پزشکی

نوار عصب و عضله دیسک کمر

تست نوار عصب و عضله یک بررسی تشخیصی برای پی بردن به عملکرد عصب های بدن است. بدن انسان یک مولد الکتریسیته است و هدف از تولید این الکتریسیته انتقال پیام ها بین مغز و دیگر اندام هاست. انتقال پیام هایی بصورت حس لمس، درد، فشار، گرما در پوست و دیگر حسهایی مثل دیدن، شنیدن و …از اندام به مغز از طریق عصب انجام میشود. همچنین دستورات مغز به اندام ها برای انجام دادن کارهایی مثل حرکت دادن عضو از طریق ارسال پیام بوسیله عصب ها است. اعصاب این پیام ها را بصورت امواج الکتریکی منتقل میکنند دقیقاً مثل همان کاری که در سیم تلفن انجام میشود.

وقتی عصب کار خود را به درستی انجام نمیدهد این انتقال پیام و انتقال امواج الکتریکی دچار اختلال میشود. روشی وجود دارد که به وسیله آن میتوان شدت و سرعت و دیگر خصوصیات امواج الکتریکی که در طول عصب جریان دارند را ثبت کرد. به این روش یا تست، الکترودیاگنوستیک Electro-diagnostic testing میگویند. که یکی از راه های تست نوار عصب و عضله است.

دلیل استفاده از نوار عصب و عضله

۱٫ در بیماریهایی مثل دیابت التهاب عصبی به وجود می اید که علائم شبیه به دیسک ایجاد می کند. جراحی دیسک در این حالت نه تنها اثر ندارد بلکه بیماری را بدتر میکند. بررسی نوار عصب و عضله به افتراق این حالات کمک میکند.

۲٫ تست نوار عصب و عضله علاوه بر محل درگیری عصب ،شدت آسیب را نشان میدهد و در تصمیمگیری پزشک در اینکه بیمار را جراحی کند یا میتواند با درمانهای غیرجراحی به درمان ادامه دهد کمک میکند.

۳٫ یکی از علل شایع مراجعه بیماران به کلینیک تست نوار عصب و عضله ابتلا به ضایعات مربوط به دیسک گردن و کمر است. بدون شک نوار عصب و عضله در تشخیص و درمان مشکلات دیسک گردن و کمر کمک میکنند.

در اکثر موارد تست نوار عصب و عضله (EMG,NCV)  باید با هم انجام شوند. بطور استثنائی مثلا اگر پزشک تنها بخواهد وجود یا عدم وجود سندرم تونل کارپ را   بداند و رد سایر بیماریها مثل درگیری ریشه گردنی را در نظر نگیرد و یا ممنوعیتی برای استفاده از سوزن وجود داشته باشد  یا با درخواست پزشک معالج این کار انجام می شود.

در تست نوار عصب و عضله برای گرفتن موج حسی ،عصب را در یک محل تحریک کرده و پاسخ را از روی پوست ثبت می کنیم.  برای گرفتن موج حرکتی، عصب حرکتی را در یک نقطه تحریک می کنیم و پاسخ از روی عضله ثبت می گردد.

انواع

در یک بررسی الکترودیاگنوستیک معمولا دو تست نوار عصب و عضله انجام میشود که عبارتند از:

۱) الکترومیوگرافی Electro-myography EMG که به آن نوار عضله هم میگویند.

۲) مطالعه هدایت عصبی Nerve conduction studies NCS که به آن نوار عصبی هم میگویند.

از  تست های الکترودیاگنوستیک در بیماری هایی مثل سندرم کارپال تونل یا سندرم فشار به عصب آلنا در مچ دست یا بررسی سیاتیک یا دردهای گردن که به دست تیر میکشد، در بررسی تاثیر دیابت روی اعصاب و یا در بررسی آسیب عصب بعد از ضرباتی که به اندام وارد میگردد و بسیاری بیماری های دیگر استفاده میشود. دقت نوار عصب و عضله برای کشف مشکل همیشه زیاد نیست و گاهی اوقات با وجود بیماری در عصب ممکن است تست نکته غیر طبیعی را نشان ندهد.

تست نوار عصب و عضله باید توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و مغز و اعصاب انجام می شود.

نحوه و روش انجام تست

این تست از مراحل مختلف تشکیل شده‌است. اما تست نوار عصب و عضله دو مرحله اصلی دارد. در قسمت بررسی هدایت عصبی، پزشک به اعصاب شما تحریک الکتریکی می‌دهد. در قسمت بررسی عضله سوزنی در قسمتهای مختلف عضلات شما داخل می‌شود. توجه داشته‌باشیم که در قسمت دوم تست، دارویی در بدن شما تزریق نمی‌شود.

  درمان آرتروز ستون فقرات و کمر چیست؟

سوزن دستگاه نوار عصب و عضله مخصوص می باشد و نیز سوزنهای دستگاههای مختلف با هم فرق می‌کند. چنانچه مایل به استفاده از سوزن یک بار مصرف  در تست نوار عصب و عضله هستید این مطلب را به پزشک انجام دهنده تست گوشزد کنید.

الكترو ميو گرافي ( EMG, Electromyography )

الكترو ميو گرافي براي ارزيابي  عارضه‌های مختلفی که می‌توانند ناشی از فشار روی عصب، به ویژه در بازو، آرنج یا مچ دست، باشد انجام مي شود. براي انجام اين تست نوار عصب و عضله يك الكترود سوزني در عضله وارد مي شود و فعاليت الكتريكي عضله از اين طريق ثبت مي شود . نوع موج ايجاد شده بر صفحه مانيتور و صداي موج جهت تشخيص بكار مي رود.

بعد از قرار دادن الكترود از بيمار خواسته مي شود كه عضله خود را ابتدا به مقدار كم وسپس با درجات بيشتري منقبض كند. در هر کدام این حالات امواج بخصوصی تولید میشود. ممکن است در حین فرو رفتن سوزن ها در پوست کمی درد ایجاد شود که بزودی از بین میرود همچنین بعد از خروج سوزن ها از پوست جای آنها تا چند روز ممکن است کمی سوزش داشته باشد. اگر از داروهایی که خون را رقیق میکند استفاده میکنید، بیماری ریوی دارید یا به علت بیماری زمینه ای خاصی خطر عفونت در بدن شما زیاد است این موارد را باید قبل از انجام تست نوار عصب و عضله به تست کننده بگویید. در روز انجام تست به پوست محل هیچ کرم یا لوسیونی نزنید. جواهر نبندید. معمولاً جواب تست بلافاصله بعد از انجام آن به شما داده میشود.

هدایت عصبی conducting Nervestudies NCS

این تستها توسط متخصص اعصاب یا فیزیوتراپ متخصص در این کار انجام میشود. در تست نوار عصب و عضله ،عضلات، الکتریسیته تولید میکنند و در این روش فعالیت الکتریکی عضله بررسی میشود. سوزنهای بسیار ظریفی از طریق پوست به داخل عضله مورد نظر فرستاده میشود تا از طریق آنها امواج الکتریکی تولید شده بوسیله عضله به دستگاه مخصوصی فرستاده شود. دستگاه، امواج الکتریکی جمع آوری شده را تقویت و سپس ثبت میکند.

همچنین ممکن است در این روش نوار عصب و عضله تست کننده چسب های مخصوص را در نقاط مختلفی روی پوست شما قرار دهد. این نقاط در مسیر عصب مورد مطالعه هستند. در زیر این چسب ها تکه فلزی قرار دارد که توسط سیمی به دستگاه متصل میشود. پس کار این چسب یا الکترودها جمع آوری اطلاعات الکتریکی از سطح پوست است

دستگاه نوار عصب و عضله از طریق یکی از این الکترودها یک جریان الکتریکی ضعیف را به پوست شما وارد میکند. این جریان الکتریسیته از طریق پوست به عصب وارد شده و در طول آن حرکت میکند. در کمی بالاتر در مسیر عصب الکترود بعدی جریان الکتریکی رسیده را دریافت و ثبت میکند. سپس دستگاه بررسی میکند که چقدر زمان طی شده تا موج الکتریکی از نقطه اول به نقطه دوم برسد. به زبان دیگر سرعت هدایت امواج الکتریکی در داخل عصب بررسی می شود.

این سرعت هدایت معمولاً در حدود ۲۰۰ کیلومتر در ساعت است. وقتی عصب به هر علتی خوب کار نمیکند ممکن است این سرعت هدایت کم شود. تست کننده با تغییر محل الکترود ها سعی میکند محل آسیب عصب را کشف کند. موقع وارد شدن جریان الکتریکی از الکترود اول به پوست یک احساس خفیف برق گرفتگی حس میشود که دردناک یا آزار دهنده نیست

برای اندازه گیری سرعت هدایت عصبی، عصب را در دو نقطه تحریک می کنیم و  فاصله بین دو نقطه تقسیم بر زمان طی شده در این حالت سرعت هدایت عصبی است.

  دلایل آسیب به مهره‌های کمر و بروز کمر درد (چاقی، بلند کردن جسم سنگین، ایستادن طولانی، بد نشستن و بد خوابیدن)

کاربرد

تست نوار عصب و عضله در درمان بیماری های زیر کاربرد دارد:

 • سندرم تونل کارپ (فشار بر روی عصب مدیان هنگام عبور از بین استخوان های مچ دست و تحت رباط عرضی)
 • سندرم خروجی قفسه سینه (فشار بر روی شبکه بازویی،هنگام عبور این اعصاب از زیر استخوان ترقوه در شانه)
 • گیرافتادن افتادن عصب اولنار (فشار بر روی عصب اولنار هنگام عبور از پشت آرنج)
 • دردهای ناشی از مشکلات دیسک (فشار بر روی ریشه های عصبی هنگام خروج از ستون فقرات در گردن ویا کمر، مانند دردهای سیاتیک)
 • احساس مور مور، گزگز وبی حسی اندام ها
 • در تشخیص فشار روی ریشه های عصبی که از بین مهره ها عبور کرده و توسط دیسک صدمه دیده تحت فشار قرار می گیرند کمک کننده است و به پزشک معالج در تشخیص میزان ضایعه ایجاد شده توسط دیسک صدمه دیده کمک می کند. تست نوار عصب و عضله برای بررسی وضعیت بهبود پس از درمان دیسک کمر و گردن بصورت جراحی و یا روش های طب فیزیکی، موثر است.

گاهی یک دیسک برای بیمار کمردرد ایجاد می کند اما بیمار کاملا بهبود می یابد اما پس از مدتی دوباره بیمار دچار درد می گردد. تعیین این مسئله که آیا این درگیری عصبی جدید است یا قدیمی با تست نوار عصب و عضله انجام می شود.

 • درمان کمردرد و گردن درد

۱- با پیشرفت تکنولوژی اطلاعات حاصل از بدن بیشتر شده است. گاهی این اطلاعات گمراه کننده است. مثلا اکثر افراد طبیعی در عکس ام آر آی بیرون زدگی یا پارگی دیسک دارند ولی این بیرون زدگی هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. در بیمار مبتلا به دیسک کمر هم ممکن است چند دیسک بیرون زده باشد اما کاملا مشخص نیست که کدام دیسک علائم را ایجاد کرده است. با نوار عصب و عضله، عصب درگیر مشخص می شود و محل ضایعه تعیین می گردد.

۲- گاهی یک دیسک برای بیمار کمردرد ایجاد می کند اما بیمار کاملا بهبود می یابد اما پس از مدتی دوباره بیمار دچار درد می گردد. تعیین این مسئله که آیا این درگیری عصبی جدید است یا قدیمی تست نوار عصب و عضلهانجام می شود.

۳- گاهی بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد اما بعد از مدتی درد بیمار بهبود نمی یابد یا بدتر می شود، تعیین اینکه آیا دیسک جدید عامل این مشکل است یا چسبندگی عامل مشکل است یا در حین جراحی به اعصاب اسیب وارد شده تست نوار عصب و عضلههمراه با ام آر ای با تزریق انجام می شود.

در بیماریهائی مثل دیابت التهاب عصبی بوجود می آید که علائم شبیه به دیسک ایجاد می کند. جراحی دیسک در این حالت نه تنها اثر ندارد بلکه بیماری را بدتر می کند تست نوار عصب و عضله به افتراق این حالات کمک می کند.

گاهی عصب در محلی غیر از کمر گیر افتادگی پیدا می کند مثلا عصب سیاتیک در لگن گیرمی افتد اما به کمر نیز تیر می کشد، تست نوار عصب و عضله به تعیین محل گیر افتادن عصب کمک می کند.

گاهی درگیری عصب خود را بصورت درد مبهم در نقطه ای دیگر نشان می دهد مثلا فشار بر دیسک خود را بصورت درد پاشنه، یا درد پشت ران یا حتی زانو نشان می دهد که تست نوار عصب و عضله می تواند به تشخیص کمک کند.

آیا تست نوار عصب و عضله (EMG,NCV) دردناک است؟

احساس درد یک تجربه شخصی است و برای بسیاری از بیماران درد ناشی از نوار عصب و عضله (EMG,NCV) خفیف است و حتی بعضی از بیماران احساس درد نمی‌کنند.

در صورت احساس درد به پزشکی که آزمون را انجام می‌دهد اطلاع دهید. پزشک بر اساس مورد به تغییر نحوه انجام تست نوار عصب و عضلهمی‌پردازد. به ندرت پیش می‌آید که به علت درد غیرقابل تحمل بایستی انجام تست خاصی متوقف شود. در این صورت پزشک بر اساس یافته‌های بدست آمده تا این مرحله اقدام به تفسیر تست نوار عصب و عضلهمی‌کند. البته بدیهی است که چنانچه این آزمایش به صورت کامل انجام نشود، نتیجه حاصله هم کامل نخواهد بود. می‌توان برای جلوگیری از بروز درد یا کاستن آن از داروهای آرام‌بخش و داروهایی از قبیل دیازپام کمک گرفت. این امر معمولاً در مورد بچه‌های بسیار بی‌قرار صادق است. اما در مورد بزرگسالان بکار نمی‌رود. همچنین استفاده از داروهای مسکن موضعی مثل لیدوکائین در این تست موردی ندارد.

  ورزش‌های مضر برای دیسک کمر کدامند؟ (5 ورزش مضر برای کمر درد دیسک)

 مدت زمان انجام این تست

بسته به نوع تست درخواست پزشک معالج از ۴۵دقیقه تا ۲ساعت طول می‌کشد. در موارد خاص بیشتر هم طول می‌کشد. در این‌گونه موارد بهتر است که برای جلوگیری از خستگی بیمار و پزشک انجام دهنده تست نوار عصب و عضله ، آن را در چند جلسه متفاوت انجام داد.گاهی مواقع لازم است که تست چند بار تکرار شود. یک علت این امر آن است که تغییراتی که در مراحل مختلف بیماریهای عصب و عضله در این آزمون دیده‌می‌شود متفاوت است.

اقدامات ضروری برای بیماران در هنگام انجام نوار عصب و عضله:

در روز انجام تست نوار عصب و عضله ،استحمام نموده ومواد زائد را ازروی پوست محل آزمون بزودایید. از استعمال هر گونه مواد آریشی و  لوسیون، کرم و یا پماد بر روی محل آزمون خودداری نمایید.

پرونده پزشکی از جمله  کلیه آزمایشات و عکسهای رادیولوژی خود را به همراه داشته باشید .

قبل از انجام  آزمون، انتهای اندامهای (دستها و پاههای) خود را گرم کنید .

قبل از انجام  آزمون، دستبند انگشتر و هر شی فلزی را از اندامها خارج نمایید .

قبل از انجام  آزمون ،موبایل و کلیه دستگاههای الکترونیک خود را خاموش نمایید .

اگرپیس میکر قلبی استفاده می کنید پزشک خود را اگاه سازید.

ز داروهای رقیق کننده خون نظیر وارفارین ، هپارین ویا پلاویکس استفاده می کنید ،پزشک خود را اگاه سازید.

اگر مبتلا به بیماری ههای عفونی از جمله ایدز وهپاتیت  هستید  پزشک خود را اگاه سازید.

اگر مبتلا به بیماری ههای خونی،  نارسایی مزمن کلیه ، نارسایی کبد و بیماری قلبی هستید پزشک خود را اگاه سازید.

پس  از تست نوار عصب و عضله ممکن است کمی درد وکبودی در محل سوزنهاداشته باشید  ،اما این عارضه در عرض چند روز ناپدید می شود. برای کاهش درد والتهاب می توانید از ماساژ یخ یا استامینوفن خوراکی استفاده نمایید .

تست نوار عصب و عضله دارای عوارضی است. اما در صورت رعایت نکات خاصی که پزشک انجام‌دهنده آزمون به آن اشراف دارد، این عوارض برای شما رخ نخواهد داد. تنها عارضه‌ای که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد درد موقتی در محل ورود سوزن است. این درد ممکن است چند ساعت طول بکشد و به مسکن معمولی مثل استامینوفن یا بروفن و یا سرد کردن موضعی محل پاسخ می‌دهد. در هنگام انجام تست نوار عصب و عضله در محل ورود سوزن ممکن است خون‌ریزی مختصری دیده‌شود. در اینگونه موارد پزشک با فشار موضعی پنبه به مدت کافی اقدام به خاتمه خونریزی می‌کند. اما در بعضی بیماران بویژه بیمارانی که دارای عیوب خونریزی‌دهنده هستند و یا داروها و یا موادی که خونریزی می‌دهند را مصرف می‌کنند پس از چند ساعت از خاتمه تست خونریزی شروع شود. در این موارد بیمار پس از تمام شدن آزمون متوجه خون ‌مردگی و یا تورم موضعی می‌شود. در اینگونه موارد معمولاً فشار دادن جسم سردی مثل یخ به محل درگیر برای مدت چند دقیقه خونریزی را برطرف می‌کند، هر چند که بر طرف شدن تورم و خونمردگی مدتی طول خواهد کشید. بهر حال در موقع بروز هر عارضه ناشی از نوار عصب و عضله که به روشهای فوق جواب ندهد پزشک انجام‌ دهنده آزمون را مطلع کنید.


 

نوار عصب و عضله

لازم به ذکر است که عصب بدن از مهم ترین بخش های بدن است که وظیفه دارد پیام ها را بین مغز و اندام های مختلف بدن منتقل کند. این پیام ها به شکل امواج الکتریکی حرکت می کنند و رستوران مغز را منتقل می کنند حال تصور کنید که این کار با مشکل روبرو شود پزشک برای تشخیص اختلال های عصبی و عمل کرد آن ها از نوار عصب و عضله استفاده می کند. نوار عصب و عضله فعالیت عصب را بررسی می کند. در مواقع می توان گفت که این نوار ها مکملی برای چک کردن رفتار عصب و عضله است .انجام نوار عصب و عضله به بررسی فعالیت عصب و عضله می پردازد و برای بیمارانی که دچار مشکلات اسکلتی و عضلانی شده‌اند تجویز می‌شود.

بدن انسان دارای یک مولد الکتریسیته است که هدف تولید الکتریسیته انتقال پیام ها بین اندام و مغز می باشد.  انتقال پیام ها معمولاً با علائمی مانند گرما، درد، فشار و حس لمس همراه است. همچنین دیگر حس هایی مانند شنیدن و دیدن تنها با انتقال پیام به مغز از طریق عصب انجام می شود. در واقع اعصاب با استفاده از امواج الکتریکی به انتقال پیام ها می پردازد. در صورتی که اعصاب و امواج الکتریکی دچار مشکل شود، عملا انجام هر کاری از اختیار فرد خارج می شود. انتقال پیام ها از طریق اعصاب برای هر کاری الزامی است. مثلاً زمانی که شما تصمیم بگیرید حرکت کنید یا راه بروید، پیام از طریق اعصاب به مغز می رسد و مغز دستور حرکت می دهد.
حال در صورت وجود اختلال در انتقال امواج الکتریکی باید چه کار کرد؟ روشی که به میزان شدت و سرعت و همچنین ویژگی های امواج الکتریکی در طول انتقال از اندام به مغز می پردازد، همان تست نوار عضله است. از ویژگی‌های مهم نوار عصب و عضله این است که شدت صدمه به عصب را مشخص می دهد و علت آن را کاملاً نشان می دهد. یکی دیگر از کاربردهای که تست نوار عصب و عضله، شناسایی فشار حاد دیسک بر روی عصب است. پزشک به راحتی می تواند از طریق نوار عصب و عضله میزان درگیری دیسک یا آرتروز گردن و یا آرتروز کمر را تشخیص دهد و به کمک آن تعیین کند بیمار برای درمان نیاز به جراحی دارد یا روش های درمانی.

نوار عصب و عضله چیست؟

همانطور که اشاره شد، نوار عصب و عضله، یک تست عصبی برای ارزیابی سلامت اعصاب و عضلات و تشخیص بیماری‌های عصبی و عضلانی و سنجش اختلالات محل اتصال عصب و عضله است که به متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص دقیق‌تر کمک می‌کند. لازم به ذکر است که دستگاه عصبی از مغز و نخاع و محیطی شامل اعصاب حسی، حركتی و خود مختار تشكیل شده که این تست معمولاً برای بررسی قسمت محیطی تجویز می‌شود. نوار عصب و عضله در کنار سایر روش‌های تشخیصی به پزشک برای سنجش دقیق تر مشکلات بیماران و در نتیجه انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

نوار عصب  چیست؟

نوارِ عصب و عضله برای چک کردن سلامت عصب و عضله است. این نمونه ها با قرار دادن الکترود روی آن عضله مورد نظر شروع می شود تا بتواند فعالیت الکتریکی آن عضله را ثبت و ضبط کند. نوار عصب و عضله می تواند مشکلات زیر را به راحتی تشخیص دهد.

 • ضعف عضلانی، بی حسی و خارش
 • فلجی اندام
 • گرفتگی عضلات
 • داشتن تیک
 • اختلال های عضلانی
 • رادیکولوپاتی
 • مشکلاتی در ضعف نورون های عصبی در سیگنال های الکتریکی
 • مشکلاتی که به سیستم عصبی مربوط است

ابزار | خواب

بخش های نوار عصب و عضله

نوار عصب و نوار عضله دو تستی هستند که هر یک با اهداف جداگانه انجام می‌شوند و نتایج مختلفی دارند. در ادامه هریک از این دو تست را معرفی می‌کنیم. این دو تست در واقع مهمترین و اصلی ترین تست هایی هستند که وضعیت عصب و عضله شما را مشخص میکنند. 

نوار عصب

در نوار عصب، اعصاب حسی و حركتی به طور جداگانه مورد بررسی قرار می گیرند. برای بررسی شدت عصب حسی، در ابتدا عصب مورد نظر تحریک میشود و واکنش آن با داده های نرمال، مقایسه میشود تا ضعف های عصبی مشخص شوند. در بررسی اعصاب حركتی، تنه عصب حرکتی تحریک شده و واکنش ایجاد شده با داده‌های نرمال، مقایسه می‌شود.

نوار عضله

برای انجام این تست، ابتدا یک الکترود که یک سمت آن سوزن وجود دارد، زیر پوست قرار میگیرد تا فعالیت ها و واکنش های عضلات در حالت های مختلف انجام فعالیت و یا استراحت، سنجیده شود. در طی این تست؛ بیمار باید همکاری لازم را با درمانگر انجام دهد تا نتیجه مطلوب به دست آید.

تست نوارِ عصب و عضله چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفتیم، این تکنولوژی اختلال عصب در مناطق مختلف به آسانی تشخیص می دهد که در طول تست، برای تشخیص میزان درگیری اندام های بالاتنه از نوار عصب دست و برای مشخص شدن اندام های تحتانی از نوار عصب پا استفاده می شود. زمانی که این تست انجام می شود ممکن است فرد متخصص از شما بخواهد عضله خود را گاهی شل کنید و یا گاهی منقبض. در هر کدام از این حالت ها امواج عصبی به صورت خاص تولید می‌شود. هنگام انجام این تست متخصص کاملاً متوجه می شود که آیا عضله شما به خوبی کار می‌کند یا نه. اختلال در کارکرد عضله های مختلف بدن ممکن است به دلیل مشکلات و بیماری‌های مختلفی باشد که تشخیص آن توسط متخصص طب فیزیکی مشخص می شود.
انجام نوار عضله و عصب به گونه ای است که ابتدا سوزن های بسیار ظریفی از طریق پوست به داخل عضله شما وارد می شود. این سوزن ها الکتریسیته تولید شده در عضله را دریافت و از طریق سیم به دستگاه خاصی منتقل می کنند. دستگاه به بررسی پیام های عصبی شما می پردازد و آن ها را ثبت می کند. ممکن است هنگام فرو بردن سوزن ها در پوست کمی احساس درد داشته باشید. اما نگران نباشید. این درد بعد از مدتی کاملا برطرف می شود و بعد از خارج کردن سوزن ها جای سوزن ها کمی دچار سوزش می شود. این سوزش بعد از چند روز از بین می رود.

تست نوار عصب و عضله چگونه انجام می شود؟
نکته مهم برای تست! در صورتی که داروی خاصی جهت رقیق شدن خون مصرف می کنید یا دچار بیماری ریوی هستید و یا ممکن است بدنتان در خطر ابتلا عفونت باشد، قبل از انجام تست حتما به متخصص اطلاع دهید. همچنین برای انجام این تست بر روی پوستتان هیچ گونه کرم یا لوسیونی نزنید.
معمولاً جواب تست نوار از عضله و عصب بلافاصله بعد از انجام آن مشخص می شود و نیازی به مراجعه دوباره نخواهد بود.

نوار عصب و عضله چه قدر طول می کشد

شایان به ذکر است که این تست باید توسط متخصص نوارِ عصب و عضله انجام شود؛ این تست  با توجه به شرایط فرد و اطلاعاتی که باید دریافت کند انجام می شود و معمولا بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد. برای انجام این تست لازم نیست شرایط خاصی داشته باشید. اما خب برای دریافت نتیجه ی دقیق تر بهتر است ناشتا باشید و لباسی راحت بپوشید تا به همه ی نقاط بدن دسترسی داشته باشید.

 چه مواقعی از نوار عصب و عضله استفاده می شود؟

زمانی که برخی موارد درمانی نتیجه موثری بر روی درد عضلانی نداشته است، متخصص استفاده از نوار عصب و عضله را تجویز می کند. این روش تشخیصی برای بیماری های متخلف بسیار کاربردی است. برخی از این گونه بیماری ها شامل موارد زیر است:

 • افرادی که دچار دیابت التهابی عصبی شدند و علائمی شبیه دیسک دارند. در این مواقع جراحی دیسک نه تنها  هیچ اثری ندارد، بلکه شرایط بیمار را حادتر می‌کند. چنین مواقعی انجام نوار عصب و عضله بسیار کمک کننده است.
 • از دیگر مواردی که بیماران برای انجام تست نوار عصب و عضله مراجعه می کنند این است که به مبتلا شدن به دیسک کمر و گردن مشکوک هستند. با انجام این تست دیسک گردن و کمر کاملاً مشخص می‌شود و شدت آن مورد بررسی قرار می گیرد.
 • در مواقعی که پزشک می خواهد وجود سندروم تونل را تشخیص دهد تست نوار عصب و عضله را با هم انجام می دهد تا دیگر بیماری هایی مثل درگیری ریشه گردنی مورد بررسی قرار نگیرد.

در حقیقت تست نوار عصب و عضله میزان آسیب دیدگی و محل عصب درگیر شده را کاملا مشخص می کند و در تصمیم گیری بهتر پزشک بسیار کمک کننده است. انجام تست نوار عصب و عضله برای دریافت موج حسی انجام میشود که طی آن عصب در یک محل تحریک می‌شود پاسخ تست از روی پوست دریافت می شود. پزشک با استفاده از این تست به خوبی می تواند تصمیم بگیرد که بیمار نیاز به جراحی دارد یا نه.

 معمولاً تست نوار عصب و عضله با یک بررسی الکترودیاگنوستیک انجام می شود.
با بررسی الکترودیاگنوستیک ۲ تست نوار عصب و عضله به دست می آید. اولین تست مربوط به نوار عضله است که توسط الکترومیوگرافی انجام می‌شود. دومین تست هم بر روی پیام های عصبی که به آن نوار عصبی هم می‌گویند، صورت می گیرد. البته میزان دقت نوار عصب و عضله برای مشخص شدن مشکل همیشه دقیق نمی باشد. برخی اوقات با وجود بیماری های عصبی تست نوار عصب و عضله به صورت غیر طبیعی نشان داده می شود و عملا بی نتیجه است.
جواب تست توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و مغز و اعصاب مورد بررسی قرار می‌گیرد این تست معمولاً برای بیماری هایی  همچون سندروم کارپال تونل یا سندروم فشار به عصب اولنا در مچ دست و یا مورد بررسی قرار دادن سیاتیک و دردهای گردن که به دست کشنده می‌شود انجام می‌شود. همچنین برای مشخص شدن تاثیر دیابت بر روی اعصاب و بررسی آسیب عصب بعد از ضربه به اندام تست نوار عصب و عضله تجویز می شود.

 چه مواقعی از نوار عصب و عضله استفاده می شود؟ علائمی که منشاء آن درگیری عصب می باشد.

کسانی که علائمی مانند احساس گزگز یا مور مور شدن و همچنین داغی کف پا و یا برعکس سرد یا یخ بودن کف پا را تجربه می کنند ممکن است دچار درگیری عصب در قسمت های پایینی ستون فقرات شده باشند که با استفاده از تست نوار عصب و عضله منبع درگیری عصب مشخص می شود. بیماران دیگر که درگیری عصب شان مربوط به ناحیه کمر و گردن است و با درد در استخوان های پا یا استخوان های دست روبرو هستند هم باید تست نوار عصب و عضله باید انجام دهند. بیماران هم دیابتی با مشکلاتی مانند احساس گزگز و مورمور شدن با بی حال شدن پاها روبرو می شوند که با انجام تست نوار عصب و عضله بیماری شان کاملا تشخیص داده می شود. میزان صدمه افرادی که بر اثر ضربه یا تصادف عصبشان دچار مشکل شده است هم با کمک نوار عصب مشخص می شود. همچنین  با کمک این تست می توان تشخیص داد صدمه در حال بهبودی است یا روند بهبودی و متوقف شده.

 کاربردهای مختلف تست نوار عصب و عضله

همانطور که متوجه شدید، تست نوار عصب و عضله برای معاینه دقیق تر تجویز می شود که در موارد زیر بسیار کاربردی است:

 • میزان عملکرد درست اعصاب محیطی حرکتی حسی و عضلانی
 • مشخص شدن محل آسیب وارد شده
 • مشخص شدن نوع اختلال ایجاد شده
 • انتخاب روش مناسب برای درمان توسط متخصص
 • برای تزریق موضعی
 • تخمین زمان آسیب وارد شده
 • تشخیص چند دیسک کمر و دیسک گردن
 • تشخیص ضایعات اکسونال
 • تشخیص بهبودی یا بد تر شدن اندام آسیب دیده

 نکاتی که باید قبل از انجام تست نوار عصب و عضله بدانید.

سعی کنید مرکزی را برای انجام تست نوار عصب و عضله را انتخاب نمایید که نکات بهداشتی در آن کاملاً رعایت شده باشد و لباسی که تن تان می کنید گشاد و عوض کردن آن راحت باشد تا هنگام گرفتن نوار عصب و عضله عضو مورد نظر در دسترس متخصص قرار گیرد.

نوار عصب و عضله

کاربرد نوار عصب برای تشخیص وضعیت بیمار پس از بهبودی

در برخی موارد، بیماران چند سال پس از بهبود یک بیماری، مجدداً با علائمی از آن بیماری مواجه میشوند و یا بیماری چند سال پس از درمان، در قسمت دیگری از بدن، بروز میکند. در چنین شرایطی انجام نوار عصب میتواند به تشخیص پزشک کمک کند و نیز ریشه آن مشکل را به پزشک نشان دهد.

در ادامه شایع ترین بیماری هایی که پس از مدتی به طور مجدد بروز پیدا میکنند و ریشه عصبی دارند بیان میکنیم. در این نوع بیماری ها، انجام نوار عضله و عصب میتواند در تشخیص دقیق مشکل و دلیل آن کمک کننده باشد.

 • نوار عصب و عضله برای بررسی وضعیت بهبود پس از درمان دیسک کمر و گردن بصورت جراحی و یا روشهای طب فیزیکی، موثر است.
 • گاهی بیرون زدگی دیسک برای بیمار کمردرد ایجاد می کند اما مدتی پس از درمان، دوباره بیمار دچار درد می گردد. تعیین این مسئله که آیا این درگیری عصبی جدید است یا قدیمی با نوار عصب و عضله انجام می شود.
 • گاهی بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد اما بعد از مدتی درد بیمار بهبود نمی یابد یا بدتر می شود، تعیین اینکه آیا دیسک جدید عامل این مشکل است یا چسبندگی عامل مشکل است یا در حین جراحی به اعصاب آسیب وارد شده با نوار عصب همراه با ام آر آی با تزریق انجام می شود
 • در بیماریهائی مثل دیابت التهاب عصبی بوجود می آید که علائم شبیه به دیسک ایجاد می کند. جراحی دیسک در این حالت نه تنها اثر ندارد بلکه بیماری را بدتر می کند. بررسی نوارعصب به افتراق این حالات کمک می کند
 • گاهی عصب در محلی غیر از کمر گیر افتادگی پیدا می کند مثلا عصب سیاتیک در لگن گیرمی افتد اما به کمر نیز تیر می کشد، نوار عصب و عضله به تعیین محل گیر افتادن عصب کمک می کند.
 • گاهی درگیری عصب خود را بصورت درد مبهم در نقطه ای دیگر نشان می دهد مثلا فشار بر دیسک خود را بصورت درد پاشنه، یا درد پشت ران یا حتی زانو نشان می دهد که نوار عصب می تواند به تشخیص کمک کند
 • نوارعصب علاوه بر محل درگیری عصب، شدت آسیب را نشان می دهد و در تصمیم گیری پزشک در اینکه بیمار را جراحی کند یا می تواند با درمانهای غیر جراحی به درمان ادامه دهد کمک می کند.
 • یکی از علل شایع مراجعه بیماران برای انجام  نوار عصب و عضله، ابتلا به ضایعات مربوط به دیسک گردن و کمر است.بدون شک نوار عصب و عضله در تشخیص و درمان مشکلات دیسک گردن و کمر کمک می کند.
 • با پیشرفت تکنولوژی اطلاعات حاصل از بدن بیشتر شده است. گاهی این اطلاعات گمراه کننده است. مثلا اکثر افراد طبیعی در عکس ام آر آی بیرون زدگی یا پارگی دیسک دارند ولی این بیرون زدگی هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. در بیمار مبتلا به دیسک کمر هم ممکن است چند دیسک بیرون زده باشد اما کاملا مشخص نیست که کدام دیسک علائم را ایجاد کرده است. با نوار عصب و عضله، عصب درگیر مشخص می شود و محل ضایعه تعیین می گردد.
 • نوارعصب علاوه بر محل درگیری عصب، شدت آسیب را نشان می دهد و در تصمیم گیری پزشک در اینکه بیمار را جراحی کند یا می تواند با درمانهای غیر جراحی به درمان ادامه دهد کمک می کند.

 آیا نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس هم استفاده می‌شود یا نه؟

تست نوار عصب و عضله برای بیماران دچار ام‌اس استفاده می‌شود. اما این تست برای تشخیص ام اس نمی‌باشد. بلکه تنها علت بی حسی و خواب گرفتگی ستون فقرات مشخص می شود. چرا که بیماری ام اس موجب ضعف عضلانی می شود و اعصاب و عضلات به خاطر این بیماری درگیر می شوند که به کمک نوار عصب و عضله علائم بیماری ام اس مورد بررسی قرار می گیرد.

 برخی علائمی که نیاز به انجام تست نوار عصب و عضله دارند.

متخصص با مشاهده علائم نشان دهنده اختلال عضلانی عصبی توصیه می کند این تست انجام شود. برخی از این علائم شامل موارد زیر می باشد:

 • درد یا گرفتگی عضلانی
 • ضعف عضلانی
 • بی حسی
 • احساس خارش
 • فلج
 • انقباض غیر ارادی عضلانی یا داشتن تیک

نتایجی که با استفاده از این تست به دست می ‌آید ، به پزشک در تشخیص علت های زمینه ای مانند اختلال عضلانی، اختلال در توانایی، نورون عصبی برای ارسال سیگنال های الکتریکی به ماهیچه، اختلالات عصبی، رادیو کلو پات، (اختلال اعصاب محیطی که موجب مشکل در عصب های خارج از رحم می شود) کمک می کند.

شرایط بعد از انجام نوار عصب و عضله چیست ؟

همان گونه که گفتیم این تست شرایط سخت و خاصی ندارد اما بهتر است از قبل درباره ی دارو هایی که مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید؛ اختلال های خون ریزی را نیز بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید. شما می توانید بعد از انجام این تست کلینیک را ترک کنید. چنان چه بعد از انجام این تست شاهد کبودی بودید و یا این که دردی را احساس کردید اصلا نگران نباشید این اتفاق طبیعی است و بعد از گذشت مدتی این مشکل از بین می رود اما اگر یکی از مشکلات زیر را داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر پوستتان دچار قرمزی زیاد و یا حتی عفونت شد
 • احساس ضعف در به حرکت درآوردن عضو مورد نظر
 • احساس کرختی و بی حسی
 • تب
 • وضعیت غیر عادی که موجب نگرانی شود.

آیا نوار عصب و عضله دردناک است ؟

پزشک موردنظر ابتدا به خوبی ناحیه ی مورد نظر را با ماده ضد عفونی کننده تمیز و ضد عفونی می کند و سپس با کمک یک سوزن الکترود ها را وارد بافت های عضلانی می کند .  قطعا در حین وارد شدن سوزن کمی احساس درد داشته باشید اما خب این درد اصلا نگران کننده نیست و می توانید آن را به راحتی تحمل کنید.

نوار عصب و عضله چه چیزی را نشان می دهد

معمولا بعد از انجام تست خیلی سریع نتیجه مشخص می شود و اطلاعات مورد نیاز ثبت می شوند و برای پزشک شما ارسال می شوند و آن وقت تحلیل و تفسیر توسط پزشک شما انجام می شود . این نوار فشار های عصبی و آسیب ها را شناسایی می کنند و آن وقت پزشک نظر قطعی خود را اعلام کند. اگر بخواهیم کمی دقیق تر و جزئی تر بگوئیم که نوارِ عصب و عضله چه چیزی را مشخص می کند باید اضافه کنیم که چنان چه بیماری داشته باشید که این بیماری عصب شما را به خود درگیر کند مثل میوپاتی یا نوروپاتی از نوار عصب و عضله برای تشخیص آن استفاده می شود. معمولا درد هایی که افراد در پا و زانو احساس می کنند به خاطر فشرده شدن اعصاب است . علاوه بر این ها برای فهمیدن علت ضعف عضله پا،  گیر کردن عصب در کف یا مچ پا، داغ و یا سرد بودن کف پا به طور مداوم از این نوار استفاده می شود .

نوار عصب و عضله برای کودکان چه فرقی با بزرگسالان دارد

باید خدمتتان عرض کنیم که نوارِ عصب و عضله کودکان نیز هم چون بزرگسالان برای تشخیص مشکلات عصبی عضلات است که توسط پزشک متخصص انجام می شود‌ . نوار عصب در قسمت های مختلف بدن مثل صورت، دست، لگن، معقد و غیره استفاده می شود. معمولا پزشک برای درمان بیماری هایی مثل ام اس، بی اختیاری ادرار و مدفوع و حتی گردن درد و کمر درد دستور نوار عصب می دهد.

بهترین کلینیک نوار عصب

چنان چه قصد دارید برای انجام نوارِ عصب و عضله به یک کلینیک مراجعه کنید حتما باید به سراغ بهترین کلینیک بروید. یک کلینیک معتبر  پزشک های کار بلد و حرفه ای دارد و با بهترین و مجهز ترین دستگاه ها کار می کنند و این گونه می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن به دقیق ترین جواب برسند . اگر به دنبال بهترین کلینیک نوار عصب هستید می توانید به کلینیک دکتر اسماعیل نوری مراجعه کنید و با خیال راحت ریشه ی مشکلات خود را کشف کنید و در صورت داشتن مشکلی خیلی فوری درمان را شروع کنید و به روال طبیعی زندگی برگردید پس تعلل را کنار بگذارید و همین حالا به پزشک مراجعه کنید و به درد کشیدن خاتمه دهید.

سوالات متداول

در این بخش به بیان مهم ترین سوالاتی که کاربران در زمینه انجام تست نوار عصب و عضله با آن مواجه هستند می‎پردازیم.

آیا تست نوار عصب و نوار عضله درد دارد؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران قبل از انجام تست عصب و عضله با آن رو به رو هستند، این است که آیا انجام تست عصب و عضله درد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم برخی افراد درد کمی را حس میکنند که البته به دلیل ورود سوزن به پوست شماست و کاملاً طبیعی است. برخی بیماران از آن به عنوان یک شوک استاتیک یاد میکنند. در هنگام ورود سوزن به پوست درد خفیفی را حس میکنید، اما اگر درد شدیدی را حس کردید، حتما به پزشک اطلاع دهید تا تست را متوقف نماید.

تست عصب و عضله چه اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار میدهد؟

مهمترین مزیت انجام نوار عصب و عضله ایت است که ریشه درد و محل آسیب دیدگی را برای پزشک معلوم میکند اطلاعات این تست مشخص میکند که آیا برای بهبود بیماری خود، نیاز به عمل جراحی دارید یا خیر و اینکه ریشه درد عصبی شما دقیقاً کجاست و چه عاملی باعث درد عصبی شما شده است.

در یک کلام میتوان گفت تست عصب و عضله که به آن الکترومیوگرافی EMG هم گفته میشود به همراه تست MRI، اطلاعات دقیقی را برای موفقیت جراحی ستون فقرات (در صورت لزوم) و بهبود بیماری شما در اختیار پزشک متخصص قرار میدهد. 

آیا برای انجام تست باید ناشتا باشم؟ 

نه، ناشتا بودن برای این تست لازم نیست. شما می‌توانید برنامه منظم وعده‌های غذایی خود را دنبال کنید. احتمالاً باید در طی یک ساعت قبل از آزمایش از نوشیدن چند فنجان قهوه یا نوشیدنی خودداری کنید تا نیاز به وقفه در سرویس بهداشتی را به حداقل برسانید.

آیا باید مصرف داروی خود را متوقف کنم؟

در بیشتر موارد، نیازی به قطع داروی شما برای این تست نخواهد بود. با این حال، قبل از تاریخ آزمایش باید با پزشک خود مشورت کنید.

برای تست نوار غصب چه لباسی باید بپوشم؟ 

بهترین کار پوشیدن لباس‌های گشاد است که به راحتی بالا کشیده می‌شوند. لباس زیر، جوراب شلواری و لباس‌های تنگ نپوشید. بهتر است یک شلوار گشاد و تی شرت به همراه داشته باشید.

تست نوار عضله چقدر طول می‌کشد؟ 

انجام آزمایش شما ممکن است از ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت (به ندرت) طول بکشد

چه زمانی از نتایج تست مطلع خواهم شد؟ 

پس از پایان نوار عصب و عضله، پزشک ناظر آزمایشگاه نتایج را قبل از ترک با شما در میان می‌گذارد. سپس پزشک الکترومیوگرافی، گزارشی را برای پزشک ارجاع دهنده شما ارسال می‌کند.

چگونه برای انجام نوار عصب و عضله آماده شوم؟

قبل از مراجعه به پزشک برای انجام تست عصب و عضله، بهتر است دوش بگیرید و استحمام کنید تا پوست شما چرب نباشد و چسب ها به خوبی به پوست شما بچسبد. همچنین بعد از حمام از لوسیون یا کرم چرب استفاده نکنید.

موارد احتیاطی دیگر دکتر و متخصص مغز و اعصاب باید بداند آیا شما شرایط خاص پزشکی دارید و یا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟

مواردی که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود، مواردی است که حتماً با پزشک در میان بگذارید:

 • اگر یک دستگاه ضربان ساز و یا دستگاه الکتریکی دیگری را استفاده می کنید
 •  داروهای کم خونی استفاده می کنید
 •  و یا دچار هموفیلی هستید


تست نوار عصب و عضله برای تشخیص مشکلات کمر

ستون فقرات محل عبور میلیون‌ها نورون عصبی است و علاوه بر این نورون‌ها، 12 جفت اعصاب مغزی (کرانیال) و نیز 31 جفت اعصاب نخاعی در این ناحیه از بدن وجود دارند. هنگامی که یک یا چند مورد از این اعصاب آسیب‌دیده یا تحت فشار قرار گیرند، فرد با درد شدید در ناحیه کمر و سایر علائم مربوط به آن مواجه می‌شود. به هر حال، برخی از بیماری‌ها نیز می‌توانند علائمی شبیه به ایجاد آسیب در عصب داشته باشند. به همین خاطر قبل از شروع درمان برای آسیب‌دیدگی عصب، لازم است سایر مشکلات احتمالی که باعث ایجاد التهاب یا درد مزمن برای فرد شده، درمان شوند. تست نوار عصب و عضله یک روش موثر و ساده برای اطلاع از سلامت عضلات و اعصاب در بدن است.

نوار عصب و عضله EMG و NCV یک تست الکتریکی است که می‌تواند به تشخیص مشکلات سیستم عصبی کمک کند. در حقیقت بسیاری از مشکلات ایجاد شده در ناحیه کمر را می‌توان با این تست تشخیص داد. متخصصان ما در کلینیک تخصصی کمر دکتر سعیدی از این تکنیک برای بررسی بهتر شرایط افراد بیمار و طراحی یک برنامه درمان مناسب برای آن‌ها استفاده می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این تست یا هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین این کلینیک لطفاً از طریق شماره تلفن 02166533245 و ۰۹۳۷۳۶۷۶۶۸۶ با ما تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

 • 1 تست نوار عصب و عضله NCS و  EMG کمر و گردن
 • 2 الکترومیوگرافی چیست؟
 • 3 تست سرعت هدایت عصبی چیست؟
 • 4 شرایطی که امکان بررسی آن‌ها با روش NCS EMG کمر و گردن وجود دارد؟
 • 5 قبل از تست NCS EMG کمر یا گردن چه اقداماتی باید انجام داد؟
 • 6 تست نوار عصب و عضله NCS EMG کمر یا گردن چگونه انجام می‌شود؟
 • 7 پس از انجام تست NCS EMG بیمار چه شرایطی خواهد داشت؟
  • 7.1 در صورت اتفاقات زیر با پزشک خود در تماس باشید:
  • 7.2 داروها
  • 7.3 از زخم تان طبق دستورات مراقبت کنید
  • 7.4 از یخ استفاده کنید
 • 8 سطح تهاجم تست نوار عصب و عضله چگونه است؟
 • 9 محدودیت‌های تستنوار عصب و عضله
 • 10 سوالات متداول
  • 10.1 آیا از سوزن استفاده می شود؟ 
  • 10.2 آیا استفاده از آنها دردناک است؟
  • 10.3 آیا باید ناشتا باشم؟
  • 10.4 نیازی هست تا مصرف داروهای دیگرم را متوقف کنم؟
  • 10.5 چه چیزی بپوشم؟
  • 10.6 تست نوار عصب و عضله چقدر طول می کشد؟
  • 10.7 چه زمانی از نتایج تست مطلع خواهم شد؟
  • 10.8 آیا این، یک تست اولتراسوند است؟
  • 10.9 آیا می توانم پس از انجام تست رانندگی کنم؟

تست نوار عصب و عضله NCS و  EMG کمر و گردن


 در طول معاینه با این روش، پزشک ممکن است با ضعف در یک عضله خاص در ناحیه کمر مواجه شود. انجام این تست بر روی ناحیه کمر و گردن می‌تواند به شناسایی علت ایجاد ضعف در عضله و مشخص کردن نقاط انسداد احتمالی عصب کمک کند. در حقیقت عضلات در مواقعی که جریان الکتریکی کامل در عصب وجود نداشته باشد، امکان عملکرد مناسب را نخواهند داشت و این  شرایط می‌تواند در عملکرد عادی آن‌ها اختلال و محدودیت ایجاد کند.

الکترومیوگرافی چیست؟


 الکترومیوگرافی (EMG) یک نوع تست برای اندازه‌گیری پالس‌های الکتریکی ارسال شده به عضلات برای بررسی وجود مشکلات احتمالی در آن‌ها است. در حقیقت هر گروه عضله یک سیگنال خاص را در هنگام فعالیت سالم و مناسب ارسال می‌کنند و به این ترتیب تفاوت در سیگنال ارسال شده می‌تواند به‌طور دقیق منشا ایجاد یک مشکل را مشخص کند. این نوع از تست عصب می‌تواند مشکلاتی که باعث آسیب به بافت عضله شده را شناسایی کرده یا هرگونه مشکلات عصبی یا نخاعی بیمار را مشخص نماید.

برای انجام این تست یک سوزن بسیار ریز (در اکثر موارد از طریق بی‌حسی موضعی) به زیر پوست فرد وارد می‌شود تا از طریق آن اندازه‌گیری دقیق پالس‌های الکتریکی امکان‌پذیر شود. در ادامه بیمار فقط برخی عضلات خود را با توجه به راهنمایی پزشک منقبض کرده و ریلکس می‌کند تا اطلاعات لازم برای تشخیص شرایط در اختیار دستگاه قرار گیرد. با انجام این تست به صورت دقیق، پزشک می‌تواند مربوط بودن مشکل به خود بافت عضله یا اعصاب کنترل کننده آن را تشخیص دهد.

تست سرعت هدایت عصبی چیست؟


 تست سرعت هدایت عصبی (NCV) یکی از روش‌های دیگر مورد استفاده برای بیماران دچار علائم آسیب عصبی بالقوه است. این تست پالس‌های الکتریکی را به اعصاب ارسال کرده و نتایج آن را بررسی می‌کند تا به این ترتیب بتوان تشخیص داد برای سیگنال در طول جریان آن در عصب چه اتفاقی می‌افتد. به این منظور یک الکترود سیگنال را ارسال کرده و الکترود دیگر آن را دریافت می‌کند. توجه داشته باشید در این کلینیک اغلب هر دو نوع تست به همراه یکدیگر برای بیمار استفاده می‌شوند، زیرا از این طریق جمع‌آوری اطلاعات کامل درباره شرایط اعصاب و عضلات امکان‌پذیر می‌شود. در واقع در اکثر مواردی که مشکل باعث ایجاد درد و خستگی عمومی برای بیمار شده، تشخیص علت دقیق مشکل برای پزشک می‌تواند دشوار باشد. به همین خاطر استفاده از روش‌های بررسی قوی همچون NCV و EMG می‌تواند به تشخیص علت‌های پنهان مشاهده این علائم در بیمار کمک کند.

شرایطی که امکان بررسی آن‌ها با روش NCS EMG کمر و گردن وجود دارد؟


 برخی از تشخیص‌های احتمالی با استفاده از این روش شامل علائم احساسی (رادیکولار)، دیسک کمر، سیاتیک، تنگ شدن کانال نخاعی، و تحت فشار قرار گرفتن ریشه عصب است. در حقیقت مجموعه متنوعی از علائم ممکن است دارای ریشه‌های عصبی باشند. تعداد محدودی از این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • درد کمر و گردن به صورت یکباره یا مزمن
 • ضعف در ستون فقرات
 • بی‌حسی و گزگز پا
 • اسپاسم عضلات
 • گیجی و خستگی که با استراحت کردن از بین نمی‌رود
 • خشکی و گرفتگی کمر به خصوص پس از خوابیدن

قبل از تست NCS EMG کمر یا گردن چه اقداماتی باید انجام داد؟


 • پزشک متخصص را از استفاده دستگاه‌های تنظیم کننده ضربان قلب یا سایر دستگاه‌های مانند آن مطلع کنید. در حقیقت استفاده از این ابزارها احتمالاً نمی‌تواند منع مصرف برای این آزمایش باشد، اما لازم است اقدامات احتیاطی خاص در هنگام تست برای بیمار انجام شود.
 • به مدت سه ساعت قبل از تست NCS EMG کمر یا گردن نباید خوراکی یا نوشیدنی حاوی کافئین مصرف شده یا سیگار کشیده شود.
 • لباس‌های آزاد بپوشید زیرا ممکن است لازم شود این تست بر روی گردن و دست‌ها و نیز پاها و ناحیه پایین کمر انجام شود.
 • از لوسیون در روز انجام آزمایش استفاده نکنید.

تست نوار عصب و عضله NCS EMG کمر یا گردن چگونه انجام می‌شود؟


نوار عصب و عضله معمولاً در اتاق معاینه بر روی بیمار انجام می‌شود.

برای انجام تست (NCS) پزشک معالج فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهد:

 • پوست ناحیه مورد آزمایش در صورت نیاز تمیز می‌شود.
 • چند الکترود به پوست بیمار متصل می‌شود.
 • بیمار پالس‌های الکتریکی خفیف در عضلاتی که توسط اعصاب مورد آزمایش کنترل می‌شوند، احساس می‌کند.

برای انجام تست (EMG) پزشک معالج فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهد:

 • پوست ناحیه مورد آزمایش در صورت نیاز تمیز می‌شود.
 • سوزن‌های بسیار ریز در عضلات برای انجام آزمایش وارد می‌شود.
 • سیگنال‌های عصبی یک بار در هنگام استراحت عضله و بار دیگر در هنگام انقباض آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کل زمان مورد نیاز برای انجام این آزمایش در حدود یک ساعت است. توجه داشته باشید کل زمان لازم برای ارسال پالس‌های الکتریکی در طول رشته اعصاب فقط چند ثانیه است.

پس از انجام تست NCS EMG بیمار چه شرایطی خواهد داشت؟


 بیمار می‌تواند پس از کامل شدن تست کلینیک را ترک کند. در حقیقت اطلاعات مربوط به سیگنال‌های عصبی در این تست توسط پزشک ثبت و تحلیل می‌شود و در صورت نیاز برای پزشک متخصص به منظور بررسی شرایط بیمار ارسال می‌گردد.

ممکن است در محل ورود سوزن کبودی یا درد داشته باشید که باید بعد از چند روز برطرف شود.

در صورت اتفاقات زیر با پزشک خود در تماس باشید:

 • تب دارید.
 • پوستتان در محل تزریق قرمز و متورم شده است یا از آن چرک خارج می شود.
 • احساس کرختی و بی حسی دارید یا در حرکت دادن پا یا دستت مشکل دارید.
 • درباره وضعیت و مراقبت هایتان سوال یا نگرانی دارید.

داروها

ممکن است به موارد زیر نیاز پیدا کنید:

 • استامینوفن در و تب را کاهش می دهد. این دارو بدون تجویز پزشک نیز در دسترس می باشد. درباره میزان و تعداد دفعات مصرف آن بپرسید. در صورت عدم مصرف صحیح، استامینوفن می تواند باعث آسیب کبد شود.
 • داروهایتان را طبق دستور مصرف کنید. اگر فکر می کنید دارو تاثیرگذار نبوده یا اثرات جانبی برایتان ایجاد کرده با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت داشتن حساسیت و آلرژی به هر گونه دارویی به پزشک خود اطلاع دهید. یک لیست از داروها، ویتامین ها و مواد گیاهی که مصرف می کنید، داشته باشید. این لیست باید شامل میزان، زمان و علت مصرف داروها باشد. برای پیگیری معایناتتان لیست داروها یا قوطی آنها را همراه خود داشته باشید. برای مواقع ضروری، همیشه لیست داروهای مصرفی تان را همراه تان داشته باشید.

از زخم تان طبق دستورات مراقبت کنید

پس از ۱۲ ساعت یا طبق دستورات، باندپیچی را باز کنید. اطراف زخم را با دقت، با آب و صابون بشویید. ناحیه زخم را خشک کنید و طبق دستور، روی آن یک باند جدید و تمیز قرار دهید. هنگامی که باند پیچی تان کثیف یا خیس شدند، آنها را عوض کنید.

از یخ استفاده کنید

طبق دستورات هر ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، روی زخم خود یخ قرار دهید. می توانید از یک قطعه یخ یا خرده یخ هایی که در یک کیسه پلاستیکی ریخته شده اند، استفاده کنید. یخ را با یک حوله بپوشانید. یخ به جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت کمک می کند و تورم و درد را کاهش می دهد.

سطح تهاجم تست نوار عصب و عضله چگونه است؟


 با توجه به اینکه در تست الکترومیوگرافی (EMG) سوزن‌های ریز به بدن بیمار وارد می‌شود، در این حالت نیازی به دوره ریکاوری یا مواد بی‌حسی نیست و به همین خاطر مشکلی برای بیمار در روز انجام تست ایجاد نخواهد شد. این تست در شرایط خاص می‌تواند به 90 دقیقه زمان نیاز داشته باشد، اما امکان انجام آن در مدت 20 دقیقه نیز وجود دارد. به این ترتیب نیازی به نگرانی درباره عوارض این تست نیست. از طرف دیگر تست EMG می‌تواند به خاطر شوک‌های الکتریکی وارد شده به بدن برای بیمار کمی دردناک باشد، اما بیمار می‌تواند در صورت نیاز در طول آزمایش از پزشک بخواهد که به وی استراحت بدهد. در این شرایط ممکن است بیمار با مقداری سوزش و ناراحتی در عضلات تحت آزمایش برای حدود یک ساعت پس از انجام تست مواجه شود. توجه داشته باشید نباید این تست بر روی افرادی که از دستگاه‌های تنظیم کننده ضربان قلب یا داروهای رقیق‌کننده خون و نیز داروهایی که بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند، انجام شود.

محدودیت‌های تستنوار عصب و عضله


 احتمالاً با مطالعه مطالب فوق متوجه شده‌اید که این تست‌ها فقط می‌توانند قابلیت هدایت اعصاب بزرگ بدن پس از خارج شدن آن‌ها از ستون فقرات را مورد بررسی قرار دهند. در حقیقت این تست‌ها نمی‌توانند مشکلات کلی سیستم عصبی را شناسایی کرده یا وارد شدن فشار به ریشه عصب در کانال نخاعی را مشخص نمایند.

علاوه بر این، افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی (تحت فشار قرار گرفتن تمام اعصاب در کانال نخاعی) یا حتی احساس درد در ناحیه پا به خاطر تنگی جانبی کانال نخاعی هستند، دچار یک مشکل عصبی دائمی نیستند، اما آسیب‌دیدگی آن‌ها در اصطلاح یک مشکل دینامیک است. در حقیقت این شرایط نشان دهنده تحت فشار قرار گرفتن موقتی اعصاب است که نمی‌تواند تغییرات دائمی در وضعیت خود اعصاب ایجاد کند. به همین خاطر توجه داشته باشید استفاده از تست نوار عصب و عضله نمی‌تواند به تشخیص این شرایط در بدن بیمار کمک کند.

سوالات متداول


سوالات متداول تست نوار عصب و عضله

آیا از سوزن استفاده می شود؟ 

بعضی از تست ها شامل استفاده از یک سوزن بسیار کوچک می شوند. این سوزن، بستهه به مشکلی که دنبالش هستیم، به آرامی روی گروه خاصی از عضلات قرار داده می شود. مهم است که ذکر کنید که تمامی بررسی های ما نیازی به سوزن نوار عصب و عضله ندارد. اینکه نیاز به سوزن نوار عصب و عضله داشته باشید یا نداشته باشید، بستگی به چیزی دارد که پزشک شما از ما می خواهد پیدا کنیم. سوزنی که ما در این آزمایش استفاده می کنیم، احتمالا کوچکترین سوزنیست که می توانید پیدا کنید.

این سوزن مثل یک میکروفون عمل می کند و فعالیت های الکتریکی عضلات شما را دریافت می کنید که سپس می توان با استفاده از آن ارزیابی کرد که آیا ناهنجاری ای وجود دارد یا خیر. سوزن های ما، علاوه بر کوچک بودن، چیزیتزریق نمی کنند و نمونه ای از عضلات شما نمی گیرند؛ فقط به عضلات شما گوش می دهند.

آیا استفاده از آنها دردناک است؟

برای برخی افراد، همراه با تست هدایت عصبی، ممکن است درد یا احساس ناراحتی کمی ایجاد شود. اکثر بیماران آنرا شبیه به دریافت یک شوک ایستایی از دستگیره در یا فرش در زمستان توصیف کرده اند. اکثریت این بیماران این قسمت از تست را به خوبی تحمل می کنند. در مجموع، تمامی کارکنان، این تست ها را بارها انجام داده اند، بنابراین می توانند نگرانی های شما را درک کنند.

ممکن است احساس ناراحتی جزئی هنگام آزمایش سوزن باشد؛ اما به طرز شگفت انگیزی بسیاری از بیماران ما احساس ناراحتی خفیفی را از این مرحله گزارش داده اند. اگر این مرحله برای بیماری ناخوشایند باشد(که به ندرت اتفاق می افتد)، تست می تواند متوقف شود.

آیا باید ناشتا باشم؟

برای این تست، نیازی به ناشتا بودن نیست و می تواند برنامه غذایی عادی خود را داشته باشید. شاید بهتر باشد برای به حداقل رساندن رفتن به سرویس بهداشتی، از چند ساعت قبل از تست، از خوردن قهوه خودداری کنید.

نیازی هست تا مصرف داروهای دیگرم را متوقف کنم؟

در اکثر موارد، نیازی به توقف داروها و درمان های دیگری برای انجام این تست نیست. گرچه بهتر است قبل از تاریخ انجام تست تان این موضوع را با پزشک مربوط، بررسی کنید.

چه چیزی بپوشم؟

بهتر است لباس های آزادتری که درآوردن آنها راحت باشد، پوشیده شوند. لباس زیر بلند، جوراب شلواری و غیره نپوشید. اگر می خواهید می توانید یک شلوارک و یک تی شرت آزاد همراه تان بیاورید.

تست نوار عصب و عضله چقدر طول می کشد؟

تست شما،بسته به سوالی که پزشک مراجعه دهنده شما دارد، می تواند از ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت (به ندرت) طول بکشد.

چه زمانی از نتایج تست مطلع خواهم شد؟

هنگامی که تست شما کامل شد، پزشک مسئول آزمایشگاه، قبل از رفتن تان با شما درباره نتایج آزمایش گفت و گو خواهد کرد. پزشک EMG، گزارشی تنظیم می کند، که برای پزشک ارجاع دهنده شما ارسال خواهد شد.

باید به داشت که ممکن است، تست نوار عصب و عضله تشخیصی برای مشکل شما نداشته باشد. تست نوار عصب و عضله، مثل قطعه ای از یک پازل است؛ پزشک ارجاع دهنده شما نتایج تست عصب و عضله را همراه با نتایج سایر یافته ها، که ممکن است برای رسیدن به یک تشخیص ضروری باشد، بررسی خواهد کرد.

آیا این، یک تست اولتراسوند است؟

خیر؛ نوار عصب و عضله تست کاملا متفاوتی است. اولتاسوند نوعی از عکس برداری با استفاده از امواج صوتی است.

آیا می توانم پس از انجام تست رانندگی کنم؟

پس از انجام تست می توانید رانندگی یا هرکار دیگری که به طور عادی می کنید را انجام دهید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا