بازرگانیبرترین های کسب و کار

برای کفش تنگ چکار کنیم؟

تکنیک های ساده و موثر برای گشاد کردن کفش تنگ

اگر کفشتان تنگ است و نمی‌خواهید یا نمی‌توانید کفش‌ها را پس بدهید، روش‌هایی برای برای گشاد کردن کفش تنگ وجود دارد که ما در این مطلب از گروه ایران والیبال آنرا به شما ارائه کردیم.

چگونه در خانه کفش تنگ را گشاد کنید

برخی از مواقع هنگامی که برای خرید کفش والیبال به بازار می رویم کفشی زیبا نظرمان را به خود جلب می کند و این جلب توجه سبب می شود که به درستی و با دقت کفش را امتحان نکنیم و کفش را با عجله بخریم. سپس هنگامی که در خانه به امتحان کفش نو خود می پردازیم متوجه می شویم که برایمان تنگ است . احتمالا شما نیز چنین خطایی در خرید کفش داشته اید اما نگران نباشید شما می توانید در خانه با استفاده از روش هایی که در این بخش از دنیای مد نمناک ارائه می کنیم کفش تنگ خود را گشاد کنید و به مدت طولانی از آن استفاده نمایید.

مشکلات کفش تنگ چیست؟

شاید شما نیز با مشکل کفش تنگ مواجه شده‌اید و از مشکلات آن مطلع هستید. همه ما سعی می‌کنیم که هنگام انتخاب کفش بهترین سایز را برداریم. گاهی به دلایل مختلف ممکن است ما در صدد گشاد کردن کفش باشیم. مشکلات کفش تنگ عبارتند از:

 • فرد را روی پا‌های خود ناپایدار می‌کند.
 • شکل انگشتان پا را تغییر می‌دهد.
 • سبب به وجود آمدن تاول در انگشتان پا شده و ساختار آن‌ها را به انگشت چکشی و خار استخوانی تغییر می‌دهد.
 • موجب تشدید التهاب و درد در پاشنه پا می‌شود و غضروف موجود در مفاصل انگشتان پا را از بین می‌برد.

به همین علت، در صورتی که کفش مورد نظر افراد کوچکتر از سایز پایشان باشد، به دنبال روش‌ها و یافتن پاسخ برای این که آیا کفش چرم جا باز میکند، هستند.

کفش چقدر جا باز میکند؟

می‌دانید که پا قلب دوم ما انسان‌ها است. پس به فکر قلب دوم خود باشید و کفشی را خریداری نمایید که متناسب با سایز پایتان باشد. پس یکی از نکات مهم در هنگام خرید کفش علاوه بر طراحی و زیبایی که دارد، توجه به سایز آن است. در پاسخ به این پرسش که آیا کفش چرم جا باز میکند، باید بگوییم که بله. تمامی کفش‌ها قابلیت جاباز کردن را دارند ولی سرعت و مقدار آن به جنس کفش بستگی دارد. مثلاً کفش‌های دارای چرم کانگورو بیشتر از کفش‌های دارای چرم گاو، جا باز می‌کنند. پیشنهاد می شود از انواع کفش اداری شرکت صنعتی کلار دیدن فرمایید.

همچنین این که کفش چقدر جا باز میکند، باید بگوییم که بیشترین جا باز کردن کفش در پهنای آن است. بنابراین اگر کفش شما از قسمت پهلو تنگ است، پس از مدتی مشکلتان رفع خواهد شد. ولی اگر پای شما از قسمت جلویی کفش چرم تحت فشار است، باید بگوییم که کفش چرم از قسمت طول قابلیت گشاد شدن کمی دارد.

به طور کلی، اگر کفشی دارید که کوچکتر از سایز پای شما است؛ می‌توانید با انجام روش‌هایی سبب گشاد شدن آن شوید. ولی بهترین راه این است که آن را در اختیار کفاش قرار دهید تا با استفاده از مهارت و ابزار‌هایی که دارد، مشکل شما را رفع کند. خودتان نیز می‌توانید با انجام راهکار‌هایی ساده، فرآیند جاباز کردن کفش را سرعت بخشید که در ادامه مقاله، به آن‌ها خواهیم پرداخت.

چگونه کفش چرم را گشاد کنیم؟

پرسش بسیاری از شما این است که آیا کفش چرم جا باز میکند؟ باید بگوییم بله. این که کفش تنگ را چگونه گشاد کنیم، به انجام راهکار‌هایی نیاز دارد که در ذیل به بیان ۱۰ مورد از آن می‌پردازیم:

 • کفش‌هایتان را در خانه بپوشید. یکی از روش‌های طبیعی و آسان برای گشاد کردن کفش این است که آن را در خانه بپوشید تا با سایز پای شما تنظیم شود.
 • یکی دیگر از راهکار‌های ساده برای گشاد کردن کفش چرم، پوشیدن جوراب‌های ضخیم است. این کار، موجب افزایش رطوبت و گرما می‌شود که نتیجه آن کش آمدن قسمت‌های تنگ کفش است. برای این کار زمانی که کفش را پوشیدید، پا‌هایتان را به سمت عقب و جلو خم کنید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره مشخصات کفش ایمنی را بخوانید.

اصول مراقبت و نگهداری از کفش چرم برای مدت طولانی

سپس جوراب‌های ضخیم خود را دربیاورید و کفش را بدون جوراب به پا کنید‌. پس از آن، کفش خود را با جوراب‌های معمولی خود بپوشید و این فرآیند را تکرار کنید تا کفشتان گشاد شود. بنابراین این روش را می‌توان پاسخی برای پرسش آیا کفش چرم جا باز میکند، بیان کرد.

 • جوراب رول شده از دیگر راهکار‌ها برای گشاد کردن کفش است. برای این کار، تعدادی جوراب رول شده را درون کفش، قرار دهید. پس از یک روز، تفاوت در سایز را متوجه خواهید شد.
 • یک کیسه زیپ دار پر از آب را درون هر لنگه از کفش‌ها قرار دهید. سپس آن‌ها را درون فریزر بگذارید تا یخ بزنند. یخ زدن آب، سبب گشاد شدن کفش‌های شما می‌شود.
 • راهکار دیگر، پر کردن کفش با روزنامه خیس مچاله شده است. البته باید این کار را به گونه‌ای انجام دهید که کفش از شکل طبیعی خود خارج نشود.
 • یکی از ترفند‌های قدیمی برای این که آیا کفش چرم باز می‌کند، این است که کفش را با دانه‌های گندم پر کنید. سپس آن‌ها را با آب خیس نمایید. دانه‌ها پس از خیس شدن، پف کرده و موجب بزرگ شدن کفش می‌شوند.
 • از اسپری الکل استفاده کنید.
 • قرار دادن سیب زمینی درون کفش، از دیگر روش‌های گشاد کردن آن است.
 • می‌توانید از گشادکننده کفش استفاده کنید. این ابزار، از چوب ساخته شده و شکلی شبیه به پا دارد.

8 راهکار ساده برای گشاد کردن کفش تنگ

برای همه زمان‌هایی پیش آمده که پس از خرید کفش احساس تنگی و فشار را به روی پاهای خود احساس می‌کنند و به دنبال راه‌های برای گشاد کردن کفش تنگ خود هستند. خرید در هنگام صبح، افزایش وزن به علت بارداری، تورم پاها به علت دیابت، بین سایز بودن پاها از جمله عواملی هستند که باعث تنگ شدن کفش‌ها می‌شوند. اما نگران نباشید، با استفاده از راهکارهایی ساده می‌توانید کفش‌های دوستداشتنی ولی تنگ خود را بپوشید و از آن‌ها لذت ببرد.

1- پوشیدن کفش‌ در خانه

حتما در هنگام خرید این جمله را از فروشندگان شنیده اید که می‌گویند پس از مدتی کفش جا باز می‌کند. اگر کفش شما تنگ می‌باشد، برای سرعت بخشیدن به این روند، جوراب ضخیمی را بر پا کرده و در خانه راه بروید تا فرم پای شما را بگیرد.

2- استفاده از روزنامه  و یا جوراب

برای گشاد کردن کفش تنگ، چند ورق روزنامه و یا جورابی را مرطوب و سپس گلوله کرده و در درون کفش تنگ قرار دهید تا فضای کافی برای آن‌ها ایجاد شود. توجه کنید که اگر شکل کفش بدفرم شد، آن‌ها بیرون آورده و پس از خشک شدن کفش، مجددا روزنامه خشکی را در درون آن ها قرار دهید.

3- استفاده از سشوار

اگر کفش خشکی را دارید می توانید روزنامه نمداری را در دورن کفش قرار دهید و یا جوراب نمداری را بپوشید. پس از پر کردن کفش با روزنامه و یا پوشیدن جوراب، سشواری را برروی قسمت هایی که در آن‌ها پای شما را می‌زندگرفته تا شروع به نرمی کنند. دقت کنید که پس از نرم شدن و خاموش کردن سشوار پا و یا روزنامه را از درون کفش در نیاورید و اجازه دهید تا کفش خشک شود.

4- دانه های جو

استفاده از دانه های جو یکی از روش‌هایی است که در دیرباز برای گشاد کردن کفش‌های تنگ مورد استفاده قرار می‌گرفت. این روش که برای کفش‌هایی چرمی کاربرد دارد، پس از پر کردن کفش با دانه‌های جو، روی آن‌ها آب ریخته و یک شبانه روز را به آن‌ها فرصت می‌دادند. دانه‌های جو دراین مدت آب را جذب کرده و بدین ترتیب کفش تنگ ، گشاد می‌شود.

نکته: به بانوان باردار در هنگام خرید توصیه می‌شود کفشی بزرگتر از سایز پای خود تهیه کنند. در هنگام بارداری وزن افزایش یافته و بدنبال تورم پاها، کفش تنگ‌ می‌شود.

5- استفاده از آب و الکل

استفاده از آب و الکل یکی دیگر از راهکارهایی است که جهت گشاد کردن کفش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این منظور، مقداری آب و الکل را با یکدیگر ترکیب کرده و بر روی کفش در داخل و خارج اسپری نمایید. در صورتی که با این روش، کفش گشاد نشد، می‎توانید اینکار را چند بار تکرار کنید.

6- استفاده از سیب زمینی

اگر در جلو و پنجه پای خود احساس تنگی می‌کنید، سیب زمینی را متناسب با ابعاد کفش خود برش زده و آن را داخل پنجه کفش قرار دهید. یک شبانه روز فرصت دهید تا سیب زمینی در درون کفش شما باقی بماند. این روش علاوه بر کمک به گشاد شدن کفش، بوی نامطبوع پا و کفش را نیز از میان می‌برد.

نکته قبل توجه: پای افراد دیابتی در صورت قرار گرفتن در کفش‌های تنگ، در معرض فشار و زخم قرار می‌گیرد. کفش‌های دیابتی و کفش‌های با پنجه پهن از کفش‌هایی هستند که به افراد دیابتی توصیه می‌شود.

7- استفاده از کیسه یخ و یا فریز کردن کفش

یخ زدن کفش باعث منبسط شدن و گشاد شدن کفش می‌شود. اگر تنگی را در جلوی پنجه پای خود حس می‌کنید، مقداری یخ را در جلوی پنجه قرار دهید. اگر این تنگی در کناره‌ها و کل پای شما حس می‌شود، کل کفش را با یخ پر کرده و اجازه دهید تا یخ‌ها آب شده و سپس کفش خود را امتحان نمایید.

8- استفاده از بخار آب

ظرفی را در آب قرار داده و اجازه دهید تا به جوش آید. در حالت جوش 3-5 دقیقه کفش خود را برروی بخار آب حاصله قرار دهید. پس از این مدت سریعا کفش را با پا روزنامه و یا پارچه پر کرده و اجازه دهید تا خشک شود.

نمایش بیشتر

مجله خانواده هیلی بیلی

مجله علمی، سرگرمی هیلی بیلی علاقمند در زمینه های مختلف روز و علایق کاربران هر روز مطالب مورد علاقه خود را در این سایت به انتشار برای شما قرار میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا