هایی که فشار زیاد بر پاشنه پا وارد می‌کند دوری کنید.
 • کفش مناسب پای خود تهیه کنید. زیرا همان‌طور که در متن بالا گفتیم کفش نامناسب علت بسیاری از اختلال‌ها می‌تواند باشد.
 • برای کاهش فشار وارده بر کف پا سعی کنید پا برهنه راه نروید.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • اگر ورزش می‌کنید حتما قبل از شروع ورزش بدنتان را گرم کنید.
 • مواد غذایی حاوی ویتامین B مثل آووکادو، تخمه آفتاب‌گردان، ماهی سالمون و تخم‌مرغ را در وعده‌های خود بگنجانید.
 • برای کاهش درد از کیسه‌های یخ در محل استفاده کنید.

درمان درد پاشنه پا با داروهای گیاهی

برای درمان درد پاشنه با استفاده از داروهای گیاهی یا روش‌های خانگی راهکارهای زیر را امتحان کنید.

سرکه

سرکه برای کاهش التهاب استفاده می‌شود. وان حمام را با آب داغ پر کنید و سپس سرکه و نمک را در آن بریزید. پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در وان قرار دهید.

روش دیگر استفاده از سرکه برای کاهش درد به این صورت است که دو وان را با آب و سرکه پر کنید. در یکی آب سرد و در دیگری آب گرم بریزید.

روزانه ۳ تا ۴ بار یک حوله را در وان گرم خیس کنید و دور پای خودت به مدت ۵ دقیقه بگذارید و همین عمل را با وان آب سرد هم انجام دهید.

سولفات منیزیوم

۲ تا ۳ قاشق غذاخوری نمک سولفات منیزیوم را در وان آب گرم بریزید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهای خود را در آن خیس کنید. نمک باعث کاهش درد فوری می‌شود اما پوست شما را خشک می‌کند که باید بعد از استفاده از آن مرطوب‌کننده بزنید.

روغن میخک

روغن را به پاشنه پای خود بزنید و به آرامی ماساژ دهید. انجام این کار جریان خون ناحیه را افزایش می‌دهد و باعث کاهش درد می‌شود.

فلفل قرمز

اگر زمانی که کف پا شما سرد می‌شود درد به سراغ شما می‌آید مقداری فلفل قرمز در جوراب خود بریزید و بعد آن را بپوشید.

این کار باعث می‌شود پای شما گرم بماند. همچنین می‌توانید برای کاهش درد نصف قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز در نصف سطل آب گرم بریزید و بعد پاهای خود را در آن خیس کنید.

علاوه بر روش‌های گفته شده، برای درمان درد پاشنه پا از جراحی، انجام تمرینات ورزشی و فیزیوتراپی نیز می‌توان کمک گرفت که برای استفاده از این ‌روش‌ها باید به دکتر فیزیوتراپ مچ دست و پا مراجعه کنید. اگر دسترسی به پزشک ندارید حتما با متخصصان مشاوره استخوان و ارتوپدی پذیرش ۲۴ صحبت کنید.

پیشگیری از درد پاشنه پا

راه‌هایی برای پیشگیری از درد پاشنه پا وجود دارد که متناسب با شرایط خود می‌توانید آن‌ها را رعایت کنید:

 • زمانی که احساس خستگی و درد در پاهای خود حس می‌کنید استراحت کنید.
 • وزن خود را متعادل نگه دارید.
 • رژیم غذایی مناسب و غنی از ویتامین B داشته باشید.
 • از مکمل‌های D استفاده کنید.
 • قبل از ورزش حرکات کششی انجام دهید و کفش مناسب بپوشید.
 • تمرینات کششی را که باعث کشش تاندون آشیل و فاشیا پا می‌شوند انجام دهید.
 • اگر ورزشکار هستید پس از انجام حرکات سنگین کف پاهای خود را با کیسه یخ ماساژ دهید.
 • تشخیص زودهنگام دردها و ناراحتی‌ها که نشان‌دهنده هشدار برای توقف یا کاهش فعالیت‌های سنگین است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شدت درد کم باشد با روش‌های خانگی ممکن است درد متوقف شود اما گاهی نیاز است حتما به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. با توجه به موارد زیر این درد را جدی بگیرید.

 • اگر درد پاشنه پا بیشتر از یک هفته طول بکشد و در صورت ثابت و بی‌حرکت بودن پا درد تداوم داشته باشد.
 • در راه رفتن طبیعی فرد مشکل ایجاد شده باشد.
 • تب نیز همراه درد پاشنه پا در فرد ایجاد شود.
 • اگر درمان‌های خانگی موثر نباشد.
 • درد ناگهانی شروع شود.
 • در پاشنه پا التهاب دیده شود.
 • اگر شدت درد به‌حدی زیاد باشد که فرد نتواند راه برود.

برای جلوگیری از وخیم‌تر شدن شدت درد خود و همچنین تشخیص زمان مراجعه حضوری به پزشک می‌توانید با متخصص آنلاین ارتوپدبه‌صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه‌روز در ارتباط باشید. پا ستون بدن است و با جدی گرفتن درد پاشنه پا می‌توانید زندگی را بهتر و سالم‌تر پیش ببرید.


۳.۴/۵


(۸ نظر)

نوبت حضوری پزشک

متخصص استخوان و مفاصل را آنلاین رزرو کنید

دریافت نوبت دکتر استخوان و مفاصل


کف پا با هر قدم به زمین برخورد می کند. بنابراین وقتی صدمه ببیند، درد آن می تواند زندگی شما را مختل کند. در حقیقت، 77% بزرگسالان اظهار می کنند که درد پا به روش های مختلف روی زندگیشان تاثیر داشته است. تیرکشیدن کف پا ممکن است به علت صدمه و ناگهانی باشد یا می تواند به خاطر فشار مزمن روی پا در گذر زمان نیز ایجاد گردد. بسته به دلیل، ممکن است حس سوزش، تیرکشیدن، درد مداوم یا چیز دیگری را حس کنید. پا ساختاری پیچیده است و مشکلات متعددی می تواند باعث تیرکشیدن یک یا هر دو پا شود که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نویت در کلینیک امید میتوانید با شماره 09025804413 تماس حاصل نمایید.

علت تیرکشیدن کف پا


پا ساختاری پیچیده است و مشکلات متعددی می تواند باعث تیرکشیدن یک یا هر دو پا شود. چند دلیل رایج تیرکشیدن کف پا التهاب غلاف کف پا (فاشیای پلانتار)، آسیب عصبی و صدمات شدید است. 

التهاب غلاف کف پا (فاشیای پلانتار) 

غلاف کف پا یک سری بافت هستند که از استخوان پاشنه و قوس پا کشیده شده و در انگشتان پایان می یابد.  

یکی از رایج ترین علل درد پا التهاب غلاف کف پا می باشد. این امر باعث ایجاد درد تیز و شدید در پاشنه و کف پا می شود. التهاب غلاف کف پا اغلب در صبح یا بعد از غیر فعال بودن شدیدتر می گردد. زمانی که از تخت بر می خیزید، ممکن است درد تندی را در اولین قدم حس کنید.  

با این حال این حالت می تواند بعد از ایستادن یا نشستن طولانی مدت نیز ایجاد گردد. فشار و تنش روی نیام کف پا می تواند باعث پارگی های کوچکی نیز گردد. کشیدگی و پارگی های مکرر نیام کف پا می تواند باعث درد یا ورم شود، اما در بیشتر موارد دلیل التهاب غلاف کف پا نامشخص می باشد. 

درد استخوانهای کف پا 

در هر پا 5 استخوان متاتارس وجود دارد. (یکی برای هر انگشت). این استخوان ها در جلوی پا، مچ پا را به انگشتان متصل می کنند. متاتارس ها به قوس کف پا کمک می کنند و برای تحمل وزن و راه رفتن ضروری هستند. 

درد استخوانهای کف پا یعنی درد و التهاب قسمت گوشتی کف پا. این ناحیه بین قوس کف پا و پایه انگشتان، زیر استخوان های متاتارس، وجود دارد.  

این درد اغلب به صورت درد سوزنی یا تیزی در قسمت گوشتی کف پا توصیف می شود. وقتی که می ایستید، می دوید، راه می روید یا پاها را قوس می دهید، ممکن است درد بدتر شود. 

در افرادی که فعالیت های سختی انجام می دهند که روی کف پا فشار میاورد، مانند دویدن یا پریدن، این درد مرسوم تر است. درد استخوانهای کف پا در سالمندان محتمل تر می باشد. 

آسیب عصب محیطی 

در مورد تعداد زیادی از افراد، درد پا ناشی از سیستم عصبی است. آسیب عصب محیطی، درد عصبی است که از اعصابی که خارج از نخاع و در سمت بیرونی تر بدن قرار دارند، نشات می گیرند. این درد به وسیله اعصاب صدمه دیده یا ناکارآمد ایجاد می گردد.  

بیماری های مزمن خاصی، مانند دیابت، سوء مصرف الکل، بیماری لایم یا بیماری های خود ایمنی مثل لوپوس که به اعصاب محیطی صدمه می زنند، می توانند باعث ایجاد این حالت گردند و همچنین می تواند به علت صدمه به آسیب اعصاب محیطی مانند زخم گلوله، صدمات الکتریکی یا تزریق مواد نیز ایجاد گردد. 

درد اغلب مانند مور مور شدن، سوزش یا حس تیرکشیدن کف پا یا دست است که به سمت ساق پاها و یا بازوها کشیده می شود. 

  علت ، علائم و درمان درد کف پا با طب فیزیکی

بیماری مورتون نروما (Morton neuroma)  

بیماری مورتون نروما با ضخیم شدن عصبی که بین انگشت سوم و چهارم پا است روی می دهد. علائم عمومی آن عبارتند از سوزش یا تیر کشیدن این ناحیه که اغلب در هنگام راه رفتن ایجاد می گردد. 

علامت رایج دیگر این بیماری حس فشار مبهم در زیر انگشتان پا است، انگار جوراب زیر این قسمت جمع شده است. 

درمان رایج این بیماری، تغییراتی در کفش، حمایت از قوس پا و تزریق کورتیزون به منظور کاهش ورم می باشد. تغییرات در کفش شامل ایجاد راکرهای پنجه و لیفت هایی است که هر جا که نیاز باشد بالشتک هایی را ایجاد می کنند. 

بیماری مورتون نروما اغلب در بانوان رخ می دهد. زیرا بسیاری از بانوان کفش های پاشنه بلند استفاده می کنند. 

سندرم تونل (کانال) تارسال  

به فشار عصبی در پا مربوط می باشد، سندرم تونل تارسال معمولا با سوزش و تیر کشیدن و گاهی همراه با مور مور شدن و بی حسی مشخص می شود. 

آسیب شدید 

آسیب ناگهانی که به استخوان ها، عضلات، تاندون ها و بافت های دیگر پا صدمه می زند باعث ایجاد درد پا در زمان صدمه و بعد از آن می گردد. 

دلایل دیگر تیرکشیدن کف پا 

بیماری های دیگری نیز باعث ایجاد آسیب عصبی و درد ثانویه می شوند. برخی از آنها عبارتند از: 

 • صدمه جسمانی مانند جراحی یا تصادف 
 • داروهای خاصی برای سرطان، داروهای ضد ویروسی یا آنتی بیوتیک ها 
 • سندرم درد منطقه ای پیچیده 
 • تومورهایی که به عصب فشار می آورند. 
 • بیماری کلیوی یا کبدی 
 • کمبود ویتامین ها 
 • فتق دیسک در ستون فقرات کمری 
 • بیماری های عفونی مانند عوارض بیماری لایم یا عفونت ویروسی 

تیر کشیدن کف پا در بارداری 

اضافه وزن بارداری می تواند فشار زیادی را روی نیام کف پا وارد کرده و باعث ایجاد ورم در این ناحیه گردد. برای افرادی که نمی دانند نیام کف پا چیست، این اندام، بافتی ضخیم است که در سراسر کف پا قرار داشته و استخوان پاشنه را به انگشتان پا وصل می کند. بسیاری از بانوان باردار درد و سوزشی در نیام پا حس می کنند که به خاطر افزایش فشاری است که اضافه وزن آنها ایجاد کرده است و می تواند منجر به اختلالات رایجی مانند صافی کف پا، التهاب نیام کف پا و ورم گردد. 

تیرکشیدن کف پا به دلیل بیماری قلبی  

یکی از دلایلی که پای شما دچار اختلال می شود، این است که از قلب فاصله زیادی دارد. وقتی پمپاژ قلب به وسیله چیزی مانند بیماری شریان محیطی آسیب می بیند، جریان خون به سمت پاها کم شده، باعث آسیب یا التهاب پاها می گردد. وقتی پاها اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کنند، مشکلات جدی به وجود می آید. درد، ورم، سوزش، تیر کشیدن در پاها می تواند نشان دهنده چندین بیماری باشد. هرگز نباید درد پا را نادیده گرفت یا فکر کرد باید با این درد کنار آمد. 

در صورت تیر کشیدن کف پا چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم


بسیاری  از افراد که مرتبا دچار درد پا هستند، در مورد دلیل آن نیز آگاهی دارند و بهترین روش کنترل این درد را می داند. با این حال، در موارد زیر باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید: 

 • شروع درد ناگهانی و شدید 
 • درد پا به علت صدمه ای است که به تازگی ایجاد شده است. 
 • بعد از صدمه نمی توانید وزن خود را روی پای خود قرار دهید. 
 • بیماری دارید که در جریان خون مداخله ای ایجاد می کند و دچار درد پا شده اید. 
 • ناحیه ای که باعث ایجاد درد می شود، زخم باز دارد. 
 • ناحیه ای که باعث ایجاد درد می شود تغییر رنگ داده یا علائم التهابی دیگری دارد. 
 • علاوه بر پا درد تب نیز دارید. 

  انگشت چکشی: بهترین درمان برای صاف کردن کجی و انحراف انگشت پا

تشخیص علت تیرکشیدن کف پا 


برای مشخص کردن علت درد پا، پزشک احتمالا پای شما را معاینه کند. پزشک به دنبال نواحی دردناک و حساس می گردد. 

صدمات دیگر، کبودی یا التهاب را بررسی می کنند. ممکن است راه رفتن شما را زیر نظر گرفته و از شما بخواهد پاهای خود را کشش دهید. 

اگر پزشک حدس بزند که شما آسیب عصب محیطی، سندرم گیلن باره یا بیماری دیگری در رابطه با اعصاب دارید، ممکن است تست هدایت عصبی  (NCS)را انجام دهد. 

تست‌های لازم برای تشخیص علت تیر کشیدن کف پا 

در برخی بیماران، آزمایشات اضافی برای تشخیص درد کف پا که ناشی از آسیب عصبی است، نیاز نمی باشد. با این حال در برخی، عوامل تیر کشیدن کف پا ممکن است نامشخص باشد. در این موراد، ممکن است تست های تشخیصی بیشتری نیاز باشد. این تست ها عبارتند از: 

 • الکترومیوگرافی 
 • تست هدایت عصبی 
 • بیوپسی عصبی 

بسته به چیزی که پزشک در طول معاینات پزشکی متوجه می شود، ممکن است عکس برداری خاصی را برای تشخیص بیماری های ذکر شده و یا حذف برخی از آنها تجویز کند. 

درمان تیرکشیدن کف پا


زمانی که تشخیص صورت گرفت، تمرکز درمان بر روی متوقف کردن آسیب بیشتر به اعصاب می باشد. در بیشتر موارد، درمان بیماری واقعی یا هدف قرار دادن علائم منجر به کنترل حس تیرکشیدن کف پا می شود. 

 • در مبتلایان به آسیب عصبی دیابتی، کنترل قند خون به وسیله دارو و تغییر سبک زندگی احتمالا باعث رفع درد کف پا می شود. 
 • باید مصرف نوشیدنی های الکلی را متوقف کنند.  
 • استفاده از داروهای ضد درد برای رفع درد. 

تغییر سبک زندگی در جهت بهبود تیرکشیدن کف پا

کفی کفش 

کفش ها و کفی های کمکی می توانند به تسکین برخی دردهای کف پا، مخصوصا در بیماری های التهاب نیام کف پا، درد استخوانهای کف پا و نورموما (تومور عصبی) کمک کنند. 

در برخی موارد، پزشک ممکن است کفی های مخصوصی که برای کمک و تناسب انحناهای پای شما طراحی شده اند، را تجویز کند. 

رژیم غذایی 

شروع یک رژیم غذایی ضد التهابی برای مبتلایان به درد کف پا مناسب است. این رژیم روی میوه ها، سبزیجات، ماهی، مغزها و غلات دارای سبوس متمرکز شده است. غذاهای دارای زردچوبه، آب لیمو و آنتی اکسیدان ها ممکن است به کاهش التهاب غذایی کمک کند. 

کاهش وزن 

داشتن اضافه وزن با احتمال ایجاد درد، التهاب و مشکلات دیگر در پاها مرتبط است. در صورت نیاز، کاهش وزن می تواند فشار روی پاها را کاهش دهد. 

کاهش وزن مخصوصا در صورتی که دیابت نیز دارید که احتمال آسیب عصب محیطی، درد استخوانهای کف پا، سندرم تونل تارسال و .. را بیشتر می کند، اهمیت دارد. 

حالت بدنی 

بیشتر افراد متوجه می شوند که بهبود حالت بدنی فشار روی کف پاها را کاهش داده و درد کف پا را بهبود می بخشد. حتی اگر سالهاست که حالت بدنی نامناسبی داشته اید، باز هم می توانید با عقب دادن شانه ها و تقسیم وزن به صورت مساوی روی هر دو پا آن را اصلاح کنید. 

درمان خانگی تیرکشیدن کف پا

 • هر زمان ممکن بود، پاهای خود را روی یک چهارپایه قرار دهید. 
 • هر 2 تا 3 ساعت یک بار به مدت 20 دقیقه کیسه یخ را داخل حوله پیچیده و روی ناحیه دردناک بگذارید. 
 • کفش هایی با بالشتک هایی برای پاشنه ها و کمکی مناسب قوس پا بپوشید. 
 • از کفی و پدهای پاشنه در کفش خود استفاده کنید. 
 • ورزش های معمولی و سبک کششی انجام دهید. 
 • ورزش هایی انجام دهید که روی کف پاها فشار نیاورد، مانند شناکردن. 
 • مسکن هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. 
 • اگر اضافه وزن دارید، آن را کم کنید. 
 • به مدت طولانی راه نروید یا نشینید. 
 • کفش پاشنه بلند یا نوک باریک نپوشید. 
 • دمپایی لا انگشتی یا بدون پشتی نپوشید. 
 • روی سطوح سفت با پای برهنه راه نروید. 

  رفع و درمان گرفتگی و سفت شدن عضلات ران پا

اگر تیر کشیدن و درد کف پا بهتر نشد، باید به متخصص فیزیوتراپی یا متخصص پا مراجعه کنید.  فیزیوتراپ می تواند ورزش هایی بدهد که به شما در بهبود علائم کمک کند. متخصص پا می تواند مواردی مانند کفی ها یا کفش های مناسب را پیشنهاد بدهد. 

سوالات پر تکرار


التهاب نیام کف پا چگونه تشخیص داده می شود؟ 

پزشک بعد از مرور پیشینه پزشکی شما معاینات فیزیکی را روی پای شما انجام می دهد. اگر فشار روی نیام پا باعث ایجاد درد گردد، احتمالا التهاب غلاف پا دلیل آن باشد. اگر بلند کردن انگشتان پا سخت باشد یا احساس مور مور شدن یا بی حسی در کف پا دارید، این نشانه ها زنگ خطر هستند. 

علت تیر کشیدن پای راست چیست؟  

زمانی که به خاطر درد پا مراجعه می کنید، موارد زیادی در نظر گرفته می شود: شکستگی، موبرداشتن، تاندونیت، آرتروز، گیر کردن عصب یا کیست در پاشنه. برای تعیین دلایل احتمالی دیگر، پزشک ممکن است عکس برداری های دیگری را توصیه کند. 

چگونه می‌توان از تیرکشیدن کف پا پیشگیری کرد؟ 

 • باند پیچی کردن قوس های پا 
 • تمرینات کششی کف پاها، ساق پاها و تاندون آشیل 
 • قرار دادن یخ روی پا 
 • داشتن استراحت به اندازه کافی 
 • انجام ورزش های سبک مانند شنا کردن که فشاری روی کف پا ایجاد نمی کند. 
 • اگر زیاد پیاده روی می کنید یا راه می روید، مرتبا کفش خود را تغییر دهید. 

آیا تیر کشیدن کف پا به دلیل بیماری فاسیا پلانتر قابل درمان است؟  

بیش از 90% از مبتلایان به التهاب غلاف کف پا با درمان های خانگی در عرض ده ماه بهبود می یابند.  

اگر دلیل اصلی التهاب نیام کف پا موردی باشد که نمی توانید در مورد آن کاری بکنید، مثلا صافی کف پا، بهبودی دائمی سخت خواهد بود. به مقابله با علائم با درمان خانگی و توصیه های متخصص ادامه دهید. 

 علت تیرکشیدن کف پا هنگام خواب چیست؟ 

گرفتگی پا در شب، گرفتگی عضلانی است که در هنگام دراز کشیدن یا خوابیدن روی می دهد. ممکن است این درد را در ساق پاها و ران ها حس کنید.  گرفتی پا در شب به این درد مرتبط است. این امر باعث ایجاد درد شدید در کف پاها می شود.درد می تواند از پاها به مچ و قسمت پایینی پا منتقل گردد. 

اگر دلیل اصلی التهاب نیام کف پا موردی باشد که نمی توانید در مورد آن کاری بکنید، مثلا صافی کف پا، بهبودی دائمی سخت خواهد بود. به مقابله با علائم با درمان خانگی و توصیه های متخصص ادامه دهید”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “علت تیرکشیدن کف پا هنگام خواب چیست؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “گرفتگی پا در شب، گرفتگی عضلانی است که در هنگام دراز کشیدن یا خوابیدن روی می دهد. ممکن است این درد را در ساق پاها و ران ها حس کنید.  گرفتی پا در شب به این درد مرتبط است. این امر باعث ایجاد درد شدید در کف پاها می شود.درد می تواند از پاها به مچ و قسمت پایینی پا منتقل گردد.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “”
}
}] }

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا