برترین های کسب و کارصنعت و تجارت

نگهداری از هواکش های منزل – سرویس دوره ای و روغن کاری و …

امروزه هواکش‌ها به یکی از مهم‌ترین وسایل برای تهویه هوا در خانه و صنایع مختلف تبدیل شده‌اند. وجود تهویه مطبوع در هر محیطی ضروری است. برای بهبود عملکرد هواکش باید هر چند وقت یک‌بار آن را نظافت و روغن‌کاری کرد. سرویس کردن دوره‌ای هواکش کمک می‌کند تا عملکرد آن بهبود یافته و عمر طولانی‌تری هم داشته باشد؛ اما لازم است از افراد خبره در این زمینه برای سرویس هواکش خانگی یا صنعتی استفاده شود. در این مطلب قصد داریم راجع‌به نگهداری از هواکش منزل بیشتر صحبت کرده و راه‌هایی برای جلوگیری از خراب شدن هواکش خانه را ذکر کنیم.

تمیز کردن هواکش خانگی

معمولا روی توری هواکش‌ها آلودگی‌های مختلفی می‌چسبد، در این میان هواکش‌های آشپزخانه نسبت‌به سایر مکان‌ها در منزل، بیشتر دچار آلودگی می‌شوند. زنگ‌زدگی، فرسودگی موتور و تجمع چربی و آلودگی ازجمله اتفاقاتی است که برای هواکش‌ها در منزل رخ می‌دهد؛ بنابراین، لازم است تا چند وقت یک‌بار به نظافت آن اقدام کنید.

در گام اول برق هواکش را قطع‌کرده و سپس توری روی آن را جدا کنید. معمولا توری با پیچ به هواکش متصل می‌شود. توری را در محلول آب داغ و شوینده قرار دهید. اجازه دهید تا هواکش یک ساعت در این محلول بماند و سپس آن را خوب تمیز کنید. تیغه‌های هواکش معمولا سرشار از آلودگی و چربی هستند؛ بنابراین، باید برای نظافت آن‌ها حسابی وقت صرف کنید. یک چهارم فنجان آمونیاک، آب جوش داغ و کمی‌ جوش شیرین برداشته و باهم مخلوط کنید. تیغه‌ها را داخل این مخلوط بگذارید تا آلودگی از بین برود. در مرحله بعد باید آن‌ها را به‌ آرامی‌ بشویید و با کاردک چربی‌ها را پاک کنید. این روش را می‌توانید برای فن دستشویی، فن حمام، هواکش آشپزخانه و … استفاده کنید.

نظافت حفاظ موتور و یاتاقان اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا این قطعات نقش مهمی‌ در مکش هوا دارند. اگر قسمت‌های مختلف هواکش را به‌درستی تمیز نکنید، احتمالا موتور در اثر استفاده مکرر بسیار داغ می‌شود. گرم‌شدن موتور می‌تواند خطراتی مانند آتش‌سوزی را به همراه داشته باشد. برای نگهداری از هواکش منزل و نظافت بهتر آن باید از یک جاروبرقی یا مسواک کمک بگیرید. هنگام تمیز کردن هواکش به محور نگهدارنده موتور توجه داشته باشید. حتما با دقت تمام محور نگهدارنده موتور را تمیز کنید تا عملکرد هواکش بهبود یابد.

روغن‌کاری هواکش‌ها

یکی دیگر از راهکارهای ضروری برای جلوگیری از خراب‌شدن هواکش خانه، روغن‌کاری آن است. روغن‌کاری هواکش را باید حتما بعد از نظافت انجام دهید. بعد از اتمام تمیزکاری، برای اطمینان بیشتر، هر قسمت هواکش را روی زمین گذاشته و قطعات را از هر طرف رو‌غن‌کاری کنید.

قبل از آن‌که بلبرینگ را روغن‌کاری کنید، آلودگی را روی آن از بین ببرید. اسپری‌های پاک‌کننده در این‌گونه موارد بسیار کاربردی هستند. قبل از آن‌که به بلبرینگ روغن بزنید، اطمینان حاصل کنید که بلبرینگ خشک شده باشد. یک قاشق چایخوری روغن موتور 3 برداشته و در ظرف روغن‌کاری بریزید. این نوع روغن معمولا بهترین انتخاب برای روغن‌کاری و نگهداری از هواکش خانگی است. در مرحله آخر باید شفت موتور را نصب کرده و آن را تراز کنید. بعد از آن‌که موتور را نصب کردید، با کمک پیچ‌گوشتی خیلی آرام از هر طرف به آن ضربه وارد کنید. شفت باید بعد از مونتاژ کردن موتور کاملا تراز باشد. با دست شفت را بچرخانید تا مطمئن شوید که به‌راحتی می‌چرخد. درنهایت هم هواکش را نصب کرده و برق آن را متصل کنید.

نکات مهم برای نگهداری از هواکش منزل

برای جلوگیری از خراب شدن هواکش خانه، باید آن را در دوره‌های منظم سرویس و نظافت کنید. در صورت نیاز به فرد متخصص جهت نظافت و سرویس هواکش‌ها یا مشاوره برای خرید و نصب هواکش می‌توانید به مجموعه فن پویا مراجعه کنید. در مجموعه فن پویا بستری آسان برای فروش انواع محصولات فن، بلوئر، هواکش صنعتی و خانگی، الکتروموتورهای صنعتی و خانگی و … فراهم شده‌است. کارشناسان این مجموعه به مشتریان خود مشاوره رایگان ارائه می‌دهند تا مشتریان بتوانند بهترین محصول را انتخاب کنند.

  • برای نگهداری بهتر از هواکش‌ها بهتر است آن‌ها را به‌شکل منظم نظافت و روغن‌کاری کنید. توجه داشته باشید که در گام اول هواکش‌ها را به خوبی تمیز کرده و سپس اقدام به روغن‌کاری کنید.

  • قطعات هواکش را حتما بعد از نظافت و روغن‌کاری به شکل صحیح و کاملا تراز روی هم قرار دهید. درغیر این‌صورت هواکش با سروصدای زیادی روشن می‌شود. بهتر است بعد از پایان کار، شفت‌ها را با دست بچرخانید تا مطمئن شوید همه قطعات را درست نصب کرده‌اید.

کلام آخر

برای عملکرد بهتر هواکش‌ها بهتر است هر چند وقت یک‌بار به سرویس و نظافت آن‌ها اقدام کنید. در این مطلب راجع‌به این موضوع صحبت کردیم. برای خرید انواع هواکش صنعتی و خانگی، بلوئر، فن دستشویی، الکتروفن، فن حمام و … می‌توانید به مجموعه فن پویا مراجعه کنید. در وب‌سایت این مجموعه بستری آسان و تخصصی برای بررسی ویژگی انواع محصولات با قیمت و جزئیات مختلف، فراهم شده‌است. این مجموعه قبل از خرید به مشتریان مشاوره رایگان ارائه می‌دهد تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

نمایش بیشتر

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا