برترین های کسب و کارپزشکی

10 کاری که باید قبل از کاشت مو انجام دهید

مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از پیوند مو به آن‌ها توجه کنید

امروزه روش‌های درمان ریزش مو ارتقا یافته و به تنوع شیوه‌های درمانی این عارضه افزوده شده است. هر یک از روش‌های پیوند مو ممکن است برای طیف خاصی از زیبا جویان کاربرد داشته و ارائه‌دهنده حداکثر مزایا باشد. به همین دلیل پیش از اقدام به درمان، اقدام به کسب آگاهی از روش‌های درمانی اقدامی الزامی خواهد بود.

در میان روش‌های مختلفی که برای جلوگیری از ریزش مو ارائه شده‌اند، پیوند طبیعی مو ارائه‌دهنده حداکثر نتایج بوده و نتایج این شیوه درمانی به‌مراتب ماندگارتر بوده است؛ با این حال، برای بهره‌گیری از حداکثر مزایای پیوند مو، باید با نکات مهم این شیوه درمانی آشنا شده تا بتوانید با آمادگی کامل برای درمان اقدام کنید.

کسب آگاهی کافی در مورد پیوند مو به شما کمک خواهد نمود که چشم‌انداز بهتری از روند درمانی پیدا کرده و بدانید که در طول درمان منتظر چه چیزی باید باشید. در ادامه این مقاله کاربردی، مهم‌ترین نکات و مواردی که باید پیش از پیوند مو به آن‌ها توجه داشته باشید به شما معرفی خواهیم کرد.

بانک مو برای کاشت | پیوند فولیکول مو

بررسی کلینیک سوابق و نمونه کار

برای کسب نتایج مطلوب از پیوند مو، نخستین نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید این است که چه کلینیکی را انتخاب می‌کنید. پیش از اقدام برای درمان، بهتر است سوابق کلینیک مربوطه و تخصص و میزان تجربه پزشک جراح را مورد ارزیابی قرار دهید. در ادامه به شما خواهیم گفت که برای این بررسی باید به چه نکاتی توجه داشته باشید:

 1. سابقه و مدت فعالیت را بررسی کنید: مدت‌زمان فعالیت یک کلینیک و تاریخ شروع فعالیت پزشک جراح، می‌تواند به شما دیدگاه کلی و مناسب از تجربه و نتایج درمانی یک مجموعه ارائه بدهد.
 2. مجوزها را بررسی کنید: اطمینان حاصل کنید که کلینیک مربوطه دارای مجوزهای لازم از مراجع معتبر ‌باشد. همچنین، بررسی کنید که آیا کلینیک به استانداردهای بهداشتی و بهینه‌سازی ابزارها و تجهیزات پایبند است یا خیر.
 3. امکانات و تجهیزات را بررسی کنید: بررسی کنید که کلینیک پوست و مو موردنظر دارای امکانات و تجهیزات مدرن و به‌روز برای انجام پیوند مو باشد.
 4. نمونه کارها و تصاویر قبل و بعد را بررسی کنید: نمونه کارها و تصاویر قبل و بعد از پیوند مو در کلینیک مربوطه را چک کنید. این نمونه کارها به شما کمک می‌کنند تا از کیفیت فرآیند پیوند مو و نتایج یک مجموعه اطلاعات مفیدی را کسب کنید.
 5. آرشیو نظرات را بررسی کنید: نظرات مراجعین سابق و میزان پیشرفت و رضایت آن‌ها می‌تواند اطلاعات شما را تکمیل کرده و به انتخاب نهایی شما کمک کند.

بانک مو برای کاشت | پیوند فولیکول مو

شرکت در جلسه مشاوره با پزشک متخصص

پس از انتخاب کلینیک و پزشک متخصص پوست و مو، اقدام به جلسه مشاوره ضرورت می‌یابد؛ چراکه درنهایت پزشک معالج باید به تجویز مؤثرترین راهکار درمانی اقدام کند. شرکت در جلسه مشاوره قبل از پیوند مو، از جهات مختلفی دارای اهمیت است. در ادامه برخی از مزایای جلسه مشاوره قبل از پیوند مو را خواهید خواند:

 1. دریافت اطلاعات کامل: در طی جلسه مشاوره، پزشک متخصص می‌تواند به طور کامل در مورد روش‌های مختلف پیوند مو، روند درمان، مراحل و نکات پس از عمل اطلاعات لازم را به شما ارائه دهد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا به دیدگاه بهتری از روند درمان دست پیدا کنید.
 2. بررسی نوع عارضه و وضعیت سلامت عمومی: علت ریزش مو و نشانه‌های آن در افراد مختلف متفاوت است. در طی جلسه مشاوره، پزشک معالج وضعیت سلامتی، علت ریزش مو، نواحی قابل پیوند و سایر عوامل را بررسی می‌کند.
 3. برنامه‌ریزی مناسب: در طول جلسه مشاوره، پزشک می‌تواند برنامه‌ریزی مناسبی برای فرآیند کاشت مو به شما ارائه کند. این برنامه‌ریزی شامل مواردی مانند تعداد جلسات پیوند مو، زمان‌بندی عمل و مراقبت‌های پس از عمل می‌شود.
 4. پاسخ به سؤال‌ها و دغدغه‌ها: در طول جلسه مشاوره، فرصت خواهید داشت تا سؤال‌ها و شبهات خود را از پزشک معالج بپرسید. در این راستا، بهتر است قبل از شرکت در جلسه مشاوره پیوند مو، سؤال‌های خود را تبدیل به فهرست و مرور کنید.

بررسی هزینه‌های کاشت مو

کسب اطلاع از قیمت و هزینه نهایی پیوند مو، یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند شما را نسبت به فرآیند درمان آماده کند. بررسی هزینه‌های پیوند مو در کلینیک‌های مختلف، یکی از مواردی است که ممکن است انتخاب شما را با چالش‌ مواجه سازد.

به طور کلی باید توجه داشته باشید که برخی نکات بر هزینه نهایی پیوند مو مداخله‌گر هستند. برخی از متداول‌ترین مؤلفه‌های تعیین هزینه نهایی پیوند مو عبارتند از:

 1. مکان قرارگیری کلینیک پوست و مو
 2. تعداد گرافت‌های موردنیاز و وسعت محل درمان
 3. شیوه و تکنیک پیوند موی طبیعی
 4. تخصص و تجربه پزشک معالج
 5. تخصص و تجربه کادر درمانی
 6. آزمایشات قبل از عمل
 7. داروها و محصولات مراقبتی پس از عمل

در بسیاری از شرایط، پرداخت تعرفه‌ بالاتر به معنای دریافت نتایج مطلوب‌تر خواهد بود؛ اما این نکته یک امر نسبی است. به طور مثال، تعرفه‌های دریافتی کلینیک‌های اروپایی و تفاوت ارزی می‌تواند هزینه‌ را به طور چشم‌گیری افزایش دهد؛ این در حالی است که امروزه امکان انجام عمل پیوند مو با روش‌های نوین در کلینیک‌های تخصصی پوست و مو مانند کلینیک رز فراهم آمده است.

بیشتر بپرسید تا بیشتر بدانید

اطلاعات بیشتر به معنای ارزیابی و تصمیم‌گیری بهتر خواهد بود. بهترین مرجع برای دریافت این اطلاعات نیز پزشک معالج شما خواهد بود؛ چراکه برخی اطلاعات پراکنده در فضای مجازی شما را سردرگم خواهند ساخت. از بیان دغدغه‌ها و سؤال‌های خود نترسید و آن‌ها را با پزشک معالج خود در میان بگذارید. برخی از سؤال‌ها که می‌توانند به تصمیم‌گیری بهتر شما کمک کنند عبارتند از:

 1. آیا من کاندید مناسبی برای پیوند مو هستم؟
 2. با توجه به شرایط من کدام تکنیک پیوند مو بهتر خواهد بود؟
 3. آیا انتظارات من با نتایج تکنیک درمانی همخوانی دارد؟
 4. عوارض احتمالی این روش درمانی چه خواهند بود؟

از سوی دیگر، برای کسب نتایج موفق از پیوند مو باید با آمادگی کافی در جلسه عمل حاضر شد؛ به عبارت دیگر، شما در صورتی از پیوند مو نتایج موفق دریافت می‌کنید که با مراقبت‌های قبل و بعد از این عمل آشنا بوده و نسبت به انجام آن‌ها اطمینان حاصل کنید. در ادامه برخی از موارد مراقبتی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید معرفی خواهند شد.

آزمایش‌های قبل از کاشت

در طی جلسات مشاوره، پزشک معالج سوابق پزشکی و وضعیت سلامت عمومی شما را مورد بررسی قرار خواهد داد. همچنین وی به برخی معاینه‌ها خواهد پرداخت. پزشک جراح پس از انجام این بررسی‌ها و بر اساس ویژگی‌های شما به تجویز برخی آزمایشات اقدام خواهد نمود.

به طور کلی، آزمایشات مرتبط با پیوند مو بر اساس تشخیص پزشک معالج و در افراد مختلف متفاوت خواهند بود. برخی از آزمایشات رایج قبل از پیوند مو عبارتند از:

 • آزمایش خون: که می‌تواند شامل آزمایش CBC و برخی آزمایش‌ها مانند شاخص‌های فشارخون، چربی و قند خون، وضعیت عملکرد تیروئید و برخی موارد دیگر باشد.
 • آزمایش‌های پوست و آلرژی: که برای اطمینان از عدم وجود برخی امراض مزمن پوستی و التهابی کاربرد دارند.

این آزمایش‌ها درنهایت به پزشک معالج دیدگاه کامل‌تری از شرایط شما خواهند داد. بر اساس نتایج این آزمایش‌ها وی به معرفی مؤثرترین راهکار درمان ریزش مو اقدام خواهد کرد.

قطع مصرف دخانیات و الکل

همان‌طور که گفته شد، پیش از پیوند موی طبیعی، برخی نکات مراقبتی رایج هستند. در میان نکات مراقبتی قبل و بعد از پیوند مو، یکی از نکاتی که تأکید و توجه ویژه‌ای به آن شده است، قطع مصرف مواد مخدر، دخانیات و الکل است؛ چراکه هرکدام از این موارد می‌توانند نتایج درمان را با اختلال دچار کنند. دلایل الزام قطع الکل و دخانیات، قبل از پیوند مو عبارتند از:

 1. تأثیر منفی بر روی سیکل رویش موها: مصرف دخانیات و الکل می‌تواند روند رشد موها را تحت تأثیر قرار دهد. این موارد می‌توانند باعث تضعیف ریشه موها و کاهش جریان خون به پوست سر شوند.
 2. اختلال در نتایج درمان: مصرف دخانیات و الکل می‌تواند فرآیند بهبودی پس از پیوند مو را کند نماید. همچنین این موارد می‌توانند تأثیرات منفی بر روی روند التیام زخم‌ها و بازیابی موهای کاشته شده داشته باشند.
 3. خطر ابتلا به عفونت: مصرف سیگار و الکل می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و خطر عفونت پس از عمل را افزایش دهد. دوره ریکاوری پس از پیوند مو، نیازمند یک سیستم ایمنی قوی است.

بنابراین، برای بهبود نتایج پیوند مو و افزایش احتمال موفقیت عمل، توصیه می‌شود قبل از پیوند مو، به مدت 2 هفته مصرف دخانیات و الکل را متوقف کنید.

مصرف برخی داروها قبل از کاشت مو

برخی از داروها می‌توانند در روند درمانی پیوند مو اختلال ایجاد کنند. به همین دلیل در قدم اول ضروری است که لیست داروهای خود را در اختیار پزشک معالج قرار دهید. در ادامه به معرفی برخی از داروها که مصرف آن‌ها قبل از پیوند مو منع شده است می‌پردازیم:

 1. داروهای ضد انعقاد خون: داروهایی مانند وارفارین و هپارین روند خون‌رسانی به موها را با اختلال مواجه می‌کنند؛ لذا چنانچه داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، مراتب را باید به پزشکتان اطلاع دهید.
 2. داروهای ضد ریزش مو مانند ماینوکسیدیل: داروها و پمادهای ضد ریزش مانند ماینوکسیدیل ازجمله مواردی هستند که باید پزشکتان از مصرف آن‌ها آگاه باشد. یکی از تأثیرات داروی ماینوکسیدیل باز کردن حفره‌ای است که تارهای مو در آن محل رشد می‌کنند؛ بدین ترتیب این اثرات ممکن است برداشت و کاشت گرافت‌ها را با چالش‌ مواجه سازد.
 3. داروهای ضدالتهاب: مصرف داروهایی مانند مفنامیک اسید، اکسدرین و مسالامین نیز باید پیش از پیوند مو کنترل شود.
 4. داروهای مسکن و خواب‌آور: چنانچه داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌ها، استامینوفن، کلورپرومازین، آلپرازلام و کلونازپام را مصرف می‌کنید، دکتر معالج را باخبر کنید.

به خاطر داشته باشید که برخی داروها می‌توانند تداخل شدیدی در روند درمان ایجاد کنند. به طور کلی، چنانچه دچار بیماری خاص یا مزمنی هستید و داروهای خاصی را مصرف می‌کنید، این مسئله را در جلسه مشاوره با پزشک جراح مطرح کنید.

طول درمان و دوره نقاهت

یکی دیگر از مسائلی که باید از آن آگاه باشید، این است که دوره نقاهت و طول درمان پیوند موی شما به چه صورت خواهد بود. همچنین شما باید مطلع باشید که در روند درمان می‌بایست منتظر چه چیزهایی باشید. پاسخ به سؤال‌های مطرح‌شده به موارد متعددی بستگی خواهد داشت. به طور کلی، نتایج پس از عمل پیوند مو به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

 • تخصص و میزان تجربه پزشک جراح
 • تجهیزات کلینیک مربوطه
 • تکنیک پیوند مو
 • ویژگی‌های وراثتی
 • عوامل ریزش مو در فرد متقاضی
 • آمادگی قبلی برای عمل پیوند مو
 • پیروی فرد متقاضی از دستورالعمل‌ها

به دلیل تعدد این مؤلفه‌ها و تفاوت آن‌ها در افراد مختلف، برای رسیدن به یک پاسخ کامل و دقیق باید به یک کلینیک تخصصی پوست و مو مراجعه و نسبت به جلسه مشاوره اقدام کنید؛ چراکه دقیق‌ترین پاسخ در اختیار پزشک متخصص پوست و مو شما خواهد بود. هم‌اکنون می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت کلینیک‌ تخصصی رز نسبت به دریافت مشاوره تخصصی پیوند مو اقدام فرمایید.

نتایج کاشت مو

پیوند مو می‌تواند برای افراد مبتلا به ریزش مو، نتایج ایمن و ماندگاری را به ارمغان آورد؛ به شرط آن‌که در یک شرایط مساعد و تحت نظر یک جراح باتجربه صورت گیرد. به عبارت دیگر، نتایج این شیوه درمانی ارتباط مستقیمی با تجربه و تخصص پزشک معالج خواهد داشت.

یک پزشک متخصص پوست و مو باتجربه می‌تواند بر اساس نیازمندی‌ها و ویژگی‌های شخصی شما نسبت به تعیین بهترین تکنیک پیوند مو اقدام کند. چنانچه فرآیند پیوند موی طبیعی موفقیت‌آمیز باشد، می‌توان نتایج و نشانه‌های زیر را متصور بود:

 • ریزش موهای کاشته شده در طی 1 ماه اول
 • مشاهده نتایج اولیه رویش موها پس از 3 ماه
 • افزایش ضخامت موهای کاشته شده در طی 6 الی 9 ماه
 • افزایش تراکم موها و شباهت یافتن موها در طی 1 سال اول

لازم به ذکر است که بازه زمانی ذکرشده نسبی بوده و در افراد مختلف می‌تواند متغیر باشد؛ به همین دلیل بهتر است پس از درمان ارتباط خود را با پزشک معالج حفظ کنید.

کلینیک‌ تخصصی پوست و مو رز پس از فرآیند کاشت مو، برخی خدمات را به مراجعین ارائه خواهد داد. یکی از این خدمات این مجموعه مشاوره پس از عمل می‌باشد. دکتر رضا روحانی در طول روند درمان وضعیت شما را به طور دقیق زیر نظر گرفته و راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین جهت مشاهده نتایج کاشت مو در کلینیک رز می‌توانید به آرشیو تصاویر این وب‌سایت مراجعه فرمایید.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا