برترین های کسب و کارفناوری اطلاعات

جنس دکل دوربین مداربسته چیست؟

مدل های مختلف دکل های دوربین مداربسته

انواع دکل دوربین مداربسته عبارتند از :

    دکل‌های چند وجهی

مهمترین مزیت دکل‌ دوربین مداربسته این است که در انواع مختلفی تولید شده و از این نظر هیچ محدودیتی ندارند. در واقع این دکل‌ها در زمره دکل‌های حرفه‌ای محسوب شده و از اتصال چند فلز به هم ساخته می‌شوند. معمولا، دکل‌های چند وجهی را در قاعده‌های 6 الی 8 وجهی و از همه مهمتر مخروطی شکل می‌سازند. دلیل این امر هم افزایش مقاومت آن‌ها نسبت به طوفان و ضربه می‌باشد.

    دکل مکعبی

این نوع دکل که تنها تا ارتفاع 6 متری تولید می‌شود برای مکان‌هایی نظیر دانشگاه و ارگان‌های دولتی مناسب است. جنس این دکل‌ها از پروفیل یا قوطی‌های آهنی کم‌مقاومت است. دکل‌های مکعبی و دکل منوپل از نظر ظاهری به شکل L یا T بوده و به دلیل ساخت آسان بسیار ارزان و مقرون به صرفه هستند. این نوع سازه ها قابلیت نصب دوربین های ثابت یا اسپید دام را داشته و جهت امور نظارتی و پلاک خوان مورد استفاده قرار می گیرند.

    دکل ماژولار

دکل‌های ماژولار از نظر مقاومت فیزیکی بسیار مناسب بوده و بهترین گزینه انتخاب برای مکان‌های طوفانی هستند. در بسیاری از فضاهای سبز و پارک جنگلی‌ها که در معرض مستقیم باد قرار دارند از این دکل‌ها استفاده می‌شود. شکل ظاهری این دکل‌ها تقریبا شبیه به دکل‌های مخابراتی بوده اما از نظر مقاومت فیزیکی هیچ شباهتی به آن‌ها ندارند. چراکه در برابر ضربه آسیب پذیر بوده و نباید آن‌ها را در دسترس عموم نصب کرد.

    دکل لوله‌ای

دکل‌های لوله‌ای را باید جزو دکل‌های مقاوم دانست. این دکل‌ها در برابر باد و ضربه بسیار مقاوم هستند و امکان استفاده از آن‌ها در بسیاری از مکان‌ها وجود دارد. جنس لوله این دکل‌ها از گالوانیزه است؛ ورق‌های گالوانیزه به ورق‌هایی گفته می‌شود که طی فرایند گالوانیزاسیون در مذاب روی قرار گرفته‌اند و در برابر ضربه، خراش، ساییدگی، اکسیداسیون و رطوبت مقاوم‌سازی شده‌اند. از این رو، در تمامی شرایط آب و هوایی می‌توان از این دکل‌ها استفاده کرد. شکل ظاهری دکل‌های لوله‌ای مانند T و L بوده و تا ارتفاع 10 متر را پوشش می‌دهند.

از انواع دیگر دکل های دوربین می توان به دکل های دوربین فاقد کنسول پیش رونده که برای نصب دوربین های ثابت مداربسته به کار می روند و همچنین دکل های دوربین به همراه دستک نصب دوربین اسپید دام در راس دکل (دستک عصایی) اشاره نمود.

ابزار | افزایش

نکاتی مهم در خصوص دکل دوربین مدار بسته

از آنجایی که دکل و پایه دوربین ترافیکی‌ و دوربین نظارتی در انواع مختلفی تولید می‌شوند، باید با کسب اطلاعات کافی اقدام به خرید آن‌ها کنیم. این روزها بسیاری از واسطه‌ها با اقدامات مخربانه خود قصد ایجاد اخلال در بازار دکل‌های دوربین مداربسته را داشته، که متاسفانه بسیاری از شرکت‌های فروش نیز با سوار شدن بر موج گرانی، جنس‌های خود را بسیار گران و خارج از قیمت واقعی آن به فروش می‌رسانند. به همین خاطر باید در انتخاب فروشگاه مورد نظر خود نهایت دقت را داشته باشید. در بین مراکز فروش دکل دوربین مداربسته هنوز هم فروشگاه‌های معتبر و عادلی وجود دارند که با فروش محصولات خود با قیمت کارخانه‌ای نیازهای جامعه را بر طرف می‌کنند. شرکت آی تک و چند مرکز فروش دیگر راه خود را از اخلال‌گران اقتصادی و مراکز فروش نامعتبر جدا کرده و تمام محصولات خود را با نازل‌ترین قیمت به فروش می‌رسانند.

طراحی دکل دوربین مدار بسته

در ابتدای طرح، باید مطالعات جامعی بر روی مبحث سیستم های نظارت تصویری، اجزا، استانداردها و تکنولوژی های روز دنیا صورت پذیرد تا دامنه موضوع و ابعاد به خوبی روشن گردد. سپس مطالعه بر روی بستر سازی سیستم شامل کنده کاری، مسیر کشی و لوله گذاری برای عبور کابل ها، نیز انجام می پذیرد. همچنین طراحی دکل ها نیز باید با استفاده از نرم افزارهای تخصصی و توسط متخصصین فن انجام پذیرد.

همچنین طراحی سایر تجهیزات همانند بسترهای ارتباطی، برق گیر و غیره نیز به موازات این مرحله باید انجام پذیرد. دکل ها و پایه ها یکی مهم ترین عضو ها از مجموعه تجهیزات نظارت تصویری به شمار می آیند و برای طراحی و ساخت دکل و پایه های دوربین رعایت نکاتی حائز اهمیت است:

 • تعیین ارتفاع و زاویه مورد نیاز برای نصب دوربین متناسب با مکانی که نظارت آن برای کارفرما مورد اهمیت است.
 • تعین نوع دوربین با توجه موقعیت و اهداف نظارت تصویری
 • تعیین الگوی ظاهری ونوع نمای دکل با توجه به موقعیت بومی محل اجرای سیستم، منابع اقتصادی و نظر کارفرما
 • تعیین نوع پوشش و رنگ متناسب با موقعیت جغرافیایی با جلب نظر کارفرما
 • تعیین مکان نصب و نحوه اجرای دکل دوربین
 • تعیین و بررسی بودجه و زمان

قیمت پایه و دکل دوربین مداربسته

قیمت دکل‌های دوربین مداربسته بستگی به نوع کاربرد و میزان ارتفاع آن‌ها دارد. از این رو، نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن‌ها در نظر گرفت. شما قبل از خرید، باید ابتدا محل مورد نظر خود را بررسی کرده و سپس با تماس با واحد پشتیبانی سایت با کارشناسان مربوطه مشورت کنید. آن‌ها شما را در انتخاب بهترین نوع دکل کمک کرده و با فرستادن کارشناسان به محل مربوطه و بررسی آن، قیمت نهایی را به شما اعلام خواهند کرد.

به طور کلی، عواملی چون جنس بدنه، ارتفاع دکل، نوع دکل، دوربین مورد استفاده، نحوه کابل کشی، منطقه نصب دکل (درون شهر یا خارج از شهر)، حداکثر میزان جابجایی نسبت به سرعت باد و نحوه نصب آن بر قیمت دکل‌ها تاثیر گذارند. توصیه می‌شود در هنگام خرید دکل به استانداردهای تعیین شده دقت کنید تا پایه دوربین‌ها دچار لرزش نشود. همچنین، در خرید دوربین مداربسته متناسب با ارتفاع دکل، نهایت دقت را داشته باشید. چراکه اگر دوربین شما تصاویر را با کیفیت کمی ضبط کند، امکان شناسایی افراد و جزئیات رویدادهای مهم وجود نخواهد داشت.

مزایای راه اندازی دوربین بر روی دکل دوربین مداربسته

دکل دوربین مداربسته جهت راه اندازی این سیستم مزایای متنوعی به شرح زیر دارد:

 • نقطه دید دوربین را به بیشترین حد ممکن می رساند.
 • نقاط کور را به کمترین حد ممکن می رساند.
 • بالا بردن دید دوربین مداربسته
 • بالا بردن دقت ارزیابی سرعت لوازم نقلیه و اتومبیل ها
 • بالا بردن دقت و عملکرد دوربین های مدار بسته پلاک خوان
 • در دسترس نبودن اشخاص خرابکار و ممانعت از دزدیدن دوربین
 • بالا بردن عملکرد و استفاده از تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین
 • نظارت هر بیشتر بر روی محیط و بالا بردن قابلیت مانور دوربین های اسپید دام یا PTZ
 • اضافه نمودن شاخه به دکل جهت راه اندازی دوربین های بیشتر و پروژکتور جهت دید بهتر در شب هنگام
 • احتیاج به محوطه کم، جهت راه اندازی این دکل

سخن پایانی

سیستم های نظارت تصویری از سالیان پیش به عنوان ابزاری مهم در بحث نظارت و ایجاد امنیت مورد استفاده قرار گرفته اند. با توجه به سابقه طولانی این سیستم ها، تحولات و پیشرفت های بسیار زیادی در حوزه دکل دوربین مدار بسته صورت پذیرفته است که اطلاع از روند این پیشرفت ها، آخرین دستاوردها وتکنولوژی ها و توجه به نکات مهم در یک سیستم نظارت تصویری و موارد دیگر در این زمینه می تواند کمک شایانی به ارتقای کیفیت و استفاده بهینه از این تجهیزات بنماید. ایجاد امنیت یکی از مهمترین مولفه‌ها در ساخت اماکن مختلف بوده که باید به آن توجه شود. از آنجایی که بسیاری از افراد خرابکار و سارقان اولین کاری که قبل از اقدامات شوم خود انجام می‌دهند، از کار انداختن دوربین‌های مداربسته است، بهتر است با خرید دکل دوربین اسپید دام امکان دسترسی آن‌ها به دوربین‌ها را از بین ببرید.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا